Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

2015/2016 - I semestr

Archiwum wiad.
 
 

Dzień Babci i Dziadka w klasie IIIA

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

Dnia 26 stycznia w klasie IIIA odbyła się ta wspaniała impreza. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także przedstawienie pt. "Kopciuszek na wesoło" w wykonaniu swoich wnuków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali aktorzy z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście z uśmiechem na twarzy nagradzali ich gromkimi brawami.

Dzieci przygotowały również dla swoich babć i dziadków poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie.

Serdecznie podziękowania dla rodziców za pomoc w przygotowaniu poczęstunku i uroczystości.ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA TO DLA NAS II A WIELKA GRATKA

Dziś w naszej klasie jest bardzo wesoło
Bo babcie i dziadków widzimy wokoło
Witam wszystkich zebranych,
zaraz pokaz zaczynamy.
12 życzeń dla Babci i Dziadka
składa dzieci gromadka.


Mimo chłodu i pochmurnej pogody do klasy II a przybyło wielu wspaniałych gości- babcie, prababcie i dziadziusiowie. Wnuki z radością witały bliskie ich sercu osoby. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Wnuki zaprezentowały się w inscenizacji teatralnej „Proszę Państwa, oto Rok! . Były również wierszyki, piosenki i taniec. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role. Oklaskom nie było końca. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie kwiatkami wykonanymi techniką origami. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami, kawą i herbatą przygotowanymi przez rodziców. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca.

Beata Reszka


         Dnia 21 stycznia 2016 r. w Naszej Szkole odbyła się bardzo ważna prelekcja z ramienia  Komendanta Powiatowej Komendy Policji w Kłodzku p.n. BEZPIECZNE FERIE, którą prowadziła Pani Dorota Jaworska.


Uczniowie z uwagą i skupieniem słuchali jak zachowywać się podczas zimowego odpoczynku:

 • jazda na sankach w wyznaczonych miejscach,

 • rzucanie kulkami śnieżnymi w osoby i przejeżdżające auta,

 • numery alarmowe, gdy zostajemy sami w domu,

 • korzystanie z lodowisk na rzekach, stawach.


Ostrzeżenia, instrukcje na pewno utkwiły w pamięci Naszych uczniów.
A zbliżające się ferie zimowe upłyną ciekawie i BEZPIECZNIE!!!!!!!!.

         Dodatkowo w holu szkoły została zawieszona gazetka przypominająca wszystkim o prawidłowym postepowaniu podczas zabaw na śniegu.

Lena MachośHu hu ha ZIMA dla ptaków nie jest taka zła!!!!!


Członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt pomagają i zwierzętom leśnym.

Wspólnie wykonali karmniki dla ptaków z szyszek, wypełniając je margaryną, smalcem oraz rozmaitymi ziarnami, kaszami itp..

Kolejnym krokiem była wycieczka, na którą wybrali się z opiekunem. Podczas zimowej wyprawy  rozwieszali karmniki na drzewach. Dodatkowo dowiedzieli się jak pomagać innym zwierzętom podczas zimowej pory. Jak uchronić je od głodu i zimna.

Była to ciekawa lekcja w terenie.

Lena Machoś- opiekun Szkolnego Koła TOZRP
CHÓR SZKOLNY "SEMPRE VIVACE, CZYLI ZAWSZE ŻYWO I RADOŚNIE"  - SPRAWOZDANIE

         Chór szkolny "SEMPRE VIVACE" rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2014 roku. Obecnie liczy 35 uczniów z klas I - VI. W swoim repertuarze ma pieśni patriotyczne, religijne, kolędy, piosenki szkolne i rozrywkowe. Koncerty chóru uświetniają wszystkie uroczystości i akademie szkolne m.in. z okazji Święta Niepodległości, Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkiej Nocy, Dnia Rodzica, Drzwi Otwartych Szkoły itp.
         
         W tym roku szkolnym 2015/2016 chór koncertował również w środowisku gminnym m.in. podczas:

 • Dożynek Gminnych w Starym Wielisławiu,

 • Peregrynacji Figury Matki Bożej Fatimskiej w Szalejowie Górnym - w czasie uroczystej mszy św. pod przewodnictwem bp A. Bałabucha,

 • Mszy ślubnej naszej nauczycielki Pani Pauliny Jakubowskiej,

 • X Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Szalejowie Górnym z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości,

 • Koncertu charytatywnego w Nowej Rudzie Słupiec dla Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla dzieci,

 • Wspólnego kolędowania w Domu Ludowym w Szalejowie Górnym, podczas którego kl. VI przedstawiła Jasełka.

         
         Chór wnosi do szkoły piękno, pogodę, zdrową atmosferę, jest źródłem przeżyć estetycznych, wyzwala energię i ekspresję uczniów. Daje wiele radości a sukcesy w konkursach motywują je do dalszej pracy, kształtują postawę twórczą, uczą szacunku do osiągnięć kultury, symboli narodowych. Chór śpiewa przy akompaniamencie gitary i akordeonu. Na instrumentach grają opiekunowie artystyczni chóru, czyli ks. Janusz Garula i Anna Turłaj.

Opracowała Anna Turłaj
SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNE "MALI TURYŚCI" - SPRAWOZDANIE

         27.04.2015 roku rozpoczęło swoją działalność Szkolne Koło Turystyczne "Mali Turyści". Celem zajęć jest rozbudzanie zamiłowań turystycznych wśród uczniów, zapoznanie ich z walorami przyrodniczymi regionu w którym mieszkają, kształtowanie zachowań proekologicznych i promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. Uczniowie zapoznali się już z różnymi mapami turystycznymi, orientowali mapę w terenie, wyznaczali kierunki geograficzne za pomocą kompasu i słońca oraz kierowali się na azymut. Nabywali umiejętności pracy w zespole, budowali więzi koleżeńskie - wybór przewodnika grupy. Szukali skarbów w międzynarodowej grze terenowej GEOCACHING. Każdy uczestnik koła otrzymał również książeczkę PTTK do zbierania punktów na odznakę GOT.

         W tym roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły:

 • 26.09.2015 wyruszyli na turystyczny szlak biorąc udział w XXVI Rajdzie Spadającego Liścia. Start miał miejsce w Międzylesiu (stacja PKP) a trasa wiodła przez Lesicę, Kamieńczyk do Międzylesie kierując nas przez przepiękne okolice gór Bystrzyckich. Szliśmy przez tereny mocno dotknięte tegorocznymi kaprysami pogody, mijaliśmy tysiące powalonych drzew. Około godziny 13:00 dotarliśmy na plac zabytkowego kościółka w Kamieńczyku (najstarszy drewniany kościół na Ziemi Kłodzkiej). Tam czekało na nas ognisko, przy którym upiekliśmy kiełbaski, zregenerowaliśmy siły, skosztowaliśmy czerwonego barszczu, pysznego ciasta i.... ruszyliśmy w dalsza drogę. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

 • 3.10.2015 uczniowie klas II i III uczestniczyli w rajdzie "Kartofelek", który miał miejsce w Bardzie. Na samym początku trasy, na stacji kolejowej w Bardzie, noworudzkie koło "Gwarków" uroczyście przejęło opiekę nad naszym szkolnym kołem. Około godziny 10:00 wyruszyliśmy na szlak, podążając w kierunku pozostałości średniowiecznego zamku (strażnicy) na zboczu Kalwarii. Następnie skierowaliśmy się do Źródła Marii - gdzie wielu próbowało sprawdzić ile jest prawdy w starej legendzie o wodzie w ustach i bieganiu wokół kaplicy. Po odpoczynku zdobyliśmy Obryw Skalny, przy którym ustawiono ogromny, biały krzyż. Jest to krzyż doskonale widoczny z miasta. Byliśmy z siebie dumni, że zaszliśmy tak wysoko w tak młodym wieku! :) Następnie po obejściu góry Kurzyniec (526m) i skały "Kogucia Ostroga" doszliśmy do Drogi Krzyżowej, którą wspięliśmy się na szczyt Kalwarii (583m.), gdzie przyszła chwila oddechu przy kaplicy. Po odpoczynku i regeneracji sił przewodnik PTTK Pan Czesław Dominas zorganizował konkurs naszej wiedzy turystycznej po zakończeniu, którego każdy z nas został pasowany na "Gwarka Młodszego". Z kaplicy już prostym szlakiem na dół - do Barda, gdzie przy ognisku nadeszła pora na wręczanie nagród oraz na tradycyjną kiełbaskę. Pogoda była cudowna. Pełni turystycznego ducha, pociągiem wróciliśmy do Polanicy gdzie czekali już na nas rodzice.

 • 17.12.2015 gościliśmy w naszej szkole przewodnika PTTK Pana Czesława Dominasa. Uczniowie z klas I-III i IV-VI dowiedzieli się jak bezpieczeństwie poruszać się w górach i na szlaku turystycznym, podziwiali skamieniałe drzewo oraz oglądali zdobyte odznaki. Zostali poinformowani jak zdobyć Górską Odznakę Turystyczną. Po ciekawej prelekcji Pan Czesław oficjalnie wręczył pasowanym małym turystom Legitymację "Gwarka Młodszego" oraz uroczyście w imieniu Koła PTTK "Gwarków Noworudzkich" w Nowej Rudzie przyjął pod swoją opiekę nasze Szkolne Koło Turystyczne "Mali Turyści". Jesteśmy BARDZO DUMNI i zaszczyceni z tego faktu. Jednym słowem DZIĘKUJEMY!!!


Zapraszam wszystkich zainteresowanych uczniów oraz rodziców do uczestnictwa w kolejnych rajdach, aby podziwiać piękno otaczającej nas przyrody. Zostań turystą - bo WARTO!!! :)

Oto strona Koła PTTK Nowa Ruda, na której wiele ciekawych rzeczy:) zajrzyj http://www.kolo-nowaruda.klodzko.pttk.pl/


Opiekun Szkolnego Koła Turystycznego "Mali Turyści" Anna TurłajMiędzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

         W dniu 03.12.2015 r. w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji uczniowie z orzeczeniami zebrali się od razu po dzwonku o godzinie 8.00 rano na szkolnym korytarzu. Pani Dyrektor złożyła im życzenia, a Mały Samorząd Uczniowski rozdał kartki z życzeniami w imieniu wszystkich uczniów i pracowników szkoły.
         Następnym etapem uroczystości były świąteczne warsztaty plastyczne zorganizowane przez panią Joannę Nowakowską. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: klasy I-II i     III-VI. Od godziny 8:15 do 9.00 warsztaty były organizowane dla grupy młodszej, natomiast w godzinach od 9:00 do 9:45 dla grupy starszej. Uczniowie przygotowywali świąteczne ozdoby na choinkę (jedną na choinkę szkolną, a drugą zabierali do domu).
         Po warsztatach podziękowaliśmy pani Joannie Nowakowskiej wręczając drobny upominek, a każdy z uczniów otrzymał po cukierku i odblasku świetlnym w podziękowaniu za wspaniałą pracę i mile spędzony czas.

Marlena Wielgosz- Franczuk

Mikołajkowy wyjazd Szkolnego Klubu Wolontariuszy do Domu Małego Dziecka w Kłodzku

         W dniu 18.12.2015 r. szóstka uczniów Szkolnego Klubu Wolontariuszy odwiedziła Dom Małego Dziecka w Kłodzku.
         Wcześniej, w miesiącu grudniu, wolontariusze ogłosili akcję zbiórki zabawek dla podopiecznych z Domu Małego Dziecka. Z zebranymi podarunkami odwiedzili maluchy, które były zachwycone otrzymanymi zabawkami. Wolontariusze spędzili także z nimi trochę czasu, bawiąc się i czytając bajki.
         Zapowiedzieliśmy już kolejną wizytę, z czego ucieszyły się nie tylko dzieci z Małego Domu Dziecka, ale także i nasi uczniowie. Wolontariusze odnaleźli w pomocy innym przyjemność i ogromną satysfakcję.

Katarzyna Choduń- Hoffman
Marlena Wielgosz-Franczuk
W klimacie bożonarodzeniowych tradycji.


         15 grudnia nasza klasa wybrała się do Polanicy-Zdrój, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Nauczyliśmy się jak prosto, domowym sposobem wykonać ozdoby świąteczne. Swój sposób na świąteczne cudeńka zdradziła nam Pani Katarzyna Mróz. Dzięki mamie naszego kolegi nauczyliśmy się robić szyszkowe renifery, włóczkowe bombki i papierowe Mikołajki.
         Dzień, który rozpoczęliśmy zdrowym marszem na świeżym powietrzu, zakończyliśmy słodkim polanickim gofrem.

Piątoklasiści
Zajęcia świetlicowe
CZASEM PRZYGOTOWAŃ
do Świąt Bożego Narodzenia


         Uczniowie Naszej Szkoły odczuwając  magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęli ciężką, ale bardzo przyjemną pracę podczas zajęć świetlicowych.

W pierwszej kolejności wykonali kalendarze adwentowe odliczając dni do narodzenia Jezusa Chrystusa. Wypiekali pyszne, chrupiące i pachnące ciasteczka. Tworzyli niespotykane bombki 3D z papieru i wielu ozdób oraz wełniane bombki na balonach.

Każdy uczeń wykazał się olbrzymią inwencją twórczą. Każde zajęcia były nową wiedzą, radością i malowały uśmiech na twarzach dzieci.

Lena MachośUczniowie ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym
na warsztatach kulinarnych w Kole Gospodyń Wiejskich w Krosnowicach.


         W dniu 09 grudnia 2015 roku, uczniowie SI w Szalejowie Górnym, po raz kolejny, uczestniczyli w zajęciach gotowania pod czujnym okiem pań z KGW z Krosnowic. Tym razem dzieci miały możliwość wykazania się w przygotowaniu przepysznych ciasteczek bożonarodzeniowych. Każdy z uczniów miał za zadanie przygotować ciasteczka z foremek, następnie udekorować i czekać aż ciasteczka się upieką. Po wyjęciu z piekarnika należało ciasteczka polukrować i gotowe…

Dzieci wykonały ok. 250 ciasteczek, co świadczy o ich dużym zaangażowaniu. Każdy z uczestników, w nagrodę za ciężką pracę otrzymał do domu wypieki, które sam przygotował.

Dziękujemy bardzo paniom z Koła, a w szczególności pani Halince Puk za bezinteresowną pomoc i współpracę z naszą placówką, z nadzieją że będzie owocna przez długi, długi czas.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Joanna BujakŻyczenia DLA św. Mikołaja od uczniów Naszej Szkoły


Mały Samorząd Uczniowski postanowił sprawić przyjemność św. Mikołajowi i ogłosił akcję pisania życzeń, które każdy uczeń wrzucał do przygotowanej świątecznej skrzyni ustawionej w holu szkoły.

Po skończonej akcji ( 24.XI- 04.XII) wysłannicy św. Mikołaja- świąteczne elfy rozdały w podziękowaniu słodkie niespodzianki dla wszystkich autorów pięknych, kolorowych i bardzo ciekawych życzeń.

Dodatkowo życzenia zostały przedstawione w formie wystawy w holu szkoły.

Zapanowała magiczna atmosfera zbliżających się świąt.

Dodatkowo w tym dniu
07.XII.2015 r. uczniowie tworzyli Świąteczny Łańcuch Przyjaźni zapisując swoje imię na jednym z ogniw łańcucha. Tak stworzona ozdoba została, powieszona na choince ustawionej w holu szkoły.

Serdecznie dziękujemy sponsorowi słodyczy firmie

„SOLMAR” Joanna Maruszak

Lena Machoś- opiekun Małego Samorządu SzkolnegoZIMOWISKO 2016

Wójt Gminy Kłodzko wspólnie z Ośrodkiem  Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko  w Ołdrzychowicach  Kłodzkich  po raz drugi organizuje dla uczniów Gminy Kłodzko zimowisko w Głuchołazach  w cenie 475 zł !!! .( Jest to 50 % ogólnej ceny zimowiska). Szkoły gminne posiadają równą liczbę miejsc ( max. 5 osób) z wyjątkiem Zespołu Szkół w Wojborzu (max. 7 osób) i Gimnazjum Publicznego w Kłodzku (max. 8 osób).  Termin zimowiska pierwszy tydzień ferii zimowych  30.01. - 06.02.2016 (turnus od soboty do soboty).

Cena wyjazdu obejmuje:

-         noclegi,
-        wyżywienie,
-        opiekę lekarską,
-         wypożyczenie sprzętu narciarskiego (narty, buty, kijki, kask),
-         karnety na stoki narciarskie,
-         naukę bądź doskonalenie jazdy na nartach pod okiem    wykwalifikowanych     instruktorów w liczbie 30 godzin (5 dni na stokach Gór Opawskich w Czechach),
-         transport autokarowy Kłodzko - Głuchołazy i powrót,
-         wyjazd na kąpielisko termalne do Velkich Losin (autokar + 3 h pobytu na basenie),
-         ognisko z kiełbaskami,  dyskoteki,  wizytę w kręgielni , korzystanie z innych atrakcji ośrodka.
-         ubezpieczenie NNW     

Zakwaterowanie w ośrodku Czerwony Kozioł w Głuchołazach.

Chętne osoby proszone są o zgłaszanie się do wychowawcy klasy lub Dyrektora Szkoły w celu odebrania kart kwalifikacyjnych. O zakwalifikowaniu ucznia do udziału w „białej szkole” decyduje w pierwszej kolejności wypełniona przez rodzica karta kwalifikacyjna i wpłata zaliczki ( 100zł) do dnia 8.12.2015r. W przypadku dużego zainteresowania szkoły zobowiązane będą dokonać samodzielnej rekrutacji uczniów.

KWALIFIKACJA DO NAUKI JAZDY NA NARTACH - kliknij w link, aby pobrać formularz

Zakończenie akcji zbierania żywności wyjazdem do schroniska „Pod Psią Gwiazdką”
w Polanicy Zdrój.

         Po pomyślnie zakończonej akcji  zbiórki rzeczy potrzebnych dla psiaków  (zebraliśmy 50 kg karmy suchej, i 6 kg karmy puszkowej, koce, poduszki i smycze)członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt RP oraz inni uczniowie wraz z opiekunami pojechali do schroniska „Pod Psia Gwiazdką”  przekazać podarunki.
         Uczniowie nie mogli doczekać się spotkania z czworonożnymi przyjaciółmi. Zaraz po wejściu na teren schroniska powitały Nas wolno biegające pieski, które okazywały swą radość merdaniem ogonka, proszeniem o głaskanie. Następnie właścicielka schroniska poinformowała wszystkich jak w tej chwili działa schronisko, ile jest piesków i w jaki sposób trafiają pod opiekę. Następnie pani opiekująca się pieskami oprowadziła Nas po hoteliku, pokazała miejsca na podwórku wydzielone dla piesków.  Przedstawiła nam pieski obecnie zamieszkujące schronisko. Dzieci uważnie słuchały i na koniec zdawały pytania o rzeczy, które je bardzo interesowały.

Była to  piękna lekcja: Niesiemy pomoc zwierzętom pokrzywdzonym przez człowieka.


Lena Machoś- opiekun Szkolnego Kola TOZRPLegitymacje  "Aniołów ze Szkoły" Integracyjnej  rozdane.


         16 listopada 14 członków Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt Rzeczpospolitej Polskiej otrzymało legitymacje potwierdzające udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „ Anioły ze Szkoły”. Gratulacje oraz  słowa uznania za podjęcie działań skierowanych na pomoc zwierzętom uczniowie przyjęli z dumą.

Opiekun Szkolnego Koła TOZRP- Lena MachośSałatka owocowa co to był za smak;)

Mniam, mniam, ale pycha… dało się słyszeć w klasie I a podczas degustacji sałatki z owoców.

Pomysł zrodził się podczas lekcji poświęconej zdrowemu odżywianiu i witaminkom. Uczniowie uzyskali informacje jakie  produkty powinny znaleźć się w ich codziennej diecie, i który ma najwięcej witamin. Po tych zajęciach, zadaniem dzieci było przyniesienie niezbędnych przyborów i oczywiście ulubionych owoców: jabłka, banany, gruszki, kiwi, mandarynki i wiele innych. Korzystając z pomocy pani wychowawczyni i nauczyciela wspomagającego uczniowie bez problemu przygotowali pyszne sałatki. Potem przyszedł czas na degustację. Sałatki były pyszne.

Magdalena Morys
"Anioły ze Szkoły" kochają czworonożnych przyjaciół.


         Dnia 16.XI.2015 r. w Naszej Szkole z inicjatywy członków Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt odbyło się spotkanie z pracownikami schroniska „ Pod Psią Gwiazdą" z Polanicy Zdrój. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się schronisko, jak pomaga psom i kotom oraz co my możemy zrobić chcąc nieść pomoc. Cenne informacje bardzo zaciekawiły uczniów dlatego pytań z ich strony było mnóstwo. Dodatkową atrakcją był przywieziony przez pracowników schroniska podopieczny: piesek o imieniu Cyrkielek,  który obecnie poszukuje domu. Swoim urokiem wzbudził radość i wzruszenie.

Chc
ąc podziękować za ciekawą rozmowę członkowie Szkolnego Koła TOZRP ogłosili akcję :

Kochani uczniowie i rodzice!!!!!!!!!!!!!!!!
Pomóżmy czworonożnym przyjaciołom
ze schroniska „ Pod Psią Gwiazdą”
w Polanicy Zdroju!!!!!!!!!!!!!!!!
Od wtorku 17.XI.2015 r. do czwartku 19.XI.2015
Zbieramy sucha karmę, puszki z jedzeniem, koce, ciepłe podusie.
Przyniesione dary prosimy o przekazanie  wychowawcom klasy.

Za ofiarowaną pomoc serdecznie dziękujemy.
Koordynator akcji: Lena Machoś oraz członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt RP
NIEZWYKŁE URODZINY


         10 listopada 2015 roku w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbyło się niezwykłe Przyjęcie Urodzinowo - Odrodzeniowe. Wielką Jubilatką była Nasza Ojczyzna Polska. Z tej to okazji wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli odświętnie ubrani, odświętnie,  biało-czerwono udekorowano salę, wspaniali rodzice upiekli najsmaczniejsze na świecie biało - czerwone ciasteczka.
         W tym dniu każda klasa przygotowywała dla Wielkiej Jubilatki prezenty. Pierwszym prezentem była wspólnie wykonana „puzzlowa” mapa Polski. Uczniowie w grupach klasowych wykonywali patriotyczne puzzle. Efekt swojej pracy zaprezentowali kolegom i nauczycielom. Drugim prezentem dla Jubilatki były przepiękne laurki przepełnione cudownymi życzeniami dla naszej Ojczyzny. Dodatkowo, piątoklasiści przygotowali program artystyczny, następnie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Jestem Polakiem” i nasz wspaniały hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.
         Podziękowaniem dla tak cudownych gości była wspólna zabawa taneczna, którą zainaugurowaliśmy polskim tańcem ludowym - Krakowiakiem.Uroczyste pasowanie na ucznia w klasie I A oraz I B
w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym


         Dnia 20 października 2015 roku odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym.  Do uroczystego zaprzysiężenia przystąpili uczniowie  klasy I A oraz I B. Pod czujnym okiem swoich pań wychowawczyń Joanny Bujak i Marzanny Czyszczoń  oraz nauczyciela wspomagającego  Magdaleny Morys ,dzieciaki odważnie i z wielkim przejęciem zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, artystyczne oraz taneczne.  Po części artystycznej nastąpiła część  przysięgi oraz oficjalnego pasowania na ucznia. Następnie Pani Joanna Bujak zaprosiła wszystkich rodziców oraz przybyłych gości do wspólnego tańca, który miał charakter integracji między dziećmi, rodzicami oraz klasami. Radości i wspólnych pląsów nie było końca. Ta część imprezy cieszyła się dużym aplauzem i entuzjazmem. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały symboliczne upominki od swoich rodziców oraz uczniów starszych klas. Następnie wszyscy udali się do swoich klas na mały poczęstunek.

Tekst: mgr Joanna Bujak
Dzień Postaci z Bajek
w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym


         Dnia 05 listopada w naszej szkole, wśród klas I-III panowało wielkie poruszenie. Okazją do tego, był ogłoszony przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną „Dzień Postaci z Bajek”. Młodsi uczniowie naszej szkoły, mieli w tym dniu okazję pokazać swoją kreatywność oraz podzielić się z innymi swoją pasją, jaką jest zainteresowanie literaturą dziecięcą oraz jej bohaterami. W tym dniu na szkolnym holu i w klasach można było spotkać m.in. Krasnoludki, Śpiące Królewny, Czarownice, Kota w Butach, Wilka a nawet Czerwonego Kapturka. Wspaniałej zabawy przy dźwiękach muzyki nie było końca, uśmiech na twarzach dzieci był jedyny i niepowtarzalny. Wszyscy byli zachwyceni i pod wrażeniem pomysłowości swoich koleżanek i kolegów.  Po godzinach pełnych wrażeń, ogłoszono konkurs plastyczny pn. „Moja ulubiona postać z bajki” oraz przeprowadzono wewnątrzszkolny konkurs nt. znajomości bajkowej literatury dziecięcej. Wyniki są już znane, ale oficjalne wręczenie nagród nastąpi 10 listopada, na uroczystej akademii  z okazji urodzin tajemniczej jubilatki…

Ogranizator imprezy
mgr Joanna Bujak
"Anioły ze Szkoły" Integracyjnej w Szalejowie Górnym ruszają na ratunek zwierzętom

         Od dnia 23.10. 2015 r. w Naszej szkole rozpoczęło działalność Szkolne Koło Towarzystwa Obrony Zwierząt Rzeczpospolitej Polskiej w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „ Anioły ze Szkoły”. Czołowym zadaniem samodzielnie się zgłoszonych uczestników jest dbanie o zwierzęta pokrzywdzone, porzucone, bezdomne i głodne. Do koła wpisało się 14 osób, które już niedługo otrzymają legitymacje członkowskie, dzięki którym zostaną wolontariuszami niosącymi pomoc. Dokumentując sytuację zwierząt na terenie Gminy Kłodzko ( Szalejów Górny, Szalejów Dolny, Roszyce, Kamieniec) poprzez reportaże, wystawy fotografii, prezentacji multimedialnych nawoływać będą do poszanowania praw każdego nawet najmniejszego ssaka.
         Dodatkowo szkoła otrzyma certyfikat przystąpienia do akcji oraz tablice informacyjne.

Opiekun Szkolnego Koła TOZRP- Lena MachośWycieczka szkolna do Zamku Czocha

         Dnia 19 października 2015 roku uczniowie z klas: III ,,a”, III ,,b”, IV ,,a”, IV ,,b” wspólnie z opiekunami: p. Tamarą Dziurhaluk, p. Jolantą Krędzińską- Wroną, p. Marleną Wielgosz-Franczuk oraz z niektórymi rodzicami udali się na wycieczkę szkolną do Zamku Czocha w miejscowości Sucha koło Jeleniej góry. Długa droga, jaka była do pokonania, wcale się nie dłużyła. Był to czas na integrację uczniów, wspólne rozmowy i śmiechy. Po przyjeździe zostały zakupione bilety i wszyscy razem pomaszerowali w kierunku zamku, który okazał się być piękną budowlą. Historia tego zamku także zainteresowała wszystkich, pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą już z 1241 roku. Uczniowie obejrzeli różne sale zamkowe, komnaty, tajemne przejścia. Mieli możliwość pokonania tych przejść, które w niektórych momentach były ciasne i kręte, co stanowiło dodatkową atrakcję. Po zakończeniu zwiedzania przeszliśmy do multimedialnej sali tortur. Zostały tam pokazane sposoby, w jaki kiedyś torturowano ludzi.
         Z zamku pojechaliśmy obejrzeć tamę, która znajduje się na rzece Kwisie. Widoki z niej były cudowne. Uczniowie zrobili na  niej piękne zdjęcia. Końcową atrakcję wycieczki stanowiła wizyta w MC Donaldzie w Wałbrzychu. Pod szkołę wróciliśmy o godz. 19:00, gdzie na uczniów czekali rodzice.

Organizator wycieczki
Marlena Wielgosz-FranczukWyniki akcji "Kasztanobranie 2015"


         Dnia 20.10.2015 r. zakończyła się w Naszej Szkole akcja zbierania kasztanów w ramach ogólnopolskiej akcji "Kasztanobranie 2015".

Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za szczególne zaangażowanie i systematyczną pracę.

Uzbieraliśmy: 1400 kg kasztanów co jest wielkim sukcesem Naszej placówki. Uczniowie poszczególnych klas, które uzbierały najwięcej kilogramów kasztanów otrzymali nagrody:

I miejsce – klasa I b -  439 kg-  nagroda wyjazd na Kryt
ą Pływalnię do Kłodzka
II miejsce- klasa II b- 338 kg- nagroda wyjazd na Kryt
ą Pływalnię do Kłodzka
III miejsce- klasa IV b- 177 kg- s
łodycze na zabawę andrzejkową.

Zyskane
środki finansowe z akcji j.w. zostaną wykorzystane na rzecz uczniów w celu zakupu pomocy dydaktycznych niezbędnych do nauczania .

Z całego serca dziękujemy sponsorom, bez których nie byłoby tak wspaniałych nagród:
Krzysztof Oktawiec - Kryta Pływalnia - Kłodzko
Mirosław Bąk, Adam Czaplicki - Agencja Ochrony Osób i Mienia Sp. z o.o OPTOSCAN- Kłodzko

Koordynator akcji: Lena MachośMały Samorząd Uczniowski Wybrany


         Dnia 28.09.2015 r. ( poniedziałek) wśród uczniów klas I-III odbyło się głosowanie na kandydatów do Małego Samorządu Uczniowskiego.
Głosowało 76 uczniów.

Skład samorządu:

Przewodnicząca
-  Emilia Strychaniecka kl.II a

Z-ca przewodniczącego-  Patrycja Rybka kl. IIIa

Sekretarze
-  Natalia Wawryka kl. I b oraz Martyna Matusz kl. I a

Opiekunem została Pani Lena Machoś zdobywając 31 głosów.


WYNIKI WYBORÓW DO SU

         W poniedziałek 27 września odbyły się wybory do  samorządu uczniowskiego, wzięły w nich udział klasy IV-VI . Uprawnionych do głosowania było 65 uczniów z czego głosy oddało 53.

Spośród  oddanych głosów największą ilość uzyskali i będą pełnić w Samorządzie następujące funkcje:

KAJA LONGAWA
(23 głos ) Przewodnicząca SU
AMELIA LUTOSŁAWSKA
(6 głosów )  Zastępca
WIKTOR WÓJCIK
( 5 głosów ) Sekretarz

Opiekunem samorządu uczniowskiego po raz kolejny…  został  Michał Fabijański
( 18 głosów )Gminny konkurs plastyczny
p.n. „Szkoła Otwarta” rozstrzygnięty


         W dniu 05.10.2015 r. w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym został rozstrzygnięty gminny konkurs plastyczny p.n. „ Szkoła Otwarta”. Wpłynęło 13 prac: 3 prace uczniów naszej szkoły, 3 prace uczniów Szkoły Podstawowej w Krosnowicach i 7 prac Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej. Komisja dokonała wyboru:

I miejsce-  Emilia Janiuk kl. III SP Krosnowice

I wyróżnienie- Julia Kurowska kl.III SP Jaszkowa Dolna

II wyróżnienie- Oliwia Kucharska kl. Ib SI Szalejów Górny

Dnia 08.10.2015 r. zostały wręczone nagrody przez pomysłodawcę konkursu Lenę Machoś.
Dodatkowo zwycięska praca została logo hasła Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 „ Rok Otwartej Szkoły”

Nagrody dla uczestników konkursu ufundował:

Mirosław Bąk, Adam Czaplicki
AGENCJA  OCHRONY OSÓB I MIENIA
OPTOSCAN
Sp. z.o.o.
Kłodzko


Serdecznie dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Lena MachośEuropejski Dzień Sportu Szkolnego 2015


Dnia 25 września 2015r o godzinie 9:00 w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbył się finał Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego. Przygotowania trwały od 21 września i polegały na nauce całej społeczności szkolnej Belgijskiego Tańca Integracyjnego. W związku z tym, że w połowie tygodnia czyli 23 września 2015r. otrzymaliśmy sprzęt sportowy nasze plany uległy modyfikacji. Zatańczyliśmy nie tylko Belgijski Taniec Integracyjny, ale również układ taneczny do piosenki „ Chocolat choco choco” i propozycję pani Zuzi Sosny, która u nas prowadzi zajęcia taneczne dla uczniów. Po tanecznej rozgrzewce każda klasa miała przydzielonego nauczyciela, który prowadził zajęcia sportowe z wykorzystaniem nowego sprzętu sportowego. Pani Anna Wdowiak nauczycielka wychowania fizycznego zagrała z uczniami w „Kwadranta”, Ksiądz Janusz Garula z chłopcami rozegrał mecz piłki nożnej, pani Tamara Dziurchaluk zapoznała uczniów  z grą  „Bocce” a pani Marlena Wielgosz Franczuk zapoznała klasę czwartą z zasadami gry rekreacyjnej „Krokiet”. Wychowawcy  i nauczyciele wspomagający klas I-III ułożyli tory przeszkód z wykorzystaniem płotków piankowych. Nasz plastyk pan Michał Fabiański wykonał plakaty informacyjne i nagrywał nasz taniec. Całe  wydarzenie w jednym czasie zaangażowało Panią Dyrektor, nauczycieli, uczniów, również tych niepełnosprawnych, księdza, który był motorem napędowym całej akcji, obsługę administracyjną i rodziców. Pod wpływem całej akcji powstał wiersz, który brzmi:


W NASZEJ SZKOLE DZIŚ OD RANA
BYŁO BARDZO ODLOTOWO,
BO WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W AKCJI
ROZTAŃCZONE SZALEJOWO.

BYŁO TO W RAMACH PROJEKTU
KOLEŻANKO I KOLEGO.
BY UCZCIĆ RUCHEM EUROPEJSKI
DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

NAJPIERW „BELGIJKĘ” TAŃCZYŁY
Z CAŁEJ SZKOŁY WSZYSTKIE KLASY,
W TAŃCU KAŻDY POKAZYWAŁ
SWOJE WŁASNE  „WYGIBASY”

PÓŹNIEJ BYŁA „CHOCOLATA”
TO TANIEC BARDZO WESOŁY,
TAŃCZYŁY GO WSZYSTKIE DZIECI
ORAZ PRACOWNICY SZKOŁY.

POTEM KSIĄDZ- JANUSZ GARULA
DZIŚ DIDŻEJEM U NAS ZWANY
POWPROWADZAŁ W SWOIM TAŃCU
W ŚMIESZNY SPOSÓB LICZNE ZMIANY.

NA SAMYM ŚRODKU BOISKA
USTAWIŁ NAUCZYCIELI,
WSZYSTKICH UCZNIÓW DOOKOŁA,
BY BELFRÓW DOBRZE WIDZIELI.

KSIĄDZ POKAZAŁ TAŃCA KROKI

CHCIAŁ BYŚMY OBSERWOWALI,
A ZA CHWILĘ WSZYSCY RAZEM
ZA KSIĘDZEM JE POWTARZALI.

PÓŹNIEJ TANIEC PANI ZUZI
WSZYSCY RAZEM ZATAŃCZYLI
I TYM TAŃCEM PIERWSZY ETAP
PIERWSZY ETAP ZAKOŃCZYLI.

PO TAŃCU NASI UCZNIOWIE
W MIEJSZYCH GRUPACH PRACOWALI
NA SPORTOWO W KAŻDEJ Z SWYCH GRUP
CHĘTNIE SIĘ WYKAZYWALI.

JEDNI GRALI DZIŚ W KROKIETA
DRUDZY PIŁKĘ SWĄ KOPALI
JESZCZE INNI W CZASIE BIEGU
PRZEZ PŁOTKI PRZESKAKIWALI.

GDY CZAS MINĄŁ ODPOWIEDNI
I ZAWODY SIĘ SKOŃCZYŁY,
WSZYSTKIE DZIECI JAK MĄŻ JEDEN
DO SWOJEJ KLASY WRÓCIŁY.

TAK ZAKOŃCZYŁ SIĘ DZIEŃ SPORTU
OBCHODZONY PO RAZ PIERWSZY
ZA ROK ZNÓW SIĘ WYKAŻEMY
TERAZ JUŻ KOŃCZYMY WIERSZYK.


LINK DO MATERIAŁU FILMOWEGO:
https://youtu.be/ZSjqH6p_YU4


6 Turniej Orlika o Puchar RP


         Dnia 13.09.2015r w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbył się 6 Turniej Orlika o Puchar RP. Celem głównym  turnieju było promowanie wśród dzieci  sportowej aktywności, zasady gry fair play i aktywizacja lokalnych społeczności. Turniej  był organizowany oddzielnie dla drużyn dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych:10-11 lat (rocznik 2004-2005),12-13 lat (rocznik 2002-2003).W zmaganiach piłkarskich w kategorii chłopców starszych najlepszym zespołem został „JUVENTUS SZALEJÓW”. Serdecznie gratulujemy wygranej. Opiekunami grupy byli pan Wojciech Midura i pani Anna Wdowiak.

Anna WdowiakKonkurs rysunkowy ,,Lato w lesie’’

         Pod koniec września br został rozstrzygnięty wakacyjny konkurs ,,Lato w lesie’’, którego organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Lasu z Warszawy.
         Konkurs skierowany był do uczniów z kl I
III. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę rysunkową na temat swojej wakacyjnej przygody związanej z lasem. Konkurs dzielił się na dwa etapy: szkolny i ogólnopolski. Koordynatorem szkolnego etapu była p. Ewelina Strąk, która wspólnie z p. Michałem Fabijańskim wyłoniła najlepsze prace. Uczestnicy konkursu większość prac tworzyli na kółku plastycznym pod fachowym okiem p. Michała.
        Wyniki są następujące: I.miejsce zajęła Patrycja Rybka (kl. III a), II
Natalia Wawryka (kl I b), III Jagoda Mokrycka (kl IIIb). Były również wyróżnienia dla Tosi Rogóż oraz Hani i  Emilki Tracz. Gratulujemy!!!!
        Praca Patrycji została przesłana do organizatorów i weźmie udział w ogólnopolskim etapie. Rozstrzygniecie nastąpi 30.10. br. Trzymamy wszyscy kciuki za Patrycję!

Ewelina StrąkSprawozdanie

         Dnia 17 września 2015 r. odbyło się ognisko integracyjne klasy IV B. Obecna była na nim pani Paulina Jakubowska, wychowawczyni dzieci w klasach I-III. Wszyscy razem wyruszyliśmy spod szkoły naszym szkolnym busem, który zawiózł nas do Parku Retro w Szalejowie Dolnym. Jest to świetne miejsce dla dzieci. Uczniowie ćwiczyli na sprzętach sportowych, bawili się na placu zabaw, biegali po całym terenie parku. Nie brakowało także edukacji. Dzięki tablicom poustawianym w parku uczniowie mogli np. zobaczyć jakie ślady zostawia dzik, a jakie jeleń.
         Po zabawie rozpaliliśmy ognisko i każdy z niecierpliwością czekał, kiedy usmaży się jego kiełbaska. Po zakończonym ognisku udaliśmy się, tym razem już spacerkiem, w kierunku szkoły.

Wychowawczyni klasy IV B
Marlena Wilegosz-Franczuk
Szkoła integracyjna niesie pomoc PRZYRODZIE!!!!!

         W dniu 02.10.2015 r. Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym przystąpiła do akcji KASZTANOBRANIE chcąc nieść pomoc przyrodzie. Celem akcji jest zbiór kasztanów, które będą przeznaczone na wytworzenie sadzonek. Rozsady będą sadzone na terenie całej Polski. A wszystko dlatego , że nasze drzewa kasztanowe dosięgła niezbadana zaraza.
         Uczniowie chętnie przyjęli obowiązek DBANIA  O PRZYRODĘ!!!. Akcja trwa do 20 października a o wynikach napewno poinformujemy.


ZAPRASZAM  SERDECZNIE DO  ZBIÓRKI KASZTANÓW!!!! Uczniów, rodziców podczas jesiennych spacerów i wycieczek.

Prowadząca akcję : Lena MachośKlasa IIb  i Ib uczą się twórczo i aktywnie.


Dnia 01.10.2015 pojechaliśmy na wycieczkę do lasu. Zaopatrzyliśmy się nie tylko w drugie śniadanie, ale też w centymetry krawieckie, kompasy, lupy i notatniki. Najpierw poszliśmy na ścieżkę edukacyjną  gdzie podzieliliśmy się na grupy. Każda z grup miała do opisania jeden gatunek drzewa a także musiała zmierzyć obwód jego pnia -jest to jeden ze sposobów odczytywania wieku drzewa. Kacper odkrył nieznany do tej pory dzieciom kwiaty zimowity , które mylnie nazywane są  krokusami. Las stał się też świetnym ,, nauczycielem matematyki’’ a szyszki, żołędzie i liście pomogły uczniom zrozumieć tabliczkę mnożenia oraz były pomocne w doskonaleniu techniki liczenia. Wiele radości sprawiła dzieciom bezpośrednia obserwacja wiewiórek i dzięcioła zielonego. Po trzech godzinach zajęć uczniowie nadal nie chcieli wracać do domu, co było dowodem na to, że uczenie się poprzez doświadczenie, samodzielne wyciąganie wniosków, kreatywne działanie  jest tym czego dzieci oczekują od współczesnej szkoły.

mgr Iwona Brzechfa


Spacer ulicami Kłodzka


         W dniu 24.09.2015 r. klasa III a wraz z Panią Jolą Kredzińską- Wroną i Leną Machoś odbyły piękny i bardzo interesujący spacer ulicami miasta Kłodzko. Od  przewodnika spaceru dowiedzieliśmy się, że Kłodzko jest największym miastem Ziemii Kłodzkiej, do którego już w średniowieczu zaczęli przybywać pierwsi osadniczy. Widzieliśmy też Kościół Matki Bożej Różańcowej. Poznaliśmy legendę „O wilku,który napił się wody…” podczas wspomnień najstraszliwszego żywiołu jaki miał miejsce w lipcu 1997 roku- POWODZI. Podczas wędrówki po Moście Wita Stwosza zobaczyliśmy Kanał z rzeką Młynówką, po czym obejrzeliśmy Starówkę z Ratuszem, fontanną, na tle której rozpościerał się widok olbrzymiej Twierdzy Kłodzkiej. Spacer zakończył się w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Na sam koniec zmęczeni dwugodzinną wycieczką udaliśmy się na  przygotowany grill z kiełbaskami, chlebkiem i słodkościami. Wszyscy wspólnie się bawiliśmy.

Bardzo mile wspominamy ten dzień……….

Machoś Lena
Ognisko kl. II "b" w nowym roku szkolnym 2015/2016

Dnia 18.09. br. cała klasa II ,,b’’ wraz ze swoimi Paniami udała się na ognisko do Roszyc. Gospodarzami byli rodzice naszej uczennicy Kornelii Rogóż, którym bardzo raz jeszcze dziękujemy za gościnę. Uczniowie mieli wiele atrakcji, dzięki którym spożytkowali swój nadmiar energiiJ. Po intensywnych zabawach przyszedł czas na ciepłą kiełbaskę i przepyszne ciasto p. Iwonki. Oprócz wspaniałej atmosfery dopisała również pogoda. Uczniowie wrócili do domów pełni wrażeń!

Ewelina Strąk
Wnioski o przyznanie zasiłku/
stypendium szkolnego


Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko informuje, iż do dnia 15 września 2015 r., należy składać wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym tj. stypendium szkolne na rok szkolny 2015/2016. Wnioski należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko, ul. Łużycka 7 w godzinach od 7-15.

Druki do pobrania znajdują się w zakładce Zasiłki/
stypendia w menu obok, po lewej stronie.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego