Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

2016/2017 - II semestr

Archiwum wiad.
 
 
 

CERTYFIKAT ,,LEKKIEGO TORNISTRA’’

         Nasza szkoła to nie tylko miejsce promujące zasady zdrowego trybu życia, ale również uczniowie wiedzą jak prawidłowo spakować plecak, co w nim nosić, aby nie przeciążać kręgosłupa. Dzięki wyżej wymienionym umiejętnościom  nasza szkoła otrzymała  w miesiącu czerwcu Certyfikat ,,LEKKIEGO TORNISTRA’’.  Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Gratulacje!

Koordynator projektu
Ewelina Strąk
KAŻDEMU WOLNO CZYTAĆ

         Szkolny konkurs czytelniczy „Każdemu wolny czytać" został rozstrzygnięty!!! 8 czerwca 2017 roku odbyły się finałowe rozgrywki, w których udział wzięli: Emilia Tracz, Hanna Tracz, Nikola Zawadzka, Wiktoria Bernagiewicz, Krzysztof Filarowski, Michał Kąsek, Kaja Longawa, Amelia Lutosławska i Konrad Paździorko. Mistrzem czytelnictwa została Kaja Longawa, zaś wicemistrzami Wiktoria Bernagiewicz i Emilia Tracz.
         Gratulujemy wytrwałym czytelnikom i zachęcamy innych uczniów do wzięcia udziału w II edycji konkursu czytelniczego w kolejnym roku szkolnym.
FESTYN " ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM"


Dnia 10.06.2017 odbył się w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym festyn pt:„ Zdrowo jem więcej wiem”. Celami festynu były m. in kształtowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności ruchowej, przedstawienie umiejętności współdziałania zespołowego opartego na wzajemnym zaufaniu, życzliwości i pomocy a przede wszystkim integracja społeczności lokalnej. Mimo mniej sprzyjającej aury wszyscy świetnie się bawili, każdy znalazł coś dla siebie. Podczas festynu można było wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz skorzystać z warsztatów popularnonaukowych na temat autyzmu. Dla wszystkich dzieci odbyły się warsztaty plastyczne oraz gra w koszykówkę na boisku szkolnym. Oprócz tego podczas imprezy można było wziąć udział w grach i zabawach animacyjnych prowadzonych przez uczniów i wolontariuszy Regionalnej Szkoły Turystycznej z Polanicy Zdroju. Tradycyjnie odbył się Festiwal Twórczości Artystycznej  podczas którego swoje możliwości wokalne i taneczne mogły zaprezentować osoby niepełnosprawne z naszej szkoły oraz podopieczni Warsztatów Terapii zajęciowej ze Starego Wielisławia, Domu Pomocy Społecznej z Podzamku oraz Zespołu Szkół Integracyjnych z Kłodzka. Wszyscy świetnie się bawili a na kolejny festyn zapraszamy już za rok…

Rodzice, Uczniowie i Grano Pedagogiczne wraz z Dyrektorem Szkoły
Mamy  MISTRZA ORTOGRAFII POLANICY I OKOLICY !!!

         W VI edycji Powiatowego konkursu ortograficznego, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Polanicy-Zdroju, który odbył się 06 czerwca 2017 roku, naszą szkołę reprezentowały szóstoklasistki Wiktoria Bernagiewicz i Kaja Longawa.  
         Mistrzem Ortografii została  KAJA LONGAWA. Wspaniale poradziła sobie z bardzo trudnymi zadaniami i niezwykle trudnym dyktandem. Gratulujemy sukcesu!!!
UCZNIOWSKIE WRAŻENIA Z CZTERODZNIOWEJ WYCIECZKI


 • SARA CHŁOŃ

Wycieczka była bardzo fajna. Zwiedziliśmy wiele różnorodnych miejsc – kopalnię soli, kościoły, muzea, Zamek Królewski na Wzgórzu Wawelskim. Odwiedziliśmy również smoka wawelskiego. Byliśmy  w termach w Białce Tatrzańskiej -  było świetnie – ciepło i przyjemnie. Bardzo spodobał mi się hotel, w którym spałam. Ta wycieczka  była pełna wrażeń, mam nadzieję, że tam jeszcze pojadę. Wszystko było ciekawe i bardzo fajne.

 • EMIL SCHACHOW

Na wycieczce czterodniowej najbardziej podało mi się Muzeum Tatrzańskie - jak się wchodziło do niego, to wchodzących „witała” wielka rzeźba z metalu. Na prawo wisiało dużo obrazów  i sprzętu do wspinaczki. Obok były dwa pomieszczenia - w jednym robiło się ubrania  i  chleb, a  w drugim było dużo tkanin i zabytkowych rzeczy.  W kolejnym pomieszczeniu było dużo broni, pułapek, noży, starych strojów i  garnków. Na drugim piętrze w pierwszym pomieszczeniu było bardzo dużo wypchanych zwierząt np. : kozic, orłów, zimorodków , lisów, świstaków , bocianów czarnych , zaskrońców ,  pstrągów , szczebli potokowych, wydr, głuszców, kuropatw, wilków, niedźwiedzi, saren, jeleni,  tchórzy , łasic i rysi. W następnym  pomieszczeniu  było dużo kości  i  ciosów. To miejsce najbardziej mi podobało się.

 • KAROL KOZAK

Niedawno byłem na szkolnej czterodniowej wycieczce Kraków-Bochnia-Zakopane. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy kopalnię soli w Bochni, w której zobaczyliśmy jak górnicy dawniej pracowali. Drugiego dnia  byliśmy w Tatrzańskim Parku Narodowym i w termach. W Tatrzańskim Parku Narodowym przeszliśmy 11 kilometrów szlakiem turystycznym - Doliną Kościeliską, a w termach odpoczywaliśmy po wędrówce. Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Zakopane - wjechaliśmy na Gubałówkę, później mieliśmy czas wolny , na koniec każdy kupił sobie  oscypka. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Kraków. Byliśmy na Wawelu, widzieliśmy smoka wawelskiego i Kościół Mariacki. W podziemiach Krakowa i uczyliśmy się  jak było i jak się żyło w  średniowiecznych  czasach. Najbardziej  podobał mi się Wawel, ponieważ  było tam dużo cennych i pięknych zabytków. Chciałbym jeszcze raz pojechać do Krakowa i zwiedzić więcej jego zabytków.

 • PIOTR HASIAK

Na wycieczce podobał mi się widok z okna hotelu - na Tatry. Mimo tego, że śnieg stopniał na górskich szczytach wciąż był widoczny. Gdy byliśmy w termach, na dworze nie było za ciepło, jednak woda była gorąca, więc mogliśmy wypływać na zewnątrz. Czwartego dnia widzieliśmy smoka wawelskiego, który co pięć minut zionął ogniem . Zwiedzaliśmy również kopalnię soli, gdzie były ruszające się multimedialne obrazy. W kopalni soli  w Bochni jeździliśmy  wagonikami. Podobała mi się  ta wycieczka i chętnie jeszcze raz bym tam pojechał.  

 • PAULINA GÓRSKA

Najbardziej  podobało mi się jak byliśmy w Termach. Było bardzo fajnie i zabawnie. Były tam
3 zjeżdżalnie, pomieszczenie z kulą do fal i wyjście  na zewnątrz. Na wycieczce mi się bardzo podobało. Mam nadzieję, że kiedyś tam jeszcze pojadę.

 • ANTEK KOŁTUN

Na wycieczce najbardziej podobało mi się zwiedzanie kopalni soli w Bochni. Przewodnik opowiadał ciekawe historie związane z kopalnią. Zachwycił mnie tzw. ogródek zwisających kalafiorów oraz opowieść o kapiącej z niego wodzie. Interesowały mnie bardzo urządzenia wykonane z drewna, które służyły do wydobywania soli z kopalni. Zdziwiło mnie, że w kopalni może być sala sportowa, jadalnia
i kaplica, po środku której są tory, i po których jeździ kolejka. Fajna była przejażdżka wagonikami. Żałuję tylko, że nie zjechaliśmy zjeżdżalnią.

 • SEBASTIAN SKROBICH

Moim zdaniem najciekawszym miejscem na wycieczce czterodniowej była kopalnia soli w Bochni, ponieważ zjeżdżaliśmy windą na sam dół do kopalnianych tuneli, które podtrzymywały wielkie belki drewna, cała kopalnia była obłożona drewnem, bardzo twardym. Drugim najciekawszym miejscem było Zakopane, ponieważ chodziliśmy po Dolinie Kościeliskiej otoczonej szczytami gór.  Droga była dosyć długa, ale sobie poradziłem. Trzecim ciekawym miejscem były termy ,,Bania”, tam spędziliśmy dużo czasu. Zjeżdżaliśmy ze zjeżdżalni: pierwszej czyli turbo, drugiej z pontonami i trzeciej - zwykłej basenowej. I jeszcze mogliśmy w Termach wypłynąć na odkryty basen. Następnym miejscem, które zrobiło na mnie wrażenie jest Kraków. W Krakowie widzieliśmy Smoka Wawelskiego, zwiedzaliśmy Kościół Mariacki
i Wawel,  tam widzieliśmy starodawne pokoje królewskie, meble i arrasy z historiami np. o arce Noego. Miejsce, które miło wspominam to także hotel, ponieważ spędziłem tam miło czas z kolegami. Mieliśmy dyskoteki lub graliśmy w bilard itp. Moim zdaniem wycieczka była fajna, ciekawa i chciałbym pojechać tam jeszcze raz.

 • KAROL RYBAKOWSKI

Moim zdaniem najciekawszym miejscem były Tatry, ponieważ widoki były niesamowite i nie mogłem przestać patrzeć; było po prostu wspaniale. W Zakopanem było Tatrzańskie Muzeum z wypchanymi zwierzętami. Było niesamowicie i ciekawie. Pan przewodnik mówił nam o różnych ciekawostkach przyrodniczych np o życiu tatrzańskich zwierząt, czy  domach zamieszkanych przez górali. Podobało mi się również spotkanie ze Smokiem Wawelskim w Krakowie, ponieważ wyglądał niesamowicie i ziewał ogniem. Wycieczkę oceniam wysoko, ponieważ było ciekawie, zabawnie i ogólnie mega mega super.  

 • GRZEGORZ JANIA

Najbardziej na wycieczce czterodniowej podobał mi się punkt widokowy na Gubałówce w Zakopanym, ponieważ był z niego cudowny widok na Tatry. Nawet można było dojrzeć z niego krzyż na Giewoncie, który ma około 14 metrów wysokości. Poniżej Gubałówki znajdował się wielki targ, na którym można było kupić różne ciekawe pamiątki i zabawki.

 • JULIA TRZCIŃSKA

Niedawno byłam na czterodniowej wycieczce. Zwiedzaliśmy Kraków, Bochnię, Zakopane i okolice.  Najbardziej podobał mi się Kraków i Zakopane. W Krakowie podobał mi się zamek na Wzgórzu Wawelskim.  A natomiast w Zakopanem zachwyciłam się Muzeum Tatrzańskim, Bacówką, którą można by nazwać fabryką oscypków i termami „Bania”. Jeszcze raz chętnie pojechałabym w te miejsca. Bardzo mi się podobała wycieczka.

 • MICHAŁ KĄSEK

Wycieczka szkolna była bardzo ciekawa i pouczająca. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc.
W Krakowie najbardziej podobał mi się Wawel i podziemne muzeum. W Bochni kopalnia soli  jest przepiękna. Super było na wycieczce. Z pewnością wybiorę się tam jeszcze raz.


 • ROKSANA KUCHARSKA

Drugiego dnia naszej wycieczki pojechaliśmy do Białki Tatrzańskiej do term  "Bania". Spędziliśmy tam trzy i pół godziny. Woda w basenach była bardzo ciepła. Najlepsza  ze zjeżdżalni, według mnie, to zjeżdżalnia "Turbo". Moim zdaniem to miejsce każdemu podobało się najbardziej spośród miejsc, które odwiedziliśmy podczas całej wycieczki.


 • WIKTORIA BERNAGIEWICZ

Na wycieczce najbardziej podobało mi się w Zakopanem a dokładnie na Gubałówce, ponieważ mogliśmy podziwiać widoki z wagoniku jadącego tam i z powrotem. Niesamowitym miejscem jest przepiękny Giewont, na którego tle zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie. Zakochałam się w górskich termach ,,Bania". Było tam dużo atrakcji i oczywiście ciepłej wody. Byliśmy także w Dolinie Kościeliskiej, gdzie również było pięknie oraz ciekawie.

 • KRZYSZTOF FILAROWSKI

Dnia 16.05.2017 uczniowie z klas 4-6 wraz z wychowawczyniami wyruszyli na wycieczkę do Bochni, Zakopanego oraz Krakowa.
Pierwszy dzień spędziliśmy na zwiedzaniu kopalni soli kamiennej w Bochni, chyba każdy skusił się na polizanie ściany. Pod koniec dnia pojechaliśmy do Zakopanego do hotelu.
Drugi dzionek spędziliśmy na zwiedzaniu pięknych Tatr.  Po długiej wędrówce Doliną Kościeliską, spotkała nas przyjemna rzecz a mianowicie kąpiel w termach Bania. Trzeci dzień poświęcony poznawaniu Zakopanego. Zwiedziliśmy Krupówki, wiele muzeów oraz wyjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Odwiedziliśmy również cmentarz Pęksowy Brzyzek, na którym byli pochowani ważni ludzie np. sam Kornel Makuszyński.
Czwarty a zarazem ostatni dzień był poświęcony Krakowowi. Zwiedzaliśmy dwa muzea  i zrobiliśmy sobie zdjęcie przy smoku wawelskim. Po zwiedzaniu pożegnaliśmy naszą panią przewodnik i wyjechaliśmy z Krakowa do domu w Szalejowie Górnym, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

 • AMELIA LUTOSŁAWSKA

W dniach od 16 do 19 maja 2017 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Zakopanego, Krakowa i Bochni. Pierwszego dnia byliśmy w kopalni soli  Bochni, drugiego i trzeciego dnia w Zakopanem, a czwartego w Krakowie. Wszędzie było naprawdę bardzo ciekawie i wesoło, ale najbardziej podobało mi się muzeum podziemne, które znajdowało się w Krakowie. Nie wiedziałam, że przy zwiedzaniu muzeum można mieć tyle frajdy. W mojej ocenie ta wycieczka była najlepszą szkolną wycieczką, na jakiej do tej por miałam okazję być ."Wszystkie dzieci Nasze są"

Z okazji  Dnia Dziecka członkowie Małego Samorządu Uczniowskiego złożyli szczere i radosne życzenia wszystkim uczniom Naszej Szkoły. Dodatkowo każdy otrzymał mały słodki upominek.

Na twarzach dzieci malował się uśmiech.....

Lena Machoś. Tosia Rogoz. Jasiu Krasnikiewicz. Karolinka Zawadzka.MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY
POD HASŁEM: ,,TO JUŻ UMIEM
’’

         Dnia 30.05. br odbyła się w naszej szkole I edycja międzyszkolnego konkursu wiedzy ,,To już umiem’’. Konkurs był adresowany do uczniów z kl. I - III posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim i umiarkowanym. Uczestnikami konkursu byli nasi uczniowie oraz uczniowie z Zespołu Szkół Integracyjnych w Kłodzku.
         Celem konkursu było wspomaganie wszechstronnego rozwoju uczniów, wzmacnianie poczucia własnej wartości, motywacja do samodzielnego podejmowania działań, integracja środowiska uczniowskiego jak i również nauczycieli szkół integracyjnych. Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali przydzielone zadania. Podczas konkursu panowała przyjazna atmosfera. Był to czas poświęcony na ukazanie umiejętności uczniów, które nabyli dotychczas w szkole jak  i również na wspaniałą wspólną zabawę.
         Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wiedzy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy:
mgr Ewelina Strąk,
mgr Iwona Brzechfa
Mistrzowie Krasomówstwa 2017 roku wyłonieni !!!


         Po raz piąty w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbył się konkurs mający na celu wyłonić Mistrza Krasomówstwa. Uczniowie klas IV, V i VI stanęli w szranki prezentując wybraną baśń lub legendę. Uczestnicy musieli zaprezentować utwór, którego bohaterem był smok.
         Jury w składzie: pani Monika Fedak, pani Anna Hnatów -Biela, pani Teresa Biel - Lutosławska i pani Tamara Dziurhaluk, wyłoniło zwycięzców.
         Mistrzyniami Krasomówstwa klas IV zostały ex aequo: Antonina Burchard uczennica Szkoły Podstawowej w Krosnowicach i Emilia Tracz  uczennica Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym.
         Mistrzem Krasomówstwa klas V została Karolina Żwirełło uczennica Szkoły Podstawowej w Krosnowicach.
         Mistrzem Krasomówstwa klas VI została Amelia Kromska reprezentująca Szkołę Podstawową w Krosnowicach.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!
Pan Jerzy z Ośrodka Rehabilitacji „Jerzy dla Jeży”
Z wizytą U NasZ inicjatywy  Towarzystwa Obrony Zwierząt w naszej szkole została przeprowadzona akcja zbiórki żywności oraz ręczników papierowych dla poszkodowanych podczas zimy jeży. Bardzo dziękujemy Wszystkim za ofiarowana pomoc. Z wyrazami wdzięczności za tak aktywną pracę Naszego Koła z wizytą przybył Pan Jerzy Gara, który od wielu lat opiekuje się chorymi, pokrzywdzonymi jeżami. Jego kompanem był jeż Jeżynka, która straciła nóżkę i już do końca będzie podopieczną Pana Jerzego.  Dzieci z wielka uwagą wsłuchiwały się w opowiadania Naszego bohatera. Zadawały wiele pytań. Na koniec Jeżyna przywitała samodzielnie wszystkie dzieci i nawet się nie bała, bo jak stwierdził Pan Jerzy  wszyscy byli bardzo cicho na co jeże reagują przyjaźnie.

Lena Machoś- opiekun TOZRPMiędzynarodowy Dzień Ochrony Praw Zwierząt
22 maj 2017Szkolne Koło Towarzystwa Obrony Zwierząt RP działające w Naszej Szkole w myśl słów:
Im więcej Naszej miłości Tym większa pomoc dla wszystkich zwierząt zorganizowała dla wszystkich uczniów szkoły apel porządkowy.
Przekazując cenne informację dotyczące jak ważna jest pomoc zwierzętom, szacunek wobec nich zakończyli swój występ prezentacją multimedialną.
Na twarzach uczniów rysował się promienny uśmiech, ale i zaduma.
Myślimy, że była to ważna lekcja dla Nas Wszystkich.
Kochajmy zwierzęta!!!!!.

Lena Machoś opiekun Szkolnego Koła TOZRPGinące zawody

16 maja br. odbyła się wycieczka klasy I i II a do skansenu w Kudowie Zdroju, gdzie uczniowie idąc „Szlakiem ginących zawodów” zapoznali się m. in z zawodem kowala, obejrzeli tkactwo oraz stare narzędzia i maszyny. Uczniowie mieli także okazję samodzielnie wykonać własnoręczne naczynie z gliny (wazonik) oraz posmakować kromki chleba z masłem, który jest wypiekany tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Uczniowie mieli okazję zobaczyć staropolskie gospodarstwo, drewniane chaty wiejskie, wiatrak oraz mini zoo, które było dla nich największą atrakcją. Okazało się, że uczniowie mają dość dużą wiedzę na ten temat i przewyższają wiedzą nawet gimnazjalistów. Na zakończenie wycieczki wszyscy poszli na spacer do parku zdrojowego w Kudowie, gdzie każdy zjadł pysznego loda oraz mógł pobawić się na placu zabaw. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki, która na długo zostanie im w pamięci.

Tekst: Magdalena Morys
Zdjęcia: Jadwiga Kapłan
Majtka,
Magdalena Morys
Występ koła teatralno-wokalnego
pt. „ Dziewczynka z zapałkami”.


         Dnia 18 maja br. w naszej szkole, odbył się premierowy pokaz Teatru Młodego Widza pt. „ Dziewczynka z zapałkami”. Uczniowie klasy II b i III b  swoim wystąpieniem pokazali, jak piękny może być świat bajką malowany. Młodzi aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role, na scenie nie zabrakło także pokazu umiejętności tanecznych i wokalnych. Wszyscy  byli bardzo dumni z tego, że mogą pokazać swoje  aktorskie umiejętności, które były szlifowane pod okiem opiekuna koła p. Joannę Bujak.Nasze jedyne, niepowtarzalne, ukochane
MAMY


Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCEGO SIĘ ŚWIĘTA DNIA MAMY- 26 MAJ

Mały Samorząd Uczniowski zorganizował wernisaż prac plastycznych uczniów klas II i III
ich.
Zawisły w holu szkoły przypominając wszystkim jak wspaniałą osobą jest mama.
Dziękujemy Wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w nasz pomysł.

Mały Samorząd UczniowskiWycieczka do Polanicy „Szlakiem Mrówek”

         16 maja jak co roku na wiosnę uczestniczyliśmy w wycieczce zaproponowanej nam przez Nadleśnictwo Zdroje w Szczytnej. Tym razem zajmująca się edukacją leśną pani Jagoda Grygiel zabrała nas w świat mrówek, poznaliśmy nie tylko budowę ich ciała, ale również hierarchię panującą w mrowisku i sposób ich życia. Wszyscy postanowiliśmy być przyjaciółmi mrówek, wiedząc jakie korzyści przynoszą one w lesie.
         Bawiliśmy się również w budowę własnego mrowiska, było ciekawie i zabawnie. Oczywiście były nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo i specjalnie dla nas przygotowane ognisko.

Bardzo dziękujemy
Uczniowie klas IV VI.Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" 2016/2017


Wyniki:

Najlepiej w szkole napisał uczeń klasy IV „a”  WOJCIECH MILER, który otrzymał wynik
bardzo dobry(108,75 pkt.), KAJA LONGAWA uczennica klasy VI otrzymała wyróżnienie (117,50 pkt.)

 • W kl. II najlepiej napisała Weronika Nosek (42,25 pkt.).

 • Z klas III najlepszy wynik uzyskała uczennica klasy III „a” Antonia Rogóż (62,25pkt.), w III „b” najlepiej napisała Emilia Strychaniecka (55,00 pkt.)

 • W klasie IV „b” najlepszy wynik uzyskała Emilia Tracz (76,75), a tuż za nią Hanna Tracz (75,75).

 • Z klasy piątych najlepiej napisał uczeń klasy V „a” Karol Kozak, któremu do wyróżnienia zabrakło tylko 1,25 punktu. W V „b” najwyższy wynik uzyskał  Mikołaj Korniów (68,25)


WSZYSTKIM UCZNIOM GRATULUJEMY.KONKURS GMINNY „DBAJMY O ZDROWIE”

Dnia 27.04.2017 w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbył się konkurs z zakresu edukacji zdrowotnej pt: „Dbajmy o zdrowie”. Nasza szkoła od kilku lat aktywnie uczestniczy w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. W tym roku otrzymała Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Konkurs miał na celu m. in wdrożenie dbałości o zdrowie, kształtowanie nawyków higienicznych, utrwalenie zasad zdrowego trybu życia oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas II i III szkół podstawowych z gminy Kłodzko. Uczniowie mimo licznych konkurencji bardzo dobrze się bawili i walczyli o jak największą ilość punktów. Tematyka konkursu była bardzo różnorodna a każdy w grupie mógł znaleźć coś dla siebie. Było dużo śmiechu i pozytywnych emocji. Podczas konkursu uczniowie i opiekunowie mogli częstować się zdrowymi przekąskami w postaci owoców i soków.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym
48 punktów
II miejsce Szkołą Podstawowa w Krosnowicach

Wszystkim uczestnikom gratulujemy serdecznie wiedzy i umiejętności. Zapraszamy do II edycji już za rok.

Organizatorzy:
Joanna Bujak,
Jadwiga Kapłan
Majtka,
Marlena Wielgosz - FranczukWyniki szkolnego konkursu plastycznego ,,Kolorowa Wielkanoc’’

         12.III. br został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny ,,Kolorowa Wielkanoc’’, który był skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Jest to już III edycja tego konkursu. Wpłynęło wiele ciekawych prac zarówno z klas I- III jak i IV VI.
         Głównym celem konkursu było rozwijanie aktywnej twórczości plastycznej dzieci, kultywowanie tradycji wielkanocnych oraz prezentowanie osiągnięć artystycznych uczniów.
Prace były oceniane w II kategoriach kl I
III oraz IV VI. W każdej kategorii zostały przyznane pierwsze trzy miejsca oraz wyróżnienia.
Wyniki były następujące:

Kl I III:

I miejsce: Emilia Strychaniecka
II miejsce: Martyna Paszowska
III miejsce: Kacper Jarząb
Wyróżnienie: Mateusz Sporek

Kl IV
VI:
I miejsce: Kaja Longawa
II miejsce: Julia Kłosek
III miejsce: Dominik Lechowicz
Wyróżnienie: Konrad Paździorko

Dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na kolejną edycję  w przyszłym roku szkolnym!

OrganizatorzyDRODZY RODZICE ORAZ UCZNIOWIE!!!!!


Towarzystwo Obrony Zwierząt RP działające w Naszej Szkole rozpoczyna Akcję zbiórki karmy (MOKREJ DLA KOTÓW), czarno-białych gazet oraz ręczników papierowych dla pokrzywdzonych podczas zimy jeży z Ośrodka Rehabilitacji „Jerzy dla Jeży” w Kłodzku.

Otwórzcie swoje serca na los zwierząt. Pomóżmy im przeżyć.
Za okazaną pomoc DZIĘKUJEMY!!!!!!!
(Lena Machoś- opiekun)
Żegnaj zimo, witaj wiosno!


         W ramach obchodów Dnia Wiosny stworzyliśmy dwie ekologiczne Marzanny "Lusię" i "Żyrafinę". W trakcie twórczej pracy powstały peany, czyli utwory poetyckie na cześć naszych kukieł. Po zaprezentowaniu ich na forum szkoły, postanowiliśmy - żeby tradycji stało się zadość - dokonać oficjalnego spalenia symboli zimy. Choć niektórym było bardzo smutno, to zima dzięki nam odeszła bezpowrotnie.

SZÓSTOKLASIŚCI

P.S. W związku z tym, że nie wszyscy potrafili rozstać się z symbolami zimy, na dworze mamy to co mamy.
O czym mówią drzewa?

         W ramach zajęć interdyscyplinarnych, klasa VI uczestniczyła w warsztatach plastyczno literackich.
         Najpierw odbyły się plenerowe zajęcia plastyczne. Szóstoklasiści poszukiwali drzew, które następnie rysowali. W trakcie twórczej pracy mieli wsłuchiwać się w przyrodę, aby zajrzeć w głąb duszy wybranego drzewa i opowiedzieć zasłyszaną od niego historię.
         Efektem zajęć są piękne plastyczne szkice i literackie opowieści.
My tak bardzo chcemy
Aby NASI NAUCZUCIELE
Kolorow
ą Wielkanoc mieli!!!

Mały Samorząd Uczniowski  postanowił tegoroczne Święta Wielkanocne uczcić wyjątkowo.
Każdy nauczyciel oraz pracownik szkoły oprócz z serca płynących życzeń otrzymał kolorową pisankę
symbol życia.
Oto Nasze słowa:

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy Wam życzenia pełne słońca i radości.
Niech spełnią się wszystkie Wasze
marzenia, a   troski na dobre odejdą wraz z zimą.
Życzymy nadziei na lepsze jutro.


   Tosia, Karolinka, Jasiu- członkowie Małego SamorząduKonkurs międzyszkolny pt. "Wiersze, które dzieci kochają"


         Dnia 11 kwietnia 2017r. w naszej Szkole odbyła się szósta edycja konkursu międzyszkolnego (gminnego) pt. "Wiersze, które dzieci kochają" dla uczniów klas 0-III. Organizatorką konkursu jest Pani Tamara Dziurhaluk nauczycielka-bibliotekarka. Do udziału zgłoszeni zostali uczniowie z następujących placówek: SP w Wojborzu, PG w Szalejowie Dolnym, PG w Bierkowicach, SP w Jaszkowej, SI w Szalejowie Górnym oraz SP w Żelaźnie. Wszystkie dzieci były pięknie przygotowane, odświętnie ubrane i bardzo przeżywały swój występ. Jak zawsze wybór najlepszych przysporzył jury wiele kłopotu, ponieważ wszystkie recytacje były na bardzo wysokim poziomie. Świetny też był dobór tekstów, za co szczególnie należy podziękować rodzicom i nauczycielom.

W kategorii klas 0-I zwyciężyli:

 • miejsce I -  Adrian Izdebski - PG w Szalejowie Dolnym

 • miejsce II- Karolina Zawadzka - SI w Szalejowie Górnym

 • miejsce III- Marika Kościółek - PG w Bierkowicach

 • wyróżnienie - Martyna Górska - SP w Wojborzu


W kategorii klas II-III:

 • miejsce I - Patrycja Szajter - SI w Szalejowie Górnym

 • miejsce II - Martyna Bojko - SP w Wojborzu

 • miejsce III - Tymoteusz Bartlewski - SP w Żelaźnie

 • wyróżnienie - Maja Gruszka- SI w Szalejowie Górnym


Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.


tekst i zdjęcie:
mgr Tamara Dziurhaluk
n-l bibliotekarz
Szkolna Liga Językowa


       Piąta edycja Szkolnej Ligi Językowej dobiegła już końca. Najlepsi uczniowie klas IV-VI rywalizowali w trzech rundach, sprawdzając swoją wiedzę leksykalną z języka angielskiego. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy wynik uzyskał uczeń klasy VB, Karol Rybakowski, która zdobyła łącznie 65 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się Wiktoria Bernagiewicz z klasy VI, a podium uzupełnił Krzysztof Filarowski również z klasy VI. Nagrody w konkursie to puchar przechodni, jak również książki o tematyce językowej Beaty Pawlikowskiej. W klasyfikacji drużynowej, najlepiej wypadła klasa VI zdobywając 127 punktów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału za rok, w kolejnej edycji Szkolnej Ligi Językowej.


Szczypiorek, koperek- Bomba witamin.
Zakładamy własne ogródki.


Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klasy pierwszej i drugiej wstąpili w roli OGRODNIKÓW.
Przygotowując grunt- ozdabianie donic, wsypanie ziemi, przeszli do etapu wysiewu nasion.
Pracy było dużo, wśród uczniów panował spokój i skupienie a w tle  dobiegały rytmy skocznych piosenek . na koniec każdy przygotował  tabliczki z nazwami posianych nasion.  I GOTOWE!!!! Teraz tylko podlewanie i oczekiwanie na pierwsze efekty pracy.

Lena Machoś
Pomaganie nas nakręca!

         W tym roku wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariuszy postanowili przyłączyć się do kolejnej akcji wspierającej działalność Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, czyli ,,Wrocławskiego Biegu Sponsorowanego”. W lutym i w marcu wolontariusze poszukiwali sponsorów, którzy byliby chętni i gotowi do finansowej pomocy chorym dzieciom. Udało im się to w 100 %!!! Łącznie zebrali 429 zł. Natomiast 21 marca, na rozpoczęcie wiosny, pojechaliśmy do Wrocławia, aby wspólnie z innymi placówkami pobiegać na rzecz podopiecznych wrocławskiego hospicjum. Cała inicjatywa została zrealizowana również dzięki Radzie Rodziców, która w całości sfinansowała wolontariuszom przejazd. Bardzo serdecznie dziękujemy za hojność i okazaną empatię.


Marlena Wielgosz- Franczuk
Katarzyna Hoffman- Choduń
Ale było miło i ciekawie…


         28 marca 2017 r. dwie klasy piąte wyruszyły na kolejną wspólną wycieczkę, tym razem do Wrocławia.
         Pierwszym miejscem, jakie odwiedziliśmy był park trampolinowy, który zrobił na nas niesamowite wrażenie. Uczniowie mieli możliwość oprócz skakania na trampolinach, bawić się w basenie z piankami, huśtać na linach i uprawiać wiele innych akrobatycznych ćwiczeń. Po tych jakże miłych szaleństwach, udaliśmy się do hydropolis- centrum wiedzy o wodzie. Różnorodne technologie multimedialne, jakie tam zobaczyliśmy, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.
         Na koniec wyruszyliśmy do KFC, a następnie do domów.Nagrody rozdane!

         W poniedziałek 20 marca odbyło się rozstrzygnięcie II edycji międzyszkolnego konkursu plastycznego dla osób niepełnosprawnych pod hasłem ,,Wizerunek wiosny”. Przyjechali do nas goście z różnych placówek, m.in. z Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku, z Zespołu Szkół Integracyjnych w Kłodzku oraz z Domu Pomocy Społecznej w Podzamku. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, osoby, których prace wygrały bądź zostały wyróżnione, otrzymały także dyplomy. Została również dostrzeżona praca nauczycieli, którzy sprawowali opiekę nad uczniami w trakcie wykonywania prac i motywowali ich do ukończenia swojego dzieła. Po wręczeniu nagród odbyły się warsztaty plastyczne. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnej edycji konkursu.

Marlena Wielgosz- Franczuk
Konkurs recytatorski „Pegazik”


Nikola Zawadzka uczennica klasy IVb zajęła II miejsce w Gminnym konkursie recytatorskim „Pegazik”. Nasz recytatorski talent reprezentował naszą szkołę w Powiatowych eliminacjach Konkursu recytatorskiego „Pegazik”.

Gratulujemy sukcesów!!!
Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie


         Dnia 22 marca 2017 roku w naszej szkole gościliśmy pana Lecha Stempel, wojewódzkiego koordynatora Szkół Promujących Zdrowie. Była to wizyta bardzo oczekiwana, ponieważ nasza placówka kilka lat temu przystąpiła do sieci szkół promujących zdrowie. Samo przystąpienie to nie wszystko, standardem wymaganym do otrzymania wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie, było przede wszystkim podjęcie szerokich działań wytyczonych w planie ewaluacji i standardach wymagań zdefiniowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji mieszczącego się w Warszawie. Po kilkuletniej ciężkiej pracy całej społeczności szkolnej i lokalnej w dniu dzisiejszym właśnie, otrzymaliśmy upragniony certyfikat i znaleźliśmy się wśród dolnośląskich szkół które ten certyfikat posiadają. Nie ustajemy na tych działaniach i obecnie będziemy się starać o nadanie Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Jeszcze większe wyzwanie i jeszcze więcej możliwości do pozyskania większej ilości partnerów naszej szkoły oraz zwiększenie promocji naszej placówki w środowisku lokalnym i ogólnokrajowym.

Z podziękowaniami dla uczniów, nauczycieli,
rodziców, partnerów placówki
Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Joanna Bujak
POZDROWIENIA Z …


         Przesyłam pozdrowienia z Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w którym mieliśmy lekcję muzealną i warsztaty. Zdobyliśmy  dużo ciekawych informacji o historycznym Kłodzku. Poznaliśmy historię wielu zabytków. Obejrzeliśmy prezentację przedstawiającą powstanie pocztówki, a następnie własnoręcznie wykonaliśmy karty pocztowe. Te, które widzicie są efektem pracy klasy szóstej.
         Zaliczam tę wycieczkę do udanych.

Michał K.Ewaluacja zewnętrzna


         W dniach 27 do 30 marca 2017 roku w Szkole Integracyjnej w Szalejowie Górnym odbędzie się ewaluacja zewnętrzna prowadzona przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Wizytatorzy ds. ewaluacji starają się uzyskać pełny obraz funkcjonowania placówki w obszarach wyznaczonych przez wymagania sformułowane przez Ministra Edukacji Narodowej:
         Wymaganie 5 Kształtowane są postawy i respektowane normy społeczne.
         Wymaganie 6. Szkoła lub placówka wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji.
         Będą rozmawiać z dyrekcją i nauczycielami, uczniami i rodzicami. Istotna jest także rozmowa z przedstawicielami instytucji
i organizacji, z którymi szkoła na co dzień współpracuje.
         Wypływające z ewaluacji wnioski zostaną zawarte w raporcie, który w maju 2017 roku zostanie zamieszczony na platformie internetowej
www.npseo.pl oraz na naszej stronie internetowej.

Rada Pedagogiczna
Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”


         16 marca 2017, jak co roku, uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie. W tym roku bardzo licznie, bo aż 28 osób z klas od II do VI rozwiązywało zadania.  Konkurs rozpoczęła pani dyrektor o godzinie 9:00 rozdaniem arkuszy z zadaniami. Jego wyniki ogłoszone zostaną 12 maja, więc trzymamy kciuki za wszystkich uczestników.Wiosenne siewy czas zacząć.


         Uczniowie  szóstej klasy nie tylko wysiewają zioła na zielnik , który powstaje przed budynkiem, ale również sadzą drzewa.  Wspólnie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szalejowie Górnym oraz panią sołtys Teresą Biel-Lutosławską, która zorganizowała całą akcję, posadziliśmy 4 lipy przed naszą szkołą. One w przyszłości dadzą nam cień w letnie upalne dni.PIERWSZAKI W KŁODZKU

Dnia 16 marca 2017 roku klasa I wraz ze swoimi nauczycielkami wybrała się na wycieczkę do Kłodzka. Mali uczniowie mieli okazję obejrzeć bajkę w kinie pt: „Lego Batman”, na którą czekali już od dawna. Jak się okazało bajka bardzo się im podobała i wywołała wiele emocji zwłaszcza wśród chłopców, którzy stwierdzili, że jak dorosną chcą być tacy jak Batman walczyć ze złem i ratować świat. Niestety obok kina słynny Jupi Park jest nieczynny, dlatego dzieci mogły tylko pobawić się na grach stojących obok wejścia do kina. Mimo tego zabawa była super. Następnie cała klasa z Panią Gabrysią i Panią Jadzią odwiedziła restaurację McDonalds, gdzie uczniowie sami mogli dokonać zakupów zestawów oraz nauczyć się posługiwania prawdziwymi pieniędzmi. Na końcu wszyscy świetnie się bawili rozgrywając mecz koszykówki w maleńkiej sali restauracji. Zmęczeni, ale szczęśliwi wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzach do szkoły wiedząc, ze tego dnia nie będzie już lekcji…

Tekst i zdjęcia Jadwiga Kapłan Majtka
,,LEKKI TORNISTER’’

         W miesiącu marcu nasza szkoła przystąpiła do udziału w Ogólnopolskim Projekcie ,,Lekki Tornister’’, który był skierowany do uczniów klas I III. Głównym jego celem było rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na zmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a co za tym idzie - działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów.
         Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Dzięki atrakcyjnym kartom pracy oraz zabawom ruchowym przygotowanym przez organizatorów projektu, dzieci dowiedziały się jaki powinien być ich plecak, jak prawidłowo go spakować i nosić. Na zakończenie zajęć, każdy uczeń  miał na zadanie domowe spakować poprawnie swój plecak według wskazówek, które zostały omówione na spotkaniu.  Następnego dnia po ,,badaniu
’’ plecaków, przez nauczycieli  każdy uczeń otrzymał Order ,,Tornistrowego Specjalisty’’.
         Mam nadzieję, że udział w tym projekcie utrwali w Naszych uczniach prawidłowe nawyki pakowania plecaków jak i również ich noszenia.

Koordynator projektu:
mgr Ewelina StrąkBUDKI  LĘGOWE zbudowane.
Chcemy wi
ęcej ptaków wiosną.


         Dziś- wtorek  14.03.2017 r. członkowie Szkolnego Koła TOZRP „ Anioły ze Szkoły” pod okiem opiekuna zbudowali  ciekawe budki lęgowe dla ptaków. Wykorzystując pudełka tekturowe, bibułę, drewno, taśmę, druciki stworzyli „domostwo” dla nowych piskląt.
         Cieszymy się, że możemy pomagać wczesną wiosną. Niech śpiew ptasi otoczy naszą okolicę i niesie radość zbliżającej  się kolorowe, radosnej wiosny.

Lena Machoś- opiekun TOZRP „ Anioły ze Szkoły”
Ferie! Ferie! - wypoczynku czas!

         W dniu poprzedzającym ferie zimowe, czyli 10 lutego 2017 roku, Mały Samorząd Uczniowski dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczniów podczas zimowego wypoczynku poprowadził apel porządkowy.
         Prezentacja multimedialna z elementami wywiadów z uczniami oraz zdjęciami cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów oraz nauczycieli.
         Bardzo cieszymy się, że mogliśmy być autorami tak bardzo ważnego tematu: BEZPIECZNE FERIE 2017

Lena Machoś  
ZDOBYLIŚMY TYTUŁ
"M A K S Y M A L N I E    L E Ś N E J    S Z K O Ł Y"

Nadleśnictwo Zdroje zorganizowało II Przegląd Twórczości Dziecięcej w Szczytnej. Do konkursu zakwalifikowało się 8 szkół. Rywalizowaliśmy w czterech konkurencjach:

 • "Odgłosy lasu"- I miejsce- Grzegorz Jania i Jakub Syper (kl. Vb)

 • "Leśna piosenka"- I miejsce- Maja Gruszka, Kornelia Rogóż, Emilia Strychaniecka, Mateusz Ząbek (kl.IIIb)

 • "Słowo na temat lasu"- I miejsce- Dominika Kowalska, Zofia Kołtun, Oliwia Jankowska, Daniel Matysiak, Karol Kurowski, Marcel Borsuk (kl.IIIa)

 • "Taniec Zwierzaka"- V miejsce- Milena Czerwińska (kl.IIb)


W końcowej klasyfikacji zdobyliśmy
I miejsce i zaszczytny tytuł "Maksymalnie Leśnej Szkoły" oraz notebooka.Walentynkowa pracownia krawieckaPodczas zajęć świetlicowych uczniowie klasy III b przygotowywali walentynkowe podarunki- własnoręcznie szyte serduszka. Każde pięknie ozdobione świecącymi cyrkoniami.
Każdy umiejętnie wykazał się techniką  nawlekani nici, szycia igłą oraz projektowania wyglądu samego serduszka.
Brawoooooo!!!!!!!!

Lena Machoś
Z okazji Dnia Przyjaciela
Przybyli do NAS dobrzy znajomi
ze schroniska  „Pod Psia Gwiazdką„         Dnia 02.02.2017 r. w podziękowaniu za zebraną przez Naszą Szkołę karmę zagościli pracownicy schroniska wraz z Diksem- zaadoptowanym pieskiem. Szalony kundelek urzekł wszystkich urokiem, ale i sztuczkami, które wykonywał wraz ze swoim opiekunem. Uczniowie  zasłuchani w opowiadaniach: jak można adoptować pieska, jak się nim opiekować zadawali wiele pytań.
         Była to lekcja p.n.  „PIES na dobre i złe zawsze przyjacielem jest”.

Lena Machoś „ Anioły ze Szkoły”
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego