Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

Semestr I

Wiadomości
 
 

Konkurs z języka angielskiego


W pierwszej połowie listopada odbył się konkurs z języka angielskiego dla klas I-III MEMORY MASTER. W trakcie rozgrywek klasowych i międzyklasowych uczniowie mieli okazję rozwijać pamięć, ćwiczyć koncentrację a także poznać i utrwalić wiele angielskich słówek.

I miejsce w konkursie zajęła Natalia Wawryka z klasy III b
II miejsce zajęła Amelia Pinkiewicz z klasy I b
III miejsce zajął Jędrzej Kraśnikiewicz z klasy I a


ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ


         Cukrzyca to podstępna choroba,  którą diagnozuje się zarówno u dorosłych jak i u dzieci. U młodszych występuje cukrzyca typu 1, a u dorosłych 2. Mimo, że u obu typów choroba objawia się podobnie, jednak jej leczenie jest całkiem inne. Niestety epidemia cukrzycy wciąż się rozprzestrzenia, w samej Polsce na tę chorobę leczy się już ponad dwa miliony osób.
         Na szczęście u nas nie ma dzieci chorujących na cukrzycę, ale jako Szkoła Promująca Zdrowie postanowiliśmy przeprowadzić na ten temat zajęcia profilaktyczne. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie 14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Na początku uczniowie klas IV
VII spotkali się z panią doktor Anetą Drozdowską, ze Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju, która opowiedziała o charakterystycznych symptomach,  które powinny nas zaniepokoić, gdy występują u zdrowego człowieka. Następnie poznali symbol diabetyków i dowiedzieli się po co osoby chore powinny go nosić, a na koniec obejrzeli krótki film edukacyjny, pt. „Cukrzyca przewodnik dla rówieśników”. Druga część prelekcji przeznaczona była dla młodszych dzieci. Uczniowie klas I III również obejrzeli ten sam film, co ich starsi koledzy, ale zamiast wykładu z panią doktor, wysłuchali bajki profilaktycznej, dostosowanej specjalnie do ich wieku.
         Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, a w trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się, że problem cukrzycy jest im dobrze znany, bowiem spotykają się z nim na co dzień, w swojej najbliższej rodzinie.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
         ŚNIADANIE DAJE MOC


         Śniadanie jest pierwszym posiłkiem dnia. Jest ono bardzo ważne, ponieważ dostarcza nowej porcji energii i składników odżywczych. Ich ilość decyduje o możliwościach podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.
         Już od siedmiu lat, szkoły w całej Polsce, obchodzą DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC. Uroczystość ta jest świętowana 8 listopada, ponieważ wtedy przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
W tym roku nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do akcji i również zorganizowaliśmy DZIEŃ ŚNIADANIOWY.  Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie z klas I
III.
Najpierw dzieci samodzielnie przygotowały pyszne, kolorowe i bardzo zdrowe kanapki i przekąski, a następnie wspólnie usiadły do odświętnie przygotowanego stołu. Przed wspólnym posiłkiem wysłuchały 12 zasad zdrowego odżywiania, stworzonego przez ekspertów z  Instytutu Matki i Dziecka, a następnie razem z kolegami i koleżankami przystąpiły do konsumpcji swojego dzieła.
Śniadanie wszystkim bardzo smakowało, a kanapek było tak dużo, że podzieliliśmy się jeszcze ze starszymi uczniami.

                                                           
                                              
Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW


         Nasza Szkoła należy do sieci  Szkół Promujących Zdrowie. Staramy się , aby uczniowie  odpowiednio się odżywiali, przebywali często na świeżym powietrzu i aktywnie spędzali czas wolny. Organizujemy liczne pokazy, warsztaty, spotkania, pogadanki i inne działania promujące zdrowy styl życia.
Niedawno, 24 października, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Otyłością. Tego dnia, jednym z działań zorganizowanych w naszej szkole, było przedstawienie na temat zdrowego żywienia. Inscenizacja bardzo się wszystkim spodobała. Zachęceni tak gorącym przyjęciem przez publiczność, postanowiliśmy wystawić ją  ponownie.
         W ramach współpracy międzyszkolnej, wybraliśmy się do Gminnego Przedszkola w Szalejowie Dolnym oraz Niepublicznego Przedszkola „W Bajkowej Krainie” w Polanicy
Zdroju. Tam, pod okiem pani Gabrysi Michalskiej i przy akompaniamencie pani Ani Turłaj, nasi uczniowie po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i poprzez świetną grę aktorską, przekazali swoim młodszym kolegom i koleżankom, jakże ważne zasady zdrowego odżywiania.
         Spektakl tak bardzo się wszystkim podobał, że przedszkolaki prosiły o powtórkę. Niestety, ze względu na brak czasu, nie mogliśmy tego uczynić, ale obiecaliśmy maluszkom, że jeszcze do nich przyjedziemy.
Dziękujemy wszystkim za miłe przyjęcie oraz poczęstunek dla zapracowanych aktorów.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela MichalskaWycieczka do kopalni złota


Dnia 20.10.2017 uczniowie klasy Va i Vb odwiedzili Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Uczniowie podziemną trasą udali się do "Sztolni Gertruda" gdzie podziwiali laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Dzieci miały również możliwość obejrzenia skarbca, w którym  można było podziwiać 1066 "złotych" sztabek. Następnie wszyscy podążyli "Chodnikiem Śmierci", gdzie część trasy przebyli zjeżdżając po specjalnie przygotowanej ośmiometrowej zjeżdżalni. Młodzi turyści mieli również możliwość obejrzenia Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli- kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. W kopalni uczniowie  mogli  również podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad w  "Sztolni Czarnej". Dużą atrakcją było również płukanie złota przy użyciu profesjonalnego sprzętu.
PASOWANIE NA UCZNIA

„Zawsze idź przez życie tak jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie.” (Vernon Howard)

         Dnia 27.10.2017r w Szkole Podstawowej z Oddziałami  Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, od rana panował świąteczny nastrój. Właśnie w tym dniu uczniowie klas Ia i Ib, odświętnie ubrani, z uśmiechem na twarzach, ale i małą trema w sercu, mieli złożyć ślubowanie.
         Najpierw pierwszoklasiści odwiedzili Krainę Ołówkolandii, w której zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne. Wykazali się wiedzą dotycząca zasad ruchu drogowego i dobrych manier. Przekonali wszystkich, że kochają swój kraj, a "Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna".
         Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Marta Lutosławska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Każdy pierwszak otrzymał "kredkę obfitości", czyli słodycze i swój pierwszy słownik ortograficzny. Na zakończenie rodzice, starsi koledzy, zaproszeni goście życzyli pierwszakom sukcesów w nauce oraz obdarowali ich upominkami.
         W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: radne Gminy Kłodzko pani Teresa-Biel-Lutosławska i pani Mariola Nakwasińska, dyrektor Gminnego Przedszkola w Szalejowie Dolnym pani Iwona Hess.
         Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a naszym najmłodszym uczniom życzymy wytrwałości w dążeniu do celów oraz wspaniałych szkolnych przyjaźni.


wychowawczynie klas pierwszych
mgr Beata Reszka, mgr Iwona Brzechfa
Zdrowo jem, więcej wiem!


W ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”  uczniowie klasy III b wyczarowali wspaniałe jeże. Jeże, jakich nie spotkasz nigdzie indziej! Radości przy tworzeniu nie było końca, a efekt wprawił w zachwyt każdego, komu dane było spojrzeć prosto w oczy jeżowi. Zwierzaki prezentowały się doskonale! Ale i równie doskonale smakowały! :) Bo zdrowo, nie znaczy nudno! Bo im piękniej i ciekawiej, tym pyszniej! Polecamy!Explora Park w Wałbrzychu


Dnia 23.10.2017 r. klasy IIIb, IVa, IVb zawitały w progach wałbrzyskiego Explora Parku - Parku Nauki i Techniki. Uczniowie wzięli udział w zorganizowanych zajęciach pt. "Mozaiki i parkietaże" oraz w atmosferze nauki i zabawy spędzili czas, korzystając z zaproponowanych na wystawie eksponatów. Ekscytacji nie było końca! Aż żal było wyjeżdżać! "Spacer" po Parku  polecamy wszystkim tym, którzy chcą doświadczyć czegoś ciekawego "na własnej skórze".ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

         Otyłość to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie. Otyłość jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
         Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. W naszym kraju ponad 16% dzieci ma problem ze zbyt dużą wagą. W badaniach, na tle innych krajów Polska wypadła bardzo źle. W ogólnym zestawieniu polskie dzieci znalazły się w czołówce najbardziej otyłych na świecie.
         Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym jest placówką, która należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Chcielibyśmy, aby nasi uczniowie byli świadomi, że ich zdrowie w dużej mierze jest zależne od nich samych. To co teraz jedzą i jak spędzają wolny czas ma duży wpływ na ich przyszłość. Staramy się systematycznie edukować i uświadamiać ich w tym kierunku.
         Dobrą okazją ku temu była dzisiejsza data, bowiem 24 październik jest Światowym Dniem Walki z Otyłością. Wszyscy uczniowie klas I
VII oraz pracownicy szkoły, mieli okazję obejrzeć przedstawienie na temat zdrowego żywienia. Uczniowie klas piątych, pod czujnym okiem Szkolnego Koordynatora do spraw zdrowia, w humorystyczny sposób przedstawili przygody otyłej Marlenki, która za namową kolegów postanowiła zmienić swoje życie i zadbać o własne zdrowie.
         Inscenizacja bardzo się wszystkim podobała, ale to nie był jeszcze koniec atrakcji. Po przedstawieniu dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji na temat przyczyn i skutków otyłości, a na zakończenie na uczniów czekała niespodzianka
WARSZTATY TANECZNE Z INSTRUKTORKĄ ZUMBY.
         Mam nadzieję, że dzień ten stanowił doskonałą motywację, aby zastanowić się nad zmianą sposobu odżywiania, porzucić złe nawyki żywieniowe, rozpocząć uprawianie jakiegoś sportu, czy po prostu zażywać więcej codziennego ruchu.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela MichalskaDzień Edukacji Narodowej         Dnia 13.10.2017 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Następnie przekazała głos Małemu Samorządowi Uczniowskiemu, który pod kierunkiem opiekuna piosenką i słowem uświetnił ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, za jego poświęcenie i dużą troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli otrzymał słodki upominek. Była to babeczka oraz własnoręcznie wykonane z papieru filiżanki z życzeniami. Życzenia również złożył Duży Samorząd Uczniowski wręczając wykonany duży dziennik lekcyjny.
         Na zakończenie akademii Pani Dyrektor podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.


Tekst
Magdalena Morys
Dzień chłopca


         30 września Dzień Chłopaka to święto, które ma w pewnym sensie stanowić odpowiednik Dnia Kobiet. Tego dnia dziewczęta składają chłopcom życzenia oraz wręczają im upominki, żeby wyrazić sympatię. Okazuje się, że Dzień Chłopaka jest bardziej popularne od Dnia Mężczyzn, obchodzonego 10 marca.
         Dokładana geneza Dnia Chłopaka w Polsce nie jest znana, na pewno zyskuje on z roku na rok na popularności, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem przede wszystkim wśród uczniów. Mimo, iż jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach.
         Tak, też w naszej szkole 29.09. br. obchodzono te święto. Z tej okazji Mały Samorząd Uczniowski przygotował życzenia oraz drobny poczęstunek w postaci lizaków w kształcie serca z własnoręcznymi wykonanymi krawatami z papieru. Chłopcy z klas I-III byli mile zaskoczeni. Do życzeń dołączyli się Pani Dyrektor, nauczyciele oraz uczennice klas I-III.


Tekst
Magdalena Morys
Międzynarodowy Dzień Muzyki w Szkole Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym


         1 października przypada Międzynarodowy Dzień Muzyki, który został ustanowiony w  1975 roku  z inicjatywy  Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W naszej szkole obchodziliśmy go 5 października w sali gimnastycznej. Szkolny chór zaprosił wszystkich uczniów i grono pedagogiczne w muzyczną podróż dookoła świata. Była to podróż niezwykła, bo taneczna. Z konduktorem zarządzającym pociągiem odwiedziliśmy 12 krajów m. in. Japonię, gdzie podziwialiśmy taniec gejszy, Stany Zjednoczone, gdzie bawiliśmy się przy muzyce Country, Grecję gdzie zatańczyliśmy Zorbę, czy Rosję, gdzie króluje Kazaczok. Każda klasa przygotowała flagę danego państwa, która została umieszczona na dekoracji. Po zakończonych występach przedstawiciele poszczególnych krajów proszeni byli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Na podsumowanie wszystkie klasy zatańczyły belgijkę.
         Dziękuję za przepiękne przygotowanie i zaangażowanie uczniom i wychowawcom klas. Mam nadzieję, że podróż sprawiła wiele radości wszystkim obecnym.

Organizator
Anna TurłajWróć do spisu treści | Wróć do menu głównego