Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

Semestr I

Wiadomości
 

Program profilaktyczny ,,Domowi Detektywi”

         Klasa VI B przez okres I semestru realizowała na godzinach wychowawczych program profilaktyczny ,,Domowi Detektywi”. Program ma na celu opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży. Wpływa również na wzrost wiedzy uczniów na temat problemów, jakie mogą wiązać się z piciem alkoholu przez dzieci i młodzież. Na koniec programu uczniowie przygotowali plakaty na tematy dotyczące alkoholu. Zostały one przedstawione przez poszczególne grupy na forum klasy. Miejmy nadzieję, iż treści z którymi uczniowie zostali zapoznani zostaną im w głowach na długo oraz główny cel programu zostanie osiągnięty.

Wychowawca klasy VIB
Marlena Wielgosz- Franczuk
Kompenetcje - klasa 1b


Dzisiaj uczniowie kl I b mieli niełatwe zadanie. Musieli skonstruować  lotnisko, które umożliwić miało bezpieczne lądowanie jajka z wysokości 2m. Zadanie było niełatwe, dlatego do pomocy zaprosiliśmy uczniów z kl. V b. Podczas zajęć, w sposób wesoły i ciekawy, uczniowie nauczyli się jak trenować umiejętność pracy zespołowej oraz przekonali się jak ważna jest współpraca, by osiagnąć cel.

Scenariusz ciekawy, angażując wszystkich uczniów. Treści zrozumiałe a potrzebne materiały są łatwodostępne.Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i rozbawieniem przystąpili do konstruowania jajkordomu. Żeby uatrakcyjnić zajęcia zaprosiłam do współpracy uczniów z klasy piatej
w każdej grupie był jeden piątoklasista. Pomysł okazał się trafiony ponieważ dzieci z mojej klasy bardziej się motywowały przy starszych kolegach, a po drugie starsi uczniowie świetnie koordynowali pracę w zespole.Wszyscy byli bardzo zaangażowani a  przy okazji bardzo dobrze się bawili. Po zajęciach uczniowie samodzielnie potafili wymienić zalety pracy w grupie oraz określić na czym polega wspólpraca.
Wycieczka klasy I A


         9 stycznia 2018 roku klasa I a wraz z opiekunami była na wycieczce w Kłodzku, gdzie odwiedziła wystawę szopek z całego świata, która prezentowana jest u OO. Franciszkanów. Pani Wanda, która oprowadzała po ekspozycji, swoje szopki zbiera od ponad 25 lat i posiada już w swojej kolekcji ponad 500 sztuk. Wśród cennych eksponatów szczególne miejsce zajmują szopki krakowskie, które budowały całe rodziny nawet przez cały rok, a następnie chodziły od domu do domu kolędując i prezentując swoje dzieła. Każda z kultur na świecie inaczej wyobraża sobie Świętą Rodzinę. Dzieci z zainteresowaniem podziwiały Maryję w kimonie, Dzieciątko Jezus w indiańskim tipi, Świętą Rodzinę wykonaną z liści bananowca, przepiękną szopkę z soli z Wieliczki jak również najmniejszą szopkę namalowaną na łepku gwoździa, która została zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa. Na zakończenie wystawy dzieci podziękowały za oprowadzenie i ciekawe opowieści przekazując do kolekcji własnoręcznie wykonaną szopkę, w której postacie wykonane zostały z plasteliny.
         Następnie udaliśmy się do kościoła p.w. Matki Bożej Różańcowej gdzie cały ołtarz został przebudowany na przepiękną szopkę. Po jej prezentacji i śpiewie kolędy, uczniowie popisywali się swoją wiedzą pokazując gdzie znajduje się tabernakulum, kropielnica, chrzcielnica, chór itp. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.
         Po chwilach pełnych wrażeń przeszliśmy do refektarza klasztornego gdzie nadszedł czas na małe co nieco. Przy ciepłej herbacie i drugim śniadaniu dzieci podziwiały przepiękne sklepienie
, na którym zachowały się  freski  z 1744 roku, wykonane przez Feliksa Antoniego Schefflera. Wśród wielu malunków najciekawszy był krzyż, których "chodził" za zwiedzającym,
         Mam nadzieję, że taka lekcja historii na długo pozostanie w dziecięcych umysłach.

Przygotowała Anna Turłaj
JASEŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
W SZALEJOWIE GÓRNYM


Ma czternaście lat Bogu mówi tak, mówi tak
Ma urodzić Go na anioła znak nie wie jak.
Nie potrzeba słów, wszystko sprawi Duch, Święty Duch.
Ma czternaście lat Bogu mówi tak, mówi tak.

Ref.: To jest zwiastowanie halo, halo
To się dzisiaj stanie halo, halo
Nie potrzeba słów, wszystko sprawi Duch,
Święty Duch.

Józef o tym wie, widział to we śnie, jak we śnie.
Wstaje nowy dzień, Pan Bóg rodzi się, rodzi się.

Ref.: To jest zwiastowanie halo, halo...


         Sceną zwiastowania Maryi Pannie przy piosence Arki Noego uczniowie z klas I - III rozpoczęli Jasełka, które odbyły się w naszej szkole 22 grudnia o godzinie 8:00. W ślicznych strojach oraz w przepięknej scenografii mali aktorzy przedstawili fragment Ewangelii wg Św. Łukasza (Łk 2, 1-14). Naszym oczom ukazał się zatroskany Józef, który zaopiekował się Maryją, Archanioł Gabryel z zastępem Aniołów, pastuszkowie oraz Trzej Królowie, których gwiazda prowadziła do stajenki, gdzie złożyli swe dary i oddali pokłon Bożej Dziecinie.
         Jasełka w wykonaniu dzieci oraz szkolny chór swoim śpiewem wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla najmłodszych aktorów, nauczycieli, rodziców jak i zebranych gości. Bardzo dziękuję wszystkim artystom za zaangażowanie, dziecięcą radość i spontaniczność podczas przedstawienia oraz nauczycielom za pomoc.

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2018 Roku.

Przygotowała Anna TurłajZdrowe zęby mam, bo o nie dbam!


         Zdrowe i zadbane zęby - to podstawa pięknego uśmiechu. Codzienna  higiena zębów  jest niezbędna, aby jak najdłużej móc cieszyć się takim uśmiechem, ale konieczność dbania o zęby to nie tylko kwestia estetyki.  Chore , zaniedbane  zęby  mogą być bowiem przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych: wrzodów,  chorób  serca, nerek, wątroby, płuc czy mózgu. Bakterie  wywołujące  próchnicę naprawdę sieją spustoszenie w naszym organizmie, dlatego dbanie o właściwą  higienę  jamy ustnej, to jedna z najważniejszych rzeczy, o których powinniśmy codziennie pamiętać.
Niestety w  statystykach  dotyczących chorób  zębów  jesteśmy w niechlubnej czołówce Europy. Według badań statystycznych przeciętny dorosły Polak ma 13  zębów  zaatakowanych przez próchnicę, prawie 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów, a 800 tys. nie ma nawet szczoteczki do zębów.
         Problem próchnicy zębów dotyczy niestety także naszych uczniów. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że dużo dzieci nieodpowiednio dba o  higienę jamy ustnej. Najczęściej występującym błędem jest niewłaściwe mycie zębów
w większości przypadków  krótko lub za rzadko. Zdarzają się uczniowie, którzy wcale nie myją zębów. Dzieci także nie pamiętają o wymianie szczoteczek na nowe i niesystematycznie uczęszczają do stomatologa- niektórzy badani jeszcze nigdy nie byli w gabinecie dentystycznym.
         Aby nasi uczniowie nie dołączali do niechlubnych statystyk przeciętnego Polaka, staramy się ich edukować od najmłodszych lat. W tym celu systematycznie przeprowadzamy różne akcje profilaktyczne.  Jedną z nich była właśnie pogadanka i warsztaty przygotowane przez naszą  szkolną pielęgniarkę, panią Teresę Gut, która podczas zajęć w klasach I
III pokazała jak prawidłowo należy myć zęby, a także wyjaśniła dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna, nie tylko dla samych zębów, ale także dla całego organizmu.
         Mamy nadzieję, że takie zajęcia będą procentowały z korzyścią dla naszych uczniów, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że nauczenie małego  dziecka  właściwej dbałości o  higienę jamy ustnej  jest inwestycją w jego zdrowie, która będzie przynosić korzyści przez całe życie.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Bałwankowy, choinkowy, mikołajkowy zawrót głowy...


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się Konkurs Mikołajkowy z języka angielskiego w kategorii klas IV-V oraz VI-VII. Uczniowie biorący udział w konkursie przygotowali piękne przebrania. Wśród drużyn mogliśmy zauważyć między innymi pomysłowe Bałwanki, fantastyczne Elfy, gigantyczne Prezenty oraz słodkie Aniołki. Drużyny zmierzyły się w pięciu konkurencjach. Wszystkim dopisywał dobry humor.

  • W kategorii klas IV-V


I miejsce zajęła drużyna Choinek z klasy V b w składzie:
Emilia Tracz
Hanna Tracz
Nikola Zawadzka

II miejsce zajęła drużyna Mikołajów z klasy IV a w składzie:
Antonia Rogóż
Jakub Franczak
Jakub Lutosławski

III miejsce zajęła drużyna Śnieżynek z klasy IV b w składzie:
Weronika Matujewicz
Kornelia Rogóż
Emilia Strychaniecka

  • W kategorii klas VI-VII


I miejsce zajęła drużyna Świątecznych Gwiazdek z klasy VII w składzie:
Wiktoria Bernagiewicz
Amelia Lutosławska
Krzysztof Filarowski

II miejsce zajęła drużyna Mikołajów z klasy VII w składzie:
 
Paulina Lubera
Karol Murzyniak
Konrad Pażdziorko

III miejsce zajęła drużyna Elfów  kasy VI b w składzie:
Julia Trzcińska
Mikołaj Korniów
Grzegorz Jania

Wszystkim życzymy Wesołych Świąt - MERRY CHRISTMAS!

Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za ufundowanie nagród  konkursie.

Katarzyna Zwaduch,,Kompetencje na szóstkę’’ w klasie I B


Kl. I b uczy się  jak trenować myślenie oraz umiejętność radzenie sobie ze stresem. Zajęcia według scenariusza ,,Kompetencje na szóstkę’’ z pewnością rozwijają myślenie, uczą jak radzić sobie w sytuacjach problemowych. Pokazują, że jest wiele możliwości w rozwiązywaniu jednego problemu. Uczniom bardzo podobała się praca w grupie, gdy zostali postawieni w sytuacji problemowej - zapomniano o czyichś urodzinach i musieli w dziesięć minut przygotować przyjęcie urodzinowe, wykorzystując do tego celu niestandardowe rekwizyty. Musieli też przy pomocy mapy odszukać ukryte na sali "skarby".Podczas realizacji tego scenariusza świetnie bawili się nie tylko uczniowie, ale również ja jako nauczyciel prowadzący. :)AKCJA JEŻE

W okresie jesiennym w naszej szkole Towarzystwo Obrony zwierząt prowadziło akcję zbiórki ręczników i mokrej karmy dla jeży z Ośrodka Rehabilitacji „Jerzy dla jeży” w Kłodzku. Natomiast 10 listopada obchodzony jest dzień jeża i z tej okazji dnia 8 grudnia odwiedził nas właściciel Ośrodka pan Jerzy Gara ze swoimi podopiecznymi. Uczniowie z klas młodszych mieli okazję zobaczyć malutkie jeże z bliska, poznać pana Jerzego oraz dowiedzieć się ciekawych informacji na temat tych zwierząt. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję zadać pytanie dotyczące życia jeży oraz Ośrodka, w którym przebywają. Największą atrakcją dla wszystkich były jednak tuptające po podłodze jeże, które mimo licznej grupy wcale się nie bały. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, w jaki sposób jeże przygotowują się do zimy, w jaki sposób są leczone, co jedzą oraz co się z nimi dzieje po całkowitym wyleczeniu. Pan Jerzy prosił również o kontakt z Ośrodkiem, jeżeli ktoś przypadkowo trafi na rannego jeża, aby nie zostawiać go chorego w miejscu znalezienia, lecz oddać pod opiekę, gdzie zostanie udzielona dla zwierzątka odpowiednia pomoc. Na koniec spotkania członkowie Towarzystwa wręczyli panu Jerzemu dary, jakie udało się uzbierać podczas zbiórki i przy okazji życzyć dużo siły i wytrwałości w swojej wyjątkowej pracy, jaką jest pomoc małym jeżykom. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do zbiórki dla Ośrodka „Jerzy dla jeży” w Kłodzku oraz za okazanie ciepłego gestu w stronę naszych małych przyjaciół.

Ośrodek Rehabilitacji Jeży "Jerzy Dla Jeży" w Kłodzku
ul: Lutycka 14 A
57-300 KŁODZKO

Opiekun Towarzystwa Jadwiga Kapłan - Majtka
III Przegląd Leśnej Twórczości Dziecięcej


8 grudnia nasza szkoła wzięła udział w III Przeglądzie Leśnej Twórczości Dziecięcej organizowanym przez Nadleśnictwo Zdroje w Szczytnej. Uczniowie zaprezentowali się w czterech kategoriach: „Odgłosy lasu”, „Leśna piosenka”, „Taniec zwierzaka”, „Słowo na temat lasu”. I tak uczniowie klasy VI zaprezentowali odgłosy prawdziwie dzikich dzików, uczennice klasy I porwały publiczność piosenką „Lasy zielone”, uczennice klasy III żabim kroczkiem pod obłoczkiem odtańczyły żabi taniec, a uczennice klasy V mistrzowsko przeprowadziły „Sąd nad żabą”. Nie mogło być inaczej! Spośród ośmiu szkół, które brały udział w tegorocznym przeglądzie NASZA SZKOŁA ZAJĘŁA  I MIEJSCE i zdobyła tytuł „Maksymalnie Leśnej Szkoły”! To już drugi raz z rzędu! Jednym słowem Szalejów Górny zaszalał! :)
GRATULUJEMY UCZNIOM I NAUCZYCIELOM, pod których skrzydłami narodziły się te zwycięskie występy.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


         Dnia 04.12. br w naszej szkole uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, podczas którego został rozstrzygnięty Międzyszkolny konkurs plastyczny ,,Barwy Jesieni’’. Wpłynęło bardzo wiele ciekawych prac. Przez, co jury miało ,,trudny orzech do zgryzienia’’.
W klasach I
III zostały nagodzone prace następujących uczniów: Michała Hanusiewicza, Huberta Weissa, Michała Lewandowskiego, Pauliny Gawickiej, Franciszka Świerczewskiego, Kacpra Baziaka oraz Adriana Bartoszuka.
W klasach IV
VI: Julii Kłosek, Wiktorii Gros, .Mateusza Sporka, Angeliki Gawickiej oraz Oktawiana Stefanowicza.
         Po wręczeniu nagród nastąpiła część główna,  a mianowicie Warsztaty Bożonarodzeniowe , które poprowadziła p. Magdalena Ząbek
mama naszych uczniów. Dzieci z dużym zaangażowaniem przy pomocy nauczycieli wspomagających i rodziców tworzyli przestrzenne choinki, które powoli wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Po warsztatach i poczęstunku uczniowie bawili się przy zabawach ruchowych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów.

Organizatorzy:
Ewelina Strąk
Jolanta Kredzińska
Wrona
Marlena Wielgosz - Franczuk
 
 

Andrzejki w klasie III b


30 listopada, jak tradycja nakazuje, klasa III b świętowała ANDRZEJKI. Uczniowie oddawali się zabawie w doskonałych humorach przy dźwiękach muzyki. Wróżyli, smakowali i uczestniczyli w konkursach. Niejedna dziewczyna poznała imię swojego życiowego wybranka. Niejednemu chłopcu zaświeciły się oczy na myśl o wygranej w totolotka. Zabawa była przednia! Do powróżenia za rok! :)Konferencja w Świdnicy


4 grudnia 2017 roku w Świdnicy odbyła się wojewódzka konferencja poświęconą wspieraniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz propagowaniu edukacji włączającej, zorganizowana przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
Jako dobra praktyka w organizacji kształcenia i wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi została przedstawiona Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym. Dyrektor szkoły p. Marta Lutosławska zaprezentowała ofertę edukacyjną dla uczniów niepełnosprawnych zapewnianą przez placówkę.
Andrzejki klas VI


         Dnia 27.11.2017 r. na szóstej i siódmej godzinie lekcyjnej klasy VIA i VIB wspólnie z wychowawczyniami zorganizowały andrzejki. Na początku w ramach poczęstunku zamówiono pizzę. Kolejnym etapem były wróżby: uczniowie lali wosk, nakłuwali serca z imionami dziewcząt i chłopców, aby dowiedzieć się, jak będzie miała na imię ich przyszła żona bądź mąż oraz zorganizowali wróżbę ,,wyścigi butów”. Następnie odbyły się gry i zabawy przy muzyce.
         Radości i uśmiechów było bardzo dużo, wszyscy świetnie się bawili i czekają na kolejne andrzejki- za rok
JOgólnopolski Dzień Praw Dziecka


         Dnia 28.11.2017 r. już po raz kolejny odbył się apel z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, który przygotowały klasy IVB i VIB. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.  Słuchaczami apelu były klasy I-VII. Cel przedstawienia to przede wszystkim uświadomienie dzieciom, jakie mają prawa, ale także kształtowanie wśród podopiecznych naszej placówki świadomości swoich obowiązków. Apel przeniósł nas do historii króla Maciusia. Zabrzmiały słowa piosenek: ,,Wszystkie dzieci nasze są” oraz ,,Mam prawo do swych praw”. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma przypominać wszystkim dorosłym, że każdy młody człowiek ma niezbywalne prawo, zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka do tego, aby było otoczone miłością, aby było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy.
Wolontariusze z Credit Suisse


17 listopada naszą szkołę odwiedzili wolontariusze z Credit Suisse (Polska), którzy pomalowali salę informatyczną i część ścian w sali gimnastycznej. Wszystkie materiały malarskie zostały sfinansowane z grantu, który nasza szkoła otrzymała od Credit Suisse (Polska). Pozyskane fundusze pozwoliły także na sfinansowanie zakupu mat ochronnych przeznaczonych do zamontowania na ścianach znajdujących się za bramkami do piłki nożnej oraz na zakup osłon na słupki bramek piłkarskich. Przyczyni się to do podniesienia poziomu bezpieczeństwa dzieci w czasie zajęć z wychowania fizycznego.
Dziękujemy."Zdrowo jem, więcej wiem!"


W ramach realizacji kolejnego etapu projektu "Zdrowo jem, więcej wiem!" uczniowie klasy III b mieli za zadanie wykonać w grupach plakat do hasła „Dbam o zdrowie – dobrze się odżywiam i jestem aktywny", korzystając ze zdobytych do tej pory wiadomości. Dzieci z dużym zapałem i zaangażowaniem przystąpili do działania. Ich aktywność twórcza była wprostproporcjonalna do nieporządku, jaki pojawił się wokół. :)  
Utworzona została również „Klasowa Książka Zdrowych Przekąsek" pełna zdrowych i pożywnych przepisów, które powstały w głowach naszych rodzących się talentów kulinarnych.
Wszystkie plakaty oraz wspomniana książka zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, aby zachęcić inne dzieci, nauczycieli i pracowników szkoły do dbania o własne zdrowie. A zatem - gotowi do startu? START!Festiwal legend


         8 listopada bieżącego roku odbył się X POLSKO-CZESKI  FESTIWAL pt. „ODKRYWAMY ŚWIAT  LEGEND ZIEMI KŁODZKIEJ I MIKROREGIONU RYCHNOWSKO”, w którym corocznie prezentują swoje umiejętności teatralne uczniowie naszej szkoły.
         W tym roku prezentowaliśmy legendę pt. „O Liczyrzepie
Sudeckim Duchu Gór.” Sztuka teatralna opowiadała historię  pewnego samotnego, acz bogatego kawalera, tak zajętego własnymi interesami i majątkiem, że przez roztargnienie
i zachłanność oddał własną twarz Czortowi. Wylewając morze łez nad swą nieszczęsną dolą stał się, w cudowny sposób, twórcą Masywu Śnieżnika i Sudetów.
         Zespół teatralny tworzyli uczniowie klas: VIa, VIb i VII
Paulina Górska, Sara Chłoń, Grzegorz Jania,  Jakub Syper, Julia Trzcińska, Michał Gajda, Grzegorz Łopatka, Oliwia Midura i Amelia Lutosławska.
         Opiekę artystyczną sprawowali nauczyciele: Lucyna Babińska i Michał Fabijański.
         Nasza grupa aktorska została nagrodzona w kategorii „WRAŻENIE ARTYSTYCZNE”

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM GRATULIJEMY SUKCESU.

PS
W ubiegły czwartek (16.11.17r.) „Legenda o Liczyrzepie” została zaprezentowana wszystkim uczniom naszej szkoły.Konkurs z języka angielskiego


W pierwszej połowie listopada odbył się konkurs z języka angielskiego dla klas I-III MEMORY MASTER. W trakcie rozgrywek klasowych i międzyklasowych uczniowie mieli okazję rozwijać pamięć, ćwiczyć koncentrację a także poznać i utrwalić wiele angielskich słówek.

I miejsce w konkursie zajęła Natalia Wawryka z klasy III b
II miejsce zajęła Amelia Pinkiewicz z klasy I b
III miejsce zajął Jędrzej Kraśnikiewicz z klasy I a


ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ


         Cukrzyca to podstępna choroba,  którą diagnozuje się zarówno u dorosłych jak i u dzieci. U młodszych występuje cukrzyca typu 1, a u dorosłych 2. Mimo, że u obu typów choroba objawia się podobnie, jednak jej leczenie jest całkiem inne. Niestety epidemia cukrzycy wciąż się rozprzestrzenia, w samej Polsce na tę chorobę leczy się już ponad dwa miliony osób.
         Na szczęście u nas nie ma dzieci chorujących na cukrzycę, ale jako Szkoła Promująca Zdrowie postanowiliśmy przeprowadzić na ten temat zajęcia profilaktyczne. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie 14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Na początku uczniowie klas IV
VII spotkali się z panią doktor Anetą Drozdowską, ze Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju, która opowiedziała o charakterystycznych symptomach,  które powinny nas zaniepokoić, gdy występują u zdrowego człowieka. Następnie poznali symbol diabetyków i dowiedzieli się po co osoby chore powinny go nosić, a na koniec obejrzeli krótki film edukacyjny, pt. „Cukrzyca przewodnik dla rówieśników”. Druga część prelekcji przeznaczona była dla młodszych dzieci. Uczniowie klas I III również obejrzeli ten sam film, co ich starsi koledzy, ale zamiast wykładu z panią doktor, wysłuchali bajki profilaktycznej, dostosowanej specjalnie do ich wieku.
         Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, a w trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się, że problem cukrzycy jest im dobrze znany, bowiem spotykają się z nim na co dzień, w swojej najbliższej rodzinie.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
         ŚNIADANIE DAJE MOC


         Śniadanie jest pierwszym posiłkiem dnia. Jest ono bardzo ważne, ponieważ dostarcza nowej porcji energii i składników odżywczych. Ich ilość decyduje o możliwościach podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.
         Już od siedmiu lat, szkoły w całej Polsce, obchodzą DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC. Uroczystość ta jest świętowana 8 listopada, ponieważ wtedy przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
W tym roku nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do akcji i również zorganizowaliśmy DZIEŃ ŚNIADANIOWY.  Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie z klas I
III.
Najpierw dzieci samodzielnie przygotowały pyszne, kolorowe i bardzo zdrowe kanapki i przekąski, a następnie wspólnie usiadły do odświętnie przygotowanego stołu. Przed wspólnym posiłkiem wysłuchały 12 zasad zdrowego odżywiania, stworzonego przez ekspertów z  Instytutu Matki i Dziecka, a następnie razem z kolegami i koleżankami przystąpiły do konsumpcji swojego dzieła.
Śniadanie wszystkim bardzo smakowało, a kanapek było tak dużo, że podzieliliśmy się jeszcze ze starszymi uczniami.

                                                           
                                              
Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW


         Nasza Szkoła należy do sieci  Szkół Promujących Zdrowie. Staramy się , aby uczniowie  odpowiednio się odżywiali, przebywali często na świeżym powietrzu i aktywnie spędzali czas wolny. Organizujemy liczne pokazy, warsztaty, spotkania, pogadanki i inne działania promujące zdrowy styl życia.
Niedawno, 24 października, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Otyłością. Tego dnia, jednym z działań zorganizowanych w naszej szkole, było przedstawienie na temat zdrowego żywienia. Inscenizacja bardzo się wszystkim spodobała. Zachęceni tak gorącym przyjęciem przez publiczność, postanowiliśmy wystawić ją  ponownie.
         W ramach współpracy międzyszkolnej, wybraliśmy się do Gminnego Przedszkola w Szalejowie Dolnym oraz Niepublicznego Przedszkola „W Bajkowej Krainie” w Polanicy
Zdroju. Tam, pod okiem pani Gabrysi Michalskiej i przy akompaniamencie pani Ani Turłaj, nasi uczniowie po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i poprzez świetną grę aktorską, przekazali swoim młodszym kolegom i koleżankom, jakże ważne zasady zdrowego odżywiania.
         Spektakl tak bardzo się wszystkim podobał, że przedszkolaki prosiły o powtórkę. Niestety, ze względu na brak czasu, nie mogliśmy tego uczynić, ale obiecaliśmy maluszkom, że jeszcze do nich przyjedziemy.
Dziękujemy wszystkim za miłe przyjęcie oraz poczęstunek dla zapracowanych aktorów.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela MichalskaWycieczka do kopalni złota


Dnia 20.10.2017 uczniowie klasy Va i Vb odwiedzili Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Uczniowie podziemną trasą udali się do "Sztolni Gertruda" gdzie podziwiali laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Dzieci miały również możliwość obejrzenia skarbca, w którym  można było podziwiać 1066 "złotych" sztabek. Następnie wszyscy podążyli "Chodnikiem Śmierci", gdzie część trasy przebyli zjeżdżając po specjalnie przygotowanej ośmiometrowej zjeżdżalni. Młodzi turyści mieli również możliwość obejrzenia Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli- kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. W kopalni uczniowie  mogli  również podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad w  "Sztolni Czarnej". Dużą atrakcją było również płukanie złota przy użyciu profesjonalnego sprzętu.
PASOWANIE NA UCZNIA

„Zawsze idź przez życie tak jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie.” (Vernon Howard)

         Dnia 27.10.2017r w Szkole Podstawowej z Oddziałami  Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, od rana panował świąteczny nastrój. Właśnie w tym dniu uczniowie klas Ia i Ib, odświętnie ubrani, z uśmiechem na twarzach, ale i małą trema w sercu, mieli złożyć ślubowanie.
         Najpierw pierwszoklasiści odwiedzili Krainę Ołówkolandii, w której zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne. Wykazali się wiedzą dotycząca zasad ruchu drogowego i dobrych manier. Przekonali wszystkich, że kochają swój kraj, a "Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna".
         Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Marta Lutosławska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Każdy pierwszak otrzymał "kredkę obfitości", czyli słodycze i swój pierwszy słownik ortograficzny. Na zakończenie rodzice, starsi koledzy, zaproszeni goście życzyli pierwszakom sukcesów w nauce oraz obdarowali ich upominkami.
         W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: radne Gminy Kłodzko pani Teresa-Biel-Lutosławska i pani Mariola Nakwasińska, dyrektor Gminnego Przedszkola w Szalejowie Dolnym pani Iwona Hess.
         Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a naszym najmłodszym uczniom życzymy wytrwałości w dążeniu do celów oraz wspaniałych szkolnych przyjaźni.


wychowawczynie klas pierwszych
mgr Beata Reszka, mgr Iwona Brzechfa
Zdrowo jem, więcej wiem!


W ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”  uczniowie klasy III b wyczarowali wspaniałe jeże. Jeże, jakich nie spotkasz nigdzie indziej! Radości przy tworzeniu nie było końca, a efekt wprawił w zachwyt każdego, komu dane było spojrzeć prosto w oczy jeżowi. Zwierzaki prezentowały się doskonale! Ale i równie doskonale smakowały! :) Bo zdrowo, nie znaczy nudno! Bo im piękniej i ciekawiej, tym pyszniej! Polecamy!Explora Park w Wałbrzychu


Dnia 23.10.2017 r. klasy IIIb, IVa, IVb zawitały w progach wałbrzyskiego Explora Parku - Parku Nauki i Techniki. Uczniowie wzięli udział w zorganizowanych zajęciach pt. "Mozaiki i parkietaże" oraz w atmosferze nauki i zabawy spędzili czas, korzystając z zaproponowanych na wystawie eksponatów. Ekscytacji nie było końca! Aż żal było wyjeżdżać! "Spacer" po Parku  polecamy wszystkim tym, którzy chcą doświadczyć czegoś ciekawego "na własnej skórze".ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

         Otyłość to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie. Otyłość jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
         Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. W naszym kraju ponad 16% dzieci ma problem ze zbyt dużą wagą. W badaniach, na tle innych krajów Polska wypadła bardzo źle. W ogólnym zestawieniu polskie dzieci znalazły się w czołówce najbardziej otyłych na świecie.
         Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym jest placówką, która należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Chcielibyśmy, aby nasi uczniowie byli świadomi, że ich zdrowie w dużej mierze jest zależne od nich samych. To co teraz jedzą i jak spędzają wolny czas ma duży wpływ na ich przyszłość. Staramy się systematycznie edukować i uświadamiać ich w tym kierunku.
         Dobrą okazją ku temu była dzisiejsza data, bowiem 24 październik jest Światowym Dniem Walki z Otyłością. Wszyscy uczniowie klas I
VII oraz pracownicy szkoły, mieli okazję obejrzeć przedstawienie na temat zdrowego żywienia. Uczniowie klas piątych, pod czujnym okiem Szkolnego Koordynatora do spraw zdrowia, w humorystyczny sposób przedstawili przygody otyłej Marlenki, która za namową kolegów postanowiła zmienić swoje życie i zadbać o własne zdrowie.
         Inscenizacja bardzo się wszystkim podobała, ale to nie był jeszcze koniec atrakcji. Po przedstawieniu dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji na temat przyczyn i skutków otyłości, a na zakończenie na uczniów czekała niespodzianka
WARSZTATY TANECZNE Z INSTRUKTORKĄ ZUMBY.
         Mam nadzieję, że dzień ten stanowił doskonałą motywację, aby zastanowić się nad zmianą sposobu odżywiania, porzucić złe nawyki żywieniowe, rozpocząć uprawianie jakiegoś sportu, czy po prostu zażywać więcej codziennego ruchu.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela MichalskaDzień Edukacji Narodowej         Dnia 13.10.2017 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Następnie przekazała głos Małemu Samorządowi Uczniowskiemu, który pod kierunkiem opiekuna piosenką i słowem uświetnił ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, za jego poświęcenie i dużą troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli otrzymał słodki upominek. Była to babeczka oraz własnoręcznie wykonane z papieru filiżanki z życzeniami. Życzenia również złożył Duży Samorząd Uczniowski wręczając wykonany duży dziennik lekcyjny.
         Na zakończenie akademii Pani Dyrektor podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.


Tekst
Magdalena Morys
Dzień chłopca


         30 września Dzień Chłopaka to święto, które ma w pewnym sensie stanowić odpowiednik Dnia Kobiet. Tego dnia dziewczęta składają chłopcom życzenia oraz wręczają im upominki, żeby wyrazić sympatię. Okazuje się, że Dzień Chłopaka jest bardziej popularne od Dnia Mężczyzn, obchodzonego 10 marca.
         Dokładana geneza Dnia Chłopaka w Polsce nie jest znana, na pewno zyskuje on z roku na rok na popularności, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem przede wszystkim wśród uczniów. Mimo, iż jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach.
         Tak, też w naszej szkole 29.09. br. obchodzono te święto. Z tej okazji Mały Samorząd Uczniowski przygotował życzenia oraz drobny poczęstunek w postaci lizaków w kształcie serca z własnoręcznymi wykonanymi krawatami z papieru. Chłopcy z klas I-III byli mile zaskoczeni. Do życzeń dołączyli się Pani Dyrektor, nauczyciele oraz uczennice klas I-III.


Tekst
Magdalena Morys
Międzynarodowy Dzień Muzyki w Szkole Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym


         1 października przypada Międzynarodowy Dzień Muzyki, który został ustanowiony w  1975 roku  z inicjatywy  Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W naszej szkole obchodziliśmy go 5 października w sali gimnastycznej. Szkolny chór zaprosił wszystkich uczniów i grono pedagogiczne w muzyczną podróż dookoła świata. Była to podróż niezwykła, bo taneczna. Z konduktorem zarządzającym pociągiem odwiedziliśmy 12 krajów m. in. Japonię, gdzie podziwialiśmy taniec gejszy, Stany Zjednoczone, gdzie bawiliśmy się przy muzyce Country, Grecję gdzie zatańczyliśmy Zorbę, czy Rosję, gdzie króluje Kazaczok. Każda klasa przygotowała flagę danego państwa, która została umieszczona na dekoracji. Po zakończonych występach przedstawiciele poszczególnych krajów proszeni byli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Na podsumowanie wszystkie klasy zatańczyły belgijkę.
         Dziękuję za przepiękne przygotowanie i zaangażowanie uczniom i wychowawcom klas. Mam nadzieję, że podróż sprawiła wiele radości wszystkim obecnym.

Organizator
Anna TurłajWróć do spisu treści | Wróć do menu głównego