Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

2013/2014 - I semestr

Archiwum wiad.
 
 
 

Mistrzostwa Powiatu Kłodzkiego w tenisie stołowym

    Dnia 21.01.2014r. w Szkole Podstawowej w Krosnowicach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kłodzkiego Szkół Podstawowych w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt. Chłopcy z naszej szkoły w składzie :Bartłomiej Kozłowski, Jakub Malec i Jakub Robak zajęli 2 miejsce i tym samy zakwalifikowali się do zawodów strefowych, które odbędą się 13 lutego w Krosnowicach. Dziewczęta w składzie Magdalena Bąk i Agata Makuchowska zajęły 5 miejsce. Nagrody- dyplomy, puchary ufundował Wójt Gminy Kłodzko.


Pasowanie na czytelnika
  

    4 lutego w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika” uczniów klasy I a, natomiast następnego dnia - uczniów klasy I b. Uroczystość przygotowała Pani Tamara Dziurhaluk.
    Pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem oraz zasadami wypożyczania książek. Zanim jednak zostali pasowani na czytelników, musieli rozwiązać
różne bajkowe zagadki oraz prawidłowo odpowiedzieć na zadawane przez Panią Tamarę pytania, dotyczące przebywania w bibliotece oraz dbania o księgozbiory. Następnie uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, sumiennie wypełniając obowiązki czytelnika. Każdy uczeń został uroczyście pasowany na czytelnika szkolnej biblioteki, po czym mógł wypożyczyć wybraną książkę.

Adriana Bloch


Ćwiczyć każdy może!

Na zajęciach gimnastyki korekcyjnej, uczniowie naszej szkoły uczą się jak dbać o swoją postawę. Pani Ania Turłaj, nauczycielka gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji, pokazuje i uświadamia dzieciom, jak we właściwy sposób ćwiczyć, zwalczając wady postawy. Na zajęcia gimnastyki korekcyjnej, uczęszczają uczniowie, którzy borykają się z  różnymi wadami kręgosłupa tj. skolioza, kifoza oraz z płaskostopiem. Uczniowie bardzo lubią te zajęcia i z chęcią wykonują polecenia nauczycielki. Na zajęciach uczniowie ćwiczą w parach oraz indywidualnie. Wykorzystywany jest zróżnicowany sprzęt sportowy i rehabilitacyjny tj. laski gimnastyczne, guma, piłki rehabilitacyjne. Po każdych zajęciach dzieci pamiętają, że dbanie o postawę przynosi korzyści.

Tekst i foto: Joanna Bujak


Babciu! Dziadku!
„Bardzo Was kochamy, dobrze o tym wiecie, bo jesteście dla nas najukochańsi na świecie.”


      24 stycznia 2014 roku uczniowie klasy III zaprosili Babcie i Dziadków na uroczystość zorganizowaną z okazji ich święta. W holu szkolnym przygotowano scenę i widownię.
      Po przywitaniu gości uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie w przedstawieniu pt. „Zabawki”. Zły czarodziej zamienił wszystkie dzieci w zabawki, a następnie je ożywiał. Na scenie pojawiły się: misiu, baletnica z księciem, pociąg, małpka, oraz dziadek z babcią i zwierzętami z ich farmy. Przedstawienie bardzo podobało się widzom, w ich oczach pojawiły się łzy radości i wzruszenia. Po występie goście zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek. Babcia i Dziadek dostali od wnucząt prezenty - „klamerkowe serduszka”. Uroczystość była wspaniała.
      Ponieważ o zabawnym przedstawieniu trzecioklasistów dowiedzieli się inni nauczyciele i uczniowie poprosili ich, aby wystąpili również dla nich. Termin ustalono na 14 lutego br. przed balem karnawałowo-walentynkowym.
"Owocowe ludki"

    Uczniowie klasy I a postanowili aktywnie uczestniczyć w programie „Szkoła Promująca Zdrowie” poprzez wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków, a także uczestnictwo w rozmaitych formach aktywności fizycznej.
    W styczniu 2014 r. uczniowie pod okiem wychowawcy oraz nauczyciela wspomagającego przygotowali „Owocowe ludki”. Zanim jednak przystąpili do pracy, nauczycielki uświadomiły wszystkich, jak ważne jest spożywanie zdrowych posiłków, zwłaszcza drugiego śniadania. Uczniowie dowiedzieli się
też jak należy w higieniczny sposób przyrządzić taki posiłek, a także o jakich zasadach należy wówczas pamiętać. Przed rozpoczęciem przygotowań, wszyscy dokładnie umyli ręce, a następnie owoce, które miały zostać pokrojone. Z dużą ostrożnością uczniowie obchodzili się z nożami, krojąc jabłka, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty oraz cytryny. Każdy uważał także podczas nakłuwania owoców na wykałaczki, aby nie zrobić sobie, ani nikomu innemu krzywdy. Całą pracę nadzorowały nauczycielki i były bardzo dumne z tego, że pierwszaki tak świetnie sobie ze wszystkim radziły, zachowując podczas pracy wszelkie środki ostrożności. Gdy owocowe ludki były już gotowe, pierwszoklasiści umyli stoły i zabrali się do jedzenia niezwykle zachęcająco wyglądających owocowych szaszłyków.
    Uczniowie klasy I a nie zapomnieli także o swoich koleżankach i kolegach z sąsiedniej sali i zaprosili uczniów klasy I b wraz z wychowawcą
na wspólny poczęstunek. Warto dbać o swoje zdrowie, zwłaszcza, jeśli można zrobić to w tak przyjemny sposób.


Adriana BlochRok Szkoły w Ruchu


W sobotę, 18.01.2014 roku drużyny z pięciu gminnych szkół brały udział w drugim turnieju Gminnej Ligi Siatkówki Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Kłodzko. Zawody zostały rozegrane w  Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym. Zajęcia na których uczniowie uczą się i doskonalą swoje umiejętności z zakresu piłki siatkowej odbywają się we wtorek i czwartek po zajęciach lekcyjnych. Wszyscy uczniowie z klas IV-VI mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Annę Wdowiak.

Wyniki turnieju:


1. ZS Wojbórz – SP Ołdrzychowice 0:2   (18, 16)
2. SI Szalejów G. – SP Krosnowice 2:1   (-14, 8, 6)
3. SP Jaszkowa D. – ZS Wojbórz 2:0   (15, 14)
4. SI Szalejów G. – SP Ołdrzychowice 2:0   (17, 14)
5. ZS Wojbórz – SP Krosnowice 2:0   (18, 14)
6. SP Jaszkowa D. – SP Ołdrzychowice 0:2   (18,14)


Tabela po dwóch turniejach:


1. SI Szalejów G.         10   10:2
2. SP Ołdrzychowice     8     6:4
3. SP Jaszkowa D.         7     6:6
4. ZS Wojbórz               6     2:8
5. SP Krosnowice          4     3:7


Następny turniej GLS zostanie rozegrany 15 lutego w Jaszkowej Dolnej.Radosny Dzień Babci i Dziadka
w klasie II A


Dnia 24 stycznia 2014 roku, dzieci z klasy II a, wraz ze swoją wychowawczynią Marzanną Czyszczoń i nauczycielem wspomagającym Joanną Bujak zorganizowały uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni gości przybyli w bardzo licznym gronie. Uczniowie wykonali przedstawienie pt. „ Jaś i Małgosia”. Do wspólnej zabawy zachęcało brzmienie gitary, na której przygrywał ksiądz Janusz Garula. Wnukowie zatańczyli ze swoimi dziadkami i babciami w rytm walczyka i bardzo wesołej melodii. Radość była ogromna. Po wspólnych tańcach, dzieci wręczyły swoim ukochanym dziadkom i babciom wspaniałe słodkie prezenty. Wszyscy goście zostali zaproszeni do wspólnego stołu, na którym stały wypieki przygotowane przez rodziców dzieci.

Tekst i foto: Joanna Bujak


SZEŚCIOLATKI W DOMU OPIEKI

Dnia 24.01.2014 roku dzieci wraz z paniami z oddziału przedszkolnego Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym odwiedziły Dom Opieki Sióstr św. Jadwigi w Szalejowie Górnym. Wychodząc z założenia, że w tym dniu powinny świętować wszystkie babcie, nie tylko te, które mieszkają ze swoimi rodzinami ale również te, które często są samotne i nie ma kto złożyć im życzeń. Dlatego też przedszkolaki wybrały się w odwiedziny z życzeniami i programem artystycznym do pensjonariuszek Domu Opieki, by choć na chwilę poczuły, że jest ktoś, kto o nich pamięta. Mali artyści zaprezentowali bogaty program artystyczny składający się z wierszy, piosenek i tańców, które rozweseliły twarze starszych pań. Na koniec wszyscy zaśpiewali gromkie sto lat. Najlepszym podziękowaniem dla maluchów były oczy pełne łez nie jednej Babci. Oprócz programu artystycznego dzieci rozdały Babciom aniołki szczęścia, które zawsze będą przypominały im, że zawsze znajdzie się ktoś, kto o nich będzie pamiętał. Dzieci otrzymały podziękowanie w formie słodkich upominków a także uśmiechów od szczęśliwych jubilatek. Jak widać mróz i śnieg nie przeszkodził maluchom w wyprawie do Domu Opieki, bo rozgrzewały je gorące, malutkie serca…

Tekst i zdjęcia: mgr Jadwiga Kapłan Majtka"Świat w zimowej szacie"

W dniu 14.01.2014r. w naszej Szkole prowadzone były warsztaty artystyczne dla uczniów- podopiecznych nauczycieli wspomagających. Zajęcia zatytułowano : „Świat w zimowej szacie” . Główny cel zajęć to rozwój poprzez sztukę. Organizatorkami były : dla uczniów z klas O-II  - mgr Jadwiga Kapłan-Majtka, dla uczniów klas III-V mgr Tamara Dziurhaluk. Dzieci, wykonując prace , wykorzystały różne materiały (bibuła, farby, papier kolorowy, wata, klej, pasta do zębów, bibułki kosmetyczne). Zajęcia te sprawiły dzieciom dużo radości. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał słodki upominek, a prace uczniów zaprezentowano na wystawie szkolnej.

Tekst: Tamara Dziurhaluk, zdjęcia:Jadwiga Kapłan-MajtkaRok Szkoły w Ruchu


Uczniowie z klasy III pokazali jak kształtują  sprawność  fizyczną i doskonalą  umiejętności ruchowe na lekcji, w ramach podstawy programowej wychowania fizycznego. Pod czujnym okiem swoich pań Beaty Reszki i Leny Kozak dzielnie ćwiczyły na torze przeszkód. Lekcja była bardzo emocjonująca i pokazała jak uczniowie doskonale radzą sobie z umiejętnościami ruchowymi. Radości i zadowolenia nie było końca. Wszyscy dzielnie wykonali zadania ruchowe wskazane przez swoje panie. Uczniowie z niecierpliwością czekają na następną lekcję zajęć ruchowych.

Tekst Joanna Bujak  Zdjęcia Lena Kozak„ Ćwiczyć każdy może”- przykłady dobrych praktyk

Uczniowie naszej szkoły, a właściwie oddziału przedszkolnego, pokazały jak aktywnie spędzają lekcje gimnastyki w naszej szkole i jak wypełniają zadania do akcji „Ćwiczyć każdy może”. Pod czujnym okiem swoich pań, Iwony Brzechwy i Jadwigi Kapłan-Majtki ćwiczyły wytrwale z piłkami. Dobrej zabawy i rywalizacji nie było końca, dzieci z uśmiechem na ustach wypełniały polecenia pań oraz brały udział w sportowych wyścigach. Wszyscy po zakończonych zajęciach czuli się wygranymi i bardzo zadowolonymi z aktywnie spędzonego czasu.

Komentarz i opracowanie mgr Joanna Bujak


Warsztaty w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju

Dnia 16 grudnia 2013 roku w Polanicy Zdrój  w Teatrze Zdrojowym odbyły się warsztaty teatralne, w których uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego i klasa II „b”. Celem warsztatów było bliższe poznanie teatru tj. poznanie różnych zwrotów, ludzi, którzy tam pracują oraz jak wygląda prawdziwy teatr nie tylko od strony widza ale i od zaplecza. Okazało się bowiem, że nie wszystkie dzieci były w teatrze, dlatego miały okazję by zapoznać się z tym budynkiem oraz poznać historię powstawiania teatru od czasów najdawniejszych. Bardzo duże wrażenie zrobiły na dzieciach różnego rodzaju rekwizyty, zwłaszcza stroje w jakie przebierają się aktorzy, kolorowe reflektory oraz ruchoma scena czyli zapadnia, która podnosi się lub opada w dół w zależności od przedstawienia. Dzieci także mogły poczuć się jak prawdziwi pracownicy teatru czyli wczuć się w role aktorów, szatniarzy, kasjerów, oraz inspicjentów. Te role sprawiły im największą frajdę. Oprócz tego na sam koniec czekała na wszystkich niespodzianka mini przedstawienie pt: „Kopciuszek” w wykonaniu Julii Trzcińskiej, które bardzo się podobało a główna aktorka otrzymała gromkie brawa od wspaniałej publiczności. Dzięki tym warsztatom dzieci wróciły do szkoły bogatsze o wiedzę i doświadczenia, które długo pozostaną w ich pamięci.

Tekst i zdjęcia Jadwiga Kapłan - MajtkaKonkurs na logo rozstrzygnięty


W dniu 20 grudnia 2013 roku w naszej szkole rozstrzygnięto konkurs na logo Szkoły Promującej Zdrowie. Rywalizacja i zainteresowanie konkursem było bardzo duże, komisja miała dużo pracy w wyborze zwycięzcy. Logo  miało spełniać dwa zadania: charakteryzować się  tematyką zdrowotną i być na tyle czytelne, aby mogło docierać do grona rzeszy odbiorców.  Zwycięzcą  konkursu został Kamil Midura z klasy V. ZWYCIĘZCY GRATULUJEMY! Logo do obejrzenia wkrótce na naszej stronie www.integracyjna.net.pl

Tekst i foto: Koordynator projektu Joanna Bujak


Rok Szkoły w Ruchu


    Od września do listopada 2013 roku uczniowie klasy III Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym uczestniczyli w drugim etapie zajęć nauki pływania w ramach programu p.n. „ W Gminie Kłodzko pływać każdy może. Nauka pływania dla uczniów szkół podstawowych oraz zajęcia z doskonalenia techniki pływania dla gimnazjalistów”. Program finansowany był ze środków Gminy Kłodzko i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozalekcyjne zajęcia odbywały się raz w tygodniu na Krytej Pływalni w Kłodzku. W czasie zajęć prowadzone były ćwiczenia oswajające z wodą, wypornościowe, nauka pływania elementarnego i sportowego. Uczestnicy programu poznali zasady bezpiecznego zachowania w wodzie i  w pobliżu akwenów wodnych. W ostatnim tygodniu listopada uczniowie przystąpili do sprawdzianu umiejętności pływackich na cztery stopnie: rybka, foka, nurek i delfinek. Bardzo dużą pomoc w organizacji zajęć okazali wolontariusze w osobach rodziców, którzy zapewniali dodatkową opiekę na pływalni i w szatniach.
    Wszystkie zdjęcia z akcji oglądać można w zakładce „ Rok Szkoły w Ruchu”.


Akcja „ Ćwiczyć każdy może”

    29 listopada nasza szkoła przystąpiła do Akcji „ Ćwiczyć każdy może”- Rok Szkoły w Ruchu. Akcja ta jest objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jednym z priorytetów ministerialnych jest rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Dlatego zadaniem każdej szkoły jest dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie, w tym aktywność ruchową dzieci. Nasza szkoła robi bardzo wiele, jeśli chodzi o aktywność ruchową naszych uczniów. Uczniowie uczestniczą w różnych zajęciach ruchowych organizowanych przez szkołę i na terenie szkoły. Nauczyciele naszej szkoły przyczyniają się do rozpowszechniania aktywności ruchowej i zdrowotnej uczniów. Dlatego też, wszelkie działania dotyczące projektu będzie można obejrzeć w zakładce pn. „ Rok szkoły w ruchu”.Szkoła Promująca Zdrowie


    W dniu 28 listopada 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do Projektu pn. „Szkoła Promująca Zdrowie”. Koordynatorem projektu została mgr Joanna Bujak, w skład zespołu wchodzą:

mgr Gabriela Dominas, mgr Tamara Dziurhaluk,  mgr Jadwiga Kapłan-Majtka, mgr Marzanna Czyszczoń oraz dyplomowana pielęgniarka pani  Anna Rawa.

    
Aby rozpocząć działania dotyczące Projektu,  społeczność szkolna tj. uczniowie, nauczyciele, administracja i obsługa oraz rodzice, zostaną przebadani poprzez ankiety, które pomogą wyłonić działania priorytetowe do dalszych działań i założeń projektowych. A więc przed nami bardzo dużo pracy, polegającej na wprowadzaniu działań dla polepszenia naszego stanu zdrowia.
       

    
Wszelkie informacje i działania dotyczące Projektu znajdziecie Państwo w zakładce PROMOCJA ZDROWIA.

Koordynator projektu Joanna Bujak
Mikołajki w Piszkowicach

         W dniu 05 grudnia 2013 roku, na specjalne zaproszenie siostry dyrektor, uczniowie klasy II a Szkoły Integracyjnej    w Szalejowie Górnym, wybrali się na Mikołajki organizowane przez Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach. W ramach nieocenionej współpracy, uczniowie naszej szkoły, mogli zobaczyć   występ Jasełek  w wykonaniu pracowników i podopiecznych zakładu.

         W tym dniu nie próżnował także Św. Mikołaj, który w towarzystwie babci mikołajowej, misiów, Myszki Miki i choinek, zabawiał dzieci swoją obecnością. Każdy z uczniów naszej szkoły, otrzymał prezent, a panie Joanna Bujak i Marzanna Czyszczoń miały okazję spróbować własnoręcznie robiony sok ze świeżo wyciskanych cytryn. Po rozdaniu podarunków, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy mikołajkowej. Radości nie było końca.
         
         Bardzo dziękujemy siostrze Pauli za wspaniałe prezenty oraz wszystkim którzy przyczynili się do tego, aby ten dzień pozostał na długo w naszej pamięci.


Dziękujemy!

Foto i tekst: Joanna Bujak


Warsztaty w Gajowie


Dnia 2 grudnia 2013 klasy pierwsze wraz z oddziałem przedszkolnym wybrały się na wycieczkę do Gajewa. Celem wycieczki były warsztaty plastyczno-techniczne o tematyce świątecznej. Gdy wszyscy dotarli na miejsce na dzieci czekała już Pani oraz przygotowane wcześniej materiały. Pierwszym zadaniem było stworzenie własnego domku z piernika według swojego pomysłu. Ponieważ piernikowe domki długo się wykonuje, dlatego dzieci dostały gotowe. Zadaniem dzieci było ozdobienie domku cukierkami, wiórkami kokosowymi oraz pomalowanie go kolorowym lukrem. Każdy znalazł coś dla siebie i wyszły naprawdę piękne domki, które żal byłoby zjeść. Najwięcej radości sprawiło dzieciom nie tylko ozdabianie chatek ale lizanie słodkiego lukru z rąk. Następnym zadaniem było zrobienie pięknego aniołka z masy solnej, którego można np. powiesić na choince. Tu również dzieci wykazały się swoją pomysłowością. Do ozdobienia aniołka były przygotowane różnorodne materiały. Wszyscy uczestnicy warsztatów po skończonej pracy byli z siebie zadowoleni. Następnie wszystkie domki i aniołki zostały pięknie zapakowane, gdyż staną się prezentem dla rodziców, rodzeństwa i najbliższych na Mikołajki. W tym dniu pogoda była dla wszystkich bardzo łaskawa. Gdy wyszło piękne słońce wszystkie dzieci mogły skorzystać z atrakcji znajdujących się wokół restauracji „ Na Wzgórzu”. Uczniowie i przedszkolaki wesoło bawiły się na placu zabaw a także zapoznawali się ze zwierzętami należącymi do gospodarzy obiektu. Na koniec czekała na wszystkich jeszcze jedna niespodzianka przepyszny obiad oraz wspólne tworzenie kolorowych łańcuchów choinkowych. Tu również okazało się, że to nie takie trudne jakby się wydawało. Oczywiście, jak to na każdej wycieczce, nie obyło się bez zakupu pamiątek. Zadowoleni i pełni wrażeń wszyscy wrócili szczęśliwie do szkoły.


Tekst i zdjęcia Jadwiga Kapłan-MajtkaTYDZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ W KLASIE TRZECIEJ

         Ostatni tydzień listopada obfitował w naszej klasie w szereg atrakcji. Od samego poniedziałkowego poranka w klasie królowała „gazeta”, a właściwie nacięte paski z gazet, wykałaczki i sprawne rączki. Nasz gość pani Katarzyna Mróz uczyła nas jak z makulatury zrobić świąteczne choinki. Paski papieru musieliśmy skręcać na wykałaczkach w cienkie rurki, z których następnie pani Katarzyna wyplatała metrową choinkę. Najgorzej było zacząć, później robota szła już jak po maśle, a właściwie „po papierze”. Wszyscy byliśmy dumni z naszej choinki. Tylko ją trzeba będzie pomalować, przyozdobić i będzie dumnie reprezentować naszą szkołę na Bożonarodzeniowym Stoisku, podczas 14. Uroczystości Wręczania Stypendiów im. Grzegorza Ciechowskiego w Gminie Kłodzko.
         Ponadto podczas szkolnego Dnia Pluszowego Misia, braliśmy udział w rywalizacjach konkursowych. Za wytrwałość, spostrzegawczość, spryt, skoczność i współpracę otrzymaliśmy (tak jak każda klasa) pięknego Pluszowego Misia. Nazwaliśmy go Maks.
         Poznawaliśmy również tajemnice wody. Badaliśmy jej właściwości, przeprowadzaliśmy wodne eksperymenty, samodzielnie redagowaliśmy wnioski z obserwowanych doświadczeń. Nie ma to jak nauka przez działanie.
         Na profilaktycznej godzinie z panią pedagog szkolną poznaliśmy zagrożenia związane z narkotykami i ich używaniem. Dowiedzieliśmy się jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak odmawiać i bronić się przed uzależnieniem. Musimy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie i swoje decyzje.
         W czwartek zakończyła się nasza nauka pływania. Musieliśmy przejść szereg trudnych testów pływackich, m.in. wydechy pod wodą, nurkowanie z wyłowieniem przedmiotu, leżenie na wodzie, ślizgi po wodzie z odbiciem od ściany baseny, pływanie na wyznaczonym dystansie. Czasami było ciężko, ale każdy dał radę na miarę swoich sił i możliwości.
         Tydzień zakończył się rozrywkowo. Andrzejkowym wróżbom i tańcom nie było końca. Największym powodzeniem cieszyła się wróżba
„Serce”. Dziewczyny i chłopcy przebijali papierowe serduszka do skutku, aż szpileczka przebiła wymarzone imię.
         I któż twierdzi, że listopadowe dni są smutne, szare i ponure. Na pewno nie my!


Beata ReszkaWSPÓLNE ANDRZEJKI KLASY II A I ODDZIAłU PRZEDSZKOLNEGO

W dniu 29 listopada 2013 oddział przedszkolny został zaproszony przez panie Marzannę Czyszczoń i Asię Bujak do klasy II „a”, by móc wspólnie świętować klasowe Andrzejki. Ponieważ maluchy z oddziału przedszkolnego są jeszcze bardzo małe, dlatego też starsi koledzy i koleżanki postanowili wtajemniczyć je w świat magii w Noc Św. Andrzeja. Przedszkolaki dowiedziały się m. in. co to są wróżby Andrzejkowe, kto może sobie wróżyć oraz skąd wzięła się taka tradycja. Największą frajdę wszystkim dzieciom sprawiły oczywiście różnego rodzaju wróżby a zwłaszcza jedna, w której wzięły udział wszystkie panie. Ileż to było radości z odczytywania słów napisanych na kartce wylosowanej z magicznego pudełka. Oprócz wróżenia wszyscy świetnie się bawili podczas tańca i wspólnego poczęstunku przy stole. Niestety czas szybko zleciał i trzeba było wracać do domu  z nadzieją, że magiczne wróżby spełnią się już wkrótce…

Tekst i zdjęcia mgr Jadwiga Kapłan- Majtka
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W SZKOLE INTEGRACYJNEJ W SZALEJOWIE GÓRNYM

         W dniu 25 listopada 2013 r. uczniowie z klas 0 III uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu każde z dzieci przyniosło do szkoły swojego ulubionego misia. Misie zostały ułożone przez dzieci w specjalnym miejscu aby mogły „obserwować” zabawę dzieci. Wybrani uczniowie przeczytali historię powstania pierwszego pluszowego misia. Następnie reprezentanci poszczególnych klas wzięli udział w konkursach: małe co nieco, sok z gumi jagód, układanie puzzli, taniec misiów.
         Po podliczeniu punktów zostały rozdane nagrody w postaci pluszowych misiów oraz słodyczy. Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy przy muzyce.
         Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy dla Pana Michała Fabijańskiego oraz Pani Adriany Bloch.


Gabriela Dominas

"O listopadowy liść Adamajtisa"

         Dnia 15 listopada 2013 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Górnym odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej „O listopadowy liść Adamajtisa".
         Do udziału w konkursie zgłosiło się aż 82 dzieci z gminy Kłodzko oraz z Dusznik i Lądka Zdroju.
Uczniowie występowali w trzech grupach
gimnazjaliści, uczniowie szkół podstawowych oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Naszą Szkołę reprezentowało sześć uczennic
Patrycja Rybka kl.I, Kaja Longawa kl.III, Karolina Loryś i Monika Pruszyńska z kl.IV, Julita Piotrowska kl.V oraz Nicoll Bętkowska z kl.VI. Recytację przygotowały pod opieką p.Tamary Dziurhaluk-  nauczyciela-bibliotekarza. W grupie  szkół podstawowych wystąpiło 38.uczniów.
Z naszych wszystkich dziewczynek możemy być dumni, ponieważ wszystkie bardzo ładnie recytowały wiersze, a Nicoll Bętkowska zajęła III miejsce.
         Z całego serca gratulujemy naszym uczennicom.


Tekst i zdjęcia: Tamara Dziurhaluk
Kresowianie

     
        Dnia 19 października 2013r. w Gimnazjum im. Wł.St.Reymonta  w Kłodzku odbyło się Spotkanie Kresowian po latach. Uczestniczyli w nim  członkowie Stowarzyszenia Kresowian, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, wielu zacnych gości z Czech oraz przedstawiciele lokalnych władz.
         Podczas spotkania uczniowie gimnazjum zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny słowno-muzyczny, wręczono nagrody lokalnym twórcom, obecni z zainteresowaniem wysłuchali krótkiego wykładu prof. Stanisława Srokowskiego, autora książek o tematyce kresowej.
        Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko pani Mariola Huzar ogłosiła wyniki dwóch konkursów. W jednym z nich - na plakat upowszechniający Spotkania Kresowian po latach w Gminie Kłodzko, pod opieką p.Tamary Dziurhaluk,
brali udział uczniowie naszej szkoły. Z sześciu naszych podopiecznych, aż czworo otrzymało wyróżnienia: Joanna Listwan kl.V, Sandra Berent kl.V, Martyna Łukasik kl.V oraz Kasia Flis z kl.VI. Nagrodę główną -wydanie pracy w formie plakatu oraz tablet ufundowany przez Wójta Gminy Kłodzko pana Stanisława Longawę- otrzymała uczennica SP w Ołdrzychowicach Kł. Weronika Burys.
          Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i czekamy na kolejne spotkanie kresowian w przyszłym roku.

Tekst i zdjęcia: Tamara Dziurhaluk"Dolnośląska e-szkoła"

         W związku z udziałem naszej szkoły w projekcie "Dolnośląska e-szkoła", którego Realizatorem jest Województwo Dolnośląskie - Wydział Edukacji i Nauki, otrzymaliśmy gratulacje skuteczności podjętych przez nas działań związanych z wykorzystaniem Dolnośląskiej Platformy Edukacyjnej. W oparciu o przedłożone sprawozdanie z dnia 05.07.2013 r. wskaźnik aktywnych użytkowników kształtował się na poziomie 62,86%. Liczymy na to, iż uda nam się utrzymać wskaźnik na odpowiednio wysokim poziomie przez cały okres trwałości projektu.Klasa III w Hucie Szkła Artystycznego

         Dnia 29. X. 2013 r. uczniowie klasy III pod opieką wychowawcy Beaty Reszki oraz nauczyciela wspomagającego Leny Kozak wybrali się na wycieczkę do Polanicy Zdroju. Środkiem lokomocji był autobus kursowy PKS z Szalejowa Górnego.
         Celem wycieczki było zwiedzanie Huty Szkła Artystycznego „BARBARA”. Po pieszej przechadzce malowniczymi ulicami  miasta oraz leśnymi szlakami wszyscy udaliśmy się do celu naszej wyprawy. Na terenie huty oglądaliśmy ciężką pracę nad wytworzeniem pięknych szklanych flakonów itp. Pełni zaciekawienia i skupienia śledziliśmy każdy krok w tym tak, niezwykle wymagającym wysiłku, procesie.  Na zakończenie  każdy na pamiątkę zakupił szklany wyrób w sklepiku znajdującym się na terenie huty. Wszyscy z nowym doświadczeniem i uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.


Lena Kozak


Pamiętajmy…


       Przyszedł czas porządków na grobach naszych najbliższych. Musimy jednak pamiętać, że niektóre groby zostały zapomniane lub nie ma już osób, które mogłyby pamiętać o zmarłych. Dlatego też klasa VIa wybrała się z wychowawcą na cmentarz w Szalejowie Górnym w celu uporządkowania zapomnianych grobów.
         Tradycją szkoły od kilku lat jest kultywowanie pamięci o Józefie i Marii Putonach, pionierach edukacji, pierwszych dyrektorach szkoły w Szalejowie Górnym, którzy przybyli na ziemie odzyskane tuż po wojnie, poświęcili całe swoje życie edukując kolejne pokolenia szalejowian. Warto pamiętać o tak WIELKICH osobistościach.
Pasowanie na ucznia


         21 października 2013 roku w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbyło się uroczyste Pasowanie na ucznia. Uczniowie klas I a oraz I b uczestniczyli w turnieju wiedzy, zręczności i umiejętności. Blasku, powagi i świetności turniejowi dodali zaproszeni goście: Pani Dyrektor, nauczyciele, uczniowie klas 0-III oraz rodzice. Pierwszoklasiści dzielnie poradzili sobie z konkurencjami, jakie na nich czekały: zaśpiewaniem piosenki, zaprezentowaniem wiedzy o szkole oraz o naszej Ojczyźnie, a także wykazały się dużą sprawnością przeciągając linę. Po uroczystym ślubowaniu, nadszedł czas na rozdanie pamiątkowych dyplomów i różków obfitości oraz wspólny poczęstunek w salach lekcyjnych. Pierwszoklasiści otrzymali również od uczniów klas 0, II i III piękne upominki z okazji tego wyjątkowego dla nich dnia, za co bardzo dziękują.

Adriana Bloch


Piechurzy z 6A


         W ubiegły piątek (11października) wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę do Dusznik-Zdrój, którą rozpoczę-liśmy od warsztatów decoupage w Muzeum Papiernictwa. Każdy z nas własnoręcznie ozdobił kilka podstawek pod kubek. Ta ciekawa technika plastyczna tzw. „serwetkowa” polega na przy-klejeniu wzorów z papierowych serwetek do drewna lub szkła i pokrywaniu jej jak największą ilością lakieru, który za każdym razem musi zostać przetarty papierem ściernym. Efekt naszej pracy zabraliśmy do domu.
         Po warsztatach udaliśmy się do Parku Zdrojowego. Podziwialiśmy piękno jesiennej przyrody, gasiliśmy pragnienie zdrojową wodą, słuchaliśmy utworów Chopina przy kolorowej fontannie, a na koniec udaliśmy się do pizzerii celem wzmocnienia się przed wędrówką w góry.
         Pełni sił i krzepy, ruszyliśmy zdobyć Ptasią Górę w Górach Orlickich (745m n.p.m.) Nie było to łatwe wyzwanie, ponieważ wzniesienie ma dosyć ostre nachylenie, ale udało się! Mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Dusznik-Zdrój spod schroniska „Pod Muflonem”.
         Gdy zeszliśmy do miasta, udaliśmy się do Domu Wczasów Dziecięcych. Tam czekała na nas kolacja przy ognisku i zabawa na placu zabaw. Już w łóżkach mogliśmy dzielić się swoimi wrażeniami z mijającego dnia.

         Rankiem zjedliśmy syte śniadanie, przespacerowaliśmy się parkiem na dusznicki rynek i z niechęcią wróciliśmy do domu. Wycieczka na pewno była zbyt krótka, bo nikt z szóstoklasistów nie chciał wracać do domu. Ale … wszystko, co dobre, szybko się kończy.JESIENNE WĘDRÓWKI KLASY III

Trzecioklasiści jak co roku rozpoczęli zdobywanie odznaki TURYSTY. Zadaniem uczniów było przejść w wyznaczonym czasie 6-kilometrowej trasy z Szalejowa Górnego do Szalejowa Dolnego i powrót do szkoły. Podczas wędrówki dzieci miały za zadanie pilnie obserwować przyrodę i mijanych  ludzi. Swoje obserwacje musieli zapisywać w przygotowanych kartach pracy. Współpracowali ze sobą w dwuosobowych grupach.  Po drodze utrwalali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Odwiedzili również starszaków z Przedszkola Gminnego w Szalejowie Dolnym. Kulminacyjnym punktem rajdu było przygotowane przez rodziców ognisko, smażenie kiełbasek i chleba oraz harce na placu zabaw. Droga powrotna trwała krócej, ale wszyscy odczuwali już zmęczenie.
Dyplomy zdobyli: „Najlepszego Obserwatora Przyrody"- Kaja Longawa i Iga Soroka, „Doskonałego Obserwatora Przyrody”- Krzysztof Filarowski i Wojciech Skop, „Dobrego Obserwatora Przyrody”- Błażej Sobczak i Michał Kąsek.


Wychowawczyni klasy III - Beata ReszkaJesienne Strefowe Biegi Przełajowe


W dniu 19 września 2013 roku w Bystrzycy Kłodzkiej odbyły się Jesienne Strefowe Biegi Przełajowe, w których startowali uczniowie naszej szkoły. Na uwagę zasługuje II miejsce Alicji Lubery w kategorii klas III-IV na dystansie 400m. Gratulujemy naszej biegaczce i życzymy dalszych sukcesów.SZERYF KLASY


W dniu 30.09. 2013 r. w naszej szkole uczniowie klas O-III uczestniczyli w  obchodach Dnia Chłopca w nieco innym charakterze jak dotychczas.  Wybrani przez każdą z klas  chłopcy, przebrani w  westernowe kostiumy ruszyli sprostać kowbojskim zadaniom: jazda konna, zarzucanie lasso na rogi byka, strzał woreczkiem do puszek, rzut kapeluszem do celu. Nagrodą  była odznaka i tytuł „ Szeryfa klasy”. Kowboje byli odważni, szybcy i bardzo przebiegli. Nie było przegranych. Po wręczonych dyplomach, odznakach oraz uściskach dłoni pozostali  chłopcy z każdej klasy otrzymali słodki poczęstunek z okazji swojego święta, zabawa zakończyła się wesołą zabawą przy muzyce.

Szeryfowie  przejęli obowiązki opiekunów porządku i bezpieczeństwa swojej klasy oraz szkoły……..!

Organizatorzy imprezy: Lena Kozak, Magdalena Łazarowicz, tekst : Lena KozakWróć do spisu treści | Wróć do menu głównego