Część I - Szkoła Podstawowa w Szalejowie Górnym

Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
w Szalejowie Górnym
Przejdź do treści

Część I

#Koronawirus

W świecie komiksu - bohaterowie Kajko i Kokosz


Damian Naryński


Motoryka mała to takie czynności, jak:  pisanie, ugniatanie, rysowanie, malowanie, chwytanie,  od którego rozwój motoryki małej, zaczynają już niemowlęta np. chwytając zabawkę. Rozwój motoryki małej to jak najlepsze przygotowanie ręki do nauki pisania i ogólnej sprawności małych rączek. Dlatego warto o tym pamiętać już od samego początku, zaczynając z dzieckiem wszystkie zabawy, które mają za zadanie pobudzić rozwój dziecięcej dłoni. Poleca się tu wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne. Dzięki nim dziecko rozwinie zdolności manualne, nauczy się wiązania sznurówek i cierpliwości a my będziemy mieli pewność, że zapewniliśmy mu dobry start w przyszłość poprzez wspólnie spędzony czas na zabawie i ćwiczeniach. Motoryka mała, jak ją wspierać podczas codziennych zabaw?, zobaczcie sami.


Lena Machoś


Witam,
przedstawiam dzisiaj Państwo kilka najistotniejszych informacji odnośnie percepcji słuchowej jak również ćwiczenia usprawniające system słuchu.
Pozdrawiam serdecznie,

Marlena Wielgosz- FranczukKsiążka, biblioteka - historia druku


Damian Naryński


RUCHOME PUZZLE TO PRAWDZIWE WYZWANIE!

Układanie puzzli nie tylko pozytywnie wpływa na zapamiętywanie, zwiększa koncentrację, ale i rozwija naszą kreatywność. W trakcie poszukiwania brakujących elementów układanki nasz mózg poddawany jest intensywnej pracy, co znacznie zwiększa jego wydajność.

Zapraszam do układania wyjątkowych, bo ruchomych puzzli!
Sprawdź się!Polecam wszystkim cierpliwym i cierpliwym trochę mniej ! :)

Małgorzata Rosińska


Skuteczna nauka koncentracji dla dzieci – jak poprawić koncentrację u dziecka i pomóc mu skupić uwagę?

Lena Machoś


Zabawa zawsze była bliska ludziom. Można w niej znaleźć radość, poczucie więzi. Mobilizuje do aktywności, a także pozwalała wyrazić siebie. Zabawa pomaga dzieciom lepiej zrozumieć innych i otaczający je świat. Poszerza horyzonty, rozwija myślenie, kształtuje charakter, a także ma ogromne znaczenie uspołeczniające. Według Agnieszki Cibor, kierowniczki świetlicy terapeutycznej „Iskierka”, zachowanie dziecka podczas zabawy jest niczym innym, jak manifestacją uczuć, informacją o jego wewnętrznych przeżyciach i o jego ewentualnych problemach.


Lena Machoś


DRODZY RODZICE!

Zachęcam do przeczytania w wolnej chwili artykułu pt. "Co się dzieje w mózgu dziecka, które czuje złość?"
Kto z nas jej nie czuł?  W sytuacjach trudnych, stresowych nie odpuszcza nikomu...


Oby udało nam się za każdym razem usłyszeć to wołanie o pomoc...

Małgorzata Rosińska


TRZY KRATKI W PRAWO, SIEDEM W DÓŁ, PIĘĆ W LEWO...

Stwórz i wydrukuj swój własny rysunek!

Powodzenia!

Małgorzata Rosińska


W kręgu postaci i pojęć z PANA TADEUSZA.


Damian Naryński


„KORONAWIRUS. KSIĄŻKA DLA DZIECI"

Książka jest przewodnikiem dla dzieci i rodziców. Zawiera odpowiedzi na pytania, z którymi się dziś spotykamy: „Co to jest koronawirus?", „Jak się można zarazić?", „Co się stanie, jeśli złapiesz koronawirusa?", „Dlaczego część miejsc, do których chodzimy, jest teraz zamknięta?", „Co mogę zrobić, żeby pomóc"?

Warto zapoznać się z treścią tej książki wraz z dzieckiem, ponieważ w przystępny sposób są w niej opisane zagadnienia medyczne. „Koronawirus. Książka dla dzieci" może pomóc rodzicom w edukacji i budowaniu zrozumienia u dziecka dla sytuacji, która zmieniła bardzo mocno jego dziecięcy świat i która jest dla większości niezwykle trudna".

Książka dostępna w załączniku poniżej :)

A tutaj w wersji do posłuchania:


Przyjemnej lektury!

Małgorzata Rosińska


W wolnej chwili zachęcam do rodzinnego spędzenia czasu z grą polegająca na dokończeniu wylosowanych za pomocą wirtualnego "koła fortuny" zdań. Gwarantuję wiele ciekawych informacji, przemyśleń i wniosków :).

Link do gry:

Sergiusz Kotyra


Witam serdecznie,
tym razem przesyłam Państwu ćwiczenia na rozwój percepcji wzrokowej. Życzę owocnych ćwiczeń i dobrej zabawy,
pozdrawiam

Marlena Wielgosz- FranczukGrafomotoryka dotyczy manualnej sprawności rąk. Sprawność ta, przejawia się w precyzji ruchów dłoni i palców. Dzięki tej sprawności nasze palce i dłonie mogą być odpowiednio zwinne i szybkie. Grafomotoryka to również umiejętność pisania i rysowania. Dzięki ćwiczeniom grafomotorycznym pracujemy nad prawą i lewą półkulą mózgu. Dzięki tym ćwiczeniom mamy szansę na lepszą koordynację wzrokowo ruchową oraz sprawność manualną. Przykładowe ćwiczenia grafomotoryczne, ćwiczenia motoryki małej służące korekcji zaburzonej techniki pisania; ćwiczenia rozluźniające napięcie w obrębie nadgarstka, palców, poprawiające ruchy rąk; ćwiczenia służące lepszej koordynacji wzrokowo - ruchowej


Magdalena Sadowska


Kto z nas miał nie lada wyzwanie z tabliczką mnożenia, która spędzała nam sen z oczu. I nie ma co się dziwić naszym dzieciom. Wielu z nas zastanawia się, jak pomóc dziecku w jej opanowaniu. Na pewno musimy zapamiętać sobie, że tabliczka mnożenia jest podstawową umiejętnością matematyczną, którą dziecko powinno opanować w pierwszych latach nauki w szkole podstawowej. Mnożenie i dzielenie liczb wielocyfrowych i wiele innych zagadnień znacznie łatwiej dziecko opanuje mając ją w głowie. Co jest najważniejsze – tabliczka mnożenia przyda się nie tylko w szkole podstawowej, ale również w późniejszym etapie edukacji. Często zauważamy, że „wkuwanie” nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ dziecko szybciej się męczy, irytuje i najprawdopodobniej szybko zapomni tabliczkę.    Dziecko musi przede wszystkim zrozumieć istotę mnożenia. Wyuczenie się tabliczki mnożenia bez zrozumienia na niewiele się zda. Problemy pojawią się, gdy będzie trzeba zastosować ją w praktyce.


Magdalena Sadowska


Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu – ćwiczenia motoryki małej mają między innymi na celu:
  • ćwiczenie chwytu precyzyjnego
  • rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej
  • pobudzenie świadomości ręki
  • ćwiczenia spostrzegawczości i koncentracji
  • stymulacja chwytu powierzchniowego
  • doskonalenie zdolności chwytu pęsetkowego


Magdalena Sadowska


LITERACKIE BINGO
 LITERACKA ZABAWA Z OKAZJI DNIA BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK


Damian Naryński


ORIGAMI Z POMYSŁAMI :)

Od trzech lat w naszej szkole wraz z nadejściem wiosny odbywa się Międzyszkolny konkurs plastyczno - techniczny dla klas I-III pt. "ORIGAMI Z POMYSŁAMI". Konkurs powstał po to, by rozwijać wrażliwość estetyczną i twórczą ekspresję dzieci, kształtować wyobraźnię, koncentrację i sprawność manualną praz propagować sztukę origami jako atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu.

W tym roku konkurs nie może się odbyć, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy uruchomili swój zmysł twórczy i oddali się sztuce origami.


Zachęcam do zabawy!

Małgorzata Rosińska


Ćwiczymy Nasz UMYSŁ
Szukamy czterolistnej koniczynki. Do dzieła!!!!


Lena Machoś


Bajki - pomagajki
One są po to by pomóc we wszystkich tych troskach dzieciństwa, które każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu ma.
CZYTAJMY NASZYM DZIECIOM!!! TO WAŻNE NAWET BARDZOOOO.


Lena Machoś


Witajcie, w ramach terapii pedagogicznej zapraszam do zabawy Was i Waszych rodziców, a mianowicie robimy telefon ze sznurka i 2 pojemników po jogurcie lub śmietanie. Mogą być również puszki. W dnie pojemniczka robimy dziurkę                    i przewlekamy od dołu koniec sznurka, wiążemy supełek, żeby sznurek nie wypadł. Stajemy naprzeciwko siebie, naprężamy sznurek. Jedna osoba mówi do pojemniczka, druga przykłada swój pojemnik do ucha. Słychać coś? Jest to zabawa dla Małych i Dużych dajcie się ponieść zabawie!!
Obejrzyjcie film, jak młodzież zrobiła sobie taki telefon i jak świetnie się przy tym bawili


Ewelina Strąk


TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Z uwagi na trwający stan epidemii Tydzień Bibliotek odbędzie się tylko w wirtualnej przestrzeni. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi – „Zasmakuj się w Bibliotece”. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które jest inicjatorem tego święta podjęło decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza, w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie 8-15 maja, ale wyłącznie online. Zapraszam na wirtualną podróż po najpiękniejszych bibliotekach świata .


Damian Naryński


DROGA MAMO! DROGI TATO!

Wszyscy wiemy, że nie ma idealnych rodziców... Każdy, kto jest rodzicem, nie raz, nie dwa, pomyślał sobie, że nie wypełnia tej roli tak jak należy... I co wtedy?  Zwłaszcza w chwilach dużego napięcia, stresu, przeładowania obowiązkami możemy tego doświadczyć....

Zachęcam do przeczytania w wolnej chwili tego artykułu:


Pamiętajmy, że zły moment, zły dzień, zły tydzień nie czyni nas złymi rodzicami... Bądźmy po prostu prawdziwi...

I tego właśnie Państwu i sobie życzę,

Małgorzata Rosińska


Kochani rodzice Wasze pociechy uwielbiają zabawę!!!! Bawmy się wspólnie a zarazem nabywajmy nowe umiejętności i lepiej się rozwijajmy!!!


Lena Machoś


TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 MAJA 2020

Po raz siedemnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2020 r., Tydzień Bibliotek - ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2020 odbywa się pod hasłem: „Zasmakuj w bibliotece”.


Damian Naryński


Z umysłem jest  podobnie jak z ciałem – aby był sprawny i zdrowy trzeba go ćwiczyć i o niego dbać! W ramach zajęć z terapii pedagogicznej zapraszam na stronę www.brainmax.pl, na której znajdziecie ciekawe zadania na pochmurne dni. Życzę miłej zabawy.

Ewelina Strąk


OBUDŹ W SOBIE TALENT MUZYCZNY! :)

Zachęcam do zabawy i małych, i dużych w ramach rozwijania zdolności muzycznych, pamięci i koncentracji uwagi.

Na ekranie pojawią się dzwonki i zostanie odegrana melodia. Zadanie polega na jej powtórzeniu. W miarę upływu czasu - dźwięków do zapamiętania będzie znacznie więcej!

Udanego muzykowania!Małgorzata Rosińska


EKSPERYMENTY CZAS ZACZĄĆ!

Wszystkie dzieci są badaczami i odkrywcami! Lubią, jak coś syczy, bulgocze, paruje, zmienia swój kolor, kształt, nabiera niezwykłych właściwości. Młodzi naukowcy, kierując się naturalną ciekawością świata, często pytają: "Dlaczego?", "Co się stało?", "Skąd to się wzięło?" A zatem  - niech jak najczęściej eksperymentują, popełniają błędy, niech sami odkrywają to, co dawno już jest odkryte przez dorosłych.

Ciekawe doświadczenia nie zawsze wiążą się z wysokimi kosztami, nie zawsze wymagają poświęcenia dużej ilości czasu. Czasami wystarczy niewiele, żeby wprowadzić dzieci w fascynujący świat nauki.
Przedstawiam 3 eksperymenty z jajkiem w roli głównej.

Niech ciekawość otaczającym nas światem trwa! :)

Małgorzata Rosińska


5 maja to Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością intelektualną. Nie tylko dzisiaj pamiętajmy o rzeczach, które nas łączą, a nie dzielą.

Sergiusz Kotyra
BY NAUKA CZYTANIA STAŁA SIĘ PRZYJEMNIEJSZA...

Oto gotowe do wydruku puzzle wspierające naukę czytania :)
Życzę miłego i owocnego użytkowania!


Małgorzata Rosińska


Witam

W tym tygodniu w ramach integracji sensorycznej zachęcam do zabawy z dzieckiem przeprowadzając różnego rodzaju doświadczenia. Taka aktywność rozwija percepcję wzrokową, usprawnia motorykę małą, poprawia funkcjonowanie układu dotykowego, rozbudza ciekawość i aktywność życiową dziecka. Rozwija również fantazję i wyobraźnię.Pozdrawiam serdecznie

Marlena Wielgosz- Franczuk


DOLNY ŚLĄSK w fotografii Stefana Arczyńskiego - napisy w języku polskim i angielskim


Damian Naryński


Dzisiaj DZIEŃ STRAŻAKA. :)
Pamiętajmy, że ONI też mają swoje święto. Na co dzień ratują komuś życie!

Dowiedz się co nieco:


Małgorzata Rosińska


Co robić, gdy za oknem pada deszcz?
Choć już maj i słoneczko przypieka czasem pojawia się i deszcz. Zapraszam do zapoznania się z pomysłami co można wspólnie z dzieckiem robić podczas deszczowej pogody.


Lena Machoś


Prezentacja przedstawia życie i twórczość Juliusza Słowackiego.

Damian Naryński


ZOSTAŃ W DOMU I ZWIĘKSZ POTENCJAŁ SWOJEGO UMYSŁU! Ćwicz swoją pamięć, koncentrację uwagi, percepcję wzrokową i logiczne myślenie!

Gra ćwicząca pamięć roboczą. Zapamiętaj położenie kulek, a następnie je odtwórz, klikając na odpowiednie pola.

Ćwiczenie doskonalące koncentrację i percepcję. Należy wskazać, czy aktualnie pokazany kształt jest taki sam jak ten, który był pokazany przed nim.

Ćwiczenie percepcji i rozwiązywania problemów przy pomocy tej gry jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Ułóż elementy mozaiki po prawej stronie tak, aby stykające się kolory były takie same.

Łamigłówka usprawniająca logiczne myślenie. Polega na tym, aby z pierwszego drążka przenieść wszystkie kręgi na trzeci drążek. Należy pamiętać, że na raz można brać tylko jeden krąg i nie można kłaść większego kręgu na mniejszym. Im mniej wykonasz ruchów i im szybciej to zrobisz, tym lepiej!

Powodzenia! :)
Małgorzata Rosińska


"Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z faktu bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać".

Serdecznie zapraszam i małych, i dużych do podjęcia tego wyzwania. Przed Wami doskonała zabawa na rozwijanie kreatywności!
Talent plastyczny? - zbędny! Efekt? - gwarantowany!


Małgorzata Rosińska


Bawimy się biało – czerwonymi barwami. Tym razem jest to zabawa sensoryczna – przesypywanie ryżu. Wykonaliśmy ozdobne buteleczki z kolorowym ryżem, w barwach polskiej flagi narodowej. Prawda, że fajny pomysł?


Lena Machoś


Prace plastyczne z okazji 1, 2 i 3 maja.

"Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata" mówi znane polskie przysłowie. I właśnie kilka ostatnich zimowych dni przyczyniło się do katarów  Nas i Naszych pociech. Zostańmy w  domu, i zaplanujmy miło spędzić czas na wykonaniu prac plastycznych z okazji zbliżających się świąt majowych.

Planujemy przygotować trzy prace plastyczne - na każdy świąteczny majowy dzień.
  1. maja to Święto Pracy, które skojarzyło się nam z wiosną w pełnej krasie. Będziemy na dużej kartce wspólnie malować pejzaż z kwitnącymi na biało drzewami. Najpierw narysujemy szablony drzew i zamalujemy na zielone odcienie tło wykorzystując farby akwarelowe. Później będziemy pędzlami bądź palcami robić "pieczątki" płatków - tym razem z wykorzystaniem białej farby plakatowej.
  2. maja - Święto Flagi, na tę okoliczność wykonamy biało-czerwone flagi oraz kotyliony. Flagi zrobimy z kartki papieru pomalowanej do połowy na czerwono farbami. Do pomalowanych kartek dokleimy szaszłykówkę lub plastikowy kijek od balona. Kotyliony wykonamy z białej i czerwonej bibuły.
  3. maja to Święto Konstytucji 3-go maja, które uczcimy przygotowując orzełki albo inne ptaszki. Pobawimy się w odrysowywaniu orzełka z monety (na monecie kładzie się kartkę i zamazuje cały obszar monety), a później z kartki z bloku technicznego wytniemy kształt ptaszka (widok z boku), na brzuszku zrobimy otwór na skrzydełka, w który wsadzimy wycięte z papieru lub bibuły niekarbowanej skrzydełka. Ptaszki powiesimy na nitce przy żyrandolu.

Kochani rodzice w Was siła i wsparcie dla Waszych maluchów, pociech- dzieci.

Lena MachośCzy da się ćwiczyć umiejętności społeczne dzieci, kiedy ich kontakt z rówieśnikami jest ograniczony? Jak się okazuje są na to sprawdzone sposoby :)

Sergiusz Kotyra

Źródło grafiki: Consilia+ Centrum Psychoterapii i Szkoleń


Witam serdecznie,
w tym tygodniu przedstawiam Państwu propozycję zajęć z zakresu integracji sensorycznej, które rozwijają motorykę małą (sprawność oraz napięcie mięśniowe dłoni i palców).Pozdrawiam

Marlena Wielgosz- Franczuk


Motyw patriotyzmu w literaturze. Patriota to ten, kto działa z myślą nie tylko o dobru własnym, ale również wszystkich innych mieszkańców swojego kraju.
Literacki motyw w połaczeniu z malarstwem.

Damian NaryńskiEksperymenty dla dzieci w domu to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę. Chemiczne jojo, to bardzo atrakcyjny eksperyment dla małych naukowców. Dzieci mogą go przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje.  

Lena MachośCzytanie jest bardzo ważną umiejętnością. Jest to narzędzie do zdobywania dalszej wiedzy, a równocześnie pierwsze poważne wyzwanie, z którym mierzy się dziecko. Jednym nabywanie liter przychodzi niemalże mimochodem, inni muszą włożyć w to sporo energii.  Pewną trudność stanowi też czytanie sylab, mimo znajomości liter. Po co więc czytanie sylabowe?

Damian Naryński22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. O korzyściach płynących z kontaktu z naturą napisano całe książki.
Oto kilka z nich w aspekcie rozwoju dzieci.
Źródło grafiki: edukowisko.pl

Sergiusz KotyraTegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie 23 kwietnia w przestrzeni internetowej.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.


Damian NaryńskiPraca platsyczna na słodkoo..... wykorzystanie cukru!

Spróbujcie wykonać jak najsłodszą pracę plastyczną!!!! Pomysłów macie z pewnością bez liku.

Cukier dla naszego organizmu- wróg, ale prace plastyczne z jego udziałem - arcydzieło. Pamiętajcie o tym!!!!!

Lena Machoś


Wysyłam kolejne propozycje ćwiczeń z integracji sensorycznej. Zaprezentowane ćwiczenia stymulują układ wzrokowy, dotykowy, koordynację ruchową oraz równowagę dziecka. Poprawiają także napięcie wybranych partii mięśni. Zachęcam serdecznie do wspólnej zabawy z dzieckiem :)

Marlena Wielgosz- FranczukJednym z największych wyzwań w wychowywaniu i pracy z dziećmi jest bez wątpienia nauczyć je jak wyrażać trudne emocje takie jak złość, lęk i wstyd w społecznie akceptowalny sposób. Często zdarza się, że kiedy dziecko nimi wybucha lub jego wybuch się przedłuża my również tracimy cierpliwość, co niekoniecznie stanowi dobry wzór dla dzieci, które nas naśladują, a jednocześnie jest dowodem na to, że problem z uspokojeniem się i panowaniem nad sobą jest niezależny od wieku, chociaż im człowiek starszy, tym teoretycznie powinien lepiej sobie z nim radzić.  


Lena Machoś


Zachęcam do zapoznania się z fragmentem wywiadu przeprowadzonego z dr Maciejem Dębskim dotyczącym zagadnienia higieny cyfrowej w czasach pandemii. Również, a może szczególnie teraz nie należy tracić z oczu  negatywnych, długofalowych konsekwencji związanych z nadużywaniem urządzeń multimedialnych, które w przypadku niewprowadzenia odpowiednich zasad i reguł mogą zostać z nami znacznie dłużej niż epidemia koronawirusa.


Sergiusz Kotyra


Podaję propozycje zajęć z zakresu terapii integracji sensorycznej, które spokojnie można przeprowadzić w domu. Gwarantuję świetną zabawę, mile spędzony czas rodziców z dziećmi oraz usprawnianie funkcjonowania różnych systemów zmysłowych, co z pewnością pomoże Państwa pociechom w codziennym funkcjonowaniu :)Marlena Wielgosz-Franczuk


O historii pisma i książki. Dużo ciekawych informacji i zdjęć.


Damian Naryński


Zapraszam serdecznie do aktywności fizycznej- relaks, zabawa, ...


Tańczmy w wolnych chwilach i cieszmy się poprawą samopoczucia i nastroju.

Lena Machoś


Zachęcam do zabawy umysłowej. Tangram dla cierpliwych i niecierpliwych.

Zabawa polega na układaniu z 7 figur: pięciu trójkątów, jednego kwadratu i jednego równoległoboku, określonych postaci, zwierząt czy rzeczy, zgodnie z załączonymi schematami. Wzory w wersji kolorowej proponuję młodszym uczniom. Do wersji w czarnym kolorze zachęcam starszych uczniów. Powodzenia. Trzymam za Was kciuki.

Joanna DasiewiczKiedy czujesz, że trudne emocje biorą górę...Sergiusz Kotyra


Zachęcam podczas relaksu między zajęciami lekcyjnymi usiąść i wykonać samodzielnie lub z rodzinką wiosenne prace plastyczno- techniczne. Usprawniajmy naszą wyobraźnię, talent.....

Lena Machoś

Administratorem danych osobowych jest dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, 57-314 Szalejów Górny 48. Szkoła prowadzi operację przetwarzania danych osobowych.
Wróć do spisu treści