Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

2015/2016 - II semestr

Archiwum wiad.
 

W kilku słowach …o wycieczce „Piastowskim szlakiem”.


    W dniach 01-03 czerwca 2016 roku uczniowie klas III VI naszej szkoły uczestniczyli w cudownej wycieczce pod znamiennym tytułem „Piastowskim szlakiem”.
    Swoją podróż historyczną rozpoczęliśmy od poznania osady biskupińskiej. Mogliśmy przez chwilę poczuć się jak ludzie kultury łużyckiej zamieszkującej tereny Wielkopolski przed 3000 lat: uprawiając rolę, poznając prymitywne żarna, ugniatając ciasto na proste placki.
    Kolejny dzień, to kolejne miejsce
Toruń. Na sam początek poznaliśmy pewną wiedźmę, która zdradziła nam tajniki wyrabiania najlepszych toruńskich pierników. Gdy poznaliśmy recepturę, zabraliśmy się do pracy. Wyszła nam wielka piernikowa PYCHA. Następnie wraz z panią przewodnik odszukaliśmy najatrakcyjniejsze miejsca w mieście Kopernika.
    Gdy wieczorem wróciliśmy do Biskupina postanowiliśmy spędzić czas na zabawach integracyjnych na boisku sportowym.
   Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od Gniezna
miasta uważanego za miejsce początku państwa polskiego. Tu podziwialiśmy Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające Żywot Świętego Wojciecha patrona Polski i Katedrę, do której te wrota prowadzą. Ostatnim punktem wycieczki był Poznań kolebka państwowości polskiej, miejsce koronacji pierwszych Piastów.
    Z głową pełną wrażeń, samych pozytywnych przeżyć wróciliśmy do domu. No cóż, wszystko co dobre, szybko się kończy.
   W myśl powiedzenia, że podróże kształcą już mamy zaplanowaną wycieczkę na kolejny rok… wszystkich zainteresowanych już zapraszamy. Nie pożałujecie. Naprawdę warto!!!

Usatysfakcjonowani Uczestnicy.
Piechurzy z V klasy.


         Na trzy dni przed zakończeniem roku szkolnego klasa V zdobywała polanickie szlaki turystyczne Serca i Niedźwiedzia. Wędrówkę po Górach Stołowych umilała nam piękna pogoda i dobry humor. W czasie marszu mogliśmy podziwiać i smakować piękno przyrody. Zwieńczeniem marszu było ognisko i smażenie kiełbasek. PYCHA!!! Gdy zeszliśmy do Polanicy-Zdrój poszliśmy przywitać się z Niedźwiedziem, ugasić pragnienie wodą zdrojową oraz zjeść polanickie gofry lub lody. Czekając na autobus niektórzy z nas pełni wrażeń, upojeni świetną zabawą zagapili się i usiedli na świeżo malowanych ławeczkach. Został, więc nieusuwalny ślad po pełnej wrażeń wyprawie. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.
Już niedługo wakacje
Zadbaj o
SWOJE  BEZPIECZEŃSTWO


         21. 06.2016 r. ( wtorek) w Naszej Szkole gościliśmy przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku dzielnicowego wsi Szalejów Górny Pana Emila Kowalskiego.
         Podczas spotkania uczniowie zapoznali się jakie niebezpieczeństwa mogą mieć miejsce podczas wakacyjnego wypoczynku:

  • zabawa zapałkami,

  • kąpiel w niedozwolonych miejscach,

  • pozostanie w domu i wpuszczanie nieznanych osób,

  • zasady ruchu na ulicy, poboczu.

Uczniowie mieli wiele pytań, na które otrzymywali profesjonalne i rzeczowe odpowiedzi.
Bardzo dziękujemy za tak pouczającą lekcję.


Lena Machoś


Hej! Ho!
To ju
ż wakacji czas


         Uczniowie Naszej szkoły z niecierpliwością czekają na wakacyjny wypoczynek, dlatego aby umilić sobie ostatnie dni w szkole wykonali podczas zajęć świetlicowych koszulki według własnego projektu. Dla ochłody zrobili shake czekoladowy oraz truskawkowe lody, które z wielkim apetytem zajadali.
Życzymy Wszystkim udanych WAKACJI.

Tekst i zdjęcia: Lena MachośPODRÓŻE DRUGOKLASISTÓW


Wychowawczynie i rodzice postanowili, że tegoroczny Dzień Dziecka spędzimy w podróży. Najpierw pojechaliśmy do Pstrążnej- Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Tam zachwyciła nas kuźnia, zajazd z Szalejowa Dolnego i wiatrak na wzgórzu. Śniadanie na świeżym powietrzu smakowało doskonale. Uczyliśmy się również rozpoznawać zioła po wyglądzie, smaku i przede wszystkim zapachu. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Zabawek w Kudowie- Zdrój. Ileż tam było niezwykłych zabawek, szkoda tylko, że większość za szybą. Pani przewodnik wytłumaczyła, że jest to konieczne, bo wiele eksponatów zostało wcześniej zniszczonych przez zwiedzających. Każda zabawka ma swoją fascynującą historię. Słuchaliśmy ich z zaskoczeniem. Wcześniej myśleliśmy, że zabawka, to tylko zabawka. Teraz wiemy, że to magiczne przedmioty.

Drugoklasiści
Dawno, dawno temu, za górami, za lasami był świat……

Klasa I a wybrała się na wycieczkę do Srebrnej Góry, do świata tak odległego, a zarazem tak bliskiego, jaką jest Wioska Indiańska miejsce, gdzie można na chwilę się zatrzymać i wsłuchać w odgłosy natury. Mieliśmy okazję zobaczyć jak kiedyś w odległych czasach żyli ludzie, czym się zajmowali. W skansenie uczniowie poprzez edukację połączoną z aktywną zabawą oglądali eksponaty będące replikami strojów i przedmiotów użytkowych wykorzystywanych przez Indian Ameryki Północnej oraz oryginalne stroje i instrumenty z terenu Ameryki Południowej. Najfajniejszą rozrywką było jednak pokonywanie indiańskiego toru przeszkód, strzelanie z łuku, rzuty włócznią oraz dmuchawką. Oczywiście nie obyło się bez malowania twarzy oraz ogniska z pieczonymi kiełbaskami. Na zakończenie część uczestników zabawy otrzymała nagrody za najlepsze wyniki w rozgrywkach. Mimo zmęczenia, wróciliśmy z uśmiechami na twarzy, jak i z pamiątkami zakupionymi w indiańskim sklepiku.

Klasa Ia

Tekst: Magdalena Morys
Wycieczka do rezerwatu przyrody i parku narodowego.


Dnia 1.06.2016 r. oraz 2.06.2016 część uczniów z klas IV VI po raz kolejny podziwiała piękno Kotliny Kłodzkiej.

Po rezerwacie przyrody Torfowiska pod Zieleńcem oprowadziła nas pani Małgorzata Bednarek, która już nie pierwszy raz wprowadzała nasze dzieci w tajemnice wiedzy o lesie. Pani Małgosia jest pracownikiem Nadleśnictwa Zdroje w Szczytnej z którym współpracujemy od wielu lat i często korzystamy z ich ciekawych propozycji edukacyjnych. Pracownicy przygotowali nam również ognisko i jak zwykle były prezenty dla naszych dzieci. Za wszystko bardzo dziękujemy.

Podziwialiśmy również skalne grzyby w Batorówku, szliśmy żółtym i niebieskim szlakiem. Całą wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem o które zadbał uczeń kl. VI Damian Boczula.Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"


Wyniki:

Najlepiej w szkole napisał uczeń klasy III WOJCIECH MILER, który otrzymał wynik bardzo dobry(110 pkt.) i został nagrodzony przez organizatorów bonem towarowym.

W kl. II najlepiej napisał Jakub Lutosławski, a tylko o ¼ punktu gorzej Jan Krasinkiewicz.


Najlepszy wynik w klasach czwartych miał Mikołaj Korniów.


Z klasy piątej najlepiej napisała Kaja Longawa, której do wyróżnienia zabrakło tylko 3,5 punktu.


WSZYSTKIM UCZNIOM GRATULUJEMY.Klasa IV B na wycieczce w Polanicy Zdroju

         Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka klasa IV B wybrała się na wycieczkę do Polanicy Zdroju. Pierwszym etapem wyprawy był spacer po Parku Zdrojowym. Oglądaliśmy rozkwitające rododendrony oraz odwiedziliśmy pijalnię wód. Następnie wszyscy razem udaliśmy się do restauracji Na Szlaku, gdzie rozkoszowaliśmy się pyszną pizzą. Kiedy już każdy stwierdził, że więcej nie jest w stanie zjeść, poszliśmy w stronę Parku Szachowego. Uczniowie spędzili tam trochę czasu na placu zabaw oraz na wspólnych grach i zabawach. Ostatnim etapem było odwiedzenie lodziarni, gdzie każdy zamówił sobie ulubionego loda. Zmęczeni, ale jakże zadowoleni, wróciliśmy do szkoły.

Marlena Wielgosz- Franczuk
Jadwiga Kapłan- Majtka
„ Mamo, mamo coś Ci dam…….”

Uczniowie klas III- ich podczas zajęć  świetlicowych  przygotowali piękny prezent dla swoich Mam z okazji Dnia Matki 26 maj.
Wcielili się w rolę cukierników i każdy przygotował piękny, słodki i pyszny torcik z wafli, marmolady, masy oraz rozmaitych ozdób.
Każdy tort był arcydziełem kulinarnym na miarę telewizyjnego MASTERCHIEFA.
Wszyscy wykazali się ogromnym talentem.

Z okazji Dnia Matki życzymy :

Choć serduszko moje małe,
Tobie dziś oddaje całe.
byś na zawsze pamiętała
I podziękę moją znała.
Za to wszystko coś zrobiła,
Za to żeś mnie urodziła,
I że byłaś mą ostoją,
Za to żeś jest matką moją.


                                                                   
uczniowie klas III.

Lena Machoś„ Jestem opiekunem zwierząt”
prace plastyczne z okazji Dnia Ochrony Praw Zwierząt- 22 maj


         Pomoc, opieka i ochrona to jedno z praw Światowej Deklaracji Praw Zwierząt ( art. 1 pkt.c), które należy się wszystkim zwierzętom.
Dlatego członkowie Szkolnego Koła Pomocy Zwierzętom RP wykonali prace plastyczne przedstawiające jak niosą pomoc oraz jak opiekują się zwierzętami.
Wykonane obrazki są kolorowe i wspaniale ukazują klimat zaangażowania w lepsze życie każdego zwierzątka.
Wystawa prac będzie zdobić naszą gazetkę w korytarzu szkoły.


Lena Machoś opiekun Szkolnego Koła TOZRP"MAJOWE FAKTY"

Z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w piątek, 29 kwietnia 2016 r. w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbyła się uroczysta akademia. Po części oficjalnej uczniowie klasy IIa zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „Majowe fakty”. Naszym młodym wykonawcom nie przeszkodziły nawet problemy techniczne (brak prądu) i wspaniale wywiązali się ze swoich zadań.
Wcielając się w osiemnastowiecznych reporterów i postacie historyczne: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, hetmana Potockiego, carycę Katarzynę II czy Robespierre
a „na gorąco” relacjonowali publiczności zgromadzonej w holu szkoły wydarzenia, które miały miejsce 3 maja 1791 roku. Prezenterzy przedstawili również ówczesne wiadomości sportowe i prognozę pogody.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akademii i przedstawienia dostępnych w naszej galerii.Organizator
Katarzyna Radzimierska-Tracz
Wiosną JEŻE  potrzebują
Naszej Pomocy!!!!!!!!!!!!!28 kwietnia 2016 r. członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt RP ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym po udanej zbiórce karmy dla jeży (27 kg karmy, ok. 30 ręczników), udali się do Ośrodka Rehabilitacji Jeży „ Jerzy dla Jeży” w Kłodzku pomóc Panu Jerzemu Garze w codziennych obowiązkach przy pielęgnacji chorych jeży.

Podczas odwiedzin dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji. Pan Jerzy Gara przedstawił nam swoich ukochanych podopiecznych, z których wielu przeżyło smutną historię . w ośrodku przebywa 45 jeży, każdy ma swoje imię, które zostało nadane od nazwy miejsca, w którym znalezione zostało zwierzątko np. listek- znaleziony w parku, zgrabek- znaleziony na ul. Grabowej.

Uczniowie z ciekawością i wielkim zainteresowaniem słuchali Pana Jerzego, po czym zadali lawinę nurtujących każdego pytań związanych z opieką nad jeżami.

PO CAŁEJ WYPRAWIE CZŁONKOWIE SZKOLNEGO KOŁA TOZRP STWIERDZILI, ŻE SĄ DUMNI Z SIEBIE, BO NIOSĄ POMOC ZWIERZĘTOM!

Lena Machoś- opiekun Szkolnego Koła TOZRPAkcja pomocy jeżom- finał

         Dziś 22.04.2016 r. Szkolne Koło Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, którego opiekunem jest Lena Machoś  zakończyło akcję zbiórki karmy i ręczników papierowych przeznaczonych na pomoc  jeżom z Ośrodka Rehabilitacji Jeży „ Jerzy dla Jeży” w Kłodzku.

Zebraliśmy:
16,5 kg karmy suchej
7,5 kg karmy mokrej
27 ręczników papierowych

Uczniom oraz ich rodzicom bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.
Teraz szykujemy się do wycieczki podczas której przekażemy dary.!!!

Szkolne Koło Towarzystwa Obrony Zwierząt
Wyjazd na teatrzyk „W bajkowej krainie krasnali”

         Nasze dzieciaki na scenie Kłodzkiego Ośrodka Kultury. Aktywny udział w czasie występu teatralnego nie tylko wzbogaca wiedzę z zakresu edukacji  teatralnej , ale także daje możliwości zaprezentowania swoich umiejętności na scenie przed szerszym gronem. Nasze uczennice otrzymały za swój występ na scenie symboliczne prezenty.


Zajęcia praktyczno-techniczne w klasie IB w ramach projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem”

W klasie IB dnia 15 04. br. odbyły się zajęcia praktyczno-techniczne w ramach projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem”. Uczniowie tej klasy mieli za zadanie samodzielnie wykonać przybory do zajęc z wychowania fizycznego. Na zajęciach tych dziewczynki i chłopcy wykonywali własnoręcznie: woreczki do ćwiczeń, szarfy oraz wstążki gimnastyczne. Wszystkie przybory zostały wykonane samodzielnie przez dzieci, wszyscy z zaangażowaniem wykonywali zadaną pracę. Dzieciaki szyły, wiązały oraz wsypywały groch i fasolę do kwadratowych woreczków. Na koniec uczniowie zaprezentowali swoje wytwory pracy na wspólnym klasowym zdjęciu. Przybory te będą wykorzystane na zajęciach z gimnastyki.

Wychowawca klasy
mgr Joanna Bujak
Uczymy się wykorzystywać różne materiały tworząc ciekawe rzeczy


WIOSENNY LUDEK Z FRYZURKĄ Z OWSAPODCZAS Naszych ciekawych zajęć świetlicowych nauczyliśmy się,  że jest wiele niewykorzystanych materiałów wokoło, dzięki którym można zrobić rozmaite rzeczy.

Mając trociny, pończochy, ziarna owsa, plastikowe kubeczki i różne ozdoby można zrobić śmiesznego wiosennego ludka, który już za niedługo urosną włoski ( kiełkujący owies). Może on być ozdobą okna naszego pokoju.

Wiele się uczymy………

Lena Machoś
Radosny „ Dzień witaminowy” w ramach projektu
Zdrowo jem, więcej wiem oraz Szkoły Promującej Zdrowie-
w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym.

         Mleko, jogurt, budyń, ser. Jedz to chętnie i się śmiej! Więcej warzyw i owoców ! Będziesz zdrowy! To jest sposób !

         Jest to jedna z wielu rymowanek propagujących zdrowy styl życia, którą młodsi  uczniowie Szkoły Integracyjnej zaprezentowali w tym dniu swoim kolegom i koleżankom, nauczycielom oraz rodzicom. Od samego rana dnia 6. Kwietnia, dzieci z klas młodszych, wspólnie ze swoimi wychowawcami i nauczycielami wspomagającymi oraz rodzicami, przygotowywały pyszne zdrowe sałatki, surówki oraz soki. Wśród przygotowanych potraw była sałatka jarzynowa, meksykańska, z makaronem i warzywami , mnóstwo różnego rodzaju sałatek owocowych oraz zdrowe, własnoręcznie przygotowane soki owocowo-warzywne z marchewki, jabłek, pomarańczy i cytryny. z  Po mozolnej pracy, nastąpił czas na prezentację haseł i przepisów oraz  degustację przygotowanych potraw. Uczniowie klas starszych oraz nauczyciele mieli możliwość spróbowania przygotowanych potraw, oraz przysłuchania się  hasłom, jak należy zdrowo się odżywiać i aktywnie spędzać czas. Każdy z obecnych otrzymał przepisy na zdrowe potrawy, do przyrządzenia  w domu wspólnie ze swoimi rodzicami. Radości i zadowolenia w tym dniu nie było końca. Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do pomocy przy Dniu witaminowym. Aby wiedza i umiejętności zdobyte w tym dniu, zaowocowały w najbliższej przyszłości.


Organizator imprezy -Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
oraz opiekun grupy Młode Orliki
mgr Joanna Bujak
Uczniowie niepełnosprawni dbają o wygląd szkoły


         Dnia 31 marca 2016 r. niepełnosprawni uczniowie z klas I, II, III i IV podjęli się prac ogrodniczych, których efektem są piękne dekoracje kwiatkami zdobiące wejście do szkoły.
Uczniowie z radością i entuzjazmem sadzili kolorowe bratki. Takie czynności praktyczne są dla niepełnosprawnych uczniów ważnym elementem ich terapii.

Lena Machoś
Członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt RP
działającego w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym
rozpoczynają akcję pomocy jeżom:Drodzy uczniowie i  rodzice!!!!!!
Rozpoczynamy akcję
p.n. NIESIEMY POMOC JEŻOM
w tym celu organizujemy zbiórkę
karmy suchej i mokrej
( ROYAL CANIN, KITTY dla malutkich kotków)
oraz ręczników papierowych niezbędnych
do pielęgnacji jeży.
Prosimy o wyrozumiałość i życzliwość.
Dziękujemy w imieniu jeży
Dary zostaną przekazane do Ośrodka Rehabilitacji Jeży
„Jerzy dla jeży” w Kłodzku
O wynikach akcji poinformujemy!!!!!!

Lena Machoś- opiekun Szkolnego Koła Towarzystwa Obrony Zwierząt„I PRZYSZŁA, TAKA RADOSNA PANI WIOSNA!”


W środę, 23 marca 2016 r. już po raz piąty uczniowie Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym wspólnie witali wiosnę i przygotowywali się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych.
Rano, podczas „Warsztatów wiosenno
wielkanocnych” każda z klas przygotowywała wspaniałe dekoracje i ozdoby, kojarzące się wszystkim z nadejściem wiosny i zbliżającymi się świętami: zające wielkanocne, kolorowe motyle, bukiety i stroiki, a nawet drzewka wielkanocne.
Następnie uczniowie klasy szóstej zaprezentowali przepiękne „Misterium”, przygotowane pod kierunkiem ks. Janusza Garuli, które wprowadziło wszystkich zebranych w nastrój świątecznej zadumy.
Ostatnim, jak zawsze, elementem „Dnia Wiosny”, był konkurs „Mam Talent”. W tym roku po raz pierwszy uczestnicy najchętniej prezentowali układy taneczne, bili rekordy np. w kręceniu hula-hop czy skakaniu na skakance. Zwyciężył jednak talent wokalny i pierwsze miejsce zajęła uczennica kl. IIIa, Julia Kłosek, która zaśpiewała piosenkę pt. „Maszeruje wiosna”.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć dokumentujących „Pierwszy Dzień Wiosny” w naszej „Galerii”.

Organizator
Katarzyna Radzimierska-Tracz
MAZUREK  WIELKANOCNY
finałem przygotowań do Świąt Wielkanocnych

23 marca 2016 r. uczniowie klas trzecich podczas zajęć świetlicowych zakończyli przygotowania do Wielkanocy.

Przyrządzili pyszne kolorowe mazurki robiąc samodzielnie masy, polewy i ozdoby.  Każdy pracował sumiennie i wytrwale.

Również wcześniejsze zajęcia malowały uśmiech na twarzach dzieci robiących patery na wielkanocne ciasta oraz mini ogródeczki z pojemników po jajkach, gdzie posiały szczypiorek i koperek na wielkanocny stół.

Myślę, że wszystkim podobały się zajęcia.!!!!

Lena MachośPraca leśnika


         Dnia 14.03.2016 r. po raz kolejny gościła w naszej szkole pani Małgorzata Bednarek, która jest specjalistą do spraw ochrony przyrody i edukacji w Nadleśnictwie Zdroje w Szczytnej.

Pani leśnik w bardzo ciekawy sposób opowiedziała uczniom klas czwartych na czym polega praca leśniczego, pokazała sprzęt, który jest niezbędny w ich pracy.

Zademonstrowała slajdy z efektami pracy wszystkich pracowników leśnych. Okazało się, że jest to zawód, w którym trzeba się wykazać szeroką wiedzą o roślinach i zwierzętach, a także o prawach rządzących w przyrodzie .

Najwięcej emocji wzbudziły jednak prezenty, którymi zostali obdarowani nasi uczniowie.Wycieczka do Kletna - klasa III A i III B

         Dnia 18.03.2016 r. uczniowie klasy III a i III b pojechali na wycieczkę do Kletna zorganizowaną przez wychowawcę klasy III b Panią Gabrysię Michalską.

Wyruszyliśmy autokarem pełni radości i ciekawości co Nas dziś czeka. Po przyjeździe zaskoczył wszystkich śnieg pokrywający drogę prowadzącą do Jaskini Niedźwiedzia oraz całą okolicę wokoło. Kolejnym zaskoczeniem była zwiedzana jaskinia, która jest naturalnym tworem  wody. Podczas spaceru i dowiedzieliśmy  się o istnieniu lwa jaskiniowego oraz niedźwiedzia  jaskiniowego, mogliśmy zobaczyć ich szczątki. Naszą uwagę przykuły piękne i lśniące od wody stalagmity, stalaktyty oraz stalagnaty.  Wnętrze jaskini to przepiękne miejsce, które na długo pozostanie Nam w pamięci. Na koniec zakupiliśmy różne pamiątki.

Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły na ciepły i pyszny obiadek!!!!!!

Tekst: Lena Machoś
Zdjęcia: Jolanta Kredzińska- Wrona
Warsztaty w muzeum oraz wizyta u strażaków - klasa 3A


         Dnia  15.03.2016 r. uczniowie klasy III a wraz z wychowawcami „powędrowali” do Kłodzka, aby wziąć udział w warsztatach malarstwa na szkle w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Każdy wykonał wspaniałe dzieło pracując w ciszy i skupieniu.  Po ciężkim wysiłku udaliśmy się do Straży Pożarnej, gdzie dowiedzieliśmy się na czym polega praca strażaka oraz jak wyglądają wozy strażackie od wewnątrz. Na koniec wycieczki zostaliśmy ugoszczeni ciepłą herbatką i ciasteczkiem przez mamę Pani Leny.

Tekst: Lena Machoś
Zdjęcia: Jolanta Kredzińska- Wrona
Klasa III a zawsze o zdrowie dba

21.03. 2016 r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny kalendarzowej uczniowie klasy IIIa  postanowili zrobić pyszne owocowe sałatki. Krojąc kolorowe, soczyste owoce śpiewali rożne piosenki. Po skończonej  pracy wszyscy usiedliśmy w ławkach i zajadaliśmy ze smakiem.

To na pewno nie koniec NASZEGO  APETYTU NA ZDROWIE!!!!!!

Tekst: Lena Machoś
Zdjęcia: Jolanta Kredzińska- Wrona
EDUKACJA PRZYRODNICZA W KLASIE 1B

         Klasa IB uwielbia eksperymentować oraz poznawać tajniki naszej przyrody. Na lekcjach edukacji przyrodniczej uczniowie z wielkim zapałem zabrali się do założenia hodowli wiosennych kwiatów. W doniczkach znalazły się takie roślinki jak chryzantemy, krokusy oraz owies i rzeżucha. Każde z dzieci przez cały miesiąc marzec, ma za zadanie pielęgnować swoją roślinkę i prowadzić szczegółową obserwację.

Tekst i foto J.Bujak
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM-
PROJEKT BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA


         Dnia 15 marca br. nasza szkoła przystąpiła po raz kolejny do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska pn. ,,Zdrowo jem, więcej wiem”. Celem konkursu jest troska o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ten, to także bogata oferta programowa dla klas I-III, wieloaspektowe działania wpisujące się w podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz rzetelna wiedza naukowa nt. zdrowego odżywiania i roli aktywności fizycznej. Program zakłada przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych z uczniami oraz zorganizowanie wielu konkursów plastycznych i ruchowych. Podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu ,, Czas na zdrowie” wybraliśmy wspólnie, z opiekunem grupy, panią Joanna Bujak nazwę dla zespołu zdrowia ,,Młode Orliki”. Zespół reprezentują uczniowie z klasy 1b. Teraz przed nami wiele ciekawych i  pracochłonnych zadań . A więc do dzieła <<Młode Orliki>>

Opiekun grupy
oraz Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Joanna BujakZajęcia świetlicowe pt. „Nowotwory choroba cywilizacyjna”


Dnia 18 marca podczas zajęć świetlicowych odbyła się pogadanka połączona z prezentacją multimedialną przygotowaną przez p. Jadwigę Kapłan Majtkę na temat „Nowotwory choroba cywilizacyjna”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 4-6 oraz pani pielęgniarka szkolna Danuta, Szynacka, która bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie zadawane pytania. Uczniowie dowiedzieli się przede wszystkim, jakie są objawy świadczące o chorobie nowotworowej oraz w jaki sposób można sklasyfikować nowotwory. Następnie zostały przedstawione trzy rodzaje raka, które są najbardziej spotykane wśród chorych. Podczas rozmowy z uczniami okazało się, że najbardziej i najwięcej wiedzą oni o raku płuc, co wiąże się z paleniem tytoniu. Ten temat wywołał w nich zaciętą dyskusję, zwłaszcza po usłyszeniu informacji, iż to kobiety najbardziej są zagrożone zachorowaniem niż panowie. Wszyscy dowiedzieli się, jakie są przyczyny, objawy i profilaktyka w leczeniu omawianych rodzajów raka. Poznali także 11 zaleceń EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM, które powinni wszyscy ludzie przestrzegać. Spotkanie zakończyło się cytatem Pliniusza Starszego „DZIŚ ZADBAJ O ZDOWIE, BYŚ NIE MUSIAŁ O NIM MARZYĆ, GDY BĘDZIESZ W NIEMOCY”, które dało wszystkim do myślenia.

                                                                             Tekst: Jadwiga Kapłan Majtka
                                                                             Zdjęcia: Michał Fabijański
Wiem co jem!
czyli zdrowe śniadanko

         W klasie II "b" zostały przeprowadzone zajęcia praktyczne obrazujące zasady zdrowego odżywiania, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się jak poszczególne witaminy znajdujące się w pokarmach wpływają na funkcjonowanie organizmu. Dzieci wykorzystując nabytą wiedzę z dużym zaangażowaniem przygotowywali swoje drugie śniadania. Prezentując powstałe kanapki uwzględniali jakie  witaminy są w nich zawarte. Na zakończenie odbyła się degustacja śniadań.
         Panie z II "b" maja nadzieję, że powyższe działania przyczynią się do utrwalenia odpowiednich nawyków żywieniowych wśród uczniów!

Ewelina StrąkSzkolna Liga Językowa


        Czwarta edycja Szkolnej Ligi Językowej dobiegła już końca. Najlepsi uczniowie klas IV-VI rywalizowali w trzech rundach, sprawdzając swoją wiedzę leksykalną z języka angielskiego. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy wynik uzyskała uczennica klasy V, Kaja Longawa, która zdobyła łącznie 75 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Wiktoria Bernagiewicz również z klasy V. Podium uzupełnili Mikołaj Korniów z klasy IV B oraz Krzysztof Filarowski z klasy V, którzy uzyskali identyczną liczbę punktów. Nagrody w konkursie to puchar przechodni, jak również książki o tematyce językowej Beaty Pawlikowskiej. W klasyfikacji drużynowej, najlepiej wypadła klasa V zdobywając 163 punkty. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału za rok, w kolejnej edycji Szkolnej Ligi Językowej.


Klasa IV B realizuje na godzinie z wychowawcą tematy z zakresu
"Szkoły promującej zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem"

         W roku szkolnym 2015/2016 klasa IV B aktywnie uczestniczy w założeniach na rzecz programu "Szkoła promująca zdrowie"- na godzinie z wychowawcą realizuje tematy z zakresu ,,Szkoły promującej zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. Uczniowie dowiedzieli się już, jak można zminimalizować ryzyko raka w przyszłości, co robić aby być zdrowszym, poznają różne zachowania prozdrowotne. Tematy interesują ich, czego odzwierciedleniem jest duża aktywność uczniów na lekcjach i chęć uczestnictwa w nich. Miejmy nadzieję, że zapamiętają te cenne wskazówki i będą umieli dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Wychowawca klasy IV B
Marlena Wielgosz- Franczuk
DNI OTWARTE W NASZEJ SZKOLE

         Od września 2016 roku został zniesiony obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich, a decyzja o wcześniejszym podjęciu nauki należy do rodziców. Nasza placówka jest doskonale przygotowana na przyjęcie „zerówkowiczów”- posiadamy świetnie wykształconą kadrę pedagogiczną jak również dobrze zaopatrzone zaplecze dydaktyczne. Chcieliśmy, aby o tym przekonali się nasi młodsi koledzy, a także ich rodzice, zorganizowaliśmy więc w naszej szkole Dni Otwarte, na które zostały zaproszone wszystkie sześcio- i siedmiolatki z Przedszkola Gminnego w Szalejowie Dolnym. Każde dziecko dostało indywidualne, imienne zaproszenie , wykonane  przez swoich starszych kolegów- uczniów klasy III „a” i „b”.
         10 marca przedszkolaki mogły wziąć udział w atrakcjach przygotowanych dla nich w naszej placówce. Najpierw dzieci i ich rodzice   obejrzały przedstawienie przygotowane przez klasę III „a”, w którym w humorystyczny sposób została przedstawiona historia Kopciuszka, a następnie przyszli uczniowie mogli „zwiedzić” szkołę i obejrzeć wszystkie pomieszczenia. Oczywiście dzieciom najbardziej spodobała się sala komputerowa i sala gimnastyczna.
         Po „wycieczce” przez szkolne korytarze zerówkowicze, razem ze swoimi starszymi kolegami, uczestniczyli w warsztatach plastycznych przygotowanych przez panie: Jolantę Kredzińską-Wronę, Lenę Machoś i Gabrielę Michalską. Dzieci mogły własnoręcznie zrobić ć i zabrać do domu swoje dekoracje świąteczne, gdyż ze względu na bliski termin Świąt Wielkanocnych taki właśnie charakter miały warsztaty. Uczniowie, przy niewielkiej pomocy organizatorek oraz rodziców „wyczarowali” króliczki z bazi, kudłate baranki i kolorowe pisanki.
         Mamy nadzieję, że mimo iż nie wszystkie sześciolatki skorzystały z naszego zaproszenia, od września 2016 roku większość z nich będzie uczniami Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym.
                                                                                                        
DRUGA EDYCJA MIĘDZYSZKOLNYCH
„ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH" ZAKOŃCZONA!


We wtorek, 8 marca 2016 r. odbyły się II Międzyszkolne „Łamańce językowe". Podobnie jak w ubiegłym roku, konkurs odbywał się w 2 kategoriach wiekowych: klasy I III i IV VI. Poziom umiejętności uczestniczek w wypowiadaniu arcytrudnych wyrazów był bardzo wysoki wśród młodszych uczestniczek rozegrane zostały 3 rundy powtarzania fraz i zwrotów językowych. Zwycięzcą, czyli Mistrzem „Łamańców językowych” klas I III została Emilia Tracz ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym, a Wicemistrzem Antonina Burchard ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach. Trzecie miejsce zajęły: Zuzanna Pacześna z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie i Marta Mrówka ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej. Nietypowa sytuacja miała miejsce podczas walki o tytuł „mistrza” pomiędzy starszymi dziewczynkami. Po 4 rundach 2 dziewczynki miały taką samą ilość punktów, obie były świetnie przygotowane i powtarzały wszystkie zdania bezbłędnie. W związku z tym przyznane zostały 2 tytuły Mistrzów „Łamańców językowych” klas IV VI, a zostały nimi: Wiktoria Bernagiewicz ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym i Daria Figurska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie. Wicemistrzem została Karolina Żwirełło ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach, a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Regulska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Polanicy Zdroju. Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Kolejne emocje i „łamanie języka” już za rok.


Więcej zdjęć
do obejrzenia w naszej „Galerii”.

Organizator konkursu Katarzyna Radzimierska-Tracz
Zdjęcia
Tamara Dziurhaluk


SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI.

         01 marca wybraliśmy  się na wycieczkę do Wałbrzycha w celu poznania  jego ciekawych i atrakcyjnych miejsc.
         Już o 8:00 spotkaliśmy się w budynku naszej szkoły. Po kwadransie wsiedliśmy do autobusu, pani sprawdziła obecność i ruszyliśmy.
         Pierwszym punktem naszej wycieczki był Zamek Książ . Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sklepu z pamiątkami. Następnie spotkaliśmy się z przewodnikiem , który ciekawie opowiadał o historii, o mieszkańcach i ich zajęciach , o życiu na zamku. Oprowadził nas również po pięknych komnatach pałacowych.
         Kolejnym miejscem, które mogliśmy podziwiać była Palmiarnia. Zobaczyliśmy wiele niezwykłych, egzotycznych  eksponatów przyrodniczych. Również tutaj odwiedziliśmy sklepik, w którym można było zakupić różne rośliny.
         Następnie pojechaliśmy do Exploraparku . W tym miejscu mogliśmy eksperymentować i bawić się do woli. Sprawdzaliśmy twierdzenie Pitagorasa, układaliśmy klocki, puzzle, mozaiki. Nasza ciekawość została rozbudzona przez symulator wiatru i kabinę luster.  Było tam fantastycznie i dużo się nauczyliśmy poprzez zabawę.
         W drodze powrotnej zajechaliśmy do KFC. Wyszliśmy  stamtąd bardzo najedzeni i ruszyliśmy do domu. Podróż powrotna minęła szybko i przyjemnie. Wróciliśmy zmęczeni ale pełni wrażeń. Uważamy, że to był ciekawy zestaw lekcji: historii, przyrody i matematyki. Warto brać udział w takich wycieczkach, bo nie od dziś wiadomo, że „PODRÓŻE KSZTAŁCĄ”.

Uczniowie klasy V i VIZ podróżnikiem p. B.Grabowskim poznajemy Peru.

         Dnia 01.03.2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem panem Bolesławem Grabowskim, który został zaproszony przez bibliotekarkę panią Tamarę Dziurhaluk. Pan Grabowski opowiadał dzieciom o Peru- jego atrakcjach turystycznych, położeniu geograficznym, życiu mieszkańców.
         Uczniowie z zainteresowaniem oglądali pamiątki - tradycyjne stroje męskie i kobiece, zabawki dziecięce, maczety do torowania sobie drogi w dżungli (były stępione dla bezpieczeństwa), wysuszoną piranię. Zobaczyliśmy mnóstwo zdjęć ukazujących piękno dżungli  Amazońskiej , najdłuższą rzekę świata Amazonkę, szkołę peruwiańską, stroje uczniów i uczennic, domy wybudowane na palach w miejscach gdzie Amazonka w czasie deszczów podnosi się o kilkanaście metrów każdego roku, świątynię Słońca oraz kamienne miasta wybudowane w Andach na wysokości powyżej 2000 metrów n.p.m.- Machu Picchu i Cuzco.

Dowiedzieliśmy się, że

  • Indianie malują twarze i ciała różnokolorowymi maściami w celu odstraszania komarów,

  • w dżungli  codziennie pada deszcz przez około godzinę, a temperatury przekraczają 45 stopni Celsjusza, co powoduje niezwykle szybki wzrost roślinności, np. po 3 dniach od przejścia przez dżunglę z maczetą, którą toruje się drogę, trzeba od nowa torować sobie drogę powrotną, bo niedawno wycięta już zarosła

  • lalki- zabawki to kobiety z noszonymi na rękach i plecach dziećmi, inaczej niż to jest w świecie zachodnim, gdzie Barbi wygląda jak modelka i nie posiada dzieci- odzwierciedla to różnice społeczne między naszymi światami

  • na jeziorze Titicaca jest wiele maleńkich, sztucznie zrobionych wysepek, na których mieszkańcy budują nietrwałe domy z trzciny. Kobiety zarabiają na sprzedawaniu turystom samodzielnie wykonanych pamiątek, dbają o wyżywienie swoich rodzin, są aktywne towarzysko- rozmawiają z sąsiadkami, natomiast mężczyźni leniuchują- nie pracują, najczęściej leżą sobie w swoich chatach.

  • dzieci wychowywane są przez rodziców, mniejsze „kangurowane” przez matki, spędzają wiele czasu na powietrzu, nie mają komputerów, prawie  nie dochodzi tam do rozpadu rodzin i nieznane są takie pojęcia jak: problemy emocjonalne, zaburzenia osobowości czy niedostosowanie społeczne

  • Amazonka w miejscu swojego ujścia do Atlantyku ma aż około 120 km szerokości


         Spotkanie było bardzo ciekawe, zapamiętaliśmy z niego wiele różnych informacji i ciekawostek.

Tekst i zdjęcia:  Tamara Dziurhaluk

     


Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

         22 LUTEGO, KONTYNUJĄC TRADYCJĘ ROZPOCZĘTĄ W  ZESZŁYM ROKU, UCZNIOWIE KLASY III B ODWIEDZILI SWOICH MŁODSZYCH KOLEGÓW Z PRZEDSZKOLA GMINNEGO W SZALEJOWIE DOLNYM. TRZECIOKLASIŚCI ZAPREZENTOWALI „MALUSZKOM” INSCENIZACJĘ  PT. „CZERWONY KAPTUREK”. W ZABAWNY SPOSÓB ZOSTAŁY PRZEDSTAWIONE PRZYGODY DZIEWCZYNKI, KTÓRA MIMO PRZESTROGI SWOJEJ MAMY ROZMAWIAŁA Z NIEZNAJOMYM WILKIEM. NA SZCZĘŚCIE DZIĘKI GAJOWEMU WSZYSTKO DOBRZE SIĘ SKOŃCZYŁO.

         MŁODZI AKTORZY ZOSTALI NAGRODZENI PRZEZ PRZEDSZKOLA- KÓW GROMKIMI BRAWAMI. OTRZYMALI TEŻ SŁODKĄ NIESPODZIANKĘ.

         TAK MIŁE PRZYJĘCIE CIESZYŁO TYM BARDZIEJ, ŻE TRZECIOKLA- SIŚCI JESZCZE NIE TAK DAWNO SAMI BYLI PRZEDSZKOLAKAMI I W ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI UCZĘSZCZALI WŁAŚNIE DO TEGO PRZEDSZKOLA.

         MAMY NADZIEJĘ, ŻE TYM WYSTĘPEM ZACHĘCILIŚMY NASZYCH MAŁYCH KOLEGÓW DO ODWIEDZENIA NASZEJ SZKOŁY, A CZĘŚĆ Z NICH MOŻE ZOSTANIE JUŻ U NAS JAKO UCZNIOWIE KLASY PIERWSZEJ.ŻONGLOWAĆ SIĘ UCZYMY I DOBRZE SIĘ BAWIMY


Uczniowie klasy II a wzbogacili się o piłeczki do żonglowania, które są doskonałą pomocą podczas zajęć ruchowych. Pani Jadwiga Łazarowicz z kolorowej włóczki wyczarowała na szydełku 60 pięknych "zosiek" i podarowała je uczniom. DZIĘKUJEMY! Uczniowie młodszych klas podczas przerw ćwiczą żonglerkę, bo jest to świetna zabawa, która przynosi konkretne efekty.

12 zalet żonglowania

1. Synchronizacja półkul mózgowych
Żonglując piłkami aktywujesz obydwie półkule mózgowe. To znaczy, że zaczynasz korzystać z ich potencjału jednocześnie. Zwiększasz w ten sposób swoją kreatywność i efektywność pracy. Synchronizacja powoduje wzrost szybkości uczenia się, polepsza twórcze myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów.

2. Koncentracja

Aby utrzymać wszystkie piłki w powietrzu musisz umieć się skoncentrować. Będziesz mógł się później łatwiej skupić na innych rzeczach.

3. Wzrost sprawności fizycznej

Ruszasz rękami i schylasz się po upadające piłki. Przyczyni się to do wzrostu wytrzymałości i siły fizycznej, a w szczególności siły w rękach.

4. Refleks

Podczas żonglerki ulegają powiększeniu obszary w mózgu związane z przewidywaniem ruchów. Poszerzeniu ulegnie także pole widzenia.

5. Koordynacja wzrokowo - ruchowa

To co postrzegasz oczami będzie lepiej zgrane z tym, co wykonuje ciało.

6. Oburęczność

Ćwiczysz słabszą i mocniejszą stronę ciała jednocześnie.

7. Balans

Zwiększa się Twoje poczucie rytmu i równowagi.

8. Relaks

Pomaga w relaksacji. Uwalnia od myślenia o problemach.

9. Popis

Umiejętność żonglowania zawsze ciekawiła innych ludzi. Przyciągamy więc uwagę.

10. Planowanie

Zaczniesz uczyć się jak krok po kroku dojść do celu.

11. Rozpęd. Pewność sukcesu

Po opanowaniu żonglerki zapragniesz większych celów, podejmowania trudniejszych wyzwań.

12. Wytrwałość, cierpliwość i determinacja

Nie możesz kupić tej umiejętności, nikt za Ciebie się tego nie nauczy
możesz to zrobić tylko Ty. Musisz wykazać się wytrwałością, aby zrealizować cel.

http://wizjoner.org/12-szokujacych-zalet-zonglowania/

Beata Reszka


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego