Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

2014/2015 - II semestr

Archiwum wiad.
 

W imieniu Rzecznika Praw Dziecka, Pana Marka Michalaka przekazujemy link do listu okolicznościowego skierowanego do Uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego. List dostępny jest pod linkiem: www.brpd.gov.pl/listy-rpd/list-do-uczniow-z-okazji-zakonczenia-roku-szkolnego-20142015


 

Wycieczka klasy III b do gospodarstwa wiejskiego

Dnia 25 czerwca 2015 r klasa III b wybrała się na długo wyczekiwaną wycieczkę do gospodarstwa wiejskiego Państwa Janiów, które znajduje się w Ruszowicach. Wybraliśmy się tam na zaproszenie ucznia klasy III, który posiada bardzo dużą wiedzę przyrodniczą na temat zwierząt i pracy na roli. Pierwszą atrakcją naszej wycieczki było zwiedzenie obory z krowami i wysłuchanie wiadomości o krowach. Następną rzeczą jaką dzieci mogły zobaczyć i spróbować  były przetwory mleczne tj. mleko, ser biły, masło i maślanka. Kolejną atrakcją, którą przygotował Grzegorz było zwiedzanie okolicy gospodarstwa, ale ze specjalnymi zadaniami dla każdego ucznia. Wycieczka po okolicy zakończyła się odszukaniem karteczki na której było napisane , że skarb znajduje się w zamrażalniku i tu była radość i zaskoczenie dzieci bo były to lody. Zwieńczeniem naszej wycieczki było ognisko i zabawy. A na zakończenie naszej wspaniałej wizyty u Państwa Janiów wszyscy uczestnicy dostali po słoiczku dżemu z truskawek, które wykonał Grzegorz z mamą. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i poświęcony czas.


Szkoła Integracyjna na zielonej szkole

         W dniach od 15 do 19 czerwca 2015 roku uczniowie z naszej szkoły z klas IV VI wybrali się na zieloną szkołę do Jeleniej Góry. 36 osób uczestniczyło w projekcie edukacyjnym „Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”, który był realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
         W parkach narodowych uczniowie prowadzili badania terenowe pod bacznym okiem nauczycieli i pracowników dydaktycznych parku. Podczas zajęć, każdy z uczestników wcielił się w rolę badacza-reportera, a swoje spostrzeżenia zamieszczał na specjalnie dedykowanym profilu Misja Przyroda na Facebooku. Wszystko po to, aby poznać przyrodę poprzez przygodę i zaszczepić poczucie odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.
         Mam nadzieję, że Misja Przyroda okazała się niezwykłą podróżą w świat przyrody!

         Cała relacja z zielonej szkoły jest zamieszczona na profilu Facebook: Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym.

Anna TurłajParaolimpiada w Ścinawce Średniej


         9 czerwca 2015r. uczniowie Szkoły Integracyjnej wraz z opiekunami panią Joanną Bujak i Magdaleną Morys wzięli udział w Paraolimpiadzie zorganizowanej przez Zespół Szkół Integracyjnych w Ścinawce Średniej. W tej sportowej imprezie wzięło udział wielu niepełnosprawnych sportowców. W tym roku były przygotowane konkurencje lekkoatletyczne i rekreacyjne. Zadaniem uczestników było przejście i zaliczenie wszystkich konkurencji. Zawody sprawiły wiele radości sportowcom, wyniki nie były tak ważne, jak sam udział w tak wyjątkowym spotkaniu. Zabawa towarzyszyła wszystkim od początku.

Magdalena Morys
DZIEŃ RODZICA - WAŻNA SPRAWA
O TYM PIERWSZA „A” WIEDZIAŁA.


Na środowe popołudnie uczniowie z klasy Ia, zaprosili swoich rodziców na klasową uroczystość DNIA RODZICA. Rodzice z dumą oglądali występ swoich pociech, a następnie wraz z dziećmi wzięli udział w zajęciach artystycznych techniką decoupage. Na zakończenie programu artystycznego uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane upominki- kwiaty z bibuły. Podczas słodkiego poczęstunku rodzice wraz z dziećmi bawili się w gry z kodowaniem i dekodowaniem informacji oraz wspólnie rysowali symetryczne wzory. Śmiechu i zabawy było wiele. W przeddzień Dnia Ojca jeszcze raz składamy życzenia:

Z okazji Dnia Taty, tato ukochany,
niech każdy dzień będzie udany,
niech samochód sprawnie jedzie,
i w robocie niech się wiedzie,
niech Ci skowronek na rękę przyleci
i żebyś zawsze miał powód do dumy ze swej pociechy!


Beata Reszka
Fot. Katarzyna  Radzimierska-Tracz


      

Festyn "Czas na zdrowie"
w
Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym

         Dnia 13 czerwca 2015 roku w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym, odbył się festyn „Czas na zdrowie”. Jest to drugie zadanie, które miała zrealizować szkoła w ramach projektu „Czas na zdrowie” zainicjowanego przez Bank Ochrony Środowiska.  
         Imprezę rozpoczęła dyrektor szkoły  pani Barbara Jurzec. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele szkoły przygotowali zdrowe potrawy do degustacji. Można było spróbować sałatkę grecką, owocowe zwierzaki, sałatkę ze słonecznikiem, koktajl z truskawek, koktajl z pietruszki z kostkami lodu. Na festyn przybyli producenci lokalnych produktów- pani Jolanta Dobrowolska oraz Józef  Paliniewicz, produkujący sery podpuszczkowe, pan Henryk Zaręba, pszczelarz ze Starego Wielisławia. Goście mogli obejrzeć suszone zioła pokrzywy, mięty, lubczyku, zaprezentowane przez naszą nauczycielkę panią Beatę Reszkę. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krosnowic, prowadzili akcję zbiórki Dawcy Szpiku. Pyszne paszteciki przygotowały dla nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krosnowic, truskawki otrzymaliśmy od pana Roberta Puka z Krosnowic, sery podpuszczkowe na pyszne tosty, otrzymaliśmy od pani Jolanty Dobrowolskiej i pana Józefa Pliniewicza, ciemne pieczywo na tosty, otrzymaliśmy od pani Stefanii Bańskiej prowadzącej piekarnię w Szalejowie Górnym.
         Podczas  festynu można było obejrzeć filmy z serii „Śmietnik w mojej głowie”. Czas umilał nam zespół „Podzamek Boys”  z Domu Opieki Społecznej z Podzamka. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczestnicy festiwalu twórczości artystycznej „Bez granic”. Nie zabrakło także gier i zabaw ruchowych.  Dzieci oraz ich rodzice mogli zapoznać się z zasadami gry w ringo i zagrać na profesjonalnie przygotowanym boisku. Dużym zainteresowaniem cieszył się stół do gry w piłkarzyki oraz zabawa terenowa paintball, która była prowadzona przez pracownika Jednostki Wojskowej z Kłodzka pana Roberta Bujak.
         Swoją obecnością zaszczyciła nas pani wójt Urszula Panterałka, kierownik referatu i obsługi szkół pani Emilia Wład oraz przewodniczący rady gminy pan Zbigniew Tur. Wszyscy bawili się znakomicie, dopisała piękna słoneczna pogoda, na boisku było kolorowo od różnych potraw. Z twarzy dzieci nie schodził uśmiech. Gwar, zachwyt, radość oraz śmiechy otaczały aurą całą imprezę.
         Wszystkim sponsorom, producentom, gościom, rodzicom, uczniom oraz nauczycielom serdecznie dziękujemy.

Koordynator szkoły promującej zdrowie
mgr Joanna Bujak

Zdj. M.Morys
Tekst J.Bujak

              

Spotkanie z funkcjonariuszami Powiatowej Komendy Policji w Kłodzku

         W dniu 1 czerwca br. w Szkole Integracyjnej odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Powiatowej Komendy Policji w Kłodzku. Dzięki tym zajęciom uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się jak spędzać bezpiecznie wakacje, jak odpowiednio zachowywać się w sytuacjach zagrażających życiu, a także o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Funkcjonariusze rozdali dzieciom książeczki pt. „Bezpieczna woda”, która zawierała informacje i porady o właściwym postępowaniu nad wodą oraz rozdali plany lekcji z Komisarzem Lwem.
         Uczniowie wzięli również udział w tegorocznym Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki, który został poprowadzony w młodszych klasa przez panią kom. Dorotę Jaworską, a w klasach starszych przez pana mł. asp. Piotra Grześków. Wszyscy otrzymali naklejki, które były odzwierciedleniem plakatów.  
         Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a czas spędzony uczniów z funkcjonariuszami policji był ogromną ciekawością oraz radością.


Magdalena Morys
Sukces Szkolnej Drużyny Kapitana Zdrówko w Szkole Integracyjnej
w Szalejowie Górnym!!!

         Kiedy jako szkoła przystępowaliśmy do pierwszego etapu konkursu, organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska  pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Sportu i Rekreacji oraz Rzecznika Praw Dziecka, nie przypuszczaliśmy, że odniesiemy tak wielki sukces. Do projektu przystąpiliśmy 10 marca br. Projekt "Czas na zdrowie" ma formę międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Składa się z dwóch etapów:

ROZGRZEWKA - to etap przygotowawczy. Polega na powołaniu 10 - osobowych zespołów szkolnych, zdobyciu wiedzy z zakresu zrównoważonego stylu życia, wypromowaniu jej na forum szkoły oraz przygotowaniu scenariusza i promocji Festynu Zdrowia wśród społeczności lokalnej;

FESTYN ZDROWIA - polega na organizacji ogólnoszkolnego Festynu Zdrowia z udziałem zaproszonych gości.

         Właśnie w pierwszym etapie rozgrzewki, na 187 szkół podstawowych w całej Polsce zajęliśmy zaszczytne 8. miejsce!!! Pisząc o tym sukcesie, należy wziąć pod uwagę, iż jesteśmy niewielką szkołą w porównaniu do innych placówek, które brały udział w konkursie, konkurencja była ogromna, ale jak widać opłaciło się! Jako szkolny opiekun drużyny, a zarazem koordynator szkoły promującej zdrowie, odczuwam wielką satysfakcję z osiągniętego wyniku. Uczniowie naszej szkoły zasługują na miano ludzi zdrowo podchodzących do życia. I oby tak dalej. Teraz pora na drugi etap. Pracy wiele, ale warto, bo przecież „to, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąca”. Nie marnujmy cennego czasu i przekażmy dzieciom to co najcenniejsze zdrowe podejście do życia.  A więc „Czas na zdrowie”!!!

Opiekun oraz koordynator
Szkoły Promującej Zdrowie
mgr Joanna BujakMatematyka jest jego pasją.

WOJCIECH MILER, uczeń klasy IIa Szkoły integracyjnej w Szalejowie Górnym został w tym roku  laureatem Międzynarodowego Konkursu „Kangur  Matematyczny” w kategorii  „Żaczek”.

Konkurs odbył się 19 marca. Laureatem zostaje uczeń, który uzyska najlepszy wynik z 1000 dzieci biorących udział w konkursie. Wojtek jest  jedynym laureatem  we wszystkich kategoriach wiekowych w powiecie kłodzkim.  Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna ufundowały Wojtkowi w nagrodę - wycieczkę do Warszawy. Nagrodą od organizatorów była karta zakupowa na kwotę 300 zł.

Wojtek matematyką interesuje się od  klasy „0”. W tym roku szkolnym rozpoczął nauczanie matematyki indywidualnym programem, dla niego opracowanym. W rozwijaniu zainteresowań pomagają mu rodzice i siostra.

Praca z Wojtkiem to sama przyjemność, ponieważ liczenie i rozwiązywanie zadań to  dla niego zabawa.


Zwycięzcy gratulujemy osiągnięcia!Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Wycieczka na torfowisko pod Zieleńcem i do Batorówka.


20 i 21 maja uczniowie klas IV VI naszej szkoły, którzy nie pojechali na wycieczkę do Warszawy, uczestniczyli w  wycieczce do Batorówka Skalne grzyby oraz na torfowisko pod Zieleńcem.

Na miejscu przywitała nas (krówkami) pani leśnik Małgorzata Bednarek.  Po torfowisku oprowadzał nas leśniczy pan Wojtek, który z pasją przekazał nam informacje na temat rezerwatu.

Po spacerze po torfowisku pracownicy Nadleśnictwa Zdroje przygotowali dla nas ognisko, dzięki czemu mogliśmy się ogrzać i upiec kiełbasy.

Po raz kolejny dziękujemy Nadleśnictwu Zdroje w Szczytnej za bardzo ciekawe lekcje, wycieczki i owocną współprace
.KOŁO TURYSTYCZNE SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO PIOTROWIC

         Dnia 11.05.2015 roku wraz z uczniami należącymi do koła turystycznego udaliśmy się busem do Piotrowic. Wycieczka zorganizowana była przez opiekunów koła panią Annę Turłaj i panią Beatę Reszkę. Głównym celem wycieczki był geocaching. Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą urządzenia z GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika różnej wielkości. Ok. godziny 9.00 dotarliśmy do celu. Była to mała polana z przygotowanym miejscem na ognisko. Tam dostaliśmy kompasy i mapy, za pomocą których wyznaczaliśmy kierunki geograficzne, orientowaliśmy mapę w terenie i  szukaliśmy miasta Bystrzyca Kłodzka położonego nieopodal. Naszym zadaniem podczas wędrówki było odnalezienie skrzynek. Pierwsza z nich znajdowała się koło kapliczki p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Jako pierwszy znalazł ją Konrad. Następnie udaliśmy się w kierunku starej wapniarki, w której wypalano wapno w temperaturze 900 oC - 1200 oC. Tam skrzynkę znalazła Wiktoria. Udając się w dalszą drogę czarnym szlakiem została znaleziona kolejna skrzynka przez Krzysia. Była ona powieszona na sznurku na bukowym drzewie. Podczas dalszej wędrówki pani Beata poradziła, że gdy spotkamy na szlaku turystę to mówimy na powitanie: Dzień dobry, Cześć, Ahoj. Wspinając się na Górę Krzyżową 508m n.p.m. (Kreuz-Berg szczyt położony w Krowiarkach) zaczęliśmy odczuwać zmęczenie, ale nagle zobaczyliśmy wyłaniający się z pośród drzew kościółek. Po krótkim odpoczynku, wysłuchaliśmy historii tego miejsca i pomodliliśmy się za naszego zmarłego kolegę Błażeja. Skrzynka była ukryta w konarach drzewa w linii prostej pomiędzy XIII stacją drogi krzyżowej a drewnianym krzyżem. I znów jako pierwszy znalazł ją Krzysiu. Stamtąd ruszyliśmy w poszukiwaniu multicacha przy studni Oppersdorfów.  Była to 2 etapowa skrzynka - współrzędne prowadziły do pierwszej nietypowej, małej. Żeby dostać się do kesza, trzeba było trochę się napracować .  Do 1,5l butelki musieliśmy nalać wody z pobliskiego źródełka a następnie wlać do rury schowanej pod kamieniem, z której wyskoczyła rymowana wskazówka prowadząca do skrzynki finałowej dużej. Ten etap był bardzo trudny i niebezpieczny. Skrzynka była schowana na szczycie wąwozu pod splątanymi korzeniami drzewa. Znalazła ją pani Beata. Wędrując dalej przeszliśmy przez polanę, z której podziwialiśmy przepiękne widoki. Ostatni skrzynka była schowana koło obrazu św. Huberta. Po długiej wędrówce po górach i dolinach wróciliśmy na polanę gdzie czekało już na nas rozpalone ognisko. Mieliśmy wiele radości smażąc kiełbaski na kijach oraz bawiąc się. Na koniec czytaliśmy historię wsi Piotrowice i podsumowaliśmy dzisiejsze odkrycia. Około godz. 14.00 wróciliśmy na plac Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym. Tak wyglądała nasza pierwsza wycieczka z koła turystycznego i czekamy teraz na kolejną. Cześć.

Reporterzy: Karol Murzyniak, Wiktoria Bernagiewicz, Oscar Kania, Jakub Kuźniar i Amelia Lutosławska.II Gminna Olimpiada Integracyjna
Szalejów Górny 2015


         Dnia 12 czerwca 2015 roku w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym, odbyła się II Gminna Olimpiada Integracyjna. Drużyny które wzięły udział w zawodach to: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi ze Ścinawki Średniej, Zespół Szkół Specjalnych w Kłodzku, Szkoła Integracyjna w Kłodzku, oraz gospodarze imprezy Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym- zespoły te walczyły w kategorii dzieci młodszych. W kategorii seniorów walczył: Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kłodzku i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu. Zabawę tradycyjnie zaczęliśmy od wspólnej prezentacji wszystkich drużyn, w ramach rozgrzewki wykonaliśmy wspólny taniec integracyjny. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, który wspólnie z panią dyrektor Barbarą Jurzec, życzył zawodnikom dobrej i udanej zabawy w ramach zdrowej i uczciwej rywalizacji fair play.  Zawodnicy wszystkich drużyn mieli okazję wykazać się w trzech konkurencjach sztafetowych oraz w dwóch konkurencjach indywidualnych, decydujących o ostatecznym wyniku. A oto końcowe wyniki rywalizacji:

W kategorii dzieci młodszych:

I Miejsce- Szkoła z Oddziałami Integracyjnymi ze Ścinawki Średniej

II Miejsce- Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

III Miejsce- Zespół Szkół Specjalnych w Kłodzku.

W kategorii seniorów:

I Miejsce- Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kłodzku

II Miejsce- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu.

         Na zakończenie imprezy z rąk przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Tura, odbyło się pamiątkowe wręczenie nagród w postaci pucharów, dyplomów oraz nagród rzeczowych dla szkół.
         Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas, za niezapomniane chwile pełne euforii, uśmiechu, zabawy i radości. Bo przecież wszyscy jesteśmy równi i tak bardzo ważni dla innych, każdy z nas ma swoją potrzebę bycia i zaistnienia…

Organizator imprezy
Joanna Bujak"Lekcja z Duchem Historii"


4 maja w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbyła się uroczysta akademia zorganizowana z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas części oficjalnej przewodnicząca naszej szkoły przypomniała, jak ważne dla Polaków są daty takie jak:  1 maja Święto Pracy, 2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i 3 maja rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie uczennice klasy piątej i szóstej zaprezentowały „Lekcję z Duchem Historii”, w trakcie publiczność razem z główną bohaterką przedstawienia, Anią, przeniosła się w przeszłość, w czasy, gdy powstawała pierwsza polska konstytucja.

Zdjęcia z akademii i przedstawienia można obejrzeć w naszej galerii.

Katarzyna Radzimierska-TraczDzień otwarty dla rodziców w klasie 3b

         Dnia 22.04.2015r. odbył się dzień otwarty w klasie 3b. Rodzice mieli możliwość zaobserwować swoje dziecko w czasie zabaw i lekcji w grupie rówieśniczej. Przez obserwację mogli zobaczyć osiągnięcia swojej pociechy oraz jej zachowania w czasie zajęć dydaktycznych.
         W tym dniu tematem zajęć było „Jesteśmy wynalazcami”. Celem lekcji było wzbogacenie wiadomości na temat wynalazków i ich znaczenia w codziennym życiu, jak również rozwijanie umiejętności twórczego myślenia i działania. Dzieci zaprezentowały inscenizację pt. „Jak uratować las”
Kaliny Jerzykowskiej.
         Angażowały się w rozwiązywanie zadań oraz udzielanie odpowiedzi na różne pytania. Jednym z wielu zadań było, aby uczniowie wcielili się w wynalazcę i wymyślili coś niezwykłego, opisując go w kilku wyrazach.
         Ostatnią atrakcją było wspólne wykonanie pracy plastycznej pt. „Hiacynt”.
         Zauważyć dało się, iż dla dzieci najważniejsze było to, że mogły pracować wspólnie z rodzicami, którym taka forma zajęć bardzo przypadła do gustu.

Magdalena MorysLekcje inne niż zwykle


         4.05.2015 roku gościliśmy na lekcjach w klasie IV babcię Amelii Lutosławskiej, która jest jednocześnie sołtysem i radną Szalejowa Górnego. Pani Teresa Maria Biel-Lutosławska jest niezwykle ciekawą osobą, zajmuje się tkaniną artystyczną, prowadziła w Szalejowie galerię „ Sol”, w której gromadziła prace różnych artystów z terenu kotliny, ma ogromną wiedzę na temat miejscowości, w której mieszkamy i którą w bardzo ciekawy sposób przekazała uczniom.
         Pani Teresa zabrała nas na wycieczkę na wzgórze Grodna, gdzie pokazała nam wiele ciekawych rzeczy. Kto nie wie gdzie jest to wzgórze odsyłam go do strony Szalejowa Górnego tam znajdzie wszelkie informacje. Było ciekawie i inaczej niż na zwykłych lekcjach, mamy nadzieję na kolejne spotkania z niezwykłymi ludźmi.

Dziękujemy, uczniowie kl. IV SI w Szalejowie G.Dzień Ziemi

         Z okazji „Dnia Ziemi” 24.04.2015 r. uczniowie  klasy IV i V posadzili 25 jarzębin. Drzewka jak co roku dostaliśmy od Nadleśnictwa Zdroje. Nadleśnictwo również ofiarowało część nagród na konkurs plastyczny „Drzewa naszych lasów” w którym wyróżniono pracę Oscara Kani ( kl. IV ),  Moniki Pruszyńskiej ( kl. V ) oraz Karoliny Loryś (kl. V).

W konkursie multimedialnym „Kto jest przyjacielem przyrody?” zwyciężyła Julita Piotrowska z kl. VI.

25.04.2015 r.  nasi uczniowie wspólnie z mieszkańcami naszej wsi obsadzali pozostałymi 25 jarzębinami plac zabaw koło byłej szkoły. Każde posadzone drzewo zostało przez dzieci nazwane. W nagrodę dzieci częstowały się pysznym jedzonkiem i zdrowym kompotem przygotowanym przez Radę Sołecką.

Po raz kolejny dziękujemy Nadleśnictwu Zdroje
, a w szczególności panu leśniczemu Michałowi za czynny udział w naszym święcie. Za ciekawą lekcję o drzewach, za pomoc i udział w sadzeniu drzew oraz za przepyszne krówki.

Uczniowie SI w Szalejowie Górnym.
,,Kolorowa Wielkanoc’’

         W marcu został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny pt: „Kolorowa Wielkanoc”, którego celem było rozwijanie aktywnej twórczości plastycznej dzieci, kultywowanie tradycji wielkanocnych oraz prezentowanie osiągnięć artystycznych uczniów. Organizatorami konkursu były: p. Ewelina Strąk, p. Magdalena Morys i p. Jolanta Kredzińska-Wrona. Interpretacja tematu była dowolna, zależna od wyobraźni autora. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem.
         Prace zostały oceniane w 2 kategoriach: klasy I-III oraz IV-VI. W jury zasiedli : p. Michał Fabijański,  p. Tamara Dziurhaluk, ks. Janusz Garula.
         Kryterium nagradzania prac konkursowych była: staranność, inwencja twórcza i praca własna oraz odzwierciedlenie tematu konkursu.

W I kategorii wiekowej czyli I-III:
1 miejsce zajęła Patrycja Szajter z kl. I b
2 miejsce Emilka Strychaniecka kl. I b
3 miejsce Antoni Kołtun z kl. III a
Wyróżnienia otrzymali: Zosia Kołtun kl. Ia, Oliwia Mierzejewska kl. IIb oraz  Hania Tracz kl. II b

W II kategorii wiekowej IV-VI:
1 miejsce zajęła  Karolina Loryś z kl. Va
2  miejsce Weronika Pych kl. Va
3  miejsce Marcin Chłoń z kl. Va.

         Za pierwsze 3 miejsca oraz wyróżnienia uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.
         Prace można  było oglądać na szkolnej wystawie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy!

Organizatorzy
Z wizytą u przedszkolaków


         Niedawno skorzystaliśmy z zaproszenia Pani Dyrektor Marty Lutosławskiej i wybraliśmy się z wizytą do Przedszkola w Szalejowie Dolnym. Razem z przedszkolakami rozwijaliśmy własne plastyczne talenty tworząc wielkanocne pisanki przygotowane przez pana Michała Fabijańskiego. Ogromne zaangażowanie i efekty wspólnej, bardzo owocnej pracy najlepiej oddają załączone fotografie. Zajęcia wzbudziły tak duży zachwyt, że postanowiliśmy zaprosić „zerówkowiczów” do naszej szkoły. Mamy nadzieję, że w czerwcu dojdzie do rewizyty.
         Wizytę w Szalejowie zakończyliśmy smażeniem kiełbasek w ognisku i zabawą na placu zabaw oraz „ścieżce zdrowia”.
          Piesza wycieczka do Szalejowa Dolnego sprawiła nam wiele radości. Wróciliśmy pełni wrażeń i nadziei na kolejne tak świetne wspólne wyjścia.


Czwartoklasiści


Szkolna Liga Językowa

         Trzecia edycja Szkolnej Ligi Językowej dobiegła już końca. Najlepsi uczniowie klas IV-VI rywalizowali w trzech rundach, sprawdzając swoją wiedzę leksykalną z języka angielskiego. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy wynik uzyskała uczeń klasy VI, Kamil Midura, która zdobył łącznie 61 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Kaja Longawa z klasy IV, która do zwycięzcy straciła zaledwie 3 punkty. Podium uzupełniła Julita Piotrowska z klasy VI zdobywając 47 punktów. Nagrody w konkursie to puchar przechodni, jak również książki o tematyce językowej Beaty Pawlikowskiej. W klasyfikacji drużynowej, najlepiej wypadła klasa VI zdobywając 151 punktów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału za rok, w kolejnej edycji Szkolnej Ligi Językowej.


Wycieczka do Gajowa

         27 marca klasa III b wybrała się wraz z opiekunami do Gajowa na warsztaty pt. „Polska Wielkanoc”. W Gajowie czekała już na nas Pani, która miło nas przywitała i zaprosiła do swojej agroturystyki. Na warsztatach dzieci dowiedziały się jak zrobić z naturalnych barwników pisankę. Następnym elementem warsztatów było zdobienie baranka zrobionego z chleba. Po wykonaniu tych prac dzieci miały przerwę na posiłek i krótki spacer po agroturystyce. Kolejną niespodzianką warsztatów było wykonanie stroika wielkanocnego z gotowych elementów. Dzieci pracowały bardzo wytrwale i z dużym zaangażowaniem ciesząc się z wykonanych własnoręcznie dekoracji ponieważ wszystkie otrzymały do domu. Dzięki tym warsztatom dzieci dowiedziały się o tradycjach i zwyczajach Świąt Wielkanocnych.


Dni otwart w Szkole Integracyjnej


         W naszej szkole 25 marca 2015 r. odbył się dzień otwarty dla dzieci z przedszkoli. Wszystkich gości  przywitała  Pani dyrektor Barbara Jurzec, po przywitaniu dzieci mogły zapoznać się ze szkolnymi murami poprzez  spacer po obiekcie szkoły. W tym dniu przygotowana była krótka bajka pt. „Jaś i Małgosia inaczej” oraz inscenizacja pt. „Porozmawiajmy o zębach”  w wykonaniu uczniów klasy III b pod opieką Pani Magdy Morys. Następną atrakcją były warsztaty plastyczne  lepienia z gliny i malowania pisanek przygotowane przez Pana Michała Fabijańskiego, również odbyły się warsztaty techniczne laleczek z drewnianych łyżek przygotowane przez Panią Marzannę Czyszczoń. Jednak największym zainteresowaniem dzieci było lepienie z gliny. Wszystkim obecnym bardzo dziękujemy  i zapraszamy na kolejny dzień otwarty 22 kwietnia 2015 r. od godz.16.00.


Wielki sukces naszych szóstoklasistów

         16 marca w Szkole Podstawowej w Krosnowicach odbył się „I Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Klas VI”, w którym wzięli udział najlepsi uczniowie klas szóstych z pięciu miejscowości. Spośród wszystkich uczniów, tylko dwóm udało się nie popełnić żadnego błędu i uzyskać maksymalną ilość punktów. Byli to uczniowie naszej szkoły: Julita Piotrowska oraz Kamil Midura. Dopiero ustna dogrywka wyłoniła zwycięzcę został nim Kamil. Trzeci nasz uczeń, Dawid Grępka, uzyskał tylko jeden punkt mniej niż najlepsi, jednak trzecie miejsce przegrał po dogrywce z uczniem z Ołdrzychowic Kłodzkich. Miejmy nadzieję, iż w przyszłym roku sukces ten zostanie powtórzony.


CZAS NA ZDROWIE!!!


         Dnia 06 marca 2015 roku, uczniowie naszej szkoły przystąpili wspólnie z opiekunem  p. Joanną Bujak do projektu pn. „ Czas na zdrowie” organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska i działającego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przed Drużyną Kapitana Zdrówko (taką nazwę przybrał zespół), czeka wiele zadań do wykonania. Przede wszystkim, zadaniem uczniów i opiekuna będzie promowanie zdrowego odżywiania i ruchu poprzez swobodne i pomysłowe inicjatywy tj. konkursy, happeningi, prezentacje multimedialne. Zwieńczeniem całego projektu będzie organizacja Festynu Zdrowia, który ma się odbyć pod koniec maja br. A oto skład dziesięcioosobowego zespołu: Julita Piotrowska-szef zespołu, Martyna Łukasik, Sandra Berent, Karolina Frankowicz, Paulina Grępka, Konrad Banaś, Damian Wróbel, Szymon Struk, Konrad Paździorko, Grzegorz Łopatka-członkowie. Poniżej przedstawiamy logo naszego zespołu, które zostało wykonane przez naszego wspaniałego plastyka pana Michała Fabjańskiego. Dziękujemy !!!„Witaj, wiosno"

W piątek, 20 marca 2015 r. w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym spotkali się uczniowie, nauczyciele i goście z Warsztatów Terapeutycznych ze Starego Wielisławia, aby, jak co roku, wspólnie powitać wiosnę.
W pierwszej części naszej imprezy wszyscy zebrali się na holu szkoły, gdzie każda z klas i goście dokonali prezentacji swoich prac konkursowych, a jury oceniło i wybrało najciekawsze z nich.  Rozstrzygnięte zostały 4 konkursy. W pierwszym z nich, „Mister Wiosna 2015” zwyciężyła klasa IIIb. Drugi, „Wiosenne rymy” wygrali uczniowie z IIb. W kolejnym, zatytułowanym „Mój symbol wiosny” najlepsza okazała się klasa IV. Natomiast w konkursie na „Radosne hymny klasowe” zwyciężyła klasa IIa.
Po rozstrzygnięciu wszystkich konkurencji goście ze Starego Wielisławia przedstawili skecz pt. „Restauracja”, który rozbawił wszystkich do łez.
Podsumowaniem „Pierwszego dnia wiosny” w Szkole Integracyjnej była kolejna, czwarta już, edycja „Mam Talent”. W tym roku ilość osób biorących w konkursie była wyjątkowo duża, a poziom prezentacji bardzo wysoki. Jednak po raz drugi z rzędu bezkonkurencyjna okazała się Sandra Berent z klasy VI, która piosenką „Alleluja” wyśpiewała sobie pierwsze miejsce.


Organizator
Katarzyna Radzimierska-Tracz


Klasa IIIb „Mister Wiosna 2015”Klasa IIb „Wiosenne rymy”Klasa IV „Mój symbol wiosny”Klasa IIa „Radosne hymny klasowe”
Skecz „Restauracja" w wykonaniu gości ze Starego WielisławiaZwyciężczyni IV edycji konkursu „Mam Talent"

Informacja o konkursie "Kangur Matematyczny"

W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym  „Kangur Matematyczny” nad którym patronat sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wzięło udział 16 uczniów naszej szkoły:
Wojtek Miler z kasy II, Wiktoria Bernagiewicz, Krzysiu Filarowski, Oskar Kania, Michał Kąsek, Amelia Lutosławska, Kaja Longawa, Karol Murzyniak z klasy IV, Klaudia Cież, Karol Siłkowski, Dawid Wawryka z klasy V, Dawid Grępka, Bartek Kozłowski, Kamil Midura, Przemek Mora, Julita Piotrowska z klasy VI.
Wyniki testów będą umieszczone w Internecie na str.
www.kangur.lubin.pl około 15.05.2015. ŻYCZYMY POWODZENIA.


"Jestem bezpieczny"         Dnia 18 marca 2015 r., podczas polsko-czeskiego policyjnego pokazu międzynarodowego w Kudowie Zdroju, odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu „Jestem bezpieczny”. Konkurs ten został ogłoszony w związku z realizacją przez Komendę Powiatową Policji w Kłodzku i Komendę Powiatową Policji w Nachodzie projektu pt. „Jesteśmy bezpieczni”.
         Wsród uczniów naszej szkoły nagrodzone zostały aż trzy osoby: w kategorii klas I-III Kacper Jarząb oraz Julia Kłosek, a w kategorii uczniów klas IV-VI Kaja Longawa. To ogromny sukces, ponieważ komisja mogła wyłonić tylko 10 zwycięskich prac wykonanych przez uczniów ze szkół polskich oraz 10 prac uczniów ze szkół czeskich. Na oficjalne wręczenie nagród do Kudowy Zdroju pojechał Kacper Jarząb, który ponadto wziął udział w konferencji podsumowującej projekt, a także w pokazie policyjnego pościgu. Kacper mógł podziwiać najnowszy sprzęt, jakim dysponuje policja, oglądać wnętrza policyjnych samochodów, a nawet zrobić pamiątkowe zdjęcie z prawdziwymi antyrerrorystami! To był dzień pełen wrażeń, który z pewnością pozostanie długo w pamięci nagrodzonego pierwszoklasisty.
         Pozostałe uczennice, które z różnych powodów nie mogły osobiście odebrać nagród, otrzymały je podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Wiosny, który odbył się w naszej szkole 20 marca 2015 r. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów!

Adriana BlochI MIĘDZYSZKOLNE „ŁAMAŃCE JĘZYKOWE"


3 marca 2015 r. w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym po raz pierwszy odbyły się Międzyszkolne „Łamańce Językowe”. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I
III i klasy IV VI. Po trzech rundach „łamania języka”, czyli powtarzania przez uczniów bardzo trudnych do wypowiadania fraz i zwrotów językowych, wyłoniono zwycięzców. Mistrzami „Łamańców Językowych” zostały uczennice z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie ( w obu kategoriach wiekowych), a Wicemistrzami uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Polanicy Zdroju (także w obu kategoriach).Uczennice ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym zajęły 3 miejsce. Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Kolejna edycja konkursu już za rok.

Organizator konkursu
Katarzyna Radzimierska-Tracz“Smaczna i zdrowa sałatka owocowa”


Uczniowie klasy II a już kolejny rok aktywnie biorą udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Z niewielką pomocą wychowawcy oraz nauczyciela wspomagającego przygotowali na drugie śniadanie zdrową sałatkę owocową. Zanim przystąpiono do pracy, nauczyciel przypomniał zasady bezpieczeństwa podczas krojenia owoców. Każdy pracował w skupieniu, zgodnie współdziałając w grupie. Dzięki wysiłkom drugoklasistów powstały trzy sałatki owocowe, każda na bazie pomarańczy i jabłek. Pierwsza była dodatkowo z bananem, mandarynkami i kiwi, druga z mandarynkami i truskawkami, a trzecia z gruszką. Wszyscy ze smakiem próbowali każdej sałatki, a w powietrzu bardzo długo unosił się przyjemny, owocowy zapach.

Adriana BlochWróć do spisu treści | Wróć do menu głównego