II semestr - Szkoła Podstawowa w Szalejowie Górnym

Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
w Szalejowie Górnym
Przejdź do treści

II semestr

Wiadomości
Zajęcia z języka angielskiego w kl. VII i VIII

Communicative language teaching, CLT – czyli komunikacyjne nauczanie języka obcego  w oparciu o strukturę gramatyczną i prezentowane w postaci krótkich dialogów.
Na ostatnich zajęciach z języka angielskiego w klasie VII i VIII uczniowie tworzyli miasto, a następnie odgrywali krótkie dialogi pytając o drogę i wskazując ją. Dzięki takiej formie zajęć pytania i odpowiedzi pozostaną na dłużej w ich pamięci.

Katarzyna ZwaduchIle kalorii jest w diecie sportowca?

Zajęcia w klasie IIa: "Ile kalorii jest w diecie sportowca?" - projekt Matematyka z klasą (Uniwersytet Dzieci). Uczniowie dowiedzieli się czym jest wydatek energetyczny i jak go obliczyć,  dodawali i odejmowali do 2000 oraz wykorzystywali ułamki 1/2 , 1/3 , 1/4, aby zaproponować zbilansowany posiłek.  Nauczyli sie odczytywać na etykietach tabele z wybranymi informacjami.Smacznie i egzotycznie, czyli II b odkrywa nowe smaki.

Fasola mung, ananas, tortellini i wiele innych produktów, były składnikami sałatek robionych przez uczniów kl.II b. Wprawdzie do niektórych produktów uczniowie podchodzili z dużą dozą nieufności, ale jednak zwyciężyła ciekawość i wszystkie dzieci dzielnie próbowały nowe smaki. W rezultacie powstały trzy rodzaje sałatęk- wśród rankingu uczniów wygrała sałatka z tortellini.Spotkanie z Morsami

         Mogłoby się wydawać, że kąpiel w lodowatej wodzie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, ale to nie prawda. Morsy kąpią się w zimnej wodzie mórz lub jezior, aby utrzymać dobry stan zdrowia, zahartować ciało i przygotować organizm do zimy. Leczniczy wpływ niskich temperatur jest uznawany i potwierdzony naukowo.
         O tym jak zahartować organizm i wzmocnić jego odporność na stres, przeziębienie i inne infekcje, mieli okazję zobaczyć się na własne oczy uczniowie Szkoły Podstawowej w Szalejowie Górnym. Dzięki uprzejmości klubu „Fan Mors” z Kudowy Zdroju, do którego należy także pani Jadzia (jedna z nauczycielek naszej szkoły), obejrzeliśmy prezentację multimedialną, wysłuchaliśmy ciekawych opowieści oraz byliśmy świadkami  kąpieli w lodowatej wodzie.
         Mówi się, że "morsem" może stać się praktycznie każdy. Ale w rzeczywistości, nie wszyscy są psychicznie przygotowani do takich ekstremalnych wyczynów. A może warto spróbować?
A więc do dzieła!  ZIMNA WODA ZDROWIA DODA!

Gabriela MichalskaAkcja Samorządu Uczniowskiego: Róże dla wszystkich Pań!

Z okazji Dnia Kobiet mały i duży samorząd uczniowski wraz z opiekunami przygotował dla wszystkich Pań pracujących w naszej szkole broszki różyczki. Z okazji ich święta zostały złożone także życzenia:

8 marca dzień radosny.
Dużo kwiatów, dużo wiosny
Niech dla Was słońce ciągle świeci.
Niech Wam czas radośnie leci.What are you wearing?

Na zajęciach z języka angielskiego projektowaliśmy mundurki szkolne, a następnie opisywaliśmy nasze pomysły w języku angielskim. Było bardzo interesująco i inspirująco. ;-)

Katarzyna Zwaduch"MATEMATYKA Z KLASĄ"

Uczniowie klasy II a realizują projekt edukacyjny "MATEMATYKA Z KLASĄ" FUNDACJI >>Uniwersytet Dzieci<<  Tym razem uczyły się "Jak z trójkątów zaprojektować strój sportowy?". Zajęcia sprawiły ogromną radość uczniom. Scenariusz realizowaliśmy w korelacji z tygodniowym blokiem tematycznym "Świat się zmienia" i tematem dnia "Ubrania dawniej i dziś". Dzieci pracowały z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Ustalały wspólnie swój projekt stroju. Samoistnie zaproponowały, że będą projektować stroje dla polskich sportowców: pływaczki Otylii Jędrzejczak, sprinterki Ewy Swobody, tenisistki Agnieszki Radwańskiej oraz piłkarzy Roberta Lewandowskiego i Jakuba Błaszczykowskiego. Zajęcia zakończyliśmy prezentacją prac i krótkimi filmikami zwycięstw sportowców (YouTube).

Wychowawca Beata Reszka.MINI SIATKÓWKA - „ 4-DZIEWCZĄT”

         Dnia 27.02.2019r. po raz pierwszy w hali sportowej SP w Ścinawce Średniej odbyły się zawody powiatowe w mini siatkówce 4-ki dziewcząt szkół podstawowych. W zawodach wzięło udział 6 szkół i rozegrano je w dwóch grupach, a następnie półfinał i finał. Nasze dziewczęta w składzie: Wiktoria Chłoń, Patrycja Rybak, Monika Smolak, Wiktoria Flig, Klaudia Bednarz, Oliwia Mierzejewska, Jagoda Mokrycka i Nikola Zawadzka zajęły II miejsce.

KOŃCOWA TABELA
1. SP 7 NOWA RUDA
2. SP SZALEJÓW GÓRNY
3. SP JASZKOWA GÓRNA
4. SP KROSNOWICE
5. ZS 1 JUGÓW
6. SP 1 BYSTRZYCA KŁ.

Gratulujemy sukcesu.
Anna WdowiakMINI SIATKÓWKA - „ 3-DZIEWCZĄT”

         Dnia 06.03.2019r w Ścinawce Średniej rozegrano finał zawodów powiatowych w mini siatkówce 3-dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci 2018/2019. W zawodach wzięło udział aż 8 szkół. Rozegrano je w dwóch grupach  a następnie półfinał i finał. Nasze dziewczęta w składzie : Weronika Matujewicz, Antonina Rogóż, Patrycja Szajter, Zofia Kołtun, Oliwia Jankowska, Kornelia Rogóż i Samanta Borzuta po zaciekłej walce zajęły III miejsce.

Serdecznie gratulujemy.
Anna WdowiakKonkurs na najładniejszy zeszyt dla kl. I – III rozstrzygnięty!

W naszej szkole dwa razy w roku szkolnym (po I i pod koniec II semestru) odbywa się konkurs na najładniejszy zeszyt dla kl. I – III. Wychowawcy klas wybierają spośród wszystkich zeszytów swoich uczniów dwa najlepsze, które następnie biorą udział w konkursie. Co roku jury ma twardy orzech do zgryzienia, kiedy przychodzi do wyboru TEGO NAJŁADNIEJSZEGO. I w tym roku wiele zeszytów zachwyciło niezwykłą starannością oraz kształtnym i czytelnym pismem! A jednak w świecie komputerów i tabletów palce nie służą nam już tylko do klikania! Potrafią jeszcze pisać!   Jury przyznało trzy I miejsca dla:  Dominika Rzepy z kl. I a, Karoliny Wójcik z kl. II a, Jana Lorysia z kl. III oraz dwa wyróżnienia dla: Martina Rzepeckiego z kl. I a i Mai Wójcik z kl. II a. Wszystkim uczestnikom konkursu przyznano dyplomy oraz nagrody (również tym, którzy tym razem nie stanęli na podium. Wszyscy bowiem zasłużyli na spore uznanie). Jury miało zaszczyt wziąć do rąk również zeszyt Leny Sowuli z kl. I b, Filipa Piotrowskiego z kl. I b, Kacpra Sypra z kl. II b oraz Katarzyny Ressel z kl. III. Wszystkim uczniom gratulujemy i do zobaczenia pod koniec II semestru! Może wtedy to Twój zeszyt będzie tym najładniejszym? Trzymamy kciuki za kształtne litery!

Organizator konkursu: Małgorzata RosińskaGminny konkurs czytelniczy "Jaś i Małgosia- mistrz czytelnictwa"

         Dnia 28.02.2019r. odbyła się druga edycja konkursu czytelniczego dla uczniów klas I-IV, organizowanego przez Panią Mariolę Huzar Dyrektor Biblioteki Gminy Kłodzko, Oddział w Szalejowie Górnym prowadzony przez Panią Monikę Fedak. W konkursie wzięło udział 35 dzieci z 7 szkół. Naszą Szkołę reprezentowało 12 uczniów, którzy byli przygotowani przez swoje wychowawczynie: Panią Iwonę Brzechfę (II "b"), Panią Beatę Reszkę (II "a"), Panią Marzannę Czyszczoń (I "b"), Panią Małgorzatę Rosińską (I "a), Panią Gabrielę Michalską (III), Panią Katarzynę Radzimierską-Tracz (IV "a" i "b"),  koordynatorem była Pani Tamara Dziurhaluk- nauczyciel historii i bibliotekarz.

Nasze dzieci były świetnie przygotowane i przepięknie czytały wybrane fragmenty literackie. Zajęliśmy następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
  • Uczniowie klas pierwszych:  I m-ce Weronika Mandycz- I "a",   II m-ce  Natalia Robak - I "b",
  • Uczniowie klas drugich:   III m-ce Dariusz Jagodziński - II "b", wyróżnienia dla Igi Żur i Jędrzeja Kraśnikiewicza  z II "a",
  • Uczniowie klas trzecich: III m-ce Adam Pietras - III,
  • Uczniowie klas czwartych:  I m-ce  Martyna Piętka- IV "a",  III m-ce Adrian Bartoszuk - IV "a",  wyróżnienie Oliwia Kucharska - IV "b",

nagrody za udział otrzymali także Martin Rzepecki,  Nadia Kuchta, Natalia Wawryka.
         Wszystkim uczestnikom gratulujemy i bardzo jesteśmy z nich dumni.

tekst: mgr Tamara DziurhalukSpotkanie z artystą

W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy IV a spotkali się z artystką, Panią Joanną Przytocką. Pani Joanna zaprezentowała uczniom swoje prace i pokazała podstawowe narzędzia pracy. Pod czujnym okiem Pani Joanny uczniowie spróbowali naszkicować oko. Dziękujemy za inspirujące zajęcia.WIZYTA W SCHRONISKU

Dokładnie przed feriami nasi uczniowie wraz z opiekunem odwiedzili Schronisko „Pod psią gwiazdą” w Kłodzku. Celem wyjazdu było przekazanie darów uzbieranych w szkole przez uczniów i pracowników, uwrażliwienie dzieci na krzywdy, jakie człowiek może wyrządzić zwierzętom a także pomoc w schronisku. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, ponieważ mogli wziąć psy na spacer, poznać większość ich historii, w jaki sposób znalazły się one w takim miejscu. Niestety większość ludzi pozbywa się zwierząt wtedy, kiedy chcą wyjechać na urlop a nie mają, komu zostawić pod opiekę zwierzaka, kiedy piesek z małego szczeniaczka wyrasta i staje się dorosłym psem wymagającym codziennych obowiązków… Nasi uczniowie bardzo przejęli się tymi słowami, gdyż sami mają w domu psy i nie wyobrażają sobie, żeby stała im się krzywda… W schronisku dużo jest także starych psów, które już nie mają siły chodzić, uczniowie mieli okazję je zobaczyć i chociaż na chwilę sprawić, że psy te poczuły się lepiej. Podczas wizyty dowiedzieli się także jak wygląda adopcja psa oraz jakie należy spełnić warunki, by zabrać go do domu. Jednak należy zawsze pamiętać o tym, że pies to obowiązek na kilka lat i należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję zanim się ją podejmie. O tym obiecali przypominać wszyscy uczniowie, którzy będą zachęcali do zabierania psów ze schronisk by mogli znaleźć swój ciepły i pełny miłości dom.

                                 Opiekun TOZ - Jadwiga  Kapłan - Majtka
Administratorem danych osobowych jest dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, 57-314 Szalejów Górny 48. Szkoła prowadzi operację przetwarzania danych osobowych.
Wróć do spisu treści