I semestr - Szkoła Podstawowa w Szalejowie Górnym

Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
w Szalejowie Górnym
Przejdź do treści

I semestr

Wiadomości
ŚNIADANIE DAJE MOC

Nasza szkoła i uczniowie klas I-III  już kolejny raz biorą udział w programie edukacyjnym "Śniadanie daje moc". Każdy uczeń powinien wiedzieć, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Jak co roku 8 listopada w Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie klas młodszych samodzielnie przygotowywali swoje śniadania. W przeddzień szkolnych uroczystości 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości nie zapomnieliśmy również o śniadaniowych akcentach biało-czerwonych. Wspólna praca i spożyty posiłek sprawiło dzieciom wiele przyjemności, a jednocześnie uświadomiło, że właściwe odżywianie jest jednym z ważniejszych warunków zdrowia.

Beata Reszka

Zajęcia z języka angielskiego w klasach II

Zabadoo says... to zabawa ruchowa, podczas której uczniowie powtarzają i utrwalają zwroty i polecenia w języku angielskim. Dzieci uwielbiają gry! Gry, które ćwiczą słownictwo, stanowią doskonałą pomoc dla dziecka w zapamiętywaniu nowych słów i utrwalaniu wcześniej poznanych.

Katarzyna ZwaduchMiędzynarodowy Dzień Mycia Rąk

         Światowy Dzień Mycia Rąk to święto ustanowione w 2008 roku przez ONZ. Jest ono corocznie obchodzone 15 października i ma na celu globalną edukację na temat mycia rąk.
         Dla wielu z nas jest to bardzo prozaiczna czynność, jednak nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, a co gorsza też możliwe. Poprzez zaniedbania higieniczne, szczególnie poprzez brudne ręce, biegunka i zapalenie płuc doprowadzają co roku do śmierci ponad 3 milionów dzieci poniżej piątego roku życia, dlatego tak ważne jest wykształcenie w młodych ludziach nawyku mycia rąk mydłem – szczególnie po wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem. Ta prosta czynność może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka.
         Nasza szkoła również dołączyła się do tej akcji. Uczniowie mieli dzisiaj okazję wysłuchać kilku informacji na temat chorób brudnych rąk oraz ich profilaktyki. Dowiedzieli się także, jak można dbać o higienę rąk kiedy nie ma dostępu do wody i mydła. Na koniec spotkania młodsze dzieci poszły umyć ręce, a przed rozejściem się do klas każdy uczeń otrzymał chusteczkę  nasączoną  płynem antybakteryjnym.
         Mimo iż dzisiejsza akcja skierowana jest do dzieci, dotyczy ona każdego z nas. Pamiętajmy, by myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 20-30 sekund. Dzięki temu wprowadzimy najprostszą profilaktykę, co pomoże nam uchronić się od chociażby grypy i zatruć pokarmowych.
                                                                                      

 Gabriela MichalskaAkademia z okazji Dnia Papieskiego

Dnia 22.10.2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Papieskiego. Aktorzy przybliżyli nam sylwetkę Jana Pawła II, wydarzenia związane z Jego wyborem na Sługę Bożego oraz różne anegdoty. Przytoczone zostały wspomnienia osób, które go znały lub spotkały na swojej drodze. Podczas występu chór zaprezentował piosenki o WIELKIM PAPIEŻU POLAKU.Wycieczka do Kudowy-Zdroju

Dnia 18.10.2018  odbyła się wycieczka do Kudowy Zdr.- „Szlakiem Ginących Zawodów”, w której uczestniczyli uczniowie klasy Ib i VIa. Tutaj zapoznaliśmy  się z takimi zawodami jak garncarstwo, kowalstwo i tkactwo, degustowaliśmy wiejski chleb ze smalcem, robiliśmy masło, braliśmy udział w warsztatach kowalstwa, garncarstwa oraz własnoręcznie wyrabialiśmy miseczki z gliny. W blasku ogniska przy muzyce piekliśmy  kiełbaski. Zwiedziliśmy również mini-zoo w, którym mieliśmy możliwość podziwiać piękne pawie, sarny, muflony, jelenie i kozy kameruńskie oraz wiele innych zwierząt. Zwiedziliśmy również Kaplicę czaszek oraz Ruchomą Szopkę. Na medal spisali się uczniowie klasy VI, którzy bardzo profesjonalnie opiekowali się swoimi młodszymi kolegami.Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12.10.2018 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu mieliśmy okazję złożyć wszystkim nauczycielom nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształcenie naszych serc i umysłów. Uczniowie Małego i Dużego Samorządu pod okiem swoich opiekunów słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Swoją i wszystkich uczniów wdzięczność wyrazili poprzez program artystyczny, w którym wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Mieliśmy okazję wspólnie odśpiewać „Sto lat”. Po zakończeniu uroczystości Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom i pracownikom wykonane własnoręcznie zakładki do książek oraz upieczone babeczki.

Tekst
mgr Magdalena MorysZdrowy uśmiech

         Do niedawna, bo do 2012 roku, wrzesień był miesiącem , w którym był obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Dotychczasowa data nawiązywała do narodzin założyciela światowej Federacji Dentystycznej. Ze względu na zbieg dwóch wydarzeń o tej samej tematyce , święto to zostało przeniesione i od 2013 roku obchodzone jest  20 marca.
         Nasza szkoła, mimo że święto  nie jest już obchodzone we wrześniu, postanowiła zacząć jego obchody właśnie w tym miesiącu. Powodem rozpoczęcia naszych działań był jeden z problemów priorytetowych związanych z promocją zdrowia w naszej szkole, czyli niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej przez naszych uczniów.
         Pierwszym naszym działaniem był konkurs pt.”Zdrowy uśmiech”, przeprowadzony w klasach I – III. Klasy II i III miały okazję sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krótki test, a pierwszaki przygotowały piękne i pomysłowe prace plastyczne. Zwycięzcy otrzymali nagrody związane oczywiście z higieną jamy ustnej – szczoteczki i pasty do zębów. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i drobny upominek.
         Działanie to było jednym z wielu jakie planujemy przeprowadzić w tym roku szkolnym. Ten problem jest szczególnie ważny, ponieważ ONZ stwierdza, że choroby jamy ustnej mają taki sam czynnik ryzyka, jak inne główne choroby niezakaźne.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska                                                       II b to klasa klimatyczna

"Klimatyczna klasa" to projekt, w którym biorą uczniowie kl II b. Dzisiaj staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie "Czy samochody ogrzewają miasto?" Drugoklasiści przeprowadzając proste doświadczenia zbadali, jaki wpływ na temperaturę w mieście ma ruch samochodowy. Na własnej skórze doświadczyli wzrostu temperatury, symulowali również proces powstawania smogu. Do odpowiedzi na tak poważne zagadnienia posłużyła nam soda, foliowe woreczki, lampka, czarna kartka papieru i metalowe samochody. Materiały proste, a dające tak wiele ciekawych odpowiedzi. Prowadzone zajęcia świetnie łączą zabawę i naukę. Najważniejsze jest w nich to, że dzieci na podstawie badań samodzielnie dochodzą do wiedzy i wyciągają trafne wnioski.

                                                                                                       mgr Iwona Brzechfa„PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO”

„Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski.
A ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo, pełna łaski!...”

Lekcja religii wcale nie musi być nudna. O tym przekonali się uczniowie klasy III, którzy wraz z pomocą ks. Janusza i pani Jadzi wykonali przepiękny różaniec z darów jesieni – brązowych kasztanów. Podczas lekcji dowiedzieli się między innymi jak odmawiać różaniec oraz tego, że modlitwa różańcowa jednoczy ludzi, którzy modląc się na nim rozważają tajemnice życia Jezusa i Maryi ubogacając swoją duchowość w wypraszają potrzebne łaski. Wspólna praca bardzo się wszystkim podobała a wspólnie zrobiony różaniec dzieci podarowały księdzu do kościoła. Bóg zapłać!!!!!

                                         Tekst: Jadwiga Kapłan - MajtkaPropozycje czytelnicze
Hania Tracz,  uczennica kl.VI "b" poleca:
Brandom Mull "Wojna cukierkowa"
Nate ma dziesięć lat. Przed początkiem nowego roku szkolnego wraz z rodzicami przeprowadza się do miasteczka Colson. Zaprzyjaźnia się tam z trójką rówieśników – Trevorem, Gołębiem i Summer – i wstępuje do ich klubu poszukiwaczy przygód.

W tym samym czasie przy głównej ulicy zostaje otwarty Słodki Ząbek, nowy sklep ze niezwykłymi słodyczami. Jego właścicielka, pani White, urocza staruszka, chętnie wynagradza dzieci cukierkami w zamian za drobne przysługi. Cukierki okazują się magiczne: pozwalają unosić się w powietrzu, zmieniać wygląd, porażać prądem, przechodzić przez lustra albo wmawiać ludziom dowolne bzdury. Kłopot w tym, że zlecenia pani White stają się coraz bardziej podejrzane. Tymczasem w miasteczku pojawia się stary lodziarz, pan Stott. Słodkości z jego sklepu także mają niezwykłą moc.

Dlaczego ci tajemniczy cukiernicy tak nagle pojawili się w Colson? Jakiego skarbu poszukują? Kim jest mężczyzna w płaszczu i fedorze, który śledzi naszych bohaterów? I przede wszystkim: komu można zaufać, a kto ma bardzo niecne zamiary?Muzyczna lekcja z języka angielskiego - czyli każdy może śpiewać po angielsku!

Na ostatnich zajęciach z języka angielskiego w klasach IV i V udowodniliśmy, że nauka języka angielskiego wcale nie musi się odbywać tradycyjnie przy tablicy lub w ławkach.
Dźwięk i muzyka towarzyszą nam codziennie. Piosenki w języku angielskim słyszymy w radiu, internecie czy reklamach. Również w nauczaniu języka możemy wykorzystać materiał muzyczny. Piosenka zawiera elementy leksykalne i strukturalne, które mogą pomagać rozwijać takie sprawności jak słuchanie i czytanie. Na lekcji może być zatem trochę inaczej: głośno, zabawnie i twórczo.

Katarzyna ZwaduchJA chcę czuć się w mojej szkole tak samo dobrze jak TY! - zajęcia w kl. Ia uwrażliwiające na inność drugiego człowieka

W klasie I a odbyły się zajęcia uwrażliwiające uczniów na zagadnienie inności. Inności wypływającej nie tylko z niepełnosprawności, ale i cech wyglądu fizycznego, charakteru, czy predyspozycji, które posiadamy. Dzieci „wybudowały” szkołę, do której zaprosiły wszystkie dzieci – wesołe i smutne, o rudych włosach i kręconych, te w okularach i o innym kolorze skóry, chudsze i grubsze, sprawne i z niepełnosprawnością. Pierwszaki już wiedzą, że każdy ma prawo być taki, jaki jest, że każdy w czymś jest doskonały, ale i czegoś nie potrafi, że każdy jest tak samo ważny i wyjątkowy. Pamiętajmy każdego dnia o tym, że to TY i JA tworzymy szkołę! A JA chcę czuć się w mojej szkole tak samo dobrze jak TY!

Małgorzata RosińskaSzkolny Konkurs "Mistrz Liczenia"

Z okazji VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs ,,Mistrza Liczenia’’. Zwycięzcami zostali: Krzysztof Kuchta z klasy  VI ,,a’’ oraz Aleksandra Strzebiecka z klasy VII. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach matematycznych.

Organizatorzy:
p. Dorota Bobula, p. Ewelina StrąkDzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka:
Samych szczęśliwych dni
w życiu uśmiechu na twarzy
słonecznych promyków w pochmurne dni
lata zimą i wiosny jesienią,
to o czym marzysz-  by Twoje było
a czego pragniesz, by się spełniło.
Życzą dziewczyny z IV a
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ DLA PIERWSZAKÓW

I wybiła setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości! Z tej szczególnej okazji Instytut Pamięci Narodowej podarował każdemu pierwszoklasiście zeszyt z wizerunkiem Ojca Niepodległości na okładce oraz długopis w narodowych barwach z nadrukiem nawiązującym do tej ważnej dla naszego kraju rocznicy. Długopisy poszły w ruch i zeszyty już podpisane! :)

tekst: Małgorzata Rosińska„Zaczarowana zagroda”

 
 
         We wtorek, 18 września 2018 roku klasy IVa i IVb pojechały do niewielkiej miejscowości Studzienno. To właśnie tam znajduje się „Zagroda Rekreacyjna”, która była celem naszej wycieczki. Mieszkają tam: kozy, osiołek, owieczki, konie, alpaka. O zwierzętach, które chodzą swobodnie po swoich zagrodach, prezentując się obserwującym w całej okazałości, opowiadała dzieciom pani Xymena, właścicielka obiektu.
         Dodatkową atrakcją była lekcja dojenia kozy z degustacją świeżego mleka oraz karmienie czworonożnych mieszkańców pod czujnym okiem naszej przewodniczki.
         Niespodzianką była krótka lekcja jazdy konnej dla wszystkich chętnych. Uczniowie obu klas bardzo zaangażowani i przejęci odbywali swe konne przejażdżki. Nierzadko była to ich pierwsza jazda konna, wszystkim należą się więc duże brawa za odwagę.
         Ostatnim punktem wycieczki i naszego pobytu w „Zagrodzie Rekreacyjnej” było pieczenie kiełbasek przy ognisku i chwila relaksu na placu zabaw.
         Z żalem pożegnaliśmy wesołe towarzystwo ze Studzienna i wróciliśmy do szkoły. Wszyscy chętnie pojedziemy tam jeszcze raz…

 
Tekst: Katarzyna Radzimierska-Tracz
 
Zdjęcia: Katarzyna ZwaduchWybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 12 września 2018r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego klas I-III oraz IV-VIII.

W wyniku przeprowadzonych obliczeń oddanych głosów, samorząd uczniowski dla klas I-III został ustalony w składzie:
  • Przewodnicząca: Iga Żur
  • Zastępca: Dariusz Jagodziński, Maja Wójcik
  • Członkowie: Amelia Pinkiewicz, Maja Wrona, Maja Frankiewicz
  • Opiekun samorządu uczniowskiego: Pani Magdalena Morys.

Samorząd uczniowski dla klas IV-VIII został ustalony w składzie:
  • Przewodnicząca: Antonia Rogóż
  • Zastępca przewodniczącego: Grzegorz Jania
  • Skarbnik: Jakub Syper
  • Sekretarz: Krzysztof Kuchta
  • Opiekun samorządu uczniowskiego: Pani Katarzyna Zwaduch.NAUKA BEZ SUFITU I ŚCIAN JEST MOŻLIWA

Wdniu 11.09.2018 uczniowie klasy IIa, IIb i III pojechali do Polanicy-Zdrój, gdzie uczestniczyli w niecodziennych lekcjach, które odbyły się w plenerze i były poprowadzone przez ich wychowawczynie. Dzieci zdobyły nowe wiadomości, głównie poprzez odkrywanie i własne doświadczanie- a na to właśnie stawia przecież nowoczesna edukacja. Na łonie natury, uczenie się nawet matematyki było przyjemnością oraz możliwością wykorzystania wiedzy w praktyce. Zajęcia tego typu pozwalają dzieciom nie tylko na harmonijne współistnienie z przyrodą, ale także uczą je wspólnej zabawy, ciekawości i innowacyjności oraz jak szanować naturalne środowisko. Udowodniliśmy sobie dzisiaj wszyscy, że połączenie efektywnej nauki z ciekawym sposobem spędzania czasu jest możliwe.

mgr Iwona BrzechfaAdministratorem danych osobowych jest dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, 57-314 Szalejów Górny 48. Szkoła prowadzi operację przetwarzania danych osobowych.
Wróć do spisu treści