I semestr - Szkoła Podstawowa w Szalejowie Górnym

Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
w Szalejowie Górnym
Przejdź do treści

I semestr

Wiadomości
Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia był bardzo szczególnym dniem w naszej szkole…

W ten, zimowy, mroźny poranek u nas było bardzo gorąco! Nastał bowiem jeden z najcieplejszych dni, jakie są w roku… ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA! Tych, którzy w życiu każdego dziecka są jednymi z najważniejszych osób. I to dla nich wnuczęta z klas 1-3 przygotowały niespodziankę – cudowny występ artystyczny. Były wiersze, piosenki, tańce, a nawet koncert na skrzypcach!  Bez wątpienia - każde serduszko babci i każde serduszko dziadka zostało ukołysane, utulone i wypełnione po same brzegi radością. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem w klasach, gdzie dzieci obdarowały swoich dziadków własnoręcznie zrobionymi prezentami.

Babciu i Dziadku – bardzo Was kochamy,
W dniu Waszego święta życzenia składamy.
Wszystko, co najlepsze, niesiemy Wam w darze.
Niech wszystkie troski Wasze nasz uśmiech wymaże.
Dziękujemy Wam bardzo za cierpliwość i czas,
I prosimy: dalej rozpieszczajcie nas!Memory Master

Dnia 15.01.2019r. odbył się konkurs z języka angielskiego dla klas I-III Memory Master. Podczas konkursu dzieci zmierzyły się z grą memory w języku angielskim w sześciu kategoriach. Konkurs został rozegrany na Tablicy Interaktywnej.

 • I miejsce zajęła Iga Żur z klasy II a
 • II miejsce zajęła Amelia Pinkiewicz z klasy II b
 • III miejsce zajęła Maja Wrona z klasy II a

Zwycięzcom gratulujemy.

Katarzyna ZwaduchDZIEŃ RYBY

         Ryby mają liczne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. Dietetycy i lekarze nie mają wątpliwości: osoby, które jedzą dużo ryb, rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, miażdżycę, alergie i nowotwory.
         Ze względu na ogromną wartość odżywczą ryby powinny trafiać na nasz stół co najmniej 2-3 razy w tygodniu, zwłaszcza tłuste morskie.
         Należy jednak zaznaczyć, że niektóre ryby mają niewielką wartość odżywczą, te żyjące w brudnych wodach zawierają toksyny, a hodowane - antybiotyki. Dlatego warto wiedzieć, jak kupować ryby, żeby wybrać te najlepsze.
         Statystyczny Japończyk zjada rocznie 65 kg ryb, Norweg - 46 kg, podczas gdy my tylko ok. 13 kg. Czas to zmienić.
         Dobrą okazją jest do tego dzień 20 grudnia. Jest to dzień nieprzypadkowy, ponieważ właśnie w tym dniu przypada Dzień Ryby, ustanowiony w 2003 roku. Nasza szkoła postanowiła dołączyć się do obchodów tego święta. Zaczęliśmy od spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie klas I – III. Dzieci dowiedziały się jak ważne dla naszego zdrowia jest spożywanie ryb i na co należy zwrócić uwagę kupując je w sklepie. Przypomnieliśmy również, że ryby, tak jak inne zwierzęta, odczuwają dyskomfort i ból, należy się więc z nimi obchodzić w sposób humanitarny.
         Na zakończenie zajęć przyszedł czas na zabawę. Każda klasa wybierała swoich przedstawicieli, których zadaniem było „wyłowienie” w ciągu minuty jak największej ilości rybek-korków. W zawodach zwyciężyła klasa II b.
         Finałem dzisiejszego spotkania było grupowe wykonanie prac plastycznych przedstawiających portret ryby. Wszystkie klasy spisały się na medal, a piękne portrety ozdobiły korytarz naszej szkoły.

Gabriela MichalskaKonkurs Mikołajkowy

Dnia 19.12.2019r. po raz kolejny odbył się Konkurs Mikołajkowy z języka angielskiego w kategorii klas IV-VI. Na konkurs licznie przybyli Mikołaje, piękne Aniołki, kolorowe Elfy i Prezenty Świąteczne, włochate Renifery, puchate Bałwanki i Białe Śnieżynki. Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali świąteczną krzyżówkę, czytali tekst i odpowiadali na pytania oraz odkrywali zakręcone świąteczne słówka. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów.

I miejsce zajęły uczennice z klasy VI b
 • Nikola Zawadzka
 • Emilia Tracz
 • Hanna Tracz

II miejsce zajęli uczniowie z klasy VI a
 • Patrycja Rybka
 • Krzysztof Kuchta
 • Jakub Michalski

III miejsce zajęli uczniowie z klasy VI a
 • Julia Kłosek
 • Wiktoria Flig
 • Wojciech Miler

Zwycięzcom gratulujemy!
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w konkursie.

Katarzyna ZwaduchZajęcia chóru

Trwają przygotowania do jasełek szkolnych, które odbędą się 21.12.2018r. Jasełka wypełnione będą pięknym śpiewem kolęd, które zaśpiewa chór szkolny.Piernikowe zajęcia klasy IV A

W piątek 14 grudnia w klasie IV a odbyły się zajęcia ozdabiania pierników świątecznych. Pierniki zostały wcześniej przygotowane przez rodziców uczniów. Większość zajęć wypełniło lukrowanie i dekorowane ciasteczek. Jednak koniec lekcji był najbardziej wyczekiwanym momentem. Wtedy odbyła się degustacja pierniczków, przygotowanych przez uczniów.Zaangażowanie samorządu szkolnego

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole jak co roku został zorganizowany Kiermasz Świąteczny. Z tej okazji mały i duży samorząd uczniowski przygotował pyszne babeczki, ozdoby na choinkę oraz piękne świąteczne stroiki.„Stolarz – zawód z pasją”

„Z warsztatu stolarza codziennie od rana
Rozlega się muzyka przez wszystkich lubiana.
Szur! Szur! Szur! Szur! Stolarz deski hebluje
Stuk! Puk! Stuk! Puk! Całymi dniami ciężko pracuje.
Deski przycina, potem je wygładza,
Gwoździe przybija  – to jest jego praca.
Stolarz deski hebluje, ze aż lecą wióry,
Czasem tez  wycina  w deskach różne dziury.
W pracowni stolarskiej słychać różne trzaski,
Stolarz nie zostawi w desce odstającej drzazgi.
A teraz kochani do Was mam pytanie –
Co w pracowni stolarza pięknego powstanie?”

Dziś (12. 12. 2018 r.) uczniowie klas I-III mieli okazję poznać pana Krzysztofa, który z zawodu jest stolarzem mebli artystycznych. Pan Krzysztof jest profesjonalistą w swoim zawodzie, o czym przekonali się wszyscy uczniowie. Praca ta daje mu wiele radości i satysfakcji, dlatego bardzo konkretnie opowiedział wszystkim o swojej pracy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różne narzędzia służące do wykonywania mebli i nie tylko. Jak się okazało wielu z nich znało nazwy poszczególnych narzędzi. Na koniec mali pomocnicy mieli okazję zdobyć stolarskie doświadczenie i wspólnie z panem Krzysztofem wykonali piękny, nowy karmnik , dla którego wymyślono nazwę „Gospoda pod ptasim skrzydłem”. Karmnik ten stał się ozdobą naszej szkoły i miejmy nadzieję, że już niedługo zagoszczą w nim mali skrzydlaci przyjaciele, o których pamiętamy w czasie mroźnej i długiej zimy.  Na koniec spotkania w podziękowaniu za wspólnie spędzony czas uczniowie zaśpiewali kolędę przy akompaniamencie gitary naszego księdza Janusza. Serdecznie dziękujemy!!!!

Opiekun TOZ Jadwiga Kapłan – Majtka„W poszukiwaniu Mikołaja”

        7 grudnia 2018 roku klasy czwarte i klasy piąte ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym wybrały się na wspólne poszukiwania Mikołaja. W tym celu uczniowie udali się do Kłodzka, gdzie podobno widziano go po raz ostatni.
         Ślad urywał się przy wejściu do lochów Twierdzy Kłodzkiej. Mali poszukiwacze otrzymali wiadomość, że Święty zostawił dla nich jakąś niespodziankę, ale sam nie mógł już dłużej czekać, gdyż spieszył się do innych dzieci. Uczniowie postanowili odnaleźć prezenty, które dla nich ukrył gdzieś Mikołaj. Pomagali im w tym przewodnicy, którzy poprowadzili ich przez ciemne zakamarki lochów Twierdzy Kłodzkiej.
         Najważniejszym zadaniem było odszukanie 7 części mapy oraz odczytanie tajemniczych wskazówek pozostawionych przez Mikołaja. Trasa była długa i trudna, ale nikt się nie poddawał. Im więcej elementów mapy było w rękach „Strażniczki mapy”, tym chętniej wszyscy pokonywali kolejne podziemne korytarze.
         Gdy w końcu udało się zebrać i poskładać wszystkie części mapy, nadszedł czas na kolejne zadanie, czyli odnalezienie drogi do zaznaczonego na planie skarbu. Nie było to łatwe, ale nasi uczniowie również i z tym poradzili sobie doskonale. Poruszając się drogą zaznaczoną na planie odkryli, jaką niespodziankę pozostawił dla nich Święty – były to drobne upominki dla wszystkich dzieci. Zadowoleni z wykonanych przez siebie zadań i rozwiązania zagadki, wszyscy wrócili do szkoły. Ciekawe, co Mikołaj wymyśli w przyszłym roku?Zajęcia plastyczno-językowe

Już po raz kolejny uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym z klasy IV odwiedzili dzieci w Przedszkolu Gminnym w Szalejowie Dolnym. Zajęcia z języka angielskiego poprowadziła Pani Katarzyna Zwaduch wprowadzając świąteczny nastrój w języku angielskim. Dzieci najpierw poznały podstawowe słowa związane ze Świętami Bożego Narodzenia a następnie dekorowały choinkę zgodnie z poleceniami w języku angielskim. Pan Michał Fabijański przygotował natomiast dla dzieci pracę plastyczną: Mikołaja. Dzieci z przedszkola z pomocą uczniów ze Szkoły Podstawowej, pod czujnym okiem Pana Michała wykonały śliczne Mikołaje, które ozdobić mogą każdą choinkę. Podczas prac plastycznych dzieciom pomagała również Pani Aneta Trojan, nauczyciel wspomagający w klasie IV a.
Dziękujemy za wspaniały czas spędzony razem.

Katarzyna ZwaduchTechnologie informacyjno-komunikacyjne

Współczesny uczeń na co dzień korzysta z komputera, tabletu czy telefonu komórkowego. Pojawienie się tablicy interaktywnej na lekcji zwiększa atrakcyjność zajęć. Dzięki tablicy można uruchomić dowolny program multimedialny, korzystać z podręcznika multimedialnego, który oferuje różnorodne ćwiczenia, a także tworzyć własne obrazy.
Wspólnie z uczniami klasy IV b na lekcji języka angielskiego wykorzystaliśmy tablicę interaktywną aby nauczyć się godzin w języku angielskim.
So tell me: What is the time? :-)

Katarzyna ZwaduchPolicja w szkole

         W dniu 27 listopada 2018 roku uczniowie klas VI w ramach zajęć doradztwa zawodowego, uczestniczyli w spotkaniu z technikiem kryminalistyki mł. asp. Miłoszem Budnikiem z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. Podczas spotkania funkcjonariusz opowiedział o strukturze organizacyjnej jednostki oraz o tym, jak wygląda procedura rekrutacji do służby w Policji.  Następnie, przybliżył czym zajmują się funkcjonariusze pionu kryminalnego. Ponadto omówił charakter pracy technika kryminalistycznego. W trakcie spotkania policjant mówił o zadaniach realizowanych podczas codziennej służbie pionu kryminalnego.  Funkcjonariusz  zaprezentował sprzęt i materiały jakie ma na wyposażeniu technik kryminalistyki, który zabiera ze sobą  na zdarzenia i za pomocą jakich przyrządów ściąga ślady zabezpieczając je do dalszego postępowania. Spotkanie to miało na celu zachęcenie  młodych ludzi do pracy w Policji. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu, ta część młodzieży, która zamierza wstąpić w przyszłości w policyjne szeregi, utwierdziła się w przekonaniu, że będzie to właściwy wybór.
         Bardzo dziękujemy kierownictwu Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku za umożliwienie realizacji zajęć z zakresu doradztwa zawodowego.Przerażające żywioły, czyli kl II b bada zjawisko powstawania orkanów.

To już kolejne zajęcia prowadzone w ramach projektu ,,Klimatyczna klasa''. Podczas zabaw badawczych dzieci uczyły się określać kierunek wiatru, zrozumiały czym są orkany i w jaki sposób powstają. W trakcie przeprowadzonych doświadczeń uczniowie samodzielnie wyciągali wnioski na temat zjawisk pogodowych, a także zastanawiali się co zrobić, by spowolnić zmiany klimatyczne. Najwięcej radości i zainteresowania wzbudziło w młodych badaczach doświadczenie z balonem, które przeprowadzali kilkakrotnie.

mgr Iwona BrzechfaWarsztaty pt. "Od ziarenka do bochenka" w Gajowie / Ia, Ib

16 listopada klasy I A i I B wzięły udział w warsztatach pt. „Od ziarenka do bochenka” w Gajowie. Poznały etapy produkcji zboża, zasady jego przechowywania i przetwarzania oraz różne rodzaje mąki i jej zastosowanie ze względu na rodzaj. Własnoręcznie wymłóciły zboże, oddzieliły ziarno od plew i zasadziły w polu ziarenka. Na koniec przyszedł czas na najlepsze! Uczniowie samodzielnie wyrobili ciasto na chleb i uformowali z niego różne kształty. Powstały warkocze, księżyce, serca, bułeczki, rogale, a nawet samolot! W oczekiwaniu na zakończenie procesu pieczenia dzieci zjadły pyszny obiad (zupę pomidorową oraz pierogi ruskie), wzięły aktywny udział w zabawach ruchowych zaproponowanych przez panią, która prowadziła warsztaty oraz zrobiły prawdziwe, ekologiczne masło. Na koniec jeszcze pierwszoklasiści kupili sobie ciekawe pamiątki – ręcznie robione wianki, aniołki, gliniane ozdoby, a także herbatki ziołowe, syropy lecznicze, suszone zioła z własnych zbiorów organizatorów warsztatów. Do szkoły wrócili obładowani jeszcze gorącymi wypiekami, pamiątkami i... dobrym humorem :) POLECAMY WSZYSTKIM!„Cóż tu powiedzieć? Egzamin zdany!
Takich pierwszaków chętnie witamy!”

I nastał dzień 15 listopada 2018 r. Dzień przyjęcia pierwszoklasistów do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym.  Pierwszaki zaprezentowały wspaniały program artystyczny przy wsparciu naszych szkolnych duszków – uczennic z klasy IV b (Wiktorii Adamczyk i Natalii Wawryki) oraz złożyły uroczyste przyrzeczenie. Niegdyś przedszkolaki, dziś uczniowie! Przed nimi teraz ważna podróż. Podróż do krainy wiedzy i nowych umiejętności. To właśnie teraz zaczęła powoli nabierać kształtów ich przyszłość. To właśnie teraz powoli zaczynają kiełkować w ich serduszkach marzenia. I to właśnie teraz powoli otwiera się przez nimi wachlarz możliwości ich spełnienia.
My, nauczyciele, będziemy troszczyć się o to, by w podróży tej nasi nowi uczniowie stali jak najrzadziej w „korkach trudności”, by czerpali z tej podróży to, co piękne i mądre, by uczynili ją szansą na samorealizację w niedalekiej przyszłości.
W obchodach tej ważnej uroczystości były z nami Sołtys Szalejowa Górnego i Radna Gminy Kłodzko, Pani Teresa Maria Biel – Lutosławska oraz Dyrektor Przedszkola Gminnego w Szalejowe Dolnym, Pani Iwona Hes, które podarowały pierwszakom upominki.  Również starsi koledzy – klasy II i klasa III przygotowały dla nowych uczniów własnoręcznie zrobione prezenty. Wszystkim BARDZO DZIĘKUJEMY!  :)

Małgorzata RosińskaŚNIADANIE DAJE MOC

Nasza szkoła i uczniowie klas I-III  już kolejny raz biorą udział w programie edukacyjnym "Śniadanie daje moc". Każdy uczeń powinien wiedzieć, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Jak co roku 8 listopada w Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie klas młodszych samodzielnie przygotowywali swoje śniadania. W przeddzień szkolnych uroczystości 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości nie zapomnieliśmy również o śniadaniowych akcentach biało-czerwonych. Wspólna praca i spożyty posiłek sprawiło dzieciom wiele przyjemności, a jednocześnie uświadomiło, że właściwe odżywianie jest jednym z ważniejszych warunków zdrowia.

Beata Reszka

Zajęcia z języka angielskiego w klasach II

Zabadoo says... to zabawa ruchowa, podczas której uczniowie powtarzają i utrwalają zwroty i polecenia w języku angielskim. Dzieci uwielbiają gry! Gry, które ćwiczą słownictwo, stanowią doskonałą pomoc dla dziecka w zapamiętywaniu nowych słów i utrwalaniu wcześniej poznanych.

Katarzyna ZwaduchMiędzynarodowy Dzień Mycia Rąk

         Światowy Dzień Mycia Rąk to święto ustanowione w 2008 roku przez ONZ. Jest ono corocznie obchodzone 15 października i ma na celu globalną edukację na temat mycia rąk.
         Dla wielu z nas jest to bardzo prozaiczna czynność, jednak nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, a co gorsza też możliwe. Poprzez zaniedbania higieniczne, szczególnie poprzez brudne ręce, biegunka i zapalenie płuc doprowadzają co roku do śmierci ponad 3 milionów dzieci poniżej piątego roku życia, dlatego tak ważne jest wykształcenie w młodych ludziach nawyku mycia rąk mydłem – szczególnie po wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem. Ta prosta czynność może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka.
         Nasza szkoła również dołączyła się do tej akcji. Uczniowie mieli dzisiaj okazję wysłuchać kilku informacji na temat chorób brudnych rąk oraz ich profilaktyki. Dowiedzieli się także, jak można dbać o higienę rąk kiedy nie ma dostępu do wody i mydła. Na koniec spotkania młodsze dzieci poszły umyć ręce, a przed rozejściem się do klas każdy uczeń otrzymał chusteczkę  nasączoną  płynem antybakteryjnym.
         Mimo iż dzisiejsza akcja skierowana jest do dzieci, dotyczy ona każdego z nas. Pamiętajmy, by myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 20-30 sekund. Dzięki temu wprowadzimy najprostszą profilaktykę, co pomoże nam uchronić się od chociażby grypy i zatruć pokarmowych.
                                                                                      

 Gabriela MichalskaAkademia z okazji Dnia Papieskiego

Dnia 22.10.2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Papieskiego. Aktorzy przybliżyli nam sylwetkę Jana Pawła II, wydarzenia związane z Jego wyborem na Sługę Bożego oraz różne anegdoty. Przytoczone zostały wspomnienia osób, które go znały lub spotkały na swojej drodze. Podczas występu chór zaprezentował piosenki o WIELKIM PAPIEŻU POLAKU.Wycieczka do Kudowy-Zdroju

Dnia 18.10.2018  odbyła się wycieczka do Kudowy Zdr.- „Szlakiem Ginących Zawodów”, w której uczestniczyli uczniowie klasy Ib i VIa. Tutaj zapoznaliśmy  się z takimi zawodami jak garncarstwo, kowalstwo i tkactwo, degustowaliśmy wiejski chleb ze smalcem, robiliśmy masło, braliśmy udział w warsztatach kowalstwa, garncarstwa oraz własnoręcznie wyrabialiśmy miseczki z gliny. W blasku ogniska przy muzyce piekliśmy  kiełbaski. Zwiedziliśmy również mini-zoo w, którym mieliśmy możliwość podziwiać piękne pawie, sarny, muflony, jelenie i kozy kameruńskie oraz wiele innych zwierząt. Zwiedziliśmy również Kaplicę czaszek oraz Ruchomą Szopkę. Na medal spisali się uczniowie klasy VI, którzy bardzo profesjonalnie opiekowali się swoimi młodszymi kolegami.Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12.10.2018 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu mieliśmy okazję złożyć wszystkim nauczycielom nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształcenie naszych serc i umysłów. Uczniowie Małego i Dużego Samorządu pod okiem swoich opiekunów słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Swoją i wszystkich uczniów wdzięczność wyrazili poprzez program artystyczny, w którym wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Mieliśmy okazję wspólnie odśpiewać „Sto lat”. Po zakończeniu uroczystości Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom i pracownikom wykonane własnoręcznie zakładki do książek oraz upieczone babeczki.

Tekst
mgr Magdalena MorysZdrowy uśmiech

         Do niedawna, bo do 2012 roku, wrzesień był miesiącem , w którym był obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Dotychczasowa data nawiązywała do narodzin założyciela światowej Federacji Dentystycznej. Ze względu na zbieg dwóch wydarzeń o tej samej tematyce , święto to zostało przeniesione i od 2013 roku obchodzone jest  20 marca.
         Nasza szkoła, mimo że święto  nie jest już obchodzone we wrześniu, postanowiła zacząć jego obchody właśnie w tym miesiącu. Powodem rozpoczęcia naszych działań był jeden z problemów priorytetowych związanych z promocją zdrowia w naszej szkole, czyli niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej przez naszych uczniów.
         Pierwszym naszym działaniem był konkurs pt.”Zdrowy uśmiech”, przeprowadzony w klasach I – III. Klasy II i III miały okazję sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krótki test, a pierwszaki przygotowały piękne i pomysłowe prace plastyczne. Zwycięzcy otrzymali nagrody związane oczywiście z higieną jamy ustnej – szczoteczki i pasty do zębów. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i drobny upominek.
         Działanie to było jednym z wielu jakie planujemy przeprowadzić w tym roku szkolnym. Ten problem jest szczególnie ważny, ponieważ ONZ stwierdza, że choroby jamy ustnej mają taki sam czynnik ryzyka, jak inne główne choroby niezakaźne.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska                                                       II b to klasa klimatyczna

"Klimatyczna klasa" to projekt, w którym biorą uczniowie kl II b. Dzisiaj staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie "Czy samochody ogrzewają miasto?" Drugoklasiści przeprowadzając proste doświadczenia zbadali, jaki wpływ na temperaturę w mieście ma ruch samochodowy. Na własnej skórze doświadczyli wzrostu temperatury, symulowali również proces powstawania smogu. Do odpowiedzi na tak poważne zagadnienia posłużyła nam soda, foliowe woreczki, lampka, czarna kartka papieru i metalowe samochody. Materiały proste, a dające tak wiele ciekawych odpowiedzi. Prowadzone zajęcia świetnie łączą zabawę i naukę. Najważniejsze jest w nich to, że dzieci na podstawie badań samodzielnie dochodzą do wiedzy i wyciągają trafne wnioski.

                                                                                                       mgr Iwona Brzechfa„PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO”

„Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
Nasze smutki, radości i blaski.
A ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo, pełna łaski!...”

Lekcja religii wcale nie musi być nudna. O tym przekonali się uczniowie klasy III, którzy wraz z pomocą ks. Janusza i pani Jadzi wykonali przepiękny różaniec z darów jesieni – brązowych kasztanów. Podczas lekcji dowiedzieli się między innymi jak odmawiać różaniec oraz tego, że modlitwa różańcowa jednoczy ludzi, którzy modląc się na nim rozważają tajemnice życia Jezusa i Maryi ubogacając swoją duchowość w wypraszają potrzebne łaski. Wspólna praca bardzo się wszystkim podobała a wspólnie zrobiony różaniec dzieci podarowały księdzu do kościoła. Bóg zapłać!!!!!

                                         Tekst: Jadwiga Kapłan - MajtkaPropozycje czytelnicze
Hania Tracz,  uczennica kl.VI "b" poleca:
Brandom Mull "Wojna cukierkowa"
Nate ma dziesięć lat. Przed początkiem nowego roku szkolnego wraz z rodzicami przeprowadza się do miasteczka Colson. Zaprzyjaźnia się tam z trójką rówieśników – Trevorem, Gołębiem i Summer – i wstępuje do ich klubu poszukiwaczy przygód.

W tym samym czasie przy głównej ulicy zostaje otwarty Słodki Ząbek, nowy sklep ze niezwykłymi słodyczami. Jego właścicielka, pani White, urocza staruszka, chętnie wynagradza dzieci cukierkami w zamian za drobne przysługi. Cukierki okazują się magiczne: pozwalają unosić się w powietrzu, zmieniać wygląd, porażać prądem, przechodzić przez lustra albo wmawiać ludziom dowolne bzdury. Kłopot w tym, że zlecenia pani White stają się coraz bardziej podejrzane. Tymczasem w miasteczku pojawia się stary lodziarz, pan Stott. Słodkości z jego sklepu także mają niezwykłą moc.

Dlaczego ci tajemniczy cukiernicy tak nagle pojawili się w Colson? Jakiego skarbu poszukują? Kim jest mężczyzna w płaszczu i fedorze, który śledzi naszych bohaterów? I przede wszystkim: komu można zaufać, a kto ma bardzo niecne zamiary?Muzyczna lekcja z języka angielskiego - czyli każdy może śpiewać po angielsku!

Na ostatnich zajęciach z języka angielskiego w klasach IV i V udowodniliśmy, że nauka języka angielskiego wcale nie musi się odbywać tradycyjnie przy tablicy lub w ławkach.
Dźwięk i muzyka towarzyszą nam codziennie. Piosenki w języku angielskim słyszymy w radiu, internecie czy reklamach. Również w nauczaniu języka możemy wykorzystać materiał muzyczny. Piosenka zawiera elementy leksykalne i strukturalne, które mogą pomagać rozwijać takie sprawności jak słuchanie i czytanie. Na lekcji może być zatem trochę inaczej: głośno, zabawnie i twórczo.

Katarzyna ZwaduchJA chcę czuć się w mojej szkole tak samo dobrze jak TY! - zajęcia w kl. Ia uwrażliwiające na inność drugiego człowieka

W klasie I a odbyły się zajęcia uwrażliwiające uczniów na zagadnienie inności. Inności wypływającej nie tylko z niepełnosprawności, ale i cech wyglądu fizycznego, charakteru, czy predyspozycji, które posiadamy. Dzieci „wybudowały” szkołę, do której zaprosiły wszystkie dzieci – wesołe i smutne, o rudych włosach i kręconych, te w okularach i o innym kolorze skóry, chudsze i grubsze, sprawne i z niepełnosprawnością. Pierwszaki już wiedzą, że każdy ma prawo być taki, jaki jest, że każdy w czymś jest doskonały, ale i czegoś nie potrafi, że każdy jest tak samo ważny i wyjątkowy. Pamiętajmy każdego dnia o tym, że to TY i JA tworzymy szkołę! A JA chcę czuć się w mojej szkole tak samo dobrze jak TY!

Małgorzata RosińskaSzkolny Konkurs "Mistrz Liczenia"

Z okazji VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs ,,Mistrza Liczenia’’. Zwycięzcami zostali: Krzysztof Kuchta z klasy  VI ,,a’’ oraz Aleksandra Strzebiecka z klasy VII. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach matematycznych.

Organizatorzy:
p. Dorota Bobula, p. Ewelina StrąkDzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka:
Samych szczęśliwych dni
w życiu uśmiechu na twarzy
słonecznych promyków w pochmurne dni
lata zimą i wiosny jesienią,
to o czym marzysz-  by Twoje było
a czego pragniesz, by się spełniło.
Życzą dziewczyny z IV a
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ DLA PIERWSZAKÓW

I wybiła setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości! Z tej szczególnej okazji Instytut Pamięci Narodowej podarował każdemu pierwszoklasiście zeszyt z wizerunkiem Ojca Niepodległości na okładce oraz długopis w narodowych barwach z nadrukiem nawiązującym do tej ważnej dla naszego kraju rocznicy. Długopisy poszły w ruch i zeszyty już podpisane! :)

tekst: Małgorzata Rosińska„Zaczarowana zagroda”

 
 
         We wtorek, 18 września 2018 roku klasy IVa i IVb pojechały do niewielkiej miejscowości Studzienno. To właśnie tam znajduje się „Zagroda Rekreacyjna”, która była celem naszej wycieczki. Mieszkają tam: kozy, osiołek, owieczki, konie, alpaka. O zwierzętach, które chodzą swobodnie po swoich zagrodach, prezentując się obserwującym w całej okazałości, opowiadała dzieciom pani Xymena, właścicielka obiektu.
         Dodatkową atrakcją była lekcja dojenia kozy z degustacją świeżego mleka oraz karmienie czworonożnych mieszkańców pod czujnym okiem naszej przewodniczki.
         Niespodzianką była krótka lekcja jazdy konnej dla wszystkich chętnych. Uczniowie obu klas bardzo zaangażowani i przejęci odbywali swe konne przejażdżki. Nierzadko była to ich pierwsza jazda konna, wszystkim należą się więc duże brawa za odwagę.
         Ostatnim punktem wycieczki i naszego pobytu w „Zagrodzie Rekreacyjnej” było pieczenie kiełbasek przy ognisku i chwila relaksu na placu zabaw.
         Z żalem pożegnaliśmy wesołe towarzystwo ze Studzienna i wróciliśmy do szkoły. Wszyscy chętnie pojedziemy tam jeszcze raz…

 
Tekst: Katarzyna Radzimierska-Tracz
 
Zdjęcia: Katarzyna ZwaduchWybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 12 września 2018r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego klas I-III oraz IV-VIII.

W wyniku przeprowadzonych obliczeń oddanych głosów, samorząd uczniowski dla klas I-III został ustalony w składzie:
 • Przewodnicząca: Iga Żur
 • Zastępca: Dariusz Jagodziński, Maja Wójcik
 • Członkowie: Amelia Pinkiewicz, Maja Wrona, Maja Frankiewicz
 • Opiekun samorządu uczniowskiego: Pani Magdalena Morys.

Samorząd uczniowski dla klas IV-VIII został ustalony w składzie:
 • Przewodnicząca: Antonia Rogóż
 • Zastępca przewodniczącego: Grzegorz Jania
 • Skarbnik: Jakub Syper
 • Sekretarz: Krzysztof Kuchta
 • Opiekun samorządu uczniowskiego: Pani Katarzyna Zwaduch.NAUKA BEZ SUFITU I ŚCIAN JEST MOŻLIWA

Wdniu 11.09.2018 uczniowie klasy IIa, IIb i III pojechali do Polanicy-Zdrój, gdzie uczestniczyli w niecodziennych lekcjach, które odbyły się w plenerze i były poprowadzone przez ich wychowawczynie. Dzieci zdobyły nowe wiadomości, głównie poprzez odkrywanie i własne doświadczanie- a na to właśnie stawia przecież nowoczesna edukacja. Na łonie natury, uczenie się nawet matematyki było przyjemnością oraz możliwością wykorzystania wiedzy w praktyce. Zajęcia tego typu pozwalają dzieciom nie tylko na harmonijne współistnienie z przyrodą, ale także uczą je wspólnej zabawy, ciekawości i innowacyjności oraz jak szanować naturalne środowisko. Udowodniliśmy sobie dzisiaj wszyscy, że połączenie efektywnej nauki z ciekawym sposobem spędzania czasu jest możliwe.

mgr Iwona BrzechfaAdministratorem danych osobowych jest dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, 57-314 Szalejów Górny 48. Szkoła prowadzi operację przetwarzania danych osobowych.
Wróć do spisu treści