Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

2014/2015 - I semestr

Archiwum wiad.

Wizyta lekarza

         DNIA 13 STYCZNIA 2015 ROKU UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY ODWIEDZIŁ, NA SPECJALNE ZAPROSZENIE LEKARZ STAŻYSTA BARTOSZ KNATKOWSKI. POSIADA ON SPECJALIZACJĘ Z CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ. TEMATEM SPOTKANIA BYŁY „CHOROBY CYWILIZACYJNE I SPOŁECZNE XXI WIEKU”. DOKTOR OMÓWIŁ W PRZYSTĘPNY SPOSÓB WSZYSTKIE ZAGOŻENIA JAKIE PŁYNĄ Z ZEWNĄTRZ. STREŚCIŁ M.IN. CO TO JEST BULIMIA, ANOREKSJA, CUKRZYCA, CHOROBA WIEŃCOWA ORAZ JAKIE SKUTKI NIESIE ZA SOBĄ BRAK ODPOWIEDNIEGO RUCHU I ODŻYWIANIA. UCZNIOWIE PO WYSŁUCHANIU PRELEKCJI, MIELI MOŻLIWOŚĆ ZADAWANIA PYTAŃ NA INTERESUJĄCE ICH TEMATY. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PANU DOKTOROWI ORAZ SPECJALISTYCZNEMU CENTRUM MEDYCZNEMU W POLANICY ZDROJU, ZA OBJĘCIE NAS PATRONATEM JAKO SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
mgr Joanna Bujak


PIERWSZOKLASIŚCI ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ BABCI I DZIADKA

         Choć do najpiękniejszych dni w styczniu jeszcze było troszkę czasu, to uczniowie klas pierwszych zaprosili już 15 stycznia swoje ukochane babcie i wspaniałych dziadków. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Klasa I b zaprezentowała „Jasełka” w bajkowej oprawie. Przed Świętą Rodziną pojawili się Jaś i Małgosia, Kopciuszek, dziewczynka z zapałkami, rybak i inni bohaterowie baśni. Uczniowie klasy I a przygotowali montaż słowno muzyczny oraz pokaz taneczny. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.
         Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na herbatę, kawę i słodki poczęstunek. Następnie wnuczęta obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to kolorowe flakoniki z zabarwioną solą (I b),  laurki z kwiatkiem wykonanym z odbitej dłoni i życzeniami oraz własnoręcznie zrobione ciasto: piernik i sernik (I a).
         Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.


KONKURS PLASTYCZNY ,,NASZA CHOINKA’’

         Przedszkole nr 4 im. Jana Brzechwy z oddziałami integracyjnymi i oddziałami specjalnymi w Kłodzku zorganizowało konkurs plastyczny ,,Nasza Choinka’’, w którym wzięli udział nasi uczniowie z klasy I ,,b’’ (Emilia Strychaniecka, Maja Gruszka, Mateusz Sporek), II ,,a’’ (Wiktoria Gabryliszyn,  Wiktoria Flig, Patrycja Rybka), III ,,b’’ (Aleksandra Strzebiecka, Natalia Drońska, Adrian Wcisło), w tym dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności. Nad przygotowanymi pracmi czuwały nauczyciele wspomagający: p. Ewelina Strąk, p. Magdalena Morys oraz p. Jolanta Kredzińska Wrona. Do udziału w konkursie przystąpiło wiele placówek. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonali mnóstwo ciekawych prac.
         Pani Agnieszka Kozińska  - Dyrektor Przedszkola nr 4 była mile zaskoczona tak wielkim odzewem na ogłoszony konkurs. Podczas swojego wystąpienia na wręczaniu nagród, który odbył się w galerii Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji podkreśliła, że tego typu konkursy są bardzo ważne w życiu uczniów niepełnosprawnych, gdyż czują się oni na równi z uczniami pełnosprawnymi.
         Dnia 9.01.2015r odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Nasi uczniowie odnieśli duży sukces zajmując I miejsce oraz wyróżnienia za wykonane prace. Nagrody były bardzo interesujące i sprawiły dzieciom dużo radości. Wśród zaproszonych gości był burmistrz miasta Kłodzko p. Michał Piszko, oraz Starosta Kłodzki  p. Maciej Awiżeń.
         Po uroczystym wręczaniu nagród odbył się poczęstunek. Dzieci miały możliwość poznać innych uczestników konkursu oraz pooglądać prace innych. Wystawę prac można oglądać  do końca stycznia bieżącego roku w/w galerii. Konkurs i wystawa odbyły się po raz pierwszy, organizator  poinformował, że będzie on miał charakter cykliczny.

Magdalena Morys, Ewelina StrąkSztuka „na deskach" teatru występowania i pizzy przygotowywania.


         16 grudnia 2014 roku wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do Polanicy Zdrój. Po godzinnym marszu dotarliśmy na miejsce. Na początek postanowiliśmy przespacerować się Parkiem Zdrojowym, trasą Polanickiego Niedźwiadka. Betonowy niedźwiedź przywitał nas   w stroju Mikołaja.
         Następnie udaliśmy się do Pijalni Wód Mineralnych. Za niewielką opłatą mogliśmy skosztować zdrowej wody.
         O godzinie 11.00 udaliśmy się na warsztaty do Teatru Zdrojowego. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o pracy interesujących ludzi za kulisami. Poznaliśmy pracę operatorów światła i dźwięku, zwiedziliśmy garderobę, wczuliśmy się w pracę ludzi obsługujących elementy sceny
kulisy, zapadnię,  w końcu, mogliśmy poczuć to, co czują aktorzy, gdy czekają na wejście na scenę  i na scenie. Było zabawnie i pouczająco.  Po prostu świetnie!
         Po godzinie udaliśmy się do pizzerii „Złota kaczka” gdzie właścicielka, pani Agnieszka Miller, umożliwiła nam udział w warsztatach kulinarnych. Każdy z nas własnoręcznie wykonał swoją ulubioną pizzę. Wyszły wyśmienite. Mniam!!!!!

Czwartoklasiści.Książeczka kulinarna jako autorski projekt uczniów

         Dnia 10 grudnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły, udali się do biblioteki gminnej w Szalejowie Górnym. Na zajęciach w czytelni wykonywali swoją autorską książeczkę kucharską. Każdy z uczniów miał do wyboru tematykę swojej książki. Pomysły były przeróżne, dzieci ciężko pracowały nad swoim autorskim projektem. Powstawały dzieła o takich tytułach jak „ Przepisy Kubusia na pyszne pierogi” „ Kulinarne słodkości” „ Książka kucharska Kai” „ Przepisy Cezarego” itp. W niektórych książkach znalazł się przepis na regionalne paszteciki, które były wykonywane przez dzieci na warsztatach kulinarnych w Krosnowicach. Zajęcia w bibliotece odbyły się w ramach spotkań kulinarnych z Kołem Gospodyń Wiejskich z Krosnowic.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Joanna Bujak


Wizyta pani dietetyk


         Do naszej szkoły w ramach PROGRAMU Szkoła Promująca Zdrowie  na specjalne zaproszenie, zawitała dietetyczka Aleksandra Gustowska. Pani Ola jest pracownikiem poradni diabetologicznej znajdującej się w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kłodzku. Na spotkaniu uczniowie mogli dowiedzieć się przede wszystkim po jakie produkty warto sięgać, jak powinna wyglądać ich dieta oraz w jakich odstępach czasu należy spożywać posiłki. Uczniowie byli zachwyceni produktami pokazowymi, zadawali mnóstwo pytań. Na koniec mogli spróbować produkty przyniesione przez naszego gościa. Serdecznie dziękujemy pani za przybycie i wiedzę przekazaną dzieciom. Wiedza ta na pewno zaprocentuje w przyszłości i przyniesie same dobre korzyści.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Joanna Bujak


Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej

         W dniu 19 listopada w szkole integracyjnej odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Kłodzku. Prelekcja odbyła się w dwóch częściach. Pierwsza część została przeprowadzona dla uczniów młodszych klas i miała na celu ukazanie codziennej pracy straży granicznej. Dzieci zobaczyły z jakich elementów składa się ubiór Straży Granicznej oraz zapoznały się ze sprzętem wykorzystywanym przez funkcjonariuszy do pracy. Druga część prelekcji dotyczyła uczniów klas starszych i miała na celu uświadomić uczniom problem zażywania narkotyków wśród młodzieży. Funkcjonariusze zabrali ze sobą wyszkolonego psa, z którym zaprezentowali ćwiczenia co wzbudziło duże zainteresowanie oraz pozytywne emocje. Dzieci były pod wrażeniem skuteczności działań psa oraz posłuszeństwa w stosunku do opiekuna. Bardzo chętnie słuchali i zadawali mnóstwo pytań. Spotkanie dla uczniów było ogromną ciekawością oraz radością.

Magdalena MorysŚwiatowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

         Dnia 03 grudnia 2014 roku, obchodzony był Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W naszej szkole, z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, na której został przedstawiony krótki zarys dotyczący inicjatorów tego święta. Uczniowie zapoznani zostali z rodzajami niepełnosprawności. Ale myślę, że najważniejszą rzeczą w tym dniu, jest uświadomienie dzieci o tym, że każdy ma prawo do tego aby ŻYĆ, UCZYĆ SIĘ, BAWIĆ SIĘ, KOCHAĆ, REALIZOWAĆ SWOJE MARZENIA I CELE ŻYCIOWE. KAŻDY JEST INNY, ALE WSZYSCY MAJĄ RÓWNE PRAWA.

Joanna Bujak


Andrzejki


         Dawno, dawno temu wierzono, że w andrzejkową noc otwierają się wrota przyszłości, uchylając rąbka tajemnicy różnych sfer naszego życia. W noc Świętego Andrzeja wróżyły tylko dziewczynki, natomiast kilka dni wcześniej, podczas “Katarzynek” chłopcy.  Obecnie jesteśmy coraz mniej są przesądni, a stare zwyczaje ludowe traktujemy z przymrużeniem oka, bardziej jako formę dobrej zabawy i rozrywki, niż jako wyrocznie. Zmienił się też zwyczaj oddzielnego obchodzenia tego święta. Teraz chłopcy i dziewczęta bawią się razem. Uczniowie klas drugich wspólnie przenieśli się w magiczny świat wróżb andrzejkowych. Było tradycyjne przebijanie serca z imionami, ustawianie bucików, wysypywanie z  kubeczka szpilek i obserwowanie, jaki przyjmą kształt, ale też wróżba z butelką i kołem, na którym zapisane było, co nas czeka w przyszłości, czy rzucanie monetą, by sprawdzić, czy spełni się życzenie. Uczniowie nawet podczas zabawy ćwiczyli matematykę, obliczając swoją “urodzeniową cyfrę”! Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy wolontariuszkę z Portugalii, która aktywnie uczestniczyła w każdej zabawie. Po wróżbach był też czas na poczęstunek i tańce przy muzyce.

Adriana Bloch
"Jak ryba w wodzie"


         W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas drugich kontynuują swą przygodę z pływaniem na krytym basenie w Kłodzku. Poprzez uczestnictwo w rozmaitych formach aktywności fizycznej realizowane są priorytetowe zadania progamu Szkoła Promująca Zdrowie.
         Dzięki tym zajęciom uczniowie kształtują zdrowy styl życia, a także umiejętności umożliwiające dbanie o własne zdrowie. Nauka pływania pod bacznym okiem instruktorów sprawia, że uczniowie zostają wyposażeni w podstawowy zasób umiejętności ruchowych, umożliwiających udział w pływaniu rekreacyjnym. Są także wdrażani do aktywnego oraz kulturalnego spędzania czasu wolnego.
         Po skończonych zajęciach uczniowie mogą liczyć na wsparcie ze strony nauczycieli oraz rodziców, którzy im towarzyszą podczas wyjazdów.

Adriana Bloch„Praca leśnika"  


         Dnia 24.11.2014 r. gościła w naszej szkole pani  Małgorzata Bednarek, która jest specjalistą do spraw ochrony przyrody i edukacji w Nadleśnictwie Zdroje w Szczytnej.
         Pani leśnik w bardzo przystępny sposób opowiedziała uczniom klasy IV na czym polega praca leśniczego, pokazała sprzęt, który jest niezbędny w ich pracy.
         Zademonstrowała slajdy z efektami pracy wszystkich pracowników leśnych. Okazało się, że jest to zawód, w którym trzeba się wykazać szeroką wiedzą o roślinach i zwierzętach, a także o prawach rządzących w przyrodzie.
         Najwięcej emocji wzbudziły jednak prezenty, którymi zostali obdarowani nasi uczniowie i pewnie z niecierpliwością czekają na kolejną wizytę, a będzie to lekcja o tropach zwierząt, która odbędzie się w zimie.Warsztaty kulinarne dla dzieci ze Szkoły Integracyjnej
w
Kole Gospodyń Wiejskich w Krosnowicach


W dniu 21 listopada w Krosnowicach w Kole Gospodyń Wiejskich odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym. Dzieci pod czujnym okiem pań z Koła poznawały tajniki sztuki kulinarnej. Na warsztatach wykonały przepyszne pierogi ruskie, ciasteczka marchewkowe oraz regionalny hit- paszteciki z kaszą gryczaną! Wszystkie dzieci aktywnie brały udział w wykonywaniu tych specjałów. Całe warsztaty trwały trzy godziny, dzieci po skończonej pracy zasiadły do wspólnego stołu, aby zajadać samodzielnie wykonane potrawy. Bardzo dziękujemy pani Halinie Puk- przewodniczącej Koła Gospodyń  oraz pozostałym paniom za ciepłe przyjęcie i wspaniałe przygotowanie warsztatów. Realizacja tych zajęć jest jednym z założeń programu Szkoły Promującej Zdrowie. Dalszym etapem będzie wizyta w Bibliotece Gminnej w Szalejowie Górnym, gdzie uczestnicy będą wykonywać własnoręcznie zrobione książki kucharskie.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Joanna Bujak„Za niebieskimi drzwiami”


         Dnia 13.11.2014  uczniowie klas IV-VI wybrali się na pieszą wycieczkę do Szalejowa Dolnego. Celem był zamek w Szalejowie Dolnym, a konkretnie kręcony na jego terenie film w reżyserii Mariusza Paleja  „Za niebieskimi drzwiami”.
         Kierownik planu opowiedział naszym uczniom krótko na temat treści i bohaterów  filmu. Następnie przedstawił kulisy powstawania filmu. Przedstawił ekipę filmową, która z zasady liczy kilkadziesiąt osób, opowiedział o scenografii, pokazał sprzęt potrzebny do powstania ekranizacji. Wszyscy przekonali się, że jest to trudna i wymagająca praca. Z zasady filmowcy podczas kręcenia pracują po 12 godzin, posiłki również spożywają na planie często w spartańskich warunkach.


Pasowanie na ucznia


         Dnia 22.X. odbyło się w naszej szkole ,,Pasowanie na ucznia’’. Dzieci wiedziały, że to bardzo ważna chwila w ich życiu. Dlatego też z dużym zaangażowaniem przedstawili swój program artystyczny, który został przygotowany przez p. Iwonę Brzechfę oraz p. Beatę Reszkę.
         Po części artystycznej nastąpiło pasowanie, którego dokonała p. Dyrektor w obecności rodziców, nauczycieli, uczniów oraz zaproszonego gościa
Wójta Gminy Kłodzko p. Stanisława Longawy.
         Na zakończenie uroczystości zabrał głos p. Wójt, który pogratulował i złożył życzenia pierwszoklasistom.
         Po ekscytującym dla uczniów występie nastąpiła miła niespodzianka. Rodzice chcąc uczcić ten niezwykły dzień przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek. Natomiast wychowawcy klas rozdali uczniom dyplomy oraz pamiątki książkowe.
        Uczniowie byli bardzo zadowoleni i dumni, że zostali włączeni do społeczności szkolnej.


„Światowy Dzień Spódnicy”.

         30 października obchodziliśmy w naszej szkole „Światowy Dzień Spódnicy”. Tego dnia w spódnice przyodziały się nie tylko dziewczęta, ale także wielu chłopców, którzy wykazali się dużym poczuciem humoru. Były spódnice kwieciste, spódnice falbaniaste, w kropki, w kratkę oraz obowiązkowo spódniczki mini. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się założyć spódnice i należycie uczcić ten dzień.


Śniadanie daje moc


Dnia 07.11.2014r. klasa V przygotowała II śniadanie w ramach programu ogólnopolskiego ,,śniadanie daje moc”. Śniadanie daje moc to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka.

Propagujemy zdrowy styl życia!!!


W tygodniu od 20 października 2014r. p.Tamara Dziurhaluk przeprowadziła z uczniami klas II-VI lekcje na temat  zdrowego odżywiania się, potrzeby zażywania ruchu, wzmacniania naszego mózgu. Przedstawiła w prezentacji co nam szkodzi najbardziej oraz jakie nawyki powinniśmy wypracować aby zachować zdrowie i pożądany wygląd. Uczniowie z zaangażowaniem  uczestniczyli w lekcjach. Dowiedzieli się, które produkty żywnościowe są naprawdę niezdrowe a wręcz szkodliwe. Wielu głośno zadeklarowało, że tego więcej do ust nie weźmie. Dzieci zostały zachęcone do zwracania uwagi na etykietki, na wypisane na nich składniki danego produktu spożywczego. Dowiedzieli się jak ważne jest dla naszego organizmu aby codziennie jeść surowe warzywa i owoce, pić (jeść) tran, kiszoną kapustę, orzechy, świeżo przygotowane obiady, pić wodę i zieloną herbatę, unikać nadmiaru mięsa, zwłaszcza czerwonego, cukru i innych.
Wierzymy, że takie uświadamianie dzieci przyniesie wymierne efekty.


Nasza  szkoła  promuje  zdrowy  styl  życia - prezentacja (kliknij w ten link).

tekst i prezentacja: Tamara DziurhalukOgnisko klasy 1B

Dnia 17.09.odbyło się ognisko dla uczniów z klasy I ,,b’’. Pogoda i humory dopisały, Pani Iwonka i Pani Ewelinka mogły się wykazać umiejętnościami ,,harcerskimi ‘’tj. sprawne rozpalenie ogniska bez użycia środków łatwopalnych:)
Wszyscy pojedli pieczonej kiełbaski oraz chrupiącego chlebka. Czekamy na kolejną taką ucztę!
XXV Rajd Spadającego Liścia

        27 września 2014 r. (sobota) odbył sie XXV Rajd Spadającego Liścia pod hasłem: „Lepiej w górach wytężać nogi - niż popadać w paskudne nałogi”.
         Pomimo porannej mżawki i mgły na turystyczny szlak wyruszyło ok. 350 osób z okolicznych szkół Ziemi Kłodzkiej. Naszą szkołę reprezentowała 45 osobowa grupa (uczniowie klas III-VI, nauczyciele oraz rodzice). Trasa tegorocznej wędrówki wiodła Górami Bardzkimi z Przełęczy Łaszczowej przez Ostrą Górę i Kłodzką Górę do miejscowości Laski. Po godzinnym marszu przywitało nas słońce, dzięki któremu naszym oczom ukazały się przepiękne, zapierające dech w piersiach widoki. W tym miejscu można przywołać cytat: "Cudze chwalicie, swego nie znacie!" Dwunastokilometrowy marsz (3 km pod górę, 9 z górki) zakończyliśmy w pensjonacie EL-TAN w Laskach, gdzie czekał na nas przepyszny barszcz czerwony z kuchni polowej, kawa, herbata oraz wspólna biesiada przy ognisku połączona ze smażeniem kiełbasek. Po naładowaniu akumulatorów rozpoczęły się zabawy m.in.: przeplatanka, skoki przez linę, rzut do celu, łowienie rybki, hula hop na czas, śpiew... w których nagrodą były kłodzkie talary. Rozpoczął się "bój", który uczestnik uzbiera najwięcej.
         Każdy turysta na pamiątkę rajdu otrzymał od organizatorów okolicznościowy znaczek pamiątkowy oraz rajdowy śpiewniczek.
         Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólne maszerowanie po górach, za podziwianie uroków i odkrywanie nowych zakamarków naszej przepięknej Kotliny Kłodzkiej. Mam nadzieje, że znów się spotkamy na turystycznym szlaku!Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego