II semestr - Szkoła Podstawowa w Szalejowie Górnym

Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
w Szalejowie Górnym
Przejdź do treści

II semestr

Wiadomości
„NOCOWANIE W SZKOLE”

Z czwartku na piątek (13.06.2019-14.06.2019 r.) uczniowie klasy V „a” i VI „a” spali w szkole, ale była to chyba ich najkrótsza noc w roku, bo do 1:30 grali w piłkę, a już o 6:00 była pobudka. Atrakcją było nie tylko nocowanie, ale również wyjście na basen i wspólna pizza na kolację. Trudny dla wszystkich był piątek, bo trzeba było wytrwać na wszystkich lekcjach pomimo dużej senności (oczy się same zamykały). Odeśpimy już niedługo :).Pożegnanie klasy III

Klasa III wybrała się 11 czerwca na pożegnalną wycieczkę do Alpakowej Kotliny w Kamieńcu. Alpaki to zwierzęta o spokojnej naturze. Wzbudzają ogromną sympatię nie tylko u dzieci ale także u dorosłych. Bezpośredni kontakt z tymi zwierzętami poprawia samopoczucie, pomaga rozluźnić się oraz daje wszystkim dużo radości. Bardzo miła właścicielka p. Marta opowiedziała nam o alpakach skąd je ma oraz jak powstawało to miejsce. Główną atrakcją dnia był wspólny spacer oraz karmienie alpaków ich przysmakiem czyli marchewkami. Oprócz tego pani Marta zorganizowała dla całej grupy atrakcje w zagrodzie m. in. pieczenie kiełbasek, zabawy na świeżym powietrzu oraz zjazdy na dmuchańcu. Wszystkim się bardzo podobało i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Żal nam było niestety rozstawać się z Malkolmem i jego przyjaciółmi...

tekst i zdjęcia: Jadwiga Kapłan - MajtkaVI Olimpiada Szkół Integracyjnych i Specjalnych!

7 czerwca w naszej szkole odbyła się już VI Olimpiada Szkół Integracyjnych i Specjalnych!
Jak co roku, zaszczycili nas swoją obecnością uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II z Kłodzka, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi  ze Ścinawki Średniej, reprezentanci Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starego Wielisławia          oraz Domu Pomocy Społecznej z Podzamku. Po uroczystym otwarciu imprezy przez Panią Dyrektor uczniowie klasy I a odśpiewali hymn promujący hasło przewodnie Olimpiady:

RAZEM, ZAWSZE RAZEM, PRZYJACIEL Z PRZYJACIELEM,
BO SAM NIEWIELE MOZESZ, A RAZEM MOŻNA WIELE!”

Przed prawdziwymi zawodami sportowymi potrzebna jest prawdziwa rozgrzewka. Poprowadził ją dla nas nasz niezastąpiony, niezawodny DJ ks. Janusz. Tak przygotowani rozpoczęliśmy część właściwą naszego spotkania. Zawodnicy mieli okazję spróbować swoich sił w 10 konkurencjach sportowych. Wszyscy - łącznie z gospodarzami imprezy – uczniami naszej szkoły – spisali się na medal! Wykazali się dużym  sprytem i odwagą. Wytrwale i z uśmiechem wykonywali kolejne zadania, dopingowani m.in. przez naszych pierwszaków oraz zaproszonych gości. Obok Pani Dyrektor na trybunach zasiadły: Pani Kierownik Referatu Obsługi Szkół Urzędu Gminy w Kłodzku, Emilia Wład, Pani Sołtys Wsi Szalejów Górny, Małgorzata Turłaj – Łuszczek oraz Pani Dyrektor Przedszkola Gminnego w Szalejowie Dolnym, Iwona Hes.  
Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali:  Komisarz Lew, wolontariusze – uczniowie klas VI a i VI b oraz panie, które zorganizowały tę imprezę: Małgorzata Rosińska, Jolanta Kredzińska – Wrona, Katarzyna Hofman-Choduń oraz Magdalena Sadowska.
Olimpiada zakończyła się wręczeniem  nagród przez Panią Dyrektor naszej szkoły wraz z Panią Kierownik Referatu Obsługi Szkół, Emilią Wład oraz Panią Dyrektor Przedszkola Gminnego, Iwoną Hes. Wszyscy uczestnicy rozgrywek sportowych otrzymali złote medale! Nie mogło być inaczej, bo wszyscy stanęli na wysokości zadania! Ponadto placówki otrzymały pamiątkowy dyplom - ku pamięci pięknie spędzonego RAZEM czasu!

Bardzo dziękujemy wszystkim szkołom/placówkom, wszystkim gościom za to,
że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie i wzięliście RAZEM z nami udział
w VI Olimpiadzie Szkół Integracyjnych i Specjalnych.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!„MISTRZ KALIGRAFII”

7 czerwca uczniowie klas I – Weronika Mandycz, Jagoda Matusz oraz Dominik Rzepa uczestniczyli w VII MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE ŁADNEGO PISANIA dla klas I-III „MISTRZ KALIGRAFII” organizowanym przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Czecha i H. Marusarzówny w Dusznikach – Zdroju.
Do zadań konkursowych należało kaligraficzne przepisanie fragmentu tekstu,  odwzorowanie szlaczków oraz dostarczenie w dniu konkursu zeszytu w linie z zapisanymi co najmniej 6 stronami.

Nasi uczniowie wrócili do nas z nagrodami!
Dominik Rzepa z kl. I a zajął II miejsce w kategorii klas I, a Jagoda Matusz z kl. I b wyróżnienie w tej samej kategorii.

GRATULUJEMY! JESTEŚMY Z WAS DUMNI!GRATULACJE!

Uczennice klasy IIA reprezentowały naszą szkołę podczas Powiatowych Zawodów Pływackich w Kłodzku. Wróciły z medalami:

  • II miejsce - Maja Wójcik (styl grzbietowy)
  • III miejsce - Karolina Wójcik (żabka)
  • V miejsce - Joanna Wójcik (kraul)

BRAWO NASZE TROJACZKI.Wycieczka klas pierwszych

28 maja klasy I a i I b odwiedziła wioskę indiańską w Srebrnej Górze. Za nami niezapomniana przygoda! Zatrzymaliśmy się na chwilę i wsłuchaliśmy w odgłosy natury, przenieśliśmy się w ciekawy świat XVIII i XIX  - wiecznej Ameryki i zobaczyliśmy jak żyli jej rdzenni mieszkańcy. Ponadto upolowaliśmy włócznią nie jednego bizona, strzelaliśmy z łuku i dmuchawki, pokonaliśmy indiański tor przeszkód z ruchomymi piaskami, walczyliśmy na równoważni czejeńskiej, ścigaliśmy się na wieloosobowych nartach, a na koniec wykonaliśmy indiańskie pióropusze i zrobiliśmy niezbędne zakupy w indiańskim sklepiku. Nie mogło zabraknąć i pieczonych kiełbasek z ogniska! MNIAM:) Polecamy wszystkim taki sposób edukacji połączonej z aktywnym wypoczynkiem.Szkolna Liga Językowa

         Siódma  edycja Szkolnej Ligi Językowej dobiegła już końca. Najlepsi uczniowie klas IV-VI mogli rywalizowali w trzech rundach, sprawdzając swoją wiedzę leksykalną z języka angielskiego. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy wynik uzyskała uczennica  klasy VI  A - Patrycja Rybka - która zdobyła łącznie 75 punktów. Podium uzupełnili: Emilia Tracz z klasy VI B, która zdobyła 54 punkty oraz Wojciech Miler z klasy VI A, który uzyskał 40 punktów. Nagrody w konkursie dla najlepszej trójki to „Praktyczny kurs języka japońskiego” Beaty Pawlikowskiej oraz - dodatkowo dla zwyciężczyni - kurs języka angielskiego na płycie CD do nauki idiomów.
         Natomiast w klasyfikacji drużynowej najlepiej wypadła klasa VI A zdobywając łącznie 143  punkty, co jest rekordem w historii ligi. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału za rok, w kolejnej edycji Szkolnej Ligi Językowej.MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO – TECHNICZNY
PT. „ORIGAMI Z POMYSŁAMI” ROZSTRZYGNIĘTY!

I MIEJSCE
Vsevolod Semenchuk, kl. III,  SP im. Stanisława Mikołajczyka w Jaszkowej Dolnej

II MIEJSCE
Dawid Płaskoń, kl. I A, SP z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym

III MIEJSCE
Adam Gniwek, kl. I A, SP z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym

WYRÓŻNIENIE
Szymon Gniwek, kl. I A, SP z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym
Hanna Kisły, kl.II, SP w Krosnowicach

W konkursie wzięły również udział uczennice naszej szkoły: Jadwiga Balcerzak i Maja Bochenek (kl. I A) oraz Miłosz Krzeczkowski (kl. III) ze SP w Krosnowicach. Dyplomy i nagrody powędrowały do wszystkich  uczestników konkursu.
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY I ZAPRASZAMY ZA ROK! :)

Organizator konkursu:
Małgorzata Rosińska„Łamańce językowe”

Już po raz ósmy w naszej szkole rozstrzygnięty został konkurs „Łamańce językowe”. Po długich i żmudnych zmaganiach wyłoniono zwycięzców poszczególnych klas: Ia – Maja Bochenek, Ib – Łukasz Matysiak, IIa – Marika Kościółek, IIb – Franek Polikowski, III – Michał Tyks, IVa – Martyna Matusz, IVb – Wiktoria Adamczyk, Va – Antonina Rogóż, Vb – Patrycja Szajter, VIa – Wojciech Miler, VIb – Hanna Tracz, VII – Grzegorz Jania, VIII – Amelia Lutosławska.
Kolejnym etapem było wyłonienie Mistrza i Wicemistrza klas młodszych i starszych. I tak, w klasach I-IV Mistrzem „Łamańców językowych” została Marika Kościółek z IIb, a Wicemistrzem Wiktoria Adamczyk z IVb. Natomiast w klasach V-VIII Mistrzem została Hanna Tracz z VIb, a Wicemistrzem Patrycja Szajter z Vb.

We wtorek, 2 kwietnia zakończyła się V edycja „Międzyszkolnych łamańców językowych”.
W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych z Szalejewa Górnego, Polanicy Zdrój, Krosnowic, Wojborza, Jaszkowej Dolnej i Żelazna.

Mistrzynią klas w kategorii I-IV została Antonina Michałek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w  Polanicy Zdrój, a Wicemistrzami – Zuzanna Maksymowicz ze Szkoły Podstawowej w Wojborzu i Szymon Wolański ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej.
W kategorii klas V- VIII Mistrzynią została Jessica Mąka z Niepublicznej Szkoły w Żelaźnie, a Wicemistrzynią uczennica naszej szkoły, Hanna Tracz.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Gminny konkurs recytatorski "Wiersze, które dzieci kochają" - 2.04.2019r.

         Dnia 2.04.2019r. w naszej Szkole odbył się po raz ósmy gminny konkurs recytatorski "Wiersze, które dzieci kochają".  Organizatorką jest Pani Tamara Dziurhaluk nauczycielka historii i bibliotekarka. Członkiem jury była Pani Monika Fedak, prowadząca Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko Oddział w Szalejowie Górnym.  W konkursie wzięło udział 5 placówek- dwa przedszkola oraz 3 szkoły. Uczniowie pięknie się zaprezentowali, byli świetnie przygotowani, panowali nad tremą.

Uczniowie naszej Szkoły wypadli wspaniale:
  • w kategorii klas O-I:  I miejsce zajęła Weronika Mandycz  (kl.Ia, opiekun: Pani M.Rosińska)
  • w kategorii klas II-III:  I miejsce zajęła Iga Żur, a wyróżnienie otrzymała Marika Kościółek (kl.II a, opiekun Pani B.Reszka), oraz wyróżnienie dla Karoliny Robak  (kl.II b, opiekun Pani I.Brzechfa)
serdecznie dziękujemy, gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

tekst: mgr Tamara DziurhalukI Dzień Wiosny

Wraz z I Dniem Wiosny uczniowie Naszej szkoły podczas zajęć terapeutycznych  rozpoczęli akcję sadzenia i wysiewania rozmaitych: kwiatów, nowalijek oraz ziół. Do własnoręcznie ozdobionych donic siali koper,  oraz zioła (tymianek, melisa, itp.) oraz sadzili cebulkę na szczypiorek oraz kwiaty. Każdy uważnie słuchał poleceń nauczycieli. pracy było sporo, dlatego każdy siał i sadził w skupieniu.
Dzięki tego typu zajęciom uczniowie poznali jakie kroki należy podjąć by zjeść koperek i szczypiorek na kanapce, wypić wodę ze świeżymi ziołami, czy włożyć do flakonu kolorowy tulipan.

Lena MachośTelefony alarmowe

TELEFONY ALARMOWE
KAŻDY MUSI ZNAĆ,
ŻEBY WIEDZIEĆ, CO MA ROBIĆ,
A NIE TYLKO STAĆ!

112 TO JEST NUMER
JEDEN NAJWAŻNIEJSZY!
ZAPAMIĘTAJ, BY SKORZYSTAĆ,
BĘDZIESZ BEZPIECZNIEJSZY!

MASZ TEŻ TRZY NUMERY WAŻNE,
TRZY WAŻNE POMOCE:
POGOTOWIE, STRAŻ, POLICJĘ
CZYNNE DZIEŃ I W NOCY.

999
998
997

BĄDŹ ODWAŻNY, PROSZĘ!Wycieczka do Hydropolis

27 marca w ramach projektu „Nowoczesna Szkoła. Cztery żywioły – Woda” uczniowie naszej szkoły odwiedzili wrocławskie „Hydropolis” - CENTRUM WIEDZY O WODZIE. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Po 2011 roku budowlę przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej. Obiekt ten znajduje się na liście zabytków.
Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Tak też się stało... Nasi uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili 9 wystaw, gdzie mogli zgłębić wiedzę za pomocą multimedialnych środków przekazu. Dowiedzieli się m.in., że powierzchnia wody składa się w 71% z wody, śnieg wcale nie jest biały tylko przezroczysty, a widziana przez nas biel to efekt odbijania się światła; że długość sieci wodociągowej we Wrocławiu wynosi około 1970 km - czyli tyle samo, co odległość z Wrocławia do Madrytu; że każdego dnia, wydychając powietrze, tracimy ok. 500 ml wody; że na dnach mórz i oceanów spoczywa około 2 miliony wraków, a - wedle prognoz - do 2050 roku w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb. Po tej niecodziennej lekcji dzieci miały możliwość zakupienia pamiątek oraz zrelaksowania się i nabrania sił w kawiarence.
PODRÓŻ DO WODNEJ KRAINY UWAŻAMY ZA UDANĄ, ALE NIE ZAKOŃCZONĄ!  NASZ GŁÓD WIEDZY ZOSTAŁ MOCNO POBUDZONY!


SEZON ROWEROWY ROZPOCZĘTY!

Klasa I a poznała zasady wzorowego rowerzysty, sprawdziła stan techniczny swoich rowerów i jednogłośnie stwierdziła: „WYCIECZKI ROWEROWE CZAS ZACZĄĆ!” Serdecznie zachęcamy do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu! KIEROWNICE W DŁONIE I ŚMIAŁOWizyta Dietetyka

         Nasza szkoła podejmuje wiele inicjatyw mających na celu poszerzenie wiedzy naszych wychowanków oraz wyrabianie prozdrowotnych nawyków. Zwróciliśmy uwagę, że nasiliła się "moda" na odchudzanie. Jest to szczególnie zauważalne wśród uczniów klas V-VIII. Problem ten dotyczy przede wszystkim dziewcząt, ale pojawia się także wśród chłopców.
         Aby zapobiec błędom żywieniowym związanym z niedobowami pokarmowymi jak i nieodpowiednio dobraną dietą, zaprosiliśmy do naszej szkoły dietetyczkę, panią Aleksandrę Drobniewską. Pani Aleksandra w prezentacji multimedialnej przedstawiła zasady zdrowego żywienia, omówiła jak wygląda zbilansowana dieta, podała informację o zapotrzebowaniu kalorycznym poszczególnych grup wiekowych, podała przykładowe produkty i ich wartość kaloryczną oraz powiedziała jak często powinniśmy spożywać posiłki.
         Na końcu spotkania dzieci zadawały pytania, a później czekała je miła niespodzianka- zaproszenie na bezpłatne konsultacje z dietetykiem.Zajęcia z języka angielskiego w kl. VII i VIII

Communicative language teaching, CLT – czyli komunikacyjne nauczanie języka obcego  w oparciu o strukturę gramatyczną i prezentowane w postaci krótkich dialogów.
Na ostatnich zajęciach z języka angielskiego w klasie VII i VIII uczniowie tworzyli miasto, a następnie odgrywali krótkie dialogi pytając o drogę i wskazując ją. Dzięki takiej formie zajęć pytania i odpowiedzi pozostaną na dłużej w ich pamięci.

Katarzyna ZwaduchIle kalorii jest w diecie sportowca?

Zajęcia w klasie IIa: "Ile kalorii jest w diecie sportowca?" - projekt Matematyka z klasą (Uniwersytet Dzieci). Uczniowie dowiedzieli się czym jest wydatek energetyczny i jak go obliczyć,  dodawali i odejmowali do 2000 oraz wykorzystywali ułamki 1/2 , 1/3 , 1/4, aby zaproponować zbilansowany posiłek.  Nauczyli sie odczytywać na etykietach tabele z wybranymi informacjami.Smacznie i egzotycznie, czyli II b odkrywa nowe smaki.

Fasola mung, ananas, tortellini i wiele innych produktów, były składnikami sałatek robionych przez uczniów kl.II b. Wprawdzie do niektórych produktów uczniowie podchodzili z dużą dozą nieufności, ale jednak zwyciężyła ciekawość i wszystkie dzieci dzielnie próbowały nowe smaki. W rezultacie powstały trzy rodzaje sałatęk- wśród rankingu uczniów wygrała sałatka z tortellini.Spotkanie z Morsami

         Mogłoby się wydawać, że kąpiel w lodowatej wodzie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, ale to nie prawda. Morsy kąpią się w zimnej wodzie mórz lub jezior, aby utrzymać dobry stan zdrowia, zahartować ciało i przygotować organizm do zimy. Leczniczy wpływ niskich temperatur jest uznawany i potwierdzony naukowo.
         O tym jak zahartować organizm i wzmocnić jego odporność na stres, przeziębienie i inne infekcje, mieli okazję zobaczyć się na własne oczy uczniowie Szkoły Podstawowej w Szalejowie Górnym. Dzięki uprzejmości klubu „Fan Mors” z Kudowy Zdroju, do którego należy także pani Jadzia (jedna z nauczycielek naszej szkoły), obejrzeliśmy prezentację multimedialną, wysłuchaliśmy ciekawych opowieści oraz byliśmy świadkami  kąpieli w lodowatej wodzie.
         Mówi się, że "morsem" może stać się praktycznie każdy. Ale w rzeczywistości, nie wszyscy są psychicznie przygotowani do takich ekstremalnych wyczynów. A może warto spróbować?
A więc do dzieła!  ZIMNA WODA ZDROWIA DODA!

Gabriela MichalskaAkcja Samorządu Uczniowskiego: Róże dla wszystkich Pań!

Z okazji Dnia Kobiet mały i duży samorząd uczniowski wraz z opiekunami przygotował dla wszystkich Pań pracujących w naszej szkole broszki różyczki. Z okazji ich święta zostały złożone także życzenia:

8 marca dzień radosny.
Dużo kwiatów, dużo wiosny
Niech dla Was słońce ciągle świeci.
Niech Wam czas radośnie leci.What are you wearing?

Na zajęciach z języka angielskiego projektowaliśmy mundurki szkolne, a następnie opisywaliśmy nasze pomysły w języku angielskim. Było bardzo interesująco i inspirująco. ;-)

Katarzyna Zwaduch"MATEMATYKA Z KLASĄ"

Uczniowie klasy II a realizują projekt edukacyjny "MATEMATYKA Z KLASĄ" FUNDACJI >>Uniwersytet Dzieci<<  Tym razem uczyły się "Jak z trójkątów zaprojektować strój sportowy?". Zajęcia sprawiły ogromną radość uczniom. Scenariusz realizowaliśmy w korelacji z tygodniowym blokiem tematycznym "Świat się zmienia" i tematem dnia "Ubrania dawniej i dziś". Dzieci pracowały z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Ustalały wspólnie swój projekt stroju. Samoistnie zaproponowały, że będą projektować stroje dla polskich sportowców: pływaczki Otylii Jędrzejczak, sprinterki Ewy Swobody, tenisistki Agnieszki Radwańskiej oraz piłkarzy Roberta Lewandowskiego i Jakuba Błaszczykowskiego. Zajęcia zakończyliśmy prezentacją prac i krótkimi filmikami zwycięstw sportowców (YouTube).

Wychowawca Beata Reszka.MINI SIATKÓWKA - „ 4-DZIEWCZĄT”

         Dnia 27.02.2019r. po raz pierwszy w hali sportowej SP w Ścinawce Średniej odbyły się zawody powiatowe w mini siatkówce 4-ki dziewcząt szkół podstawowych. W zawodach wzięło udział 6 szkół i rozegrano je w dwóch grupach, a następnie półfinał i finał. Nasze dziewczęta w składzie: Wiktoria Chłoń, Patrycja Rybak, Monika Smolak, Wiktoria Flig, Klaudia Bednarz, Oliwia Mierzejewska, Jagoda Mokrycka i Nikola Zawadzka zajęły II miejsce.

KOŃCOWA TABELA
1. SP 7 NOWA RUDA
2. SP SZALEJÓW GÓRNY
3. SP JASZKOWA GÓRNA
4. SP KROSNOWICE
5. ZS 1 JUGÓW
6. SP 1 BYSTRZYCA KŁ.

Gratulujemy sukcesu.
Anna WdowiakMINI SIATKÓWKA - „ 3-DZIEWCZĄT”

         Dnia 06.03.2019r w Ścinawce Średniej rozegrano finał zawodów powiatowych w mini siatkówce 3-dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci 2018/2019. W zawodach wzięło udział aż 8 szkół. Rozegrano je w dwóch grupach  a następnie półfinał i finał. Nasze dziewczęta w składzie : Weronika Matujewicz, Antonina Rogóż, Patrycja Szajter, Zofia Kołtun, Oliwia Jankowska, Kornelia Rogóż i Samanta Borzuta po zaciekłej walce zajęły III miejsce.

Serdecznie gratulujemy.
Anna WdowiakKonkurs na najładniejszy zeszyt dla kl. I – III rozstrzygnięty!

W naszej szkole dwa razy w roku szkolnym (po I i pod koniec II semestru) odbywa się konkurs na najładniejszy zeszyt dla kl. I – III. Wychowawcy klas wybierają spośród wszystkich zeszytów swoich uczniów dwa najlepsze, które następnie biorą udział w konkursie. Co roku jury ma twardy orzech do zgryzienia, kiedy przychodzi do wyboru TEGO NAJŁADNIEJSZEGO. I w tym roku wiele zeszytów zachwyciło niezwykłą starannością oraz kształtnym i czytelnym pismem! A jednak w świecie komputerów i tabletów palce nie służą nam już tylko do klikania! Potrafią jeszcze pisać!   Jury przyznało trzy I miejsca dla:  Dominika Rzepy z kl. I a, Karoliny Wójcik z kl. II a, Jana Lorysia z kl. III oraz dwa wyróżnienia dla: Martina Rzepeckiego z kl. I a i Mai Wójcik z kl. II a. Wszystkim uczestnikom konkursu przyznano dyplomy oraz nagrody (również tym, którzy tym razem nie stanęli na podium. Wszyscy bowiem zasłużyli na spore uznanie). Jury miało zaszczyt wziąć do rąk również zeszyt Leny Sowuli z kl. I b, Filipa Piotrowskiego z kl. I b, Kacpra Sypra z kl. II b oraz Katarzyny Ressel z kl. III. Wszystkim uczniom gratulujemy i do zobaczenia pod koniec II semestru! Może wtedy to Twój zeszyt będzie tym najładniejszym? Trzymamy kciuki za kształtne litery!

Organizator konkursu: Małgorzata RosińskaGminny konkurs czytelniczy "Jaś i Małgosia- mistrz czytelnictwa"

         Dnia 28.02.2019r. odbyła się druga edycja konkursu czytelniczego dla uczniów klas I-IV, organizowanego przez Panią Mariolę Huzar Dyrektor Biblioteki Gminy Kłodzko, Oddział w Szalejowie Górnym prowadzony przez Panią Monikę Fedak. W konkursie wzięło udział 35 dzieci z 7 szkół. Naszą Szkołę reprezentowało 12 uczniów, którzy byli przygotowani przez swoje wychowawczynie: Panią Iwonę Brzechfę (II "b"), Panią Beatę Reszkę (II "a"), Panią Marzannę Czyszczoń (I "b"), Panią Małgorzatę Rosińską (I "a), Panią Gabrielę Michalską (III), Panią Katarzynę Radzimierską-Tracz (IV "a" i "b"),  koordynatorem była Pani Tamara Dziurhaluk- nauczyciel historii i bibliotekarz.

Nasze dzieci były świetnie przygotowane i przepięknie czytały wybrane fragmenty literackie. Zajęliśmy następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
  • Uczniowie klas pierwszych:  I m-ce Weronika Mandycz- I "a",   II m-ce  Natalia Robak - I "b",
  • Uczniowie klas drugich:   III m-ce Dariusz Jagodziński - II "b", wyróżnienia dla Igi Żur i Jędrzeja Kraśnikiewicza  z II "a",
  • Uczniowie klas trzecich: III m-ce Adam Pietras - III,
  • Uczniowie klas czwartych:  I m-ce  Martyna Piętka- IV "a",  III m-ce Adrian Bartoszuk - IV "a",  wyróżnienie Oliwia Kucharska - IV "b",

nagrody za udział otrzymali także Martin Rzepecki,  Nadia Kuchta, Natalia Wawryka.
         Wszystkim uczestnikom gratulujemy i bardzo jesteśmy z nich dumni.

tekst: mgr Tamara DziurhalukSpotkanie z artystą

W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy IV a spotkali się z artystką, Panią Joanną Przytocką. Pani Joanna zaprezentowała uczniom swoje prace i pokazała podstawowe narzędzia pracy. Pod czujnym okiem Pani Joanny uczniowie spróbowali naszkicować oko. Dziękujemy za inspirujące zajęcia.WIZYTA W SCHRONISKU

Dokładnie przed feriami nasi uczniowie wraz z opiekunem odwiedzili Schronisko „Pod psią gwiazdą” w Kłodzku. Celem wyjazdu było przekazanie darów uzbieranych w szkole przez uczniów i pracowników, uwrażliwienie dzieci na krzywdy, jakie człowiek może wyrządzić zwierzętom a także pomoc w schronisku. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, ponieważ mogli wziąć psy na spacer, poznać większość ich historii, w jaki sposób znalazły się one w takim miejscu. Niestety większość ludzi pozbywa się zwierząt wtedy, kiedy chcą wyjechać na urlop a nie mają, komu zostawić pod opiekę zwierzaka, kiedy piesek z małego szczeniaczka wyrasta i staje się dorosłym psem wymagającym codziennych obowiązków… Nasi uczniowie bardzo przejęli się tymi słowami, gdyż sami mają w domu psy i nie wyobrażają sobie, żeby stała im się krzywda… W schronisku dużo jest także starych psów, które już nie mają siły chodzić, uczniowie mieli okazję je zobaczyć i chociaż na chwilę sprawić, że psy te poczuły się lepiej. Podczas wizyty dowiedzieli się także jak wygląda adopcja psa oraz jakie należy spełnić warunki, by zabrać go do domu. Jednak należy zawsze pamiętać o tym, że pies to obowiązek na kilka lat i należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję zanim się ją podejmie. O tym obiecali przypominać wszyscy uczniowie, którzy będą zachęcali do zabierania psów ze schronisk by mogli znaleźć swój ciepły i pełny miłości dom.

                                 Opiekun TOZ - Jadwiga  Kapłan - Majtka
Administratorem danych osobowych jest dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, 57-314 Szalejów Górny 48. Szkoła prowadzi operację przetwarzania danych osobowych.
Wróć do spisu treści