Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

2012/2013 - I i II semestr

Archiwum wiad.

DZIEŃ RODZICA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Dnia 13 czerwca 2013 roku w oddziale przedszkolnym odbył się „ Dzień Rodzica". Dzieci już od jakiegoś czasu przygotowywały krótki program artystyczny na tę okazję. W tym wyjątkowym dniu mali artyści nie tylko śpiewali, ale i tańczyli, grali na instrumentach oraz rapowali, co wywołało wielkie zdziwienie na twarzach rodziców. Okazało się, że rapowana piosenka podbiła serca wszystkich gości. Podczas występów nie jednej mamie w oku kręciła się łezka wzruszenia. Po części artystycznej nadszedł czas na wspólną zabawę z rodzicami odgadywanie zagadek „ Czyja to mama? Czyj to tata?” oraz odnajdywanie siebie na portrecie rysowanym przez dziecko. Na sam koniec dzieci zaprosiły rodziców do wspólnego poczęstunku i wspólnej piosenki, podczas której, dodatkowo należało pokazywać rękami różne gesty. Okazało się, że to wcale nie takie proste i nie jedna mam się po prostu pogubiła w rytmie, co wywołało radość u dzieci.
Mile spędzony czas przyniósł wiele radości, dumy ze swoich pociech oraz marzeń by każde dziecko nigdy nie zapomniało o tak wyjątkowym dniu, jaki jest „ Dzień Mamy” i „ Dzień Taty”.

Tekst. Mgr Jadwiga Kapłan Majtka
Zdjęcia: p. Mariusz Michalski"Dzień Rodzica w klasie II"

      17 czerwca w klasie II odbył się Dzień Rodzica. Rozpoczał się zaprezentowaniem przez uczniów układu tanecznego do utworu “Wiosenne przebudzenie”, recytacją wierszy oraz piosenką pt. “Dobrze taka mieć rodzinkę”. Rodzice otrzymali od swoich pociech dyplomy i wszyscy zostali zaproszeni do kolejnej części uroczystości. Na uczniów i ich rodziców czekały rozmaite zadania: wykonanie biedronki i motyla z kolorowych tacek, odgadnięcie przez rodziców tekstu napisanego przez własne dziecko, układanie jak największej liczby wyrazów ze słów “Dzień Rodzica”, czy umieszczanie żabek na dziobie bociana z zasłoniętymi oczami, kierujac się tylko podpowiedziami dzieci. Ponadto uczniowie przygotowali dla rodziców słodki poczestunek: przepyszny sernik z truskawkami oraz wafle z masą karmelową. Radości nie było końca, uczniowie wraz ze swoimi rodzicami świetnie się bawili wykonując wspólnie zadania i spedzajac miło razem czas.

      Adriana Jacewicz„Wyprawka szkolna” na rok szkolny 2013/2013


Kliknij w ten link, aby uzyskać dodatkowe informacje.


II edycja Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Bez Granic"

       W sobotę, 8 czerwca 2013r. w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbyła się II edycja Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „ Bez Granic”, organizowanego przy współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu. Udział w festiwalu wzięli goście z: Długopoła Zdroju, Podzamku, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowa, Starego Wielisławia oraz uczniowie niepełnosprawni z naszej szkoły.
       Ze względu na różnorodność wykonań wyszczególnione zostały cztery kategorie: śpiew, taniec, widowisko teatralne, recytacja. W każdej z kategorii jury przyznało I miejsce, a pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Dla wszystkich przygotowane były upominki i dyplomy. W trakcie przerw można było posłuchać zespołu „ Podzamek Bojs”, a dla uczestników festiwalu przygotowany był poczęstunek.
       Wszyscy obecni mogli wziąć udział w loterii fantowej lub spróbować pysznego ciasta przygotowanego przez rodziców uczniów naszej szkoły.
       Zarówno goście jaki i występujący doskonale się bawili. Myślami jesteśmy przy organizacji następnej edycji Festiwalu….Mistrzowie Krasomówstwa 2014 roku wyłonieni !!!


       Po raz drugi w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbył się konkurs mający na celu wyłonić Mistrza Krasomówstwa. Uczniowie klas IV, V i VI stanęli w szranki prezentując wybraną baśń lub legendę polską. Uczestnicy musieli zaprezentować siebie w roli wybranego bohatera. Mogliśmy posłuchać historii Wandy, co nie chciała Niemca, Szewczyka Dratewki, górala, który znalazł rycerzy śpiących w Tatrach. Zachwycaliśmy się mazurska młynarzówną o kamiennym sercu, królewną czarodziejką i królową Jadwigą o dobrym sercu oraz Marysią, która spotkała Braci Miesiące.
       Jury w składzie: pani Monika Fedak, pani Edyta Maciejewska, pani Dagmara Łastowska i pani Lucyna Babińska wyłoniło zwycięzców.
       Mistrzem Krasomówstwa klas IV została Martyna Dżendżera uczennica Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
       Mistrzem Krasomówstwa klas V została Sara Leszkiewicz uczennica Zespołu Szkół w Wojborzu.
       Mistrzem Krasomówstwa klas VI została Aleksandra Wawryka uczennica Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym.
       Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!„Indiańska wioska"


       Dnia 27 maja 2013 uczniowie klasy I i II oraz grupa przedszkolna wraz ze swoimi wychowawcami udali się na wycieczkę do Srebrnej Góry. Celem wycieczki było odwiedzenie indiańskiego skansenu, w którym można było poznać kulturę i obyczaje Indian plemienia żyjącego w Ameryce Północnej. Dzięki niesamowitej atmosferze dzieciaki mogły poczuć się jak prawdziwi Indianie.
      Już na samym początku zaprzyjaźniony Indianin opowiedział historię swojego plemienia. Mali „ Czejenowie” (tak zostały nazwane dzieci na terenie obozu) dowiedzieli się m. in., kim byli Indianie, skąd się wzięli, jak mieszkali i czym się żywili. Dzieci poznały wiele nowych słów i zwrotów związanych z kulturą indiańską. Chłopcom najbardziej podobały się opowieści o polowaniach i o broni, jaką posługiwało się plemię. Dzięki replikom strojów, broni i przedmiotów codziennego użytku wszyscy mogli obejrzeć te niecodzienne przedmioty na własne oczy. Dziewczynkom zaś zaimponowały kolorowe stroje i bardzo wielka cierpliwość kobiet, które je wykonywały ( niektóre były zrobione z tysięcy koralików).
      Kolejną atrakcją było uczestnictwo w nauce strzelania z łuku, dmuchawki i rzutu oszczepem. Okazało się również, że i to nie jest takie proste. Niesamowitą radość sprawiło dzieciom sprawdzenie swojej siły fizycznej na torze przeszkód. Każdemu udało się go pokonać w szybszym lub wolniejszym czasie bez względu na wiek i płeć. Na mecie wszyscy poczuli wielką dumę gdyż dzieci wykazały się wielką odwagą. Większość z nich pokonała swoje lęki i obawy. Następnie odbyło się wielkie pieczenie kiełbasek na prawdziwym indiańskim patyku. W międzyczasie odbyło się malowanie twarzy, dzięki czemu dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi Indianie. Na samym końcu odbyło się wielkie polowanie na lisa, co znów okazało się nie lada wyzwaniem. Jednak opłacało się go łapać gdyż wybrańcy otrzymali wspaniałe upominki w postaci magicznych naszyjników i amuletów.
      Na koniec wycieczki dzieci korzystając z okazji kupiły sobie indiańskie pamiątki i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Zmęczone, ale szczęśliwe i bogatsze o nowe doświadczenia wróciły wraz z opiekunami do Szkoły.

Tekst i zdjęcia: mgr Jadwiga Kapłan - Majtka


Ognisko integracyjne klasy 1A

W dniu 17 maja klasa Ia wybrała się na ognisko integracyjne, zorganizowane wspólnie z mamą Karola Kozaka. Dzieci smażyły kiełbaski, bawiły się na świeżym powietrzu podziwiając uroki tutejszej okolicy. Karol pokazał nam swoje króliki z którymi uwielbia się bawić, dzieci były zachwycone malutkimi zwierzątkami. Śmiechu i radości nie było końca.  Pogoda wyjątkowo dopisała.

Do następnego spotkania…

Dziękujemy!„Hałdy górnicze w Nowej Rudzie zdobyte!”

       Uczniowie klasy III kontynuując lekcję muzealną o temacie: skały i minerały Polski w dniu 24.05.2013r. odbyli wycieczkę do Nowej Rudy w poszukiwaniu dawnych skamieniałości na hałdach górniczych (tereny po zamkniętej kilka lat temu kopalni węgla kamiennego).
       Pod okiem przewodnika: Piotra Borzęckiego i opiekunów: Kozak Leny i Magdy Łazarowicz, wyposażeni w plecaki z oprzyrządowaniem: młotek, dłuto, rękawice ruszyli w trasę. Po krótkim instruktażu przewodnika rozpoczęli swoje pierwsze poszukiwania skamieniałych paproci i skrzypów sprzed kilku milionów lat temu.
       Uczniowie pracowali w skupieniu, a każdy wyszukany okaz wprawiał ich w radość i dumę. Każdy z osobna poczuł się jak prawdziwy „poszukiwacz skarbów". Po dwu godzinnym maratonie wśród kamieni każdy napełnił plecak po brzegi. Zmęczeni, ale pełni wrażeń powrócili do autobusu i udali się do szkoły.


Organizator wycieczki: Kozak Lena    
Tekst i zdjęcia: Kozak Lena


„Zakopane 2013” - podsumowanie akcji w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym

       Dnia 21 maja 2013r. w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbyła się uroczystość podsumowująca wypoczynek w Zakopanem, który zorganizował ZHP Łask przy pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska dla uczniów mieszkających na terenach zagrożonych klęskami żywiołowymi.
       W uroczystości wzięła udział m. in. wicewojewoda Ewa Mańkowska oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz, harcmistrz ZHP Łask Rafał Raczyński, wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Zbigniew Tur, prezes powiatowego PSL w Kłodzku Ryszard Niebieszczański oraz uczniowie wraz z opiekunami z innych dolnośląskich powiatów.
      Uczniowie Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym przedstawili program artystyczny nawiązujący do wypoczynku w Zakopanem. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie 170 plecaków z wyposażeniem szkolnym.
       Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wyjazdu do Zakopanego.


Klasa Va na wycieczce „Śladami zabytków Szalejowa Dolnego".

       Uczniowie klasy Va pod opieką pani Lucyny Babińskiej i Katarzyny Radziemirskiej Tracz, wybrali się na pieszą wycieczkę do Szalejowa Dolnego.
       Pogoda nam dopisała, więc spacerując mogliśmy podziwiać zabytki, bliskiej większości nam, miejscowości
kaplice Św. Marii Magdaleny i Św. Anny, przydrożne pomniki sakralne, średniowieczny krzyż pokutny oraz pałac wraz z parkiem. Na zakończenie rozpaliliśmy ognisko i usmażyliśmy kiełbaski.
       Wycieczka wszystkim bardzo się podobała.Obchody 3-majowe w Szkole Integracyjnej  w Szalejowie Górnym.

       W tym roku obchodzimy 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dokument ten, przyjęty  przez Sejm Czteroletni, był pierwszym w Europie, a drugim - na świecie. Akt ten pozwalał Polakom poczuć prawdziwą wolność i dawał nadzieję na lepszą przyszłość dla naszej ojczyzny.
       Aby uczcić tę rocznicę, uczniowie klasy V Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym pod kierunkiem pani Lucyny Babińskiej przygotowali uroczystą akademię
miniaturę słowno -muzyczną. Piątoklasiści zaprezentowali swoim kolegom, nauczycielom i rodzicom swoistą lekcję historii. Opowiedzieli nam jak to wielcy polscy patrioci Król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, , Stanisław Małachowski,… walczyli aby Polska dostała szansę na lepsze jutro.


"Doświadczanie świata"

Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym zakończyła już swój udział w projekcie ,,Doświadczanie świata” organizowanym przez Fundację Rosa. Niestety w tym roku nie zakwalifikowaliśmy się do stworzenia w naszej placówce sali terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Informujemy jednocześnie, że jeżeli tylko w przyszłym roku będzie taka możliwość, na pewno ponownie staniemy do konkursu bogatsi o zebrane doświadczenia. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierali nas w tym przedsięwzięciu: za oddane na szkołę głosy, dobrą radę i wszelką okazaną pomoc.

Marlena Wielgosz-Franczuk, Anna TurłajFestyn charytatywny na rzecz dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach

              W dniu 11 maja w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbył się festyn charytatywny na rzecz dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach. Głównym organizatorem i pomysłodawcą była nauczycielka p. Joanna Bujak. Jako nauczyciel wspomagający Aleksandry Tylkowskiej, wychowanki właśnie tego Zakładu, postanowiła ona zorganizować pomoc finansową w tym trudnym czasie kryzysu gospodarczego.
Imprezę rozpoczęliśmy od występu zespołu Podzamek Boys, po rozgrzewających rytmach nadszedł czas na przemówienie Pani Dyrektor Szkoły Integracyjnej Barbary Jurzec. Przywitała ona gości oraz zaprosiła do współnej zabawy i wsparcia tak ważnego przedsięwzięcia.
Po przemówieniu nadszedł czas na zaplanowane punkty imprezy. Uczestnicy mogli obejrzeć m.in. gorący pokaz strongmenów  "Maximus" Orlęta Krosnowice, pokaz walki wręcz w wykonaniu żołnierzy 22 Karpackiego Pułku Piechoty Górskiej, pokaz udzielania pierwszej pomocy prowadzony przez zawodowych żołnierzy. Hitem był pokaz tańca wykonany przez żołnierza Aleksandra, który w rytm muzyki Michaela Jacksona zabawiał gości.
Można było obejrzeć przepiękną kolekcję odznak wojskowych oraz lamp naftowych. Żołnierze przygotowali dla wszystkich przepyszną grochówkę, smażone pierożki oraz pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem. Potrawy serwowane były przez zawodowego wojskowego kucharza. Była możliwość skosztowania ciast oraz kiełbaski z grilla.
Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, najbardziej "oblegane" były rozgrywki w paintballa, cieszyła gra w lotki i playstation move. W hallu szkoły dzieciaki mogły przeobrazić się w ulubioną postać z bajki a to wszystko za sprawą zawodowego artysty malarza.
Swoją obecnością zaszczycił nas  Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, przewodniczący rady gminy Zbigniew Tur, Siostra Dyrektor Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego Łucja, Ksiądz Proboszcz Krzysztof Trybulec oraz sołtysi wsi.
Całą impezę prowadził mieszkaniec Piszkowic pan Tomasz Wiśniewski, oprawę muzyczną zapewnił zespół rockowy z Kłodzka "Future Agony".
Bardzo serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc w organizacji festynu  Robertowi Bujakowi, pracownikowi wojska, Jednostce Wojskowej 4161 z Kłodzka, współorganizatorowi imprezy oraz wszystkim sponsorom, nauczycielom oraz gościom, którzy wsparli tak zacne przedsięwzięcie.


Dziękujemy !!!

tekst:Joanna Bujak
zdjęcia: Dorota Kąsek„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

       Dnia 10 maja 2013 r. zakończona została zbiórka „symbolicznej złotówki” w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
       Informujemy, że uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym uzbierali łącznie 94 zł.
Za okazaną dobroduszność serdecznie dziękujemy.

Koordynator akcji: Kozak Lena


Wycieczka klasy IB

            W dniu 06.05.2013 r. uczniowie klasy I Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym wybrali się na wycieczkę do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku połączonej ze zwiedzaniem Powiatowej Komendy w Kłodzku. Audycja w szkole muzycznej trwała ok. 1 godziny zegarowej. Na początku prowadzący Pan Władysław Zakrzewski wspólnie z dziećmi bawił się w różne zabawy muzyczne, zgadywanki, gry. Aktywował młodych słuchaczy do rozróżniania dźwięków poszczególnych instrumentów. Po takim wstępie nastąpiły wystąpienia uczniów szkoły muzycznej, którzy zaprezentowali swoje umiejętności gry na różnych instrumentach. Następnym etapem wycieczki była wizyta na Powiatowej Komendzie w Kłodzku. Wspólnie z panią Dorotą Jaworską oraz z funkcjonariuszami policji dzieci miały możliwość zobaczenia chociaż części specyfiki tej pracy. Uczniowie zrobili sobie zdjęcia na motocyklach policyjnych, siedzieli w radiowozach. Funkcjonariusze pokazali im jak wygląda badanie trzeźwości kierowców, jakim sprzętem kontroluje się prędkość pojazdów na drogach, mieli możliwość zobaczenia psów policyjnych. Pani Dorota Jaworska opowiedziała uczniom, jak wygląda praca na komendzie oraz jakie pomieszczenia się tam znajdują. Na koniec dzieci otrzymały od funkcjonariuszy policji cukierki oraz odblaski. Końcowym etapem wycieczki był spacer uczniów z opiekunami na duże lody.

Tekst: Marlena Wielgosz-Franczuk, zdjęcia : Paulina Jakubowska


Światowy Dzień Ziemi

        Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone obecnie w 192 krajach świata. W Polsce Święto Ziemi obchodzone jest od 1990 roku i ma ono na celu promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.
        Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi członkowie Małego Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami klas I-III przygotowali przedstawienie pt. „Na ratunek Ziemi“. Podczas niego uczniowie Szkoły Integracyjnej dowiedzieli się, w jaki sposób można właściwie zagospodarować odpady oraz jak je odpowiednio segregować. W trakcie przedstawienia zaprezentowano także wiersze i piosenki przypominające o tym, jak należy dbać o naszą planetę, aby służyła jeszcze wielu pokoleniom.
       Nie możemy zapominać o tym, że Ziemia jest naszym domem
daje nam powietrze, wodę, żywność. Nasze działania w zgodzie ze środowiskiem są niezwykle ważne. Gospodarujmy mądrze naszą planetą i pamiętajmy o ochronie środowiska, nie tylko w Dniu Ziemi, ale także przez cały rok.


Adriana Jacewicz


Wycieczka do Bystrzycy Kłodzkiej

        Ostatniego dnia kwietnia uczniowie klasy II udali się na wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej. Pobyt w Bystrzycy rozpoczęli od oglądania średniowiecznych murów, które w odległych czasach miały na celu obronę miasta. Podziwiali też wysoką Wieżę Kłodzką, stanowiącą pozostałość po Bramie Kłodzkiej, oraz Bramę Wodną - największą atrakcję miasta, symbol Bystrzycy Kłodzkiej. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć zabytkowy ratusz, będący bardzo okazałą budowlą, między innymi z uwagi na wysoką wieżę zegarową. W czasie pobytu na bystrzyckim rynku podziwiali piękne, kolorowe kamienice z renesansowymi portalami. Nie sposób było też nie zwrócić uwagi na barokowy pomnik Trójcy Świętej, który jest chyba najokazalszym zabytkiem tego miasta. Obecnie stoi w miejscu, gdzie znajdował się niegdyś pręgierz. Pręgierz z kolei znajduje się od 200 lat na Małym Rynku. W dawnych czasach służył do wykonywania kar cielesnych za popełniane występki.
        Kolejnym punktem wycieczki była lekcja muzealna w muzeum filumenistycznym - jednym z trzech znajdujących się w Europie muzeów zajmujących się etykietami zapałczanymi oraz jedynym zajmującym się historią niecenia ognia. Drugoklasiści w trakcie lekcji muzealnej dowiedzieli się, jakie przedmioty używane były do krzesania ognia, a także zobaczyli pokaźny zbiór zapalniczek kieszonkowych i gabinetowych. Następnie mogli podziwiać etykiety zapałczane oraz opakowania od zapałek, pochodzące z wielu krajów świata - między innymi Polski, Francji, Niemiec, Rosji czy nawet dalekich Chin. Największą atrakcją była zabawa w odszukiwanie zaprezentowanych na zdjęciach przez panią oprowadzającą grupę po muzeum, etykiet zapałczanych. Uczniowie klasy II z łatwością w bardzo szybkim tempie odnajdywali odpowiednie etykiety. Na zakończenie pobytu w muzeum każdy mógł ułożyć własną konstrukcję z zapałek oraz opakowań po nich - najczęściej budowle te przedstawiały mury obronne Bystrzycy oraz jej zabytki. Uczniowie przed opuszczeniem muzeum zakupili pamiątki w postaci pocztówek oraz zapałek w unikatowych rozmiarach oraz opakowaniach. Ponadto każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz pocztówkę.
       
Na zakończenie wycieczki do Bystrzycy Kłodzkiej drugoklasiści odwiedzili strażaków, którzy chętnie zaprezentowali im odnowiony budynek straży pożarnej, a także strażackie samochody wraz z całym wyposażeniem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają wszystkie przyrządy, które są wykorzystywane w czasie pracy strażaków, a także dowiedzieć się jak ta praca wygląda. Nie wszyscy bowiem wiedzieli, że strażacy są też ratownikami medycznymi i udzielają pierwszej pomocy, zanim na miejscu wypadku pojawi się karetka. Drugoklasiści z dużym zaciekawieniem słuchali opowiadań strażaków. Smutno było wyjeżdżać z Bystrzycy, w której można było zobaczyć i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Adriana Jacewicz


Sześciolatki z wizytą w szkole muzycznej i u zegarmistrza


Dnia 06.05.2013 sześciolatki ze Szkoły Integracyjnej  w Szalejowie Górnym pojechały na wycieczkę do Szkoły Muzycznej Im. F. Chopina w Kłodzku. Dzieci wysłuchały koncertu w wykonaniu uczniów tej szkoły oraz mogły z bliska obejrzeć instrumenty muzyczne, znane im dotychczas tylko z obrazków. Przedszkolaki musiały też wykazać się dużym poczuciem rytmu i słuchu gdyż prowadzący miał przygotowane dla nich wiele zagadek muzycznych. Po tej wizycie większość dzieci postanowiła zostać wirtuozami muzycznymi, czego im z całego serca życzymy.                                      
Następnym punktem naszej wycieczki były odwiedziny w zakładzie zegarmistrzowskim Pana Zbigniewa Jakimiszyna. Dzieci podziwiały różnorodne zegary, obejrzały również podstawowe rekwizyty potrzebne zegarmistrzowi do naprawy zegarków, których jak nas poinformował Pan Zbigniew ,naprawia się coraz mniej. Mimo deszczu, w dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły, wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia.


Tekst: mgr Iwona Brzechfa
Zdjęcia: mgr Jadwiga Kapłan- Majtka


VI powiatowy konkurs ortograficzny


         W środę, 24 kwietnia 2013 r., czworo uczniów klasy drugiej: Wiktoria Bernagiewicz, Krzysztof Filarowski, Kaja Longawa oraz Amelia Lutosławska, reprezentowało naszą szkołę podczas VI powiatowego konkursu ortograficznego.
          Konkurs odbywał się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino (Polanica Zdrój) i był podzielony na dwie części. Uczniowie pisali dyktando, a następnie rozwiązywali test, w którym ukryło się wiele ortograficznych “pułapek”. Osobą, która znalazła się na podium, była Kaja Longawa, zdobywając trzecie miejsce.
         Gratulujemy Kai oraz pozostałym uczestnikom za świetne przygotowanie i odwagę wzięcia udziału w konkursie. Życzymy naszym uczniom dalszych sukcesów.

Adriana Jacewicz


Konkurs "Król matematyczny"

17.04.2013 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino w Polanicy Zdroju odbył się konkurs matematyczny „Król matematyczny”, w którym wzięli udział uczniowie klasy III:

- Dawid Wawryka- zdobywając II miejsce
- Klaudia Cież- zdobywając III miejsce
- Karol Siłkowski- wyróżnienie
.

Za trzy pierwsze miejsca dzieci otrzymały nagrody i złote korony jako symbol ich zwycięstwa.

Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć naszych uczniów i życzymy dalszych sukcesów w innych konkursach.

Magdalena Łazarowicz  i Kozak LenaWycieczka klasy III

         Dnia 18.04.2013 r. uczniowie klasy III wybrali się do Galerii Twierdza Kłodzka na wystawę pt.” Zadziwiające owady”. Podczas pokazu dzieci nauczyły się korzystać z mikroskopu, obserwując preparaty z owadami. Następnie wcielając się w osobę pszczelarza wzięły udział w projekcji filmu przedstawiającego  życie pszczół w barci. Uczniowie dowiedzieli się również jak ważną rolę odgrywają owady w naszym ekosystemie. Wycieczka była prawdziwą lekcją przyrody, którą dzieci na pewno wykorzystają na dalszym etapie edukacyjnym. Podsumowaniem prezentacji było wręczenie każdemu uczniowi dyplomu ze zdjęciem.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Łazarowicz i Kozak Lena             Konkurs międzyszkolny: „W kręgu poezji Juliana Tuwima

         W dniu 18.04.2013r. w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski „W kręgu poezji Juliana Tuwima”. Do udziału w konkursie zgłosiło się aż 9 placówek oświatowych z naszego terenu: SP w Krosnowicach, SP w Wojborzu, SP w Jaszkowej Dolnej, Sp w Ołdrzychowicach, SP w Żelaźnie, SP nr 2 w Polanicy Zdroju, Przedszkole w Szalejowie Dolnym, Przedszkole w Ołdrzychowicach oraz reprezentacja organizatora konkursu t.j. Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas od O-III. Udział wzięło 27 dzieci, które były świetnie przygotowane, potrafiły opanować tremę i pięknie recytować.

W kategorii  oddziałów zerowych  i klas pierwszych zwyciężyli
:
I miejsce -  Patrycja Rybka  -  kl. „0”  Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym
II miejsce
Martyna Wrzeszcz kl „0” SP w Wojborzu
III miejsce -  Antonina Burchard
kl. „0”  SP w  Krosnowicach

W kategorii klas drugich i trzecich:
I miejsce
Oliwia Forajter kl. „II”  SP nr 2 w Polanicy Zdroju
II miejsce
Raja Swoboda kl. „III”  SP w Wojborzu
III miejsce
Kaja Longawa kl „II” SI w Szalejowie Górnym

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom  serdecznie gratulujemy.

Tekst: Tamara Dziurhaluk


Warsztaty plastyczne w Opolu

       W piątek, 12 kwietnia 2013 roku, uczniowie Szkoły Integracyjnej wraz z opiekunami wybrali się do Opola na warsztaty malowania matrioszek. Warsztaty te odbyły się w opolskim domu studenckim „Kmicic“, w ramach projektu „Slavic inspirations, czyli Lech, Czech i Rus“, który jest częścią programu unijnego „Młodzież w działaniu“.

       Uczestnicy zajęć na początku poznali historię matrioszek. Dowiedzieli się, że matrioszki to rosyjskie zabawki, złożone z drewnianych lalek, włożonych jedna w drugą. Pierwsze z nich były inspirowane lalkami japońskimi. Postacie przedstawione na matrioszkach to najczęściej kobiety ubrane w  stroje ludowe. Zadaniem uczniów było namalowanie czterech matrioszek na drewnianych deseczkach. Mogli także skorzystać z gotowych już wzorów przygotowanych przez organizatorów warsztatów, a następnie pomalowany i wycięty wzór przykleić na drewnianych podkładkach. Przez cały czas trwania warsztatów uczestnicy mogli liczyć na pomoc ze strony organizatorów oraz prowadzących, które chętne służyły radą. Po dwóch godzinach ciężkiej pracy uczniowie zaprezentowali swoje dzieła
bajecznie piękne, kolorowe matrioszki, które każdy mógł później zabrać do domu.

      Na koniec zajęć młodzi artyści ze Szkoły Integracyjnej otrzymali dyplomy uczestnictwa w warsztatach. Nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć z matrioszkami.  Dziękujemy organizatorom oraz prowadzącym warsztaty za serdeczne przyjęcie i miło spędzone chwile.


Adriana Jacewicz


Pokaz strażaków w zakresie udzielania pierwszej pomocy


         W dniu 12.03.2013 r. do naszej szkoły zawitali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy w ramach Projektu: "Polsko- czeskie zawody ratownicze strażaków" przeprowadzili  dla uczniów klasy III i IV- tych szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak zachować się w sytuacji, gdy :

 • wybuchnie pożar:

- wybór  prawidłowego numeru Straży Pożarnej 998,
- jakie czynności podjąć, by ratować siebie i bliskich w oczekiwaniu na pomoc.

 • będą mieli do czynienia z osobą nieprzytomną:

- wybór prawidłowego numeru Pogotowia Ratunkowego 999,
- wykorzystanie zasad Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

         Wszyscy, ze szczególną uwagą, wsłuchiwali się w rady strażaków, a zdobytą wiedzę każdy  mógł wypróbować podczas zajęć praktycznych, do których przeprowadzenia strażacy zaopatrzeni byli w nieodzowny sprzęt. Tak ciekawe szkolenie na bardzo długo zapadnie w pamięci uczniów naszej szkoły.

Tekst i zdjęcia: Kozak Lena


"Kim będę w przyszłości?"

W dniu 5 kwietnia 2013 roku zostały ogłoszone wyniki Gminnego konkursu plastycznego pt. „Kim będę w przyszłości?” dla dzieci z oddziałów zerowych w Gminie Kłodzko. Przez cały marzec wpływały prace plastyczne małych artystów. Okazało się, że dzieci nadal marzą by być popularną modelką, piosenkarką czy w przypadku chłopców strażakiem lub policjantem. Prac nadesłano 16 z czego jury w składzie B. Reszka, J. Kapłan- Majtka i M. Fabijański wybrało 3 pierwsze miejsca. Dzieci dostały dyplomy, zabawki, artykuły papiernicze i coś słodkiego. Reszta uczestników konkursu również otrzymała dyplomy i nagrody pocieszenia.

A oto wyniki :
I miejsce
Tosia Burchard kl. 0 ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach
II miejsce
Damian Dróżdż kl. 0 z Gminnego Przedszkola w Szalejowie Dolnym
III miejsce  Kuba Michalski kl. 0 ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym

Młodym artystom gratulujemy i życzymy spełnienia marzeń oraz pracy w wymarzonych zawodach.

Tekst i zdjęcia: mgr Jadwiga Kapłan - Majtka


Sprawozdanie z wycieczki

Dnia 05.04.2013r. o godz. 9:30 uczniowie wraz z opiekunami z klas "0-II" wybrali się do Polanicy Zdrój na przedstawienie teatralne pt. "Przygody wilka, zająca i przyjaciół" w wykonaniu aktorów Teatru Młodego Widza z Wolimierza.  Przedstawienie akcentowało aspekt przyjaźni i ogólnie przyjętych normach etycznych. Zwracając uwagę młodego widza na to, czym może być prawdziwa przyjaźń oraz to, że szlachetne zachowanie spotka się z zasłużoną nagrodą. Spektakl był wzbogacony pięknymi kolorowymi kostiumami, nietuzinkowymi rekwizytami, malowniczą scenerią oraz efektami specjalnymi, które przeniosły dzieci w samo centrum przygód sympatycznych bohaterów.
Wielkanocne śniadanie

         Święta wielkanocne to największe święto w naszej tradycji chrześcijańskiej. Przekonać  mogli się o tym uczniowie z klasy 0, I A oraz I B. W swoich pięknie przygotowanych klasach i suto nakrytych stołach, zasiedliśmy do śniadania wielkanocnego. W czasie tego ważnego wydarzenia w życiu klas, uczniowie uzupełniali wiedzę na temat tradycji wielkanocnych, była to także okazja do złożenia sobie serdecznych życzeń oraz na wspólne świętowanie w towarzystwie Pani Dyrektor, pana psychologa oraz pań: Iwony Brzechfy, Marzanny Czyszczoń, Joanny Bujak, Pauliny Jakubowskej oraz Marleny Wielgosz-Franczuk.

TEKST : J.BUJAK
ZDJĘCIA: J.BUJAK, P.JAKUBOWSKA
„Tradycji stało się zadość”

Dnia 27.03.2013 r. w naszej szkole uczniowie klasy III uczestniczyli w uroczystym  śniadaniu wielkanocnym. Podczas wspólnego posiłku wszyscy wypowiadali się  na temat tradycji wielkanocnych, praktykowanych w swoich domach. Następnie  złożyliśmy sobie świąteczne życzenia dzieląc się symbolicznym jajkiem. Najradośniejszym momentem były poszukiwania wielkanocnego gniazdka, w którym zajączek ukrył rozmaite słodycze. Podczas tak uroczystej chwili uczniom towarzyszył szczególny gość  Pani Dyrektor  Barbara Jurzec oraz panie nauczycielki Kozak Lena oraz Magdalena  Łazarowicz.

Autor tekstu i zdjęć: Kozak Lena


W Gminie Kłodzko pływać każdy może


         Od marca 2013 roku nauczyciele wychowania fizycznego realizują program pn. „W Gminie Kłodzko pływać każdy może. Nauka pływania dla uczniów szkół podstawowych oraz zajęcia z doskonalenia techniki pływania dla gimnazjalistów", który jest  finansowany ze środków Gminy Kłodzko i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Całkowity koszt realizacji powszechnej nauki pływania wyniesie 65000 zł. Z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 25000 zł.
         Zajęcia odbywają się na pływalni w Kłodzku w trzech grupach, trzy razy w tygodniu. W pierwszym etapie realizacji zadania (marzec-maj) nauką pływania objęci są uczniowie  szkół podstawowych,  a swoje umiejętności pływackie doskonalą gimnazjaliści. W zajęciach wiosennych uczestniczy 135 uczniów. W następnym roku szkolnym (wrzesień-listopad) do zajęć zakwalifikowanych zostanie kolejna grupa 75 uczniów szkół podstawowych i 60 gimnazjalistów. Każdy uczeń uczestniczyć będzie w 18 godzinach zajęć. W czasie  treningów  prowadzone są ćwiczenia oswajające z wodą, wypornościowe, nauka pływania elementarnego i ćwiczenia doskonalące technikę pływania.
         Od początku  marca do końca listopada 2013 roku  zaplanowano 108 godzin zajęć. Nauczyciele zakładają, że 150 uczniów opanuje elementarne sposoby pływania, a 120 poprawi swoją technikę pływania trzema stylami. Uczestnicy zajęć poznają zasady bezpiecznego zachowania w wodzie i w pobliżu akwenów wodnych.
         Do realizacji zadania chętnie włączają się wolontariusze w osobach rodziców, którzy bardzo pozytywnie oceniają to przedsięwzięcie i systematycznie pomagają w sprawowaniu opieki nad dziećmi w czasie zajęć i przejazdów.
         Nauka pływania cieszy się dużym zainteresowaniem i  jest kolejną propozycją dodatkowych zajęć sportowych dla wszystkich uczniów gminnych szkół.  


"Niesamowity Koszyczek Wielkanocny"

         21 marca 2013 roku podczas uroczystych obchodów Pierwszego Dnia Wiosny został rozstrzygnięty konkurs p.n. „Niesamowity Koszyczek Wielkanocny”.16 uczniów  klas O- VI przyniosło wspaniałe, pomysłowe i bardzo oryginalne koszyczki.
         Komisja wybrała dwa I miejsca, dwa II miejsca, za które zostały wręczone bardzo ładne nagrody. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia oraz drobne upominki. Dodatkowo wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrody za udział w konkursie ufundowali: Agencja Ochrony Osób i Mienia OPTOSCAN Kłodzko, Sklep Spożywczy „U Krychy” Kłodzko, Niemieckie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Kłodzko za co serdecznie dziękujemy.

I miejsce:

 • K.Kozak- klasa I a

 • M. Kąsek- klasa II


II miejsce:

 • E. Schachow- klasa  Ia

 • P. Warchał- klasa  III


Wyróżnienia:       

 • W. Miller- oddział „O”

 • K. Kuchta- oddział „O”

 • S. Chłoń- klasa Ia

 • M. Dąbrowski- klasa Ib

 • J. Trzcińska- klasa Ib

 • K. Longawa i K. Filarowski- klasa II

 • A. Lubera- klasa III

 • P. Grępka- klasa III

 • M. Chłoń- klasa III

 • W. Lubera- klasa V

 • L. Marcjanek- klasa V


Organizator konkursu: Kozak Lena, zdjęcie: Kozak Lena


„Pierwszy Dzień Wiosny”

         21 marca 2013 roku w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym świętowano Pierwszy Dzień Wiosny. Już od rana trwały intensywne prace uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali ekologiczne Marzanny oraz wiosenne i świąteczne ozdoby, którymi później udekorowali swoje klasy. Następnie, po przybyciu i powitaniu gości uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starego Wielisławia, odbyły się 3 krótkie przedstawienia. Najpierw wystąpili goście, którzy zaprezentowali kabaret pt. ”Drzwi”. Drugi występ to opowieść o małej złośnicy, zatytułowany „Wiedźminka” w wykonaniu dzieci z grupy „0” i uczniów klasy III. Ostatnie przedstawienie  - „Droga Męki Pańskiej”, przygotowane przez klasę VI, było nawiązaniem do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
         Kolejnym punktem programu był udział w różnego rodzaju warsztatach: plastycznych, muzycznych, robienia palm i zajączków, ozdabiania babeczek, ćwiczeń z piłką, komputerowych
każdy z uczestników znalazł coś dla siebie.
         W samo południe rozpoczął się konkurs „Mam Talent”, podczas którego uczniowie naszej szkoły oraz goście ze Starego Wielisławia zaprezentowali swe talenty wokalne, taneczne, recytatorskie i sportowe.
         Po występach i rozdaniu nagród, rozstrzygnięto konkursy na najładniejszy koszyczek i najpiękniejszą Marzannę. Nastąpiło oficjalne zakończenie imprezy i pożegnanie gości. Mimo, iż pogoda za oknem wciąż jeszcze przypomina o zimie, Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym upłynął w ciepłej i pełnej radości atmosferze.


Tekst: Katarzyna Radzimierska-Tracz, zdjęcia : Paulina Jakubowska


Ojczyzna to ziemia i groby - narody, które tracą pamięć - tracą życie;


         W  miesiącu lutym uczniowie oraz pracownicy Naszej szkoły już po raz drugi przyłączyli się do wielkiej akcji „ Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” pod patronatem Telewizji Wrocław i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
         Celem akcji jest zbiórka pieniędzy tzw. „symbolicznej złotówki”, które mają wspomóc odbudowę zniszczonych, zapomnianych grobów naszych rodaków, znajdujących się poza obszarem naszej ojczyzny, czyli na Kresach Wschodnich. Jest to bardzo szlachetny cel i wspaniała lekcja patriotyzmu dla Nas wszystkich.
         Akcja trwa do 20 maja, dlatego zachęcamy do aktywności nie tylko uczniów i pracowników szkoły, ale również rodziców i bliskich. Serdecznie zapraszamy.

Koordynator akcji, autor tekstu i zdjęcia: Kozak LenaMistrzostwa Powiatu Kłodzkiego Szkół Podstawowych w mini siatkówce dziewcząt „3”


Dnia 5.03.2013r. na hali KCKSiR w Kłodzku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kłodzkiego Szkół Podstawowych w mini siatkówce dziewcząt „3”.Do rywalizacji stanęły drużyny dziewcząt z : SP nr 3 Kłodzko, SP nr 7 Nowa Ruda, SI Szalejów Górny, SP Ołdrzychowice Kłodzkie, SP Jaszkowa Dolna i SP Szczytna. Nasza szkoła zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy!

Mistrzostwa Powiatu Kłodzkiego Szkół Podstawowych w tenisie stołowym chłopców.

Dnia 1 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej w Krosnowicach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kłodzkiego Szkół Podstawowych w tenisie stołowym chłopców. W zawodach udział wzięło jedenaście szkół: SP nr 3 Kłodzko, SP Stary Waliszów, SP Ołdrzychowice, SP Stronie Śląskie, SP nr 6 Kłodzko, SP Krosnowice, SP Specjalna Kłodzko, SP Wojbórz, SP nr 2 Kudowa Zdrój, SP Trzebieszowice i Szkoła Integracyjna Szalejów Górny. Nasza szkoła zajęła drugie miejsce i tym samym uzyskała awans do półfinału strefy wałbrzyskiej. Uczniowie, którzy nas reprezentowali to: Bartłomiej Kozłowski, Daniel Szosler i Dawid Kosmal. Nagrody dyplomy, puchary i medale ufundował Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa.


Turniej Piłki Nożnej o puchar Wójta Gminy Kłodzko "Szukamy talentów".

Dnia 26 lutego 2013 w sali sportowej w Krosnowicach został rozegrany Turniej Piłki Nożnej o puchar Wójta Gminy Kłodzko "Szukamy talentów". W rozgrywkach brało udział sześć drużyn: z Żelazna, Jaszkowej Dolnej, Krosnowic, Ołdrzychowic, Wojborza i Szalejowa Górnego. Głównym sędzią turnieju był Paweł Adamczyk, koordynator do spraw piłki dziecięcej i młodzieżowej  OZPN Wałbrzych. Drużyna z naszej szkoły zajęła drugie miejsce. Wszyscy  uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy ufundowane przez OKSiRGK oraz medale przygotowane przez OZPN Wałbrzych.


Wiosenna nauka pływania

W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym wezmą udział w programie powszechnej nauki pływania pn. „W Gminie Kłodzko pływać każdy może. Nauka pływania dla uczniów szkół podstawowych oraz zajęcia z doskonalenia techniki pływania dla gimnazjalistów” finansowany przez Gminę Kłodzko i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zajęcia dla uczniów naszej szkoły odbywać się będą na basenie w Kłodzku raz w tygodniu we czwartki od godz. 15.00 do 16.30. Wyjazdy  na basen o godz. 14.30. Liczymy, że po zaplanowanych 12 lekcjach uczniowie bardzo dobrze opanują umiejętności pływackie i w przyszłości osiągną wiele sukcesów w tej dziedzinie sportu.Konkurs Wiedzy o Lesie rozstrzygnięty


Dnia 01.03.2013 w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Lesie zorganizowany wspólnie z Nadleśnictwem Zdroje w Szczytnej.  Do konkursu zakwalifikowało się 17 uczniów z klas IV-VI. W konkursie wzięło udział 15 uczniów, którzy odpowiadali na 15 pytań.

W kategorii klas IV:
I miejsce zajął Dawid Grępka  z klasy IV „b”,
II miejsce Kamil Midura z klasy IV „a”,
III miejsce Julita Piotrowska  z klasy IV „b”.

W kategorii klas V
VI:
I miejsce
Maja Strychaniecka  kl. V „a”,
II miejsce
Patrycja Banaś kl. V „b”,
III miejsce
Kornel Trzciński kl. VI.

Dziękujemy Nadleśnictwu, a w szczególności specjaliście służby leśnej panu Piotrowi Mirkowi za udział w konkursie i ufundowanie nagród, a uczniom gratulujemy.

Nauczycielka przyrody w SI Szalejów Górny Dorota Bobula.


"Wiedźminka"

"Wiedźminka"  to przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów klas III  i sześciolatków z oddziału przedszkolnego po kierunkiem mgr Iwony Brzechfy. W humorystyczny sposób opowiada ono o złośliwej  Wiedźmince, która pod wpływem miłości, dobrej Królewny Śnieżki, krasnoludków, wilka, świnek i  innych postaci bajkowych przemienia się w dobrą królewnę. Widzowie przekonują się również o tym,  iż w życiu warto mieć przyjaciół, a osoby złośliwe, samolubne są skazane na samotność. Praca nad przedstawieniem była dla niektórych dzieci okazją do pokonania swoich słabości, lęku przed publicznymi występami. Jednak przede wszystkim poprzez zabawę uczniowie odkryli w sobie nieznane dotąd zdolności, przekonali siebie i innych o dużym talencie aktorskim.


Wycieczka do Muzeum Skał i Minerałów w Kłodzku

       Dnia 15.02.2013 r. uczniowie klasy III  byli na  wycieczce  w  Muzeum Skał i Minerałów w Kłodzku. Muzeum stanowi osobisty  zbiór okazów Pana Roberta Borzęckiego, który zbieractwem  minerałów zajmuje się od 10 lat.
     Zwiedzanie muzeum było dla dzieci prawdziwą lekcją, podczas której poszerzyły i uporządkowały swoją wiedzę na temat skał i minerałów występujących w Polsce i na świecie. Ciekawostką dla wszystkich okazało się, że wiele rzeczy, które nas otaczają są minerałem lub skałą, np. zapałka, gips czy pasta do zębów. Poza tym dzieci dowiedziały się jak powstaje węgiel kamienny oraz przyjrzały się szczątkom dinozaura znalezionym w Kotlinie Kłodzkiej, które  stanowią świadectwo czasów prehistorycznych. Podczas spotkania uczniowie uważnie słuchali opowieści przewodnika,  nie  zabrakło wielu pytań. Wszelkie wątpliwości  pan przewodnik wszystkim wyjaśnił.
       Na zakończenie każdy mógł zakupić drobne pamiątki w postaci korali, bransoletki czy kawałka skały lub minerału.
       Kolejnym etapem tak pouczającej lekcji będzie  wycieczka w teren, podczas której dzieci wcielą się w rolę  poszukiwaczy minerałów. Poczekajmy jednak na nieco cieplejsze dni.

Organizator wycieczki i autor tekstu- Lena KozakFerie w Myśliborzu


              W dniach 28-30 stycznia 2013 roku dzieci ze szkół podstawowych z Gminy Kłodzko ( Szalejów Górny, Ołdrzychowice, Wojbórz i Jaszkowa Dolna ) wyjechały do Myśliborza do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa. Celem wyjazdu był nie tylko zimowy wypoczynek, ale przede wszystkim rozwinięcie świadomości ekologicznej; uczestnicy nabyli teorii i praktyki a także zostali uwrażliwieni na piękno otaczającego świata.
             Dzieci wraz z wychowawcami codziennie uczestniczyły w ciekawych i bardzo pouczających zajęciach prowadzonych przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę. Tematyka zajęć była bardzo różnorodna. Uczniowie poznali nowe, ciekawe wiadomości o wodzie, glebie, zwierzętach i naszej planecie. Dzieci miały także możliwość zapoznania się z historią i techniką powstawania papieru a także mogły samodzielnie wykonać kartkę, a następnie namalować na niej piękny obrazek. Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, dzięki którym uczestnikom łatwiej było zrozumieć poznawane zjawiska przyrodnicze. Uczniowie mogli oglądać pod mikroskopem ciekawe okazy zwierząt, samodzielnie wykonać mąkę ( co okazało się wcale nie takie proste ) a także mieszać różne substancje chemiczne za pomocą odpowiednich narzędzi. Przy okazji poznali wiele nowych pojęć np. kwaśne deszcze, pipetka, moździerz czy dziura ozonowa. Ku zaskoczeniu nie tylko uczniów, ale i opiekunów, kilka zajęć kończono małym sprawdzianem dotyczącym wiadomości, jakie uczeń miał zapamiętać.
              Podkreślić należy, że pobyt w Centrum to pożyteczne połączone z przyjemnym -  oprócz zajęć edukacyjnych, był również czas na odpoczynek. Po obiedzie odbywały się wraz z opiekunami spacery do pobliskiego wąwozu, gdzie organizowano zabawy na śniegu - bitwa na śnieżki, lepienie jak największej kuli czy zawodów w najszybszym zjeździe z górki na jabłuszku. W czasie zabaw uczestnicy z gminnych szkół „poważnie” ze sobą rywalizowali.Popołudniami w ośrodku odbywały się międzyszkolne mecze stołowych piłkarzyków, konkursy „ Mam Talent ”i popularne „Kalambury” - największą frajdą dla uczniów było zadawanie zagadek opiekunom, którzy nie zawsze znali właściwą odpowiedź. Zwycięzcy otrzymywali symboliczne nagrody w postaci słodkich upominków i naklejek.
              Niestety czas szybko płynie i w końcu przyszło wracać do domu. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Wszyscy składali deklaracje przyjazdu w przyszłym roku. W pamięci pozostaną wspaniałe zabawy, magia wspólnie spędzonych chwil oraz  nowo zdobyte doświadczenia naukowe.

Tekst i zdjęcia mgr Jadwiga Kapłan Majtka , mgr Krzysztof Pindral, mgr Joanna Wolańska
Dzień Babci i Dziadka w klasie I A


W dniu 22 stycznia w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym klasa Ia, pod czujnym okiem swojej wychowawczyni Marzanny Czyszczoń oraz nauczyciela wspomagającego pani Joanny Bujak, urządziła piękny pokaz swoich talentów dla kochanych babć i dziadków. Dzieci rozpoczęły swój występ od recytacji wierszyków, zaśpiewania wesołej piosenki pt. „Babcia tańczy rock and rolla”. Następnie uczniowie zatańczyli „Kaczuchy” oraz „ Makarenę”. Po tańcach, przyszedł czas na wspólny śpiew z księdzem katechetą Januszem Garulą. Prezentowane piosenki były przygotowane specjalnie pod tą uroczystość. Na koniec babcie otrzymały upominki w postaci laurek oraz własnych portretów, stworzonych przez dzieci. Radości i uścisków nie było końca, na koniec wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego poczęstunku, przygotowanego przez mamy uczniów klasy Ia.

Opracowanie J. Bujak  


Dzień Babci i Dziadka w klasie IIBabcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym, mroźnym styczniowym dniu uczniowie klasy II również pamiętali o swoich Babciach i Dziadkach. Szanowni goście zasiedli przy przygotowanych przez dzieci stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt.
Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który wzruszał do łez. Dziadkowie z zachwytem słuchali wierszyków i piosenek przygotowanych przez swych wnuków. Salwami śmiechu i gromkimi brawami nagrodzili skecz pt. „Babcia“, w którym występowali klasowi aktorzy: Iga, Kaja, Jakub i Wojtek. Z kolei nowoczesny taniec w wykonaniu drugoklasistów wprowadził przybyłych gości w nie lada zachwyt. Po zakończeniu części artystycznej, uczniowie rozdali swym dziadkom piękne prezenty: ręcznie wykonane laurki oraz papierowe serduszka. Następnie przybyli goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Uroczystość odbyła się w wyjątkowej atmosferze, była pełna radości i wzruszeń. Podziękowania należą się rodzicom uczniów klasy II, którzy czuwali nad jej sprawnym przebiegiem.

Sprawozdawca- Adriana Jacewicz

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 21.01.2013r. uczniowie z oddziału przedszkolnego i kl.I ,,b” ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym zaprosili swoje  babcie i dziadków z okazji ich święta. Dzieci swoje występy rozpoczęły uroczystym polonezem, następnie zaprezentowały program artystyczny śpiewając, grając na instrumentach, recytując wiersze. Na zakończenie wszyscy zaśpiewaliśmy wszystkim babciom sto lat. Po występach babcie i dziadkowie zostali zaproszeni do klas na poczęstunek. Oczywiście nie zabrakło drobnych upominków i laurek.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

13 stycznia 2013r. czworo uczniów z naszej szkoły po raz pierwszy wzięło udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Kwestowaliśmy w Szalejowie Górnym, Szalejowie Dolnym i w Kłodzku. Łączna kwota uzbierana przez wolontariuszy to 2881,25 zł. Pomimo dużego mrozu wszyscy wolontariusze wraz z rodzicami kwestowali bardzo intensywnie i sumiennie. Cieszymy się z takiej uzbieranej kwoty i uważamy to za nasz duży wspólny sukces. I mamy ochotę grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy do końca świata i jeden dzień dłużej.
Konkurs na stroik świąteczny


21 grudnia 2012 roku został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy. Wszystkie stroiki były bardzo ładnie i pomysłowo wykonane, uczniowie wykazali się niezwykłymi zdolnościami manualnymi. Komisja po wspólnych naradach wybrała cztery stroiki - ich wykonawcy zostali wyróżnieni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Wojciecha Wiśniewskiego, właściciela Kłodzkiej Pracowni Optycznej.

Pierwsze miejsce: Krzysztof Filarowski
Drugie miejsce: Wiktoria Mędzkiewicz
Trzecie miejsce: Aleksandra Wawryka
Wyróżnienie: Karolina Loryś

Pozostali uczestnicy biorący udział w konkursie otrzymali dyplom oraz słodki upominek. Wszystkim osobom serdecznie gratulujemy!Prezentacja naszych prac bożonarodzeniowych


Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w Mikołajkowej imprezie w Gimnazjum Publicznym im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku. Imprezie towarzyszyło wiele świątecznych konkursów. My wzięliśmy udział na najładniejsze stoisko handlowe. I jak co roku pobiliśmy inne szkoły naszymi niepowtarzalnymi pomysłami zajmując I miejsce.


I Mikołajkowy Turniej Haidong Gumdo


Dzięki gościnności Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym w sobotę 8 grudnia 2012r odbył się I Mikołajkowy Turniej Haidong Gumdo dla dzieci. Organizatorem było Stowarzyszenie Haidong Gumdo Polska z dyrektorem Technicznym panem Mariuszem Bilem na czele przy dużym wsparciu Świętego Mikołaja.
W  turnieju brało udział ponad 60 młodych adeptów Haidong Gumdo z Kłodzka, Ołdrzychowic, Wojborza, Bystrzycy, Polanicy, Szalejowa Górnego i Wrocławia.
Było sporo dobrej zabawy, radości i uśmiechów mimo, że rywalizacja była bardzo zacięta i gorąca. Wszystkim uczestnikom zostały wręczone pamiątkowe medale i dyplomy, a Święty Mikołaj nie żałował prezentów i zapowiedział się za rok na kolejny turniej jego imienia
J.

Charakterystyka Haidong Gumdo


Haidong Gumdo
jest współczesną koreańską sztuką walki mieczem, która czerpie wzorce ze starożytnych tradycji i dawnych taktyk bojowych w celu  rozwoju fizycznego, psychicznego oraz duchowego.
Brak kontaktu typowy dla większości sztuk walki stwarza idealne warunki do treningu dla osób w każdym wieku.
Ważnymi elementami treningu są : dyscyplina, koncentracja, samokontrola i równowaga.
Początkowo w treningu używa się mieczy drewnianych (mok gum).
Miecze prawdziwe (Jin Gum) dozwolone są dopiero po osiągnięciu poziomu mistrzowskiego.
W trakcie treningu adepci Haidong Gumdo ćwiczą błyskawiczne wyjmowanie miecza, bezpieczne chowanie go do pochwy, poszczególne cięcia, sposoby poruszania się z mieczem, postawy.
Fundamentem są układy formalne (gum bub), czyli wyimaginowana walka, często z wieloma przeciwnikami. Celem jest kształtowanie koncentracji i wyobraźni przestrzennej oraz doskonalenie postaw i przemieszczania się.
Trening z partnerem (kyuk gum) uczy wyczucia odpowiedniego dystansu, wytrenowanie właściwej reakcji. Hartuje ciało oraz wzmacnia odporność psychiczną.
Ćwiczenia oddechowe i Qi Geong  pozwalają na uspokojenie, wyciszenie umysłu, rozluźnienie, zrelaksowanie ciała oraz uzyskanie odpowiedniej postawy mentalnej potrzebnej do treningu.
Trening Haidong Gumdo może być ciekawą, zdrową alternatywą spędzania wolnego czasu, pogłębianiem wiedzy o innych kulturach czy też pasją na całe życie.
Mikołajki w Piszkowicach


Dnia 06 grudnia uczniowie klasy pierwszej Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym, na specjalne zaproszenie swojej klasowej koleżanki Oli, uczestniczyli w imprezie  integracyjno- mikołajkowej, organizowanej w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach. Impreza rozpoczęła się od przedstawienia Jasełek, w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zakładu Leczniczo Opiekuńczego w Piszkowicach. Nasze serca poruszył występ opiekunów i ich podopiecznych, tak  pięknie prezentujących się na scenie. A wszystko to, odbyło się w uroczej scenerii szopki bożonarodzeniowej, z prawdziwym ślicznym małym Jezuskiem.  Kiedy emocje już opadły i oklaskom nie było końca, do wszystkich dzieci w gościnę przyszedł Święty Mikołaj, wraz ze swoimi pomocnikami reniferami, misiami polarnymi, bałwankami i babcią mikołajową. Każdy z rąk Świętego Mikołaja otrzymał podarunek. Radości i uśmiechów nie było końca, czas spędzony w tym jakże przeuroczym miejscu pozostanie w naszej pamięci na długo. Uczniowie klasy pierwszej  wraz z nauczycielkami Panią Marzanną Czyszczoń i Panią Joanna Bujak, bardzo dziękują za wspaniałe przyjęcie i  miło  spędzony czas. Do zobaczenia za rok!

Opracowanie mgr Joanna Bujak
Zdjęcia mgr Marzanna CzyszczońIII Mistrzostwa Gminy Kłodzko w pływaniu


22 listopada br. na krytej pływalni w Kłodzku zorganizowane zostały III Mistrzostwa Gminy Kłodzko w pływaniu szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorem zawodów był Gminny Związek Sportowy w Kłodzku.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajeła Szkoła Podstwowa z Szalejowa Górnego;  
W kategorii chłopców na dystansie 25 m stylem dowolnym zwyciężył Kamil Kaźmierczak (Szkoła Podstawowa z Szalejowa Górnego);
W grupie dziewcząt II miejsce zajeła Patrycja Banaś (Szkoła Podstawowa z Szalejowa Górnego);
W sztafecie 4x25m stylem dowolnym zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Szalejowa Górnego
w składzie: Patrycja Banaś, Kamil Kaźmierczak, Hubert Mazurek, Jakub Robak.

Zawody w mini-koszykówce chłopców


W środę 14 listopada 2012r. w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Krosnowicach nasi uczniowie wzięli udział w Mistrzostwach Gminy Kłodzko w mini koszykówce chłopców. Do rywalizacji stanęły drużyny chłopców z Jaszkowej Dolnej, Krosnowic, Ołdrzychowic i Wojborza. Nasza szkoła zajęła drugie miejsce i tym samym zakwalifikowała się do dalszego etapu , który odbył  się środę 21 listopada 2012r w Zespole szkolno-przedszkolnym w Lewinie Kłodzkim. Były to Mistrzostwa Rejonu Kłodzkiego w koszykówce chłopców szkół podstawowych. Nasi uczniowie wywalczyli dzielnie trzecie miejsce grając z chłopcami ze szkół: S.P.nr2 w Kudowie, S.P. nr3 w Kłodzku, S.P. nr6 w Kłodzku, S.P. w Szczytnej  i Z.S. w Wojborzu.

Naszą szkołę reprezentowali:
1.Kacper Raczak
2.Dawid Kosmal
3.Bartosz Wójcik
4.Daniel Szosler
5.Adam Leżdzej
6.Maciej Paluch
7.Jacek Nida
8.Kacper Mroszczyk
9.Kacper Babiak
10.Hubert Mazurek
11.Jakub Malec

Mali kucharze w "Złotej Kaczce"


            Dnia 15 listopada 2012 roku dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym wraz ze swoimi paniami mgr Iwoną Brzechfą i Jadwigą Kapłan- Majtką wybrały się na wycieczkę do Polanicy Zdroju.
          Celem wycieczki było poznanie pracy kucharza oraz zajęcia warsztatowe - samodzielne przygotowanie pizzy. Przedszkolaki odwiedziły restaurację „Złota Kaczka” lokal znajdujący się przy ulicy Lipowej 7. Od właścicielki lokalu p. Agnieszki Miler dowiedziały się wielu ciekawych informacji np., co należy do obowiązków kucharza, poznały urządzenia, dzięki którym przygotowywane są potrawy, poznały wiele nazw składników dodawanych do różnych dań oraz co zrobić by każdy klient w restauracji był zadowolony. Wszyscy dostali czapki kucharza oraz fartuchy, w których wyglądali jak prawdziwi mistrzowie patelni. Jednak największą frajdą było dla dzieci oraz pań zrobienie pizzy i skomponowanie jej ze swoich ulubionych składników. A wszystko to na zapleczu restauracji czyli w kuchni, gdzie na co dzień odwiedzanie tej części lokalu jest zabronione. Panował tam bardzo miły i serdeczny klimat dzięki czemu maluchy czuły się bezpiecznie i chętnie uczestniczyły w zajęciach. Przy oglądaniu powstawania dania można było się przekonać ile małe dzieci mogą mieć pomysłów na stworzenie swojego dzieła. Każda pizza była jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. A gdy tylko ciasto trafiło do pieca w oczach małych kucharzy pojawiły się radosne ogniki a czas pieczenia niemiłosiernie się dłużył…Kiedy już się upiekło i po wyjęciu go z pieca rozniósł się niesamowity zapach  natomiast z brzuchów dzieciaków rozniósł się dźwięk przypominający, że jedzenie już czas zacząć…
          Kiedy wszyscy byli już porządnie najedzeni przedszkolaki mogły się trochę rozerwać. Chłopców zachwyciła kolekcja unikatowych samochodów, które zbierał poprzedni właściciel przez połowę swego życia. Nie jeden z nich chciałby mieć takie auto, ale oczywiście prawdziwe by móc pojechać w daleki świat… Dziewczynki także znalazły coś dla siebie
magiczną, świecącą kulę, dzięki której przez chwilę poczuły się jak prawdziwe wróżki.
          Oprócz tych atrakcji w restauracji jest jeszcze jeden plus. Otóż właścicielka p. Agnieszka Miler jest młodą mamą i wie jak jest trudno, gdy chce się coś zjeść a z rodzicami jest małe dziecko, które się bardzo niecierpliwi. Dlatego też stworzyła „kącik malucha”, czyli miejsce gdzie pociechy mają możliwość korzystania z gier planszowych, puzzli, kolorowanek i kredek. Dzięki czemu rodzice nie muszą jeść w biegu a ich dziecko się już nie nudzi. To niezwykle rzadko się zdarza, że właściciel lokalu myśli o takich zwykłych a dla niektórych ludzi ważnych sprawach.
       Niestety czas szybko leci i przedszkolaki ze Szkoły Integracyjnej musiały się pożegnać dziękując p. Agnieszce za życzliwość i możliwość zdobycia nowego doświadczenia oraz życzyły wielu zadowolonych klientów i dużych zysków. Następnie korzystając z wolnego czasu i słonecznej pogody wszyscy udali się na spacer do Parku Zdrojowego a także Pijalni Wód Mineralnych, po czym szczęśliwi i zadowoleni z wycieczki wrócili do Szkoły.

Tekst mgr Jadwiga Kapłan
Majtka

Zdjęcia mgr Iwona BrzechfaCentrum Nauki Kopernik - wystawa


Dnia 09.11.2012 r. czworo uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem SKO, udało się do Wrocławia na wystawę "Eksperymentuj!" przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wycieczka była zorganizowana przez PKO Bank Polski w ramach programu oszczędnościowego SKO.

We wrocławskiej Hali Stulecia na uczniów czekało wiele interaktywnych eksponatów, pozwalających samodzielne przeprowadzać doświadczenia, umożliwiając naukę poprzez zabawę. Członkowie SKO byli zachwyceni wystawą podczas której dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy. Każdy z nich mógł zobaczyć plazmową kulę, Tablicę Galtona, trójwymiarową układankę ludzkiego ciała, urządzenie badające szybkość reakcji oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Uczniom naszej szkoły najbardziej podobały się półkule magdeburskie, które dociska się do siebie, a następnie wypompowuje spomiędzy nich powietrze - wtedy ich rozerwanie jest niemożliwe. Dużą popularnością cieszyły się także niezwykłe okulary, w których było widać wszystko na odwrót (nie lada wyzwaniem było przejść w nich po wyznaczonej trasie!) oraz wirujące krzesło wprowadzone w ruch poprzez trzymanie w dłoniach obracającego się koła od roweru. W trakcie wystawy można było też przeprowadzić bardzo ciekawe doświadczenie z walcami o tej samej wadze i rozmiarach, ale inaczej rozłożonej masie, co powodowało, że walce z inną prędkością staczały się po równi pochyłej.

Na zakończenie przygody z nauką w "mini Centrum Nauki Kopernik" uczniowie otrzymali książeczki z przygodami Żyrafy Lokatki, trójwymiarowe naklejki, balony i cukierki. Z Wrocławia wyjechaliśmy z uśmiechem na ustach. Warto oszczędzać z SKO.


Adriana Jacewicz

Drugoklasiści zdobyli Twierdzę Kłodzko

26 października 2012 r. uczniowie klasy II wzięli udział w wycieczce na Twierdzę Kłodzko, jedną z największych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania kilometrowego odcinka podziemnego labiryntu. Pani przewodnik odkryła przed nami sekrety twierdzy, opowiadając o historycznych wydarzeniach minionych epok i rozmaitych ciekawostkach związanych z tą niesamowitej wielkości fortyfikacją. W podziemnych chodnikach minerskich drugoklasiści mieli okazję przeżyć wspaniałą przygodę. Poczuli się jak prawdziwi odkrywcy, którym strach czasem zagląda w oczy. Wędrując ciemnymi i ciasnymi korytarzami przekonali się też, że mogą na siebie liczyć i wzajemnie się wspierać. Uczniowie zwiedzili także górną część fortyfikacji, zdobywając ostateczny punkt obrony twierdzy, zwany „donjon“. Z wysokich bastionów mieli okazję podziwiać panoramę Kłodzka. Zwieńczeniem wyprawy było zwiedzanie Wielkiego Kleszcza miejsca, gdzie znajdują się sale ukazujące historyczne aspekty życia na twierdzy oraz stacjonujących tam oddziałów wojskowych z okresu fryderycjańskiego. Mogliśmy zobaczyć tam stylizowane manekiny, mnóstwo rekwizytów oraz interaktywne makiety. To była wspaniała lekcja historii i odwagi.
Konkurs na dyniowe cudaki


Konkurs na ,,Cudaki z dyni” cieszył się bardzo dużym powodzeniem, bo aż 30 uczniów wzięło w nim udział. Cudaki były naprawdę pomysłowe i kolorowe. Trudno było wybrać te najpiękniejsze, ale po długich naradach zostały wybrane trzy miejsca główne:

  1) Kamil Midura kl.IV a
wózek
  2) Emil Łukasik kl.I b
misiu
  3) Kornel Trzciński kl.VI
ptak

Reszta uczestników została również nagrodzona małym słodkim upominkiem.

Pasowanie uczniów klas pierwszych


Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka. Codziennie  z niecierpliwością czeka ono na spotkanie ze szkołą, z nowymi przyjaciółmi, przygodami. Czeka  na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej.

12 października 2012r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na uczniów klas I , która na stałe została włączona do kalendarza uroczystości szkolnych. Stanowi ona przeżycie nie tylko dla samych dzieci - kandydatów na uczniów, ale także dla ich rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów. Poprzedza je okres kilku tygodni przygotowań, w którym dzieci poznają prawa i obowiązki ucznia,  szkołę, jej pracowników, otoczenie, koleżanki i kolegów.

Uczniowie klas I zaprezentowali  krótki program artystyczny, odpowiadali na wylosowane przez siebie zadania i zagadki, tańczyli tańce Kujawiaka, Makarenę i Kaczuchy. W obecności Pani Dyrektor i rodziców uczniowie złożyli uroczyste  ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Pod koniec akademii pani dyrektor wręczyła dzieciom drobne upominki ufundowane przez Komitet Rodzicielski. Po uroczystości dzieci wraz z wychowawcami rozeszły się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Tekst i zdjęcia Paulina Jakubowska

Święto Drzewa w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym


Święto Drzewa (Arbor Day) wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. W Polsce święto to propaguje „Klub Gaja” od 1993 roku. Podobnie jak w poprzednim roku zwróciliśmy szczególną uwagę na ten dzień. Cały miesiąc uczniowie klas IV VI przygotowywali informacje o wybranych przez siebie drzewach. Z tych prac zostały wykonane gazetki na korytarzu szkoły.

Dokładnie 10 października 2012 czyli w „Święto Drzewa” na nasze zaproszenie  odwiedziła nas pani Anna Pogońska Specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Zdroje w Szczytnej. Pani Ania przeprowadziła z uczniami pogadankę na temat roli drzew w naszym życiu, zapoznała uczniów z ciekawostkami o drzewach np. nikt z nas nie wiedział, że najstarsze drzewo to cis, który ma1200 lat i rośnie na Dolnym Śląsku, albo, że najwyższe drzewo w Polsce to jodła rosnąca w górach Świętokrzyskich o wysokości 70 m.

Do tego święta dołączył do nas pan Michał Fabijański, który z uczniami na kole plastycznym wykonał całoroczne drzewo zdobiące ścianę na szkolnym korytarzu. Oczywiście jak co roku dzięki Nadleśnictwu Zdroje posadziliśmy jarzębiny koralowe (12 sztuk). Każda klasa posadziła swoje drzewo dołki pomogli nam wykopać pracownicy nadleśnictwa, a jak sadzić pokazała nam pani Ania, która czujnym okiem nadzorowała naszą pracę i korygowała błędy.

Dzień Chłopca w stylu rycerskim


Dnia 28.09.2012 r. w naszej szkole uczniowie klas  O-III wzięli udział w nietypowych obchodach Dnia Chłopca. Uroczystość miała miejsce w czasach średniowiecza. Z każdej klasy, wybrany przez dziewczynki kandydat musiał wcielić się w postać rycerza.  Każdy kandydat wykonując szereg zadań (tj. jazda konna, przejście po słomianej przeszkodzie, walka ze smokiem oraz taniec z księżniczką), wykazał się odwagą za co został uhonorowany pasowaniem na rycerza i otrzymał na pamiątkę dokument uwiarygodniający to wydarzenie. Pozostali uczniowie mogli sprawdzić się w różnych konkursach o tematyce średniowiecza np. ułożenie puzzli,  a także wypróbować swoich sił w wykonywaniu w/w zadań kolegów.

Całą imprezę uświetniła sceneria, stroje oraz muzyka czasów średniowiecza, w rytmie której wszyscy uczniowie oraz nauczyciele wykonali taniec. Na koniec wszyscy chłopcy usłyszeli serdecznie życzenia i otrzymali drobne słodkie podarunki ufundowane przez Hurtownię Spożywczą IMPMAR z Kłodzka, za co serdecznie dziękujemy.

Organizator imprezy: Kozak Lena oraz Adriana Jacewicz.Turniej Orlika sukcesy uczniów Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym


W dniach 11.09 i 14.09 w Wojborzu odbyły się eliminacje gminne do III TURNIEJU ORLIKA O PUCHAR PREMIERA DONALDA TUSKA. Dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły w kategorii wiekowej 10-11 lat zajęli I miejsca w swoich grupach i tym samym awansowali do I rundy eliminacji wojewódzkich. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy. Życzymy dalszych tak wspaniałych sukcesów.


Skład drużyny dziewcząt:
1. Patrycja Banaś
2. Wiktoria Guła
3. Weronika Lubera
4. Alicja Lubera
5. Maja Strychaniecka
6. Natalia Gniwek
7. Natalia Kuraś

Skład drużyny chłopców:
1. Maciej Paluch
2. Jakub Malec
3. Klaudiusz Kędziora
4. Kamil Midura
5. Kacper Babiak
6. Konrad Banaś
7. Bartosz Kozłowski
8. Dominik Holinko
9. Kacper Mroszczyk
10. Damian Boczula


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego