Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

2013/2014 - II semestr

Archiwum wiad.
 
 
 

PRZYGOTOWANIA DO WAKACJI  !!!!!!!!!!!!!!


         Uczniowie klasy II i III podczas zajęć świetlicowych pełni zapału do pracy przygotowali wakacyjne akcesoria plażowe niezbędne na tegoroczny
wakacyjny wyjazd: latający talerz „ fresbee” oraz czapkę z daszkiem. To prawdziwy niezbędnik każdego młodego podróżnika, do zabawy i ochrony przed zbliżającymi się upałami.
         Życzę Wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!!!!

Tekst i zdjęcia: Lena Machoś
Dzień Rodzica w klasie III


         Dnia 13.06.2014 r. (piątek) uczniowie klasy III  przygotowali spotkanie z okazji Dnia Rodzica. Pomimo, że jak data wskazuje pechowy dzień, wszyscy wspólnie spędzili miłe i radosne chwile.
         Spotkanie uczniowie rozpoczęli od zaśpiewania piosenki pełnej czułych słów dla rodziców. Kolejna zaśpiewana w stylu rap,  hip-hop wprawiła rodziców w bardzo dobry nastrój.
         Po części wstępnej wszyscy wspólnie: dzieci i rodzica zabrali się wykonania pracy plastyczno- technicznej, której tematem był paw z rolek papieru, bibuły, papieru kolorowego. Na twarzach każdego pojawiło się skupienie. Po skończonych warsztatach artystycznych obejrzeliśmy wspólnie prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczycieli pt.” Klasa III w krzywym zwierciadle”, podczas której wszyscy serdecznie i głośno się śmiali.
         Na zakończenie uczniowie ugościli swoich rodziców pysznymi babeczkami z bitą śmietaną i truskawkami oraz sernikiem na zimno, które wykonali samodzielnie.
         Dzień pełen wrażeń, wspólnej zabawy zapadnie Wszystkim na długo w pamięci.

Tekst i zdjęcia: Beata Reszka, Lena Machoś.„ Dzień Rodzica w oddziale przedszkolnym”

Dnia 13 czerwca 2014 roku odbył się Dzień Rodzica w naszym oddziale. Dzieci od dawna czekały na ten wyjątkowy dzień, gdyż od dłuższego czasu odbywały się próby pod okiem pań do długo wyczekiwanego występu. Tym razem dzieci nie zawiodły i wszystko wypadło wspaniale. Rodzice obejrzeli krótki program artystyczny gdzie były tańce, piosenki oraz wiersze. Nie jednej mamie w oku zakręciła się łza. Następnie odbył się mały turniej, w którym rodzice i dzieli musieli odpowiadać na zadane pytania. Okazało się jednak, że odpowiedzi, co niektórych bardzo się różniły i często wszyscy wesoło się śmiali. Następnie przy małym poczęstunku dzieci wręczyły prezenty dla rodziców w postaci swoich zdjęć w kolorowych ramkach. Na koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że będzie im żal rozstawać się z naszym oddziałem i iść po wakacjach do szkoły, gdzie czeka już niestety nauka…

Test i zdjęcia: Jadwiga Kapłan MajtkaPierwszoklasiści w kopalni


        Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy! Przekonali się o tym uczniowie klas pierwszych, którzy w piątek, 13 czerwca, udali się na wycieczkę do Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalni Węgla w Nowej Rudzie.

        Pierwszoklasiści rozpoczęli zwiedzanie od pobytu w muzeum, gdzie zgromadzone były eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego modele maszyn i sprzęt zabezpieczający wraz z rozmaitymi typami ładunków strzałowych i aparatów ucieczkowych. Uczniowie zobaczyli też oryginalną dyspozytornię, stanowiącą kiegdyś centrum kierowania kopalnią. Następnie, po włożeniu hełmów, wszyscy udali się do sztolni, której pilnował Skarbnik, robiąc nam cały czas różne psikusy! Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pani przewodnik o tym, jak wyglądała praca górnika, jak była ciężka i trudna, gdyż górnicy często pracowali w bardzo niebezpiecznych warunkach, każdego dnia narażając swoje życie. Uczniowie dowiedzieli się też, że w kopalni kiedyś pracowały dzieci w ich wieku! W trakcie zwiedzania pani przewodnik opowiadała bardzo interesujące historie związane z tym miejscem. Uczniowie mogli “dotknąć historii” wydobywać węgiel, wejść do sanitarki, czyli wagoniku przewożącego rannych górników, a także przejechać się podziemną kolejką, którą górnicy dojeżdżali na swoje stanowiska pracy. Po zakończeniu zwiedzania, wszyscy odpoczywali przy ognisku, a następnie bawili się na świeżym powietrzu. To była bardzo ciekawa i zarazem przyjemna lekcja historii, która z pewnością długo zostanie w naszej pamięci.

Adriana BlochMŁODY MATEMATYK


         Wojciecha Milera od najmłodszych lat fascynowały liczby i zadania logiczne. Kiedy w wieku sześciu lat przeliczał 32 x 4 lub 5 do potęgi 3, to można były w wyobraźni zobaczyć jak liczby w jego „małej” główce same się układają. Przymykał oczy i cichutko szeptał sobie coś pod nosem, a następnie podawał wynik działania, który większość z nas przeliczyłaby na kalkulatorze. Nie zrażało go, że jeszcze dobrze nie umiał czytać, po prostu prosił swoje panie by przeczytały mu zadania matematyczne lub dla niego „z miejsca wymyśliły”. Pewnie chęć samodzielnego rozwiązywania zadań matematycznych w dużej mierze przyczyniła się do tego, że w szybkim tempie nauczył się płynnie czytać. Wciąż rywalizował z uczniami o dwa lata starszymi od siebie, z którymi uczęszczał na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Był niepocieszony, gdy nie mógł wraz z nimi wziąć udziału w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”.
         Teraz kiedy już jest dojrzałym pierwszoklasistą, jego fascynacja matematyką wcale nie zmalała. Wciąż chłonie wiedzę i domaga się nowych wyzwań. Za zgodą organizatorów dopuszczono Wojtka do konkursu matematycznego „Kangurek”, mimo że najmłodszą grupę stanowią  drugoklasiści. Nie zawiedliśmy się, chociaż rywalizacja była ogromna, a zadania bardzo zawiłe.


W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”
Wojciech Miler zdobył WYRÓŻNIENIE w kategorii „Żaczek”.


Gratulujemy! Życzymy następnych sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

Podajemy parę przykładów zadań, które musiał rozwiązywać Wojtek. Proszę je spróbować rozwiązać. Powodzenia.
Zad.1.
W pewnej rodzinie jest pięcioro dzieci. Karolina jest o dwa lata starsza od Beaty oraz o dwa lata młodsza od Daniela. Tomek jest o trzy lata starszy od Natalii. Beata i Natalia są bliźniaczkami. Które dziecko jest najstarsze?
A) Natalia      B) Beata      C) Daniel       D) Karolina       E) Tomek

Zad. 2.
Ulica, przy której mieszkają Ela i Ula, ciągnie się wzdłuż brzegu rzeki (domy znajdują się tylko po jednej stronie ulicy). Na lewo od domu Eli znajduje się 47 domów, a na prawo 23 domy, natomiast na prawo i na lewo od domu Uli znajduje się taka sama liczba domów. Ile domów znajduje się pomiędzy domem Eli, a domem Uli?
A) 10  B) 11  C) 12  D) 13

Zad. 3.
Tata zbierał grzyby przez 2 godziny. W ciągu pierwszej godziny zebrał 39 grzybów. Ile grzybów zebrał w ciągu drugiej godziny, jeżeli wiadomo, że mama wszystkie grzyby zebrane przez tatę oczyściła w ciągu 40 minut, oczyszczając po 7 grzybów w ciągu każdych 5 minut?
A) 39 B) 17 C) 74 D) 56

Beata Reszka


Dzień Rodzica w klasie I a


We wtorek, 10 czerwca 2014 r. w klasie I a odbył się Dzień Rodzica. Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny układ taneczny do utworu “Walczyk dla rodziców”, piosenkę, recytowali także wiersze. Rodzice otrzymali od swoich pociech laurki z życzeniami i wszyscy zostali zaproszeni do zabawy. Na uczniów i ich rodziców czekały rozmaite zadania. Jako pierwsze, mamy z pomocą swoich dzieci, musiały zapleść jak najdłuższy warkocz z kolorowej bibuły w ciągu 30 sekund. Następna konkurencja była przeznaczona dla wszystkich ojców, którzy to musieli z zawiązanymi oczami, kierowani instrukcjami dzieci, przybić śwince ogonek we właściwym miejscu. Kolejne zadania polegały na odgadnięciu przez rodziców, który portret należy do nich, a także odgadnięcie, które serduszko ze słowami “Kochamy Was Rodzice!” zostało wykonane przez ich dziecko. Rodzice zostali zaproszeni do wspólnego poczęstunku. Ostatnią, długo wyczekiwaną przez uczniów konkurencją, był nietypowy taniec z balonem, bowiem należało się tak mocno do siebie przytulić, aby balon pękł! Było przy tym dużo śmiechu i radości. Uczniowie wraz ze swoimi rodzicami świetnie się bawili wykonując wspólnie zadania i razem świętując podczas tegorocznego Dnia Rodzica.


Adriana Bloch

I OLIMPIADA SPORTOWA SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH I SPECJALNYCH


Dnia 04 czerwca 2014 roku w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym, odbyła się I Gminna Olimpiada Sportowa Szkół Integracyjny i Specjalnych. Organizatorem Olimpiady była pani Joanna Bujak. W Olimpiadzie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych z Kłodzka,  Zespołu Szkół Integracyjnych z Kłodzka, Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi ze Ścinawki Średniej oraz gospodarze Szkoła Integracyjna z Szalejowa Górnego. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonała dyrektor Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym, pani Barbara Jurzec. Olimpiadę rozpoczęła parada zawodników, przy dźwiękach radosnej muzyki. Później młodzi sportowcy popisywali się swoimi umiejętnościami sportowymi w trakcie skoku obunóż, rzucie woreczkiem do celu oraz w wyścigach rzędów. Szczególny doping zgotowali uczestnikom kibice, wśród których znaleźli się przede wszystkim uczniowie tutejszej szkoły. Na koniec  imprezy goście wykonali wspólny taniec, który poprowadziły uczennice z klasy V i VI tutejszej szkoły. W rozgrywkach I miejsce wywalczył Zespół  Szkół Integracyjnych z Kłodzka, II miejsce Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi ze Ścinawki Średniej, III miejsce Zespół Szkół Specjalnych z Kłodzka. Dyrektor szkoły oraz organizator imprezy, dziękują szkołom i ich opiekunom za przybycie i udział  w imprezie.


Organizator imprezy Joanna BujakVII POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW KLAS II i III


Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym. Uczestnicy pisali dyktanda, pełne „pułapek” ortograficznych oraz zestaw zadań do uzupełnienia. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce. Po sprawdzeniu testów, komisja wyłoniła zwycięzców, wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie reprezentujący naszą szkołę:

W kategorii klas III

I miejsce i tytuł  
„Mistrza Ortografii" Kaja Longawa

III miejsce
Wiktoria Bernagiewicz

W kategorii klas II

II miejsce i tytuł  
„Wicemistrza Ortografii Mikołaj Korniów

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Ognisko integracyjne klasy I a


23.05.2014 r. klasa I a wybrała się na ognisko integracyjne, zorganizowane wspólnie z mamą Emila Łukasika. Emil pokazał wszystkim piękną okolicę, w której mieszka, a także przedstawił uczniom swoich dziadków. Po usmażeniu i zjedzeniu pysznych kiełbasek, nadszedł czas na zabawę na świeżym powietrzu. Pogoda wyjątkowo dopisywała, niektórzy uczniowie opalali się, inni jeździli traktorem lub samochodem… Nawet Pani Gabrysia się skusiła! Każdy znalazł coś dla siebie i najważniejsze wrócił do szkoły z uśmiechem na twarzy. Dziękujemy za tak miło spędzony czas i świetną zabawę.

Adriana Bloch


Mistrzowie Krasomówstwa 2014 roku wyłonieni !!!


         Po raz trzeci w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbył się konkurs mający na celu wyłonić Mistrza Krasomówstwa. Uczniowie klas IV, V i VI stanęli w szranki prezentując wybraną baśń lub legendę sudecką. Uczestnicy musieli zaprezentować wybraną baśń lub legendę, której bohaterem jest Karkonosz sudecki Duch Gór. Wysłuchaliśmy m.in. opowieści o zalotach Liczyrzepy do Emilki i Dobrogniewy, dowiedzieliśmy się również jak powstał wodospad Szklarka, trzy skały na Szrenicy przypominające świnki oraz skąd się wziął kwiat zwany różą kłodzką
         Jury w składzie: pani Monika Fedak, pani Edyta Maciejewska, pani Beata Muziewicz i pani Lucyna Babińska, wyłoniło zwycięzców.
         Mistrzem Krasomówstwa klas IV została Alicja Płoskoń uczennica Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
         Mistrzem Krasomówstwa klas V została Martyna Dżendżera uczennica Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
         Mistrzem Krasomówstwa klas VI zostały jednocześnie:  
         -Patrycja Banaś uczennica Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym,
         -Patrycja  Bauer uczennica Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego
                                       w  Ołdrzychowicach Kłodzkich,
         - Agata Sowińska uczennica Szkoły Podstawowej w Krosnowicach.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!


III Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Polanicy Zdroju.


Dnia 22.05.2014r. w Teatrze Zdrojowym w Polanicy Zdroju odbył się III Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Głównym celem festiwalu była popularyzacja sztuki, a w szczególności muzyki w środowisku dziecięco-młodzieżowym, rozwijanie uzdolnień, wymiana doświadczeń i poglądów w zakresie upowszechniania kultury polskiej, jak i promowanie twórczości artystycznej.
Konkurs odbywał się w czterech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
1. oddział przedszkolny - Emilia Strychaniecka - ,,Poszła Karolina do Gogolina"
2. kl. I-III - Patrycja Rybka - „Lipka"
                  Emilia Tracz - „Zostań moją przyjaciółką"
3. kl. IV-VI - Kacper Kruk - „Tyle było dni"
                     Sandra Berent - „Być kobietą"
                     Nicoll Bętkowska - „Do kołyski"
                     Patrycja Banaś - „Je veux"
4. Gimnazjum

Po burzliwych obradach jury ogłosiło wyniki:
W kategorii oddziałów przedszkolnych  I MIEJSCE  zajęła  Emilia Strychaniecka
W kl. I-III również  I MIEJSCE  wywalczyła  Patrycja Rybka
W kl. IV -VI na  II MIEJSCU  uplasowała się  Patrycja Banaś
                      na  III MIEJSCU Kacper Kruk
WYRÓŻNIENIE  otrzymała  Nicoll Bętkowska .

Dla naszej szkoły Festiwal zakończył się WIELKIM SUKCESEM!!!☺ Dziękujemy naszym uczestnikom wielkimi brawami i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: Anna Turłaj


„ Wycieczka do Kłodzka”

          Dnia 19 maja 2014 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i klasa II „a” pojechały na wspólną wycieczkę do Kłodzka. Pierwszym punktem wyprawy były odwiedziny w Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo mili panowie strażacy opowiadali dzieciom, kim jest strażak, co należy do jego obowiązków oraz jak można zdobyć ten zawód. Okazuje się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, jak mówiły dzieci, ale pomagają w wypadkach drogowych, ratują ludzi podczas powodzi, dzięki temu, że mają dobry sprzęt usuwają skutki nawałnic i wichur. Dzieci miały okazję obejrzeć sprzęt strażacki, zrobić sobie zdjęcia w wozie lub w hełmie a także przeszli krótki kurs pierwszej pomocy. Następnie wszyscy udali się na spacer do Rynku na pyszne lody i rurki z kremem. Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny w Państwowej Szkole Muzycznej. Tam każde dziecko miało okazję zagrać na różnego rodzaju instrumentach. Dzieci poznały ich nazwy, mogły je pooglądać oraz posłuchać dźwięków, jakie wydają. Uczniowie PSM zagrali krótkie utwory, dzięki którym można było przenieść się w magiczny świat muzyki. Wszyscy także mieli okazję zaśpiewać znany utwór „Hej sokoły”. Cała wycieczka bardzo się wszystkim podobała zwłaszcza, ze podczas niej uczniowie Szkoły Integracyjnej mogli się wiele nauczyć.

Tekst i zdjęcia Jadwiga Kapłan - Majtka„Tydzień europejski w Szkole Integracyjnej"

         Z okazji 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w naszej szkole zorganizowany został „Tydzień europejski”. Od poniedziałku do środy odbywały się różne konkursy, których zadaniem było przypomnienie uczniom Szkoły Integracyjnej podstawowych symboli związanych z UE, państw członkowskich UE i elementów polskich. Wybrano „Najlepszego poszukiwacza gwiazdek europejskich”, „Najlepszego poszukiwacza elementów polskości w UE”, „Super odkrywcę tajemnic Europy” i „Najlepszych poszukiwaczy flag europejskich”.
         Na stronie internetowej szkoły zamieszczony został krótki test sprawdzający wiedzę o Unii Europejskiej
wszyscy chętni mogli się przekonać, co tak naprawdę wiedzą o tej organizacji.
         Jednak główną atrakcją obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej były prezentacje wybranych państw UE. Każda z klas wybrała jedno państwo, które chciała przedstawić społeczności szkolnej, a następnie przygotowywała wystrój sali, potrawy, muzykę, stroje i ciekawostki dotyczące danego kraju. Prezentacje odbywały się w czwartek i piątek, a po ich zakończeniu jury wybrało zwycięzcę
klasę I a, która otrzymała największą ilość punktów we wszystkich kategoriach.
         „Tydzień europejski" był nie tylko czasem zabawy i wspólnego działania, ale także rozwijania wiedzy na temat kultury, historii i tradycji państw członkowskich Unii Europejskiej.
         Zdjęcia z prezentacji poszczególnych klas można zobaczyć w naszej galerii.

Organizator K. Radzimierska-Tracz
Szkolna Liga Językowa


Druga edycja Szkolnej Ligi Językowej dobiegła już końca. Najlepsi uczniowie klas IV-VI rywalizowali w trzech rundach, sprawdzając swoją wiedzę leksykalną z języka angielskiego. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy wynik uzyskała uczennica klasy V, Caroline Kaźmierczak, która zdobyła łącznie 58 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Maja Strychaniecka z klasy VI A, która do zwyciężczyni straciła zaledwie 3 punkty. Podium uzupełniła Natalia Gniwek z klasy VI B zdobywając 50 punktów. Nagroda główna to puchar przechodni, jak również nagroda rzeczowa przenośny odtwarzacz MP3. W klasyfikacji drużynowej, najlepiej wypadła klasa VI A, zdobywając 116 punktów i wyprzedzając klasę V o zaledwie 2 punkty. Na miejscu trzecim uplasowała się klasa VI B z 96 punktami. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału za rok, w kolejnej edycji Szkolnej Ligi Językowej.
„ GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA ”

         Dnia 30.04.2014 roku w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbyła się GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PRZY SZKOŁACH PODSTAWOWYCH. W olimpiadzie uczestniczyły drużyny z Jaszkowej Dolnej, Krosnowic, Szalejowa Górnego oraz z Wojborza, którym towarzyszyli nauczyciele oraz rodzice.
         Zanim dzieci przystąpiły do konkurencji, odbyła się prezentacja każdej z drużyn, uroczyste ślubowanie oraz losowanie torów, z których startowali uczestnicy. Podczas zawodów było do wykonania 8 konkurencji. Zadania były podzielone, w jednych liczył się czas wykonania, w drugich można było zdobyć punkty dla swojej drużyny. Każda drużyna składała się z sześciu zawodników. Na sali gimnastycznej nie zabrakło również kibiców, którzy trzymali mocno kciuki za wszystkich sportowców. Nad przebiegiem olimpiady czuwali sędziowie, składający się z opiekunów grup, którzy sprawiedliwie oceniali wszystkie konkurencje i liczyli punkty. Mimo iż niektóre konkurencje były trudne np. rzut ringiem, slalom, to jeszcze bardziej mobilizowało dzieci do wysiłku i wspólnej rywalizacji. Po każdym etapie na tablicy były wywieszane wyniki, dzięki którym każda z drużyn mogła zobaczyć, jakie zajmuje miejsce.
        Po zakończeniu zawodów sędziowie udali się na krótką naradę a w tym czasie dzieci wraz z opiekunami mieli okazję pobawić się w rytm muzyki. Gdy ogłoszono wyniki, radości nie było końca, gdyż okazało się ze wszyscy świetnie walczyli i wykonywali ćwiczenia. W związku z tym sędziowie zdecydowali, że wszystkie dzieci zajmą pierwsze miejsce i otrzymają nagrody, którymi była kolorowa piłka i dyplom. Wszyscy zadowoleni, szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do swoich przedszkoli.
         Organizator składa serdeczne podziękowania Radzie Rodziców, p. Michała Fabijańskiego, księdza Janusza Garuli oraz pani pielęgniarki Teresy Gut.

Tekst: Jadwiga Kapłan Majtka


Zachęcamy wszystkich uczniów do sprawdzenia swojej wiedzy na temat Unii Europejskiej:

Co wiesz o Unii Europejskiej? Sprawdź się!


Unia Europejska jest:
a) państwem,
b)  regionem,
c) organizacją,

Flaga Unii Europejskiej ma :
a) 15 gwiazd,
b) 10 gwiazd,
c) 12 gwiazd.

Kompozytorem hymnu UE jest:
a) F. Chopin,
b) A. Mozart,
c) L. Van Beethowen.

Unia Europejska obecnie skupia:
a) 12 państw,
b) 25 państw,
c) 15 państw.

Umowną stolicą Unii Europejskiej jest:
a) Paryż,
b) Bruksela,
c) Londyn.

Waluta UE to:
a) dolar,
b) funt,
c) euro.

Dniem UE jest 9 maja, ponieważ wtedy w 1950 r. :
a) zapoczątkowano tworzenie Unii Europejskiej,
b) wprowadzono wspólną walutę dla państw członkowskich,
c) zaproponowano Polsce wejście do UE.

Polska wstąpiła do UE:
a) 25 kwietnia 2003 roku,
b) 1 maja 2004 roku,
c) 3 maja 2004 roku.

Wraz z Polską wstąpiło do UE:
a) 12 państw,
b) 7 państw,
c) 10 państw.

 Państwo, które nie należy do Unii Europejskiej , a z którym graniczy Polska to:
a) Hiszpania,
b) Litwa,
c) Niemcy.

W jakim mieście znajduje się siedziba Rady Unii Europejskiej:
a) Bruksela,
b) Berlin,
c) Paryż.

 Jak wygląda flaga UE:
a) 12 żółtych gwiazd na niebieskim tle,
b) 15 żółtych gwiazd na niebieskim tle,
c) 12 niebieskich gwiazd na żółtym tle.

 „Dzień Europy” obchodzony jest 5 maja, ponieważ wtedy w 1949 r.:
a) Polska złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej,
b) powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali,
c) utworzono Radę Europy.

 Maskotką Unii Europejskiej jest:
a) Merkury
b) Wenus
c) Kosmos
d) SyriuszPrawidłowe odpowiedzi:
1-c, 2-c, 3-c, 4-b, 5-b, 6-c, 7-a, 8-b, 9-c, 10-b, 11-a, 12-a, 13-c, 14 - d


K. Radzimierska-Tracz

„Witaj majowa jutrzenko!"

W środę, 30 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VIa pod kierunkiem p. K. Radzimierskiej-Tracz przygotowali przedstawienie, w którym przypomnieli najważniejsze momenty z historii XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej i postacie, dzięki którym powstała pierwsza w Europie konstytucja. Uczennice z Koła Muzycznego pod opieką p. A. Turłaj przygotowały i zaśpiewały pieśni patriotyczne, związane tematycznie z tamtym okresem.W kręgu wierszy Jana Brzechwy


         25.04.2014 r. w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbył się II międzyszkolny konkurs recytatorski „W kręgu poezji Jana Brzechwy”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 0-III.
         Do udziału zgłosili się
uczniowie ze szkół i przedszkoli gminnych: w Krosnowicach, Wojborzu, Jaszkowej Dolnej, Ołdrzychowicach Kłodzkich, Żelaźnie, Szalejowie Dolnym. Nie mogło także zabraknąć reprezentantów Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym. Uczniowie przygotowali bardzo ciekawe wiersze i pięknie recytowali, starając się pokonać tremę.
         W kategorii oddziałów zerowych i klas pierwszych przyznano trzy I miejsca:
I miejsce - Dominika Jaszewska - Przedszkole w Szalejowie Dolnym
I miejsce - Julia Kurtasz - Szkoła Podstawowa w Jaszkowej Dolnej
I miejsce - Nicoll Proszek - Szkoła Podstawowa w Żelaźnie
         W kategorii klas II-III przyznano miejsce I oraz II:
miejsce I - Maciej Ledzion - Szkoła Podstawowa w Żelaźnie
miejsce II - Jakub Syper - Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

        Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok!

Adriana Bloch


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA


Dnia 15 kwietnia 2014 roku uczniowie klas pierwszych wraz z oddziałem przedszkolnym oraz ich nauczycielami pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Celem wycieczki było odwiedzenie parku rozrywki edukacyjnej „Humanitarium”, w którym uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych i pouczających zajęciach edukacyjnych. Dzieci brały udział w samodzielnej lekcji odbywającej się w laboratorium, dostały prawdziwe fartuchy i okulary, w których wyglądali jak prawdziwi chemicy. Celem zajęć było zrobienie musującej kuli do kąpieli. Każdy mógł sobie wybrać zapach i kolor. Okazało się, że zrobienie kuli to prawdziwa frajda nie tylko dla dzieci również dla dorosłych. Następnie dzieci odwiedziły wystawę „ Play the Music od fizyki do muzyki”, która prezentowała tajniki fenomenu słuchu, pokazała jak zbudowane jest ucho ludzkie i jak dzięki jego właściwościom możemy zanurzyć się w świecie dźwięku i muzyki. Dzięki interaktywnemu charakterowi eksponatów, każdy mógł samodzielnie wykreować dźwięki i sprawdzić się w roli wykonawcy lub didżeja. Następnie był przystanek w ulubionej przez wszystkie dzieci restauracji Mc Donalds a później już pozostał tylko powrót do szkoły. Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo się podobało a praca w laboratorium na długo zapadnie w pamięci małym chemikom…

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Kapłan - MajtkaWielkanocne przygotowania

Od wielu dni uczniowie klasy III z wielką przyjemnością, podczas zajęć świetlicowych, przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych. Samodzielnie wykonali :
- serwetki do koszyczka wielkanocnego
- cekinowe pisanki stanowiące wystrój ich domów.
Uwieńczeniem tradycji było przygotowanie PASCHY WIELKANOCNEJ, przysmaku goszczącego w wielu domach podczas świątecznych dni.
Praktyczne i kulinarne zajęcia przybliżyły dzieciom niezwykle radosny i wiosenny klimat zbliżającej się WIELKANOCY.

Tekst i zdjęcia: Lena Kozak

"Król Matematyki"


Dnia 03.04.2013 r. uczniowie z klasy III uczestniczyli w konkursie „ Król Matematyki” organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino z Polanicy Zdroju. W konkursie wzięło udział 22 uczniów z różnych szkół m.in. Szczytna, Duszniki Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Chocieszów, Szalejów Górny.
Podczas godzinnego testu z wiedzy matematycznej uczniowie pracowali w skupieniu i ciszy rozwiązując 20 zadań. Po skończonej pracy umysłowej w oczekiwaniu na wyniki konkursu wypoczywali na nowoczesnym placu zabaw.
W tak licznym gronie  uczniów uzdolnionych matematycznie zajęliśmy:
III miejsce- Wiktoria Bernagiewicz
WYRÓŻNIENIE- Kaja Longawa

Gratulujemy!!!!!!!

Tekst i zdjęcia: Lena Kozak

„Pyszny i zdrowy sok owocowy”


         Uczniowie klasy I a wciąż aktywnie uczestniczą w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. W marcu 2014 r. wraz z wychowawcą oraz nauczycielem wspomagającym przygotowali prawdziwą bombę witaminową - sok ze świeżo wyciskanych owoców. Zanim przystąpiono do pracy, w klasie odbyła się rozmowa na temat znaczenia zdrowego odżywiania. Uczniowie opowiadali, co należy jeść, aby być zdrowym, jak należy się właściwie odżywiać oraz w jaki sposób powinno się przygotowywać i przechowywać posiłki. Nauczyciel zaprezentował uczniom sokowirówkę, omawiając zasady bezpieczeństwa podczas jej obsługiwania. Uczniowie dokładnie umyli ręce, a następnie owoce, które miały zostać pokrojone (soczyste jabłka, cytryny pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i marchewki). Gdy uczniowie wrzucali owoce do sokowirówki, pozostałe osoby mogły obserwować, jak powstawał kolorowy i bardzo zdrowy sok owocowy. Po chwili sok był już gotowy i wszyscy mogli go spróbować, a w klasie rozległ się piękny, owocowy zapach.

Adriana Bloch„ Mój sportowy idol”

Dnia 28 kwietnia 2014 zostały ogłoszone wyniki Gminnego konkursu plastycznego pt: „ Mój sportowy idol”. W konkursie mogły wziąć udział dzieci z oddziałów zerowych oraz z klas I-III na terenie Gminy Kłodzko. Organizatorem była p. Jadwiga Kapłan Majtka nauczyciel ze Szkoły w Szalejowie Górnym. Prace na konkurs wpływały przez cały marzec. Nadesłano 22 prace, z czego jury w składzie B. Reszka, J. Kapłan Majtka i M. Fabijański wybrali według regulaminu po 3 prace z oddziału zerowego, po 3 prace z klas I-III oraz 2 wyróżnienia. A oto wyniki: oddziały zerowe: I miejsce - JAŚ WOJCIACZYK ZESPÓŁ SZKÓŁ WOJBÓRZ; II miejsce PATRYCJA SZAJTER SZKOŁA INTEGRACYJNA SZALEJÓW GÓRNY; III miejsce NELA RÓGÓŻ SZKOŁA INTEGRACYJNA SZALEJÓW GÓRNY; klasy I-III: I miejsce TOSIA BURCHARD KLASA I „a” SP KROSNOWICE; II miejsce - NATALIA KURZELA KLASA III SP KROSNOWICE; III miejsce DAGMARA CHMAJ KLASA I „b” SP KROSNOWICE. Wśród wyróżnionych prac nagrody otrzymali KLAUDIA SAMBOR KLASA II „b” SP KROSNOWICE oraz BATROSZ GODZIESZKA KLASA I NSZP ŻELAZNO. Okazało się, że najpopularniejszymi idolami sportowymi wśród dzieci są oczywiście idole 2014 całego kraju, czyli Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch. Dzieci oprócz otrzymania dyplomów i nagród mogły obejrzeć krótki występ artystyczny przygotowany przez przedszkolaków z Szalejowa. Na koniec młodzi artyści wraz z panią ustawili się do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Natomiast Pani Justynie i Panu Kamilowi życzymy jeszcze wielu sukcesów sportowych…

Tekst i zdjęcia Jadwiga Kapłan Majtka„Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty…"

         Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym rozpoczął się bardzo pracowicie. Od rana uczniowie ze wszystkich klas przygotowywali różne prace, stroje, sałatki, które później zostały zaprezentowane podczas finału konkursów: „Wiosenna sałatka”, „Idzie wiosna” konkurs plastyczny, prezentacja multimedialna o wiośnie, „Marzanna 2014”. W konkursach brali udział także nasi goście z Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starego Wielisławia, którzy już po raz trzeci spędzili z nami Dzień Wagarowicza.
         To właśnie nasi goście rozpoczęli część artystyczną obchodów Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole. Przedstawili uczniom Szkoły Integracyjnej „Taniec biedroneczek” i skecz pt. „Telefon do babci”.
         Po prezentacji ze Starego Wielisławia uczniowie ze starszych klas wykonali skecz „O pewnym dziwnym królestwie”, w którym w zabawny sposób zostali przedstawieni nauczyciele naszej szkoły.
         Po krótkiej przerwie na poczęstunek goście, uczniowie i nauczyciele udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbył się konkurs „Mam Talent”. Mimo, iż była to już trzecia odsłona tego konkursu, w tym roku również nie zabrakło niespodzianek
odkryte zostały nowe talenty wokalne, taneczne, pobite nowe rekordy np. w kręceniu hula-hop czy chodzeniu na szczudłach, a do zabawy porwani zostali nie tylko uczniowie i goście, ale także nauczyciele.
         Ten wyjątkowy dzień minął bardzo szybko, w końcu nadszedł czas na pożegnanie się z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu i powrót do domu.


„Manifest" uczniowskich postaw!


         Mijający tydzień w naszej szkole, był ogłoszony „Tygodniem Integracji". Uczniowie podejmowali działania, które miały na celu kształcić postawy solidarności, współpracy, koleżeństwa i życzliwości.
         Uczniowie klas VI, jako najstarsi, podjęli się koordynowania działań.
         Na początek, w geście przyjaźni rozdawali mandarynki.
      Aby zamanifestować , że nasza szkoła to zgrany zespół, wszyscy przynieśli maskotki,  jako znak rozpoznawczy uczniów naszej szkoły.
         Utworzyliśmy również łańcuch wspólnoty. Na długich przerwach, każdy uczeń mógł odrysować swoją dłoń, wyciąć ją i podpisać własnym imieniem. Następnie szóstoklasistki utworzyły z nich, na szkolnym korytarzu, łańcuch
symbol wzajemnej życzliwości i solidarności.
         Przed nami jeszcze wiele takich inicjatyw, gdyż w naszej szkole takie pomysły rodzą się spontanicznie.Tradycji stało się zadość.

         Jak co roku o tej porze roku, wybraliśmy się na wiosenny pieszy rajd do Polanicy-Zdrój. Cudowna pogoda tego dnia sprzyjała naszej wędrówce. Udaliśmy się do Parku Zdrojowego, gdzie znaleźliśmy wiosnę i skosztowaliśmy polanickich gofrów. Następnie ruszyliśmy edukacyjną ścieżką, śladami polanickiego niedźwiadka.
         Po dobrej zabawie na świeżym powietrzu wróciliśmy do szkoły.

P.S.
Dziewczyny tak świetnie się bawiły, że nie chciały wracać. Niektóre nawet płakały???


Szkoła w ruchu


Uczniowie klasy VI  na lekcji wychowania fizycznego, uczyli się jak kroków do tańca disco. Prowadząca zajęcia, pani Ania Wdowiak, pokazała dzieciom, jak można świetnie bawić się w rytm nowoczesnej muzyki. Uczniowie byli bardzo zachwyceni i zaangażowani w lekcję. Radości i skocznych rytmów nie było końca. Wszyscy świetnie się bawili  i podziękowali za super spędzony czas na lekcji wychowania fizycznego.Zmiana terminu Gminnej Ligi Tenis Stołowego

Organizatorzy Gminnej Ligi Tenis Stołowego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych 2013/2014 o Puchar Wójta Gminy Kłodzko informują o zmianie terminu rozegrania finałowego turnieju na 29 marca 2014 roku o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej w Krosnowicach.


Aktywne zajęcia świetlicowe

Uczniowie naszej szkoły wiedzą jak aktywnie i ciekawie spędzić czas wolny po lekcjach. Na zajęciach świetlicowych, uczą się  nowych kroków tanecznych w tańcu grupowym. Tego wszystkiego uczy ich  uwielbiający ruch ksiądz Janusz Garula.  Miejmy nadzieję, że dzieci choć troszeczkę  coś z tych zajęć zapamiętają i będą to propagować wśród swoich kolegów i koleżanek. Pamiętajmy Ruch to Zdrowie, każdy młody szalejowianin ci to powie!


Szkoła w ruchu


Uczniowie klasy szóstej pokazują jak intensywnie i z zapałem spędzić czas na lekcji wychowania fizycznego. Tematyką lekcji było zaznajomienie się z zasadami gry w „ kwadrant”. Najpierw uczniowie zaczęli lekcje od pięciominutowej rozgrzewki, następnie zapoznali się z zasadami gry. Po krótkiej prezentacji gry, przez nauczycielkę  wychowania fizycznego panią Anię Wdowiak uczniowie rozpoczęli rozgrywki. Gra  przebiegała bardzo sprawnie. Na zakończenie zajęć pani podziękowała uczniom za aktywny udział w lekcji i wszystkich uczniów nagrodziła pochwałą.


Karnawał


Dnia 14.02.2014 r. uczniowie klasy III  wraz z wychowawcami pożegnali I semestr nauki huczną zabawą karnawałową. Wszyscy  ubrani w rozmaite i bardzo ciekawe kostiumy, spędzili wspólnie razem niezapomniane chwile.  Zabawie towarzyszyły znane hity muzyczne i pyszne zdrowe smakołyki.

I nadeszły upragnione przez dzieci ferie zimowe………………….!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Tekst: Lena Kozak                                                 SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

Dnia 11.02.2014 roku dzieci z klas 0-III wzięły udział w spotkaniu z leśnikiem panem Mateuszem Tłustochowiczem. Pan Mateusz opowiedział dzieciom, kim jest leśnik oraz w jaki sposób można zdobyć ten ciekawy zawód. Okazało się niestety, że w tym zawodzie jest mało kobiet, dlatego dziewczynki mają mniejsze szanse na pracę w tym zawodzie. Pan leśnik opowiedział także, co dokładnie można robić w lesie a czego absolutnie nie wolno. Dzieci także dowiedziały się jak chronić las i co zrobić by istniał jak najdłużej. Pan Mateusz zaprezentował także na specjalnie na tę wizytę zrobionej prezentacji, jakie zwierzęta można spotkać w lesie oraz jakie owoce można w nim zobaczyć. Okazało się, że dzieci świetnie poradziły sobie z odgadywaniem zwierząt i darów lasu. Większość z nich często bywa z rodzicami w lesie, dlatego uczniowie ci byli bardzo zainteresowani tematem oraz chętnie zadawali różne pytania. Oprócz tego wszyscy mogli obejrzeć małą wystawę przywiezioną przez pana Mateusza a były to: szyszki, mchy, mundur leśnika, poroże zwierząt oraz zasuszone owady, które zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Największą frajdę sprawił dzieciom konkurs plastyczny, gdzie każda klasa miała narysować na brystolu coś, co kojarzy im się z lasem. Na sam koniec pan Mateusz ocenił wszystkie prace nagradzając wszystkie klasy słodkim upominkiem.

Tekst i zdjęcia Jadwiga Kapłan MajtkaWyjazd na basen

      12 lutego br. uczniowie klas 0-III udali się do krytej pływalni w Kłodzku. Dla niektórych osób była to pierwsza przygoda z basenem.
      Dzięki instruktorom, uczniowie dowiedzieli się
jak bezpiecznie zachowywać się w wodzie, a także na pływalni, pamiętając o trzech najważniejszych zasadach: aby nie biegać, nie wchodzić bez zezwolenia do wody oraz aby słuchać uważnie poleceń. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w szeregu ćwiczeń oswajających z wodą. Wykonywali rozmaite zadania, które instruktorom pozwoliły przydzielić uczniów do poszczególnych grup. Każda z trzech grup miała własnego instruktora, co umożliwiło sprawne prowadzenie zajęć dostosowanych do możliwości uczniów każdej z grup. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć na pływalni, planowana jest więc dalsza współpraca z instruktorami oraz kolejne wyjazdy na basen.

      Ogromne podziękowania należą się rodzicom, którzy zapewnili uczniom dodatkową opiekę oraz pomagali w szatniach.

Adriana BlochWizyta pracownika Górskiego Ochotniczego
Pogotowia Ratunkowego


Dnia 12. lutego do naszej szkoły z wizytą przyjechał pan Zdzisław Jagielaszek. Jest on pracownikiem  wałbrzysko- kłodzkiej grupy GOPR. W związku ze zbliżającymi się feriami, uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, jak bezpiecznie spędzić czas na stoku oraz na czym polega praca ratownika górskiego. Dzieci miały także możliwość obejrzenia sprzętu ratowniczego, jakim był quad na gąsienicach, ratowniczy sprzęt narciarski i wyposażenie plecaka każdego ratownika GOPR. Uczniowie i nauczyciele dziękują za miłą i ciekawą wizytę!

Tekst i zdjęcia: Joanna Bujak


Konferencja pn. „Szkoła Promująca Zdrowie"
w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym      Dnia 11 lutego 2014 roku o godzinie 15:00   w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbyła się konferencja pn. „Szkoła Promująca Zdrowie", która została przygotowana przez Koordynatora projektu panią Joannę Bujak, oraz powołany przez nią Zespół ds. Promocji Zdrowia w składzie Tamara Dziurhaluk, Jadwiga Kapłan Majtka, Marzanna Czyszczoń, Gabriela Dominas oraz pielęgniarka szkolna Anna Rawa.
      W konferencji wzięły udział ważne dla szkoły osoby:
Wójt Gminy Kłodzko pan Stanisław Longawa, Przewodniczący Rady Gminy pan Stanisław Tur, panie Mariola Danielewska oraz Iwona Kijek z Działu Oświaty i Promocji Zdrowia ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Kłodzka, pielęgniarka koordynująca Medycynę Szkolną pani Danuta Rak, pani dietetyk Aleksandra Gustowska, sołtys Szalejowa Górnego pani Małgorzata Trzeciak oraz przedstawiciele Rady Rodziców w składzie: pani Bożena Stępek, Magdalena Marnik-Szajter, , Edyta Midura, Joanna Siłkowska.
      Celem konferencji było między innymi uzyskanie wsparcia materialnego, rzeczowego, dydaktycznego, które jest niezbędne do realizacji ważnego dla szkoły projektu. Konferencja rozpoczęła się powitaniem przez Dyrektora placówki, panią Barbarę Jurzec, przybyłych gości. Pani Dyrektor dziękując gościom za przybycie zwróciła uwagę, że Szkołę Promującą Zdrowie powinni współtworzyć uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły, a także inne osoby ze społeczności lokalnej, gdyż tylko wówczas możliwe będzie osiągnięcie założonych przez Koordynatora ds. Promocji Zdrowia celów.
      W dalszej części głos zabrała pani Joanna Bujak, która przedstawiła cele Szkoły Promującej Zdrowie oraz działania które zostały już podjęte w związku z rozpoczęciem projektu. Za nadrzędny cel uznała zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej.
      Następnie uczniowie Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym zaprezentowali, jak  dotychczas wyglądała promocja zdrowia w naszej szkole. Najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego przygotowali występ artystyczny, uczniowie z klasy trzeciej przygotowali prezentację, najstarsza grupa uczniów zaprezentowała swoje działania w formie plakatów. Ksiądz Janusz Garula zaprezentował występ kabaretowy. Po części artystycznej goście zostali poproszeni o zadeklarowanie pomocy dla szkoły, swoje propozycje przedstawili w formie plakatu. Służba zdrowia oraz Powiatowa Stacja Epidemiologiczna z Kłodzka zaproponowali pomoc dydaktyczną, pomoc podczas organizowania imprez okolicznościowych, pomoc w ustalaniu diety dla diabetyków, organizowanie konkursów z nagrodami o tematyce zdrowotnej. Rada rodziców zadeklarowała pomoc w organizowaniu wycieczek pieszych, rowerowych, sobotnich rajdów, pomoc w zbiórce środków finansowych na zakup sprzętu sportowego, pomoc w organizacji festynów oraz innych imprez okolicznościowych. Mieszkańcy Szalejowa Górnego zobowiązali dostarczyć artykuły spożywcze niezbędne do zorganizowania festynów, z których dochód przeznaczony zostanie na zakup sprzętu sportowego dla szkoły.
      Na koniec zaproszeni goście wyrazili swoje opinie na temat przystąpienia szkoły do projektu, życząc koordynatorowi zrealizowania wszystkich założonych celów.

Tekst i opracowanie: Rzecznik prasowy Zespołu ds. Promocji Zdrowia Gabriela Dominas
Zdjęcia: Jadwiga Kapłan-Majtka
Spotkanie  z  podróżnikiem      W dniu 10.02.2014r. odbyło się w naszej Szkole, zorganizowane przez nauczycielkę-bibliotekarkę P.Tamarę Dziurhaluk, spotkanie z podróżnikiem Panem Bolesławem Grabowskim.
      W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: III, IV i V. Nasz Gość opowiadał o Japonii- azjatyckim kraju kwitnącej wiśni. Zaprezentował tradycyjne stroje japońskie, które mogliśmy przymierzyć, słomkowe kapelusze, japońską książkę, próbki pisma i wiele zdjęć.
      Mogliśmy poznać inny styl życia ludzi ciężko pracujących i mających odmienną tradycję religijną. Pouczające były informacje o tym jak wychowywane są dzieci w Japonii, które zachowują się tak, że nie  trzeba ich upominać. W szkole uczą się codziennie po 12 godzin, a upragnione wakacje mają tylko przez tydzień w ciągu roku. Nigdy nie przerywają gdy mówią starsi i nisko się kłaniają na powitanie.
      Poznaliśmy też tradycyjne japońskie menu- często są to surowe ryby i porosty, a także cukierki o smaku suszonych ryb.
      Spotkanie było bardzo ciekawe o czym świadczy fakt, że każdy zaraził się pasją podróżowania. Może i my kiedyś odwiedzimy Japonię.

Tekst i zdjęcia: Tamara DziurhalukMistrzostwa Powiatu Kłodzkiego w mini siatkówce dziewcząt


      Dnia 3.02.2014 na Hali KCSiR w Kłodzku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kłodzkiego Szkół Podstawowych w mini siatkówce dziewcząt czwórki. W zawodach brało udział siedem szkół z powiatu kłodzkiego. Nasze dziewczęta w składzie: Adamczyk Małgorzata, Bętkowska Nicolla, Kuraś Natalia, Piotrowska Wioleta, Strychaniecka Maja, Banaś Patrycja, Bąk Magdalena, Guła Wiktoria i Makuchowska Agata po zaciętej walce zajęły drugie miejsce.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego