Promocja zdrowia - Szkoła Podstawowa w Szalejowie Górnym

Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
w Szalejowie Górnym
Przejdź do treści

Promocja zdrowia

2018/2019
Wizyta Dietetyka

         Nasza szkoła podejmuje wiele inicjatyw mających na celu poszerzenie wiedzy naszych wychowanków oraz wyrabianie prozdrowotnych nawyków. Zwróciliśmy uwagę, że nasiliła się "moda" na odchudzanie. Jest to szczególnie zauważalne wśród uczniów klas V-VIII. Problem ten dotyczy przede wszystkim dziewcząt, ale pojawia się także wśród chłopców.
         Aby zapobiec błędom żywieniowym związanym z niedobowami pokarmowymi jak i nieodpowiednio dobraną dietą, zaprosiliśmy do naszej szkoły dietetyczkę, panią Aleksandrę Drobniewską. Pani Aleksandra w prezentacji multimedialnej przedstawiła zasady zdrowego żywienia, omówiła jak wygląda zbilansowana dieta, podała informację o zapotrzebowaniu kalorycznym poszczególnych grup wiekowych, podała przykładowe produkty i ich wartość kaloryczną oraz powiedziała jak często powinniśmy spożywać posiłki.
         Na końcu spotkania dzieci zadawały pytania, a później czekała je miła niespodzianka- zaproszenie na bezpłatne konsultacje z dietetykiem.Spotkanie z Morsami

         Mogłoby się wydawać, że kąpiel w lodowatej wodzie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, ale to nie prawda. Morsy kąpią się w zimnej wodzie mórz lub jezior, aby utrzymać dobry stan zdrowia, zahartować ciało i przygotować organizm do zimy. Leczniczy wpływ niskich temperatur jest uznawany i potwierdzony naukowo.
         O tym jak zahartować organizm i wzmocnić jego odporność na stres, przeziębienie i inne infekcje, mieli okazję zobaczyć się na własne oczy uczniowie Szkoły Podstawowej w Szalejowie Górnym. Dzięki uprzejmości klubu „Fan Mors” z Kudowy Zdroju, do którego należy także pani Jadzia (jedna z nauczycielek naszej szkoły), obejrzeliśmy prezentację multimedialną, wysłuchaliśmy ciekawych opowieści oraz byliśmy świadkami  kąpieli w lodowatej wodzie.
         Mówi się, że "morsem" może stać się praktycznie każdy. Ale w rzeczywistości, nie wszyscy są psychicznie przygotowani do takich ekstremalnych wyczynów. A może warto spróbować?
A więc do dzieła!  ZIMNA WODA ZDROWIA DODA!

Gabriela MichalskaDZIEŃ RYBY

         Ryby mają liczne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. Dietetycy i lekarze nie mają wątpliwości: osoby, które jedzą dużo ryb, rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, miażdżycę, alergie i nowotwory.
         Ze względu na ogromną wartość odżywczą ryby powinny trafiać na nasz stół co najmniej 2-3 razy w tygodniu, zwłaszcza tłuste morskie.
         Należy jednak zaznaczyć, że niektóre ryby mają niewielką wartość odżywczą, te żyjące w brudnych wodach zawierają toksyny, a hodowane - antybiotyki. Dlatego warto wiedzieć, jak kupować ryby, żeby wybrać te najlepsze.
         Statystyczny Japończyk zjada rocznie 65 kg ryb, Norweg - 46 kg, podczas gdy my tylko ok. 13 kg. Czas to zmienić.
         Dobrą okazją jest do tego dzień 20 grudnia. Jest to dzień nieprzypadkowy, ponieważ właśnie w tym dniu przypada Dzień Ryby, ustanowiony w 2003 roku. Nasza szkoła postanowiła dołączyć się do obchodów tego święta. Zaczęliśmy od spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie klas I – III. Dzieci dowiedziały się jak ważne dla naszego zdrowia jest spożywanie ryb i na co należy zwrócić uwagę kupując je w sklepie. Przypomnieliśmy również, że ryby, tak jak inne zwierzęta, odczuwają dyskomfort i ból, należy się więc z nimi obchodzić w sposób humanitarny.
         Na zakończenie zajęć przyszedł czas na zabawę. Każda klasa wybierała swoich przedstawicieli, których zadaniem było „wyłowienie” w ciągu minuty jak największej ilości rybek-korków. W zawodach zwyciężyła klasa II b.
         Finałem dzisiejszego spotkania było grupowe wykonanie prac plastycznych przedstawiających portret ryby. Wszystkie klasy spisały się na medal, a piękne portrety ozdobiły korytarz naszej szkoły.

Gabriela MichalskaŚNIADANIE DAJE MOC

Nasza szkoła i uczniowie klas I-III  już kolejny raz biorą udział w programie edukacyjnym "Śniadanie daje moc". Każdy uczeń powinien wiedzieć, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Jak co roku 8 listopada w Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie klas młodszych samodzielnie przygotowywali swoje śniadania. W przeddzień szkolnych uroczystości 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości nie zapomnieliśmy również o śniadaniowych akcentach biało-czerwonych. Wspólna praca i spożyty posiłek sprawiło dzieciom wiele przyjemności, a jednocześnie uświadomiło, że właściwe odżywianie jest jednym z ważniejszych warunków zdrowia.

Beata Reszka

Międzynarodowy Dzień Mycia Rąk

         Światowy Dzień Mycia Rąk to święto ustanowione w 2008 roku przez ONZ. Jest ono corocznie obchodzone 15 października i ma na celu globalną edukację na temat mycia rąk.
         Dla wielu z nas jest to bardzo prozaiczna czynność, jednak nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, a co gorsza też możliwe. Poprzez zaniedbania higieniczne, szczególnie poprzez brudne ręce, biegunka i zapalenie płuc doprowadzają co roku do śmierci ponad 3 milionów dzieci poniżej piątego roku życia, dlatego tak ważne jest wykształcenie w młodych ludziach nawyku mycia rąk mydłem – szczególnie po wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem. Ta prosta czynność może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka.
         Nasza szkoła również dołączyła się do tej akcji. Uczniowie mieli dzisiaj okazję wysłuchać kilku informacji na temat chorób brudnych rąk oraz ich profilaktyki. Dowiedzieli się także, jak można dbać o higienę rąk kiedy nie ma dostępu do wody i mydła. Na koniec spotkania młodsze dzieci poszły umyć ręce, a przed rozejściem się do klas każdy uczeń otrzymał chusteczkę  nasączoną  płynem antybakteryjnym.
         Mimo iż dzisiejsza akcja skierowana jest do dzieci, dotyczy ona każdego z nas. Pamiętajmy, by myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 20-30 sekund. Dzięki temu wprowadzimy najprostszą profilaktykę, co pomoże nam uchronić się od chociażby grypy i zatruć pokarmowych.
                                                                                      

 Gabriela MichalskaZdrowy uśmiech

         Do niedawna, bo do 2012 roku, wrzesień był miesiącem , w którym był obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Dotychczasowa data nawiązywała do narodzin założyciela światowej Federacji Dentystycznej. Ze względu na zbieg dwóch wydarzeń o tej samej tematyce , święto to zostało przeniesione i od 2013 roku obchodzone jest  20 marca.
         Nasza szkoła, mimo że święto  nie jest już obchodzone we wrześniu, postanowiła zacząć jego obchody właśnie w tym miesiącu. Powodem rozpoczęcia naszych działań był jeden z problemów priorytetowych związanych z promocją zdrowia w naszej szkole, czyli niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej przez naszych uczniów.
         Pierwszym naszym działaniem był konkurs pt.”Zdrowy uśmiech”, przeprowadzony w klasach I – III. Klasy II i III miały okazję sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krótki test, a pierwszaki przygotowały piękne i pomysłowe prace plastyczne. Zwycięzcy otrzymali nagrody związane oczywiście z higieną jamy ustnej – szczoteczki i pasty do zębów. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i drobny upominek.
         Działanie to było jednym z wielu jakie planujemy przeprowadzić w tym roku szkolnym. Ten problem jest szczególnie ważny, ponieważ ONZ stwierdza, że choroby jamy ustnej mają taki sam czynnik ryzyka, jak inne główne choroby niezakaźne.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska                                                       Administratorem danych osobowych jest dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, 57-314 Szalejów Górny 48. Szkoła prowadzi operację przetwarzania danych osobowych.
Wróć do spisu treści