Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

Semestr II

Wiadomości
 

Zajęcia plastyczno-językowe w przedszkolu gminnym


Dnia 20.06.2018r. zostały zorganizowane zajęcia plastyczno-językowe w Przedszkolu Gminnym  w Szalejowie Dolnym. Pani Kasia Zwaduch zapoznała dzieci z nazwami zwierząt w języku angielskim i poprowadziła zabawę "Who is faster?"- Kto jest szybszy?. Pan Michał Fabijański przygotował dla przedszkolaków prace plastyczne - zwierzątka. Dzieci przy pomocy uczniów z klasy IV a kolorowały i wycinały zwierzątka, a następnie z pomocą Pana Michała sklejały zwierzątka. Dzieci z radością uczestniczyły w zajęciach i wykonały śliczne prace plastyczne ANIMALS - zwierzątka.

Katarzyna ZwaduchWyprawa na Borówkową Górę


         Dnia 13 czerwca 2018 roku Szkolne Koło Turystyczne "Mali Turyści" czyli 37 uczniów z klas 4 - 6 wybrało się na wycieczkę w Góry Złote. Naszym celem było zdobycie szczytu Borówkowej Góry (jednego z najwyższych w Górach Złotych). Znajduje się ona na wysokości 900 m n.p.m. a  swoją nazwę zawdzięcza obficie występującym tu czarnym jagodom - borówkom. Wybraliśmy najpopularniejszy szlak zielony, który prowadzi z parkingu przy granicy Lutynia Travna - z Przełęczy Lądeckiej.  Trasa wiodła przez las po pograniczu polsko-czeskim. Po ponad godzinnym marszu naszym oczom ukazała się piękna, 25 metrowa, drewniana wieża. Została ona otwarta po czeskiej stronie granicy w 2006 roku, a później wzniesiono inne obiekty służące turystom m.in. zadaszone wiaty. Wieża widokowa czynna jest od maja do końca września. Można podziwiać z niej pejzaże Ziemi Kłodzkiej, Masyw Jesenika, Pogórze Sudeckie, tereny opolszczyzny z dobrze widocznymi jeziorami, Paczkowem i Kamieńcem Ząbkowickim. Niestety, my nie mieliśmy takiego szczęścia, ponieważ wszystko wokoło przykrywała gęsta mgła. Po odpoczynku, zabawach i pamiątkowych zdjęciach wyruszyliśmy w drogę powrotną.

         Tak jak mawiał Arystoteles "Przygoda warta jest każdego trudu",
a Jack Kerouac "Żyj, podróżuj, przeżywaj przygody, błogosław i niczego nie żałuj".


         Życzę udanych podróży wakacyjnych i do zobaczenia na szlaku w nowym roku szkolnym 2018/2019!!! Cześć!

Opiekun Anna Turłaj
V OLIMPIADA SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH I SPECJALNYCH


8 czerwca odbyła się w naszej szkole V OLIMPIADA SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH I SPECJALNYCH. Hasłem przewodnim imprezy był fragment piosenki, którą zaśpiewali uczniowie kl. III b w ramach oficjalnego otwarcia imprezy: „RAZEM ZAWSZE RAZEM PRZYJACIEL Z PRZYJACIELEM, BO SAM NIEWIELE MOŻESZ, A RAZEM MOŻNA WIELE”. W rozgrywkach sportowych wzięło udział 5 drużyn. Przyjechali do nas goście ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kłodzku, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Ścinawce Średniej, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu oraz Domu Pomocy Społecznej w Podzamku. Piątą drużynę reprezentowali uczniowie naszej szkoły. Za nami trzy godziny świetnej zabawy i wspaniałych emocji! Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwały Panie nauczycielki: Pani Gosia, Pani Jola i Pani Kasia wraz z wolontariuszami uczniami klasy V a i VI b. Ich nieocenionym wsparciem był Komisarz Lew. Dzięki niemu nikomu nie spadł włos z głowy! Wspólnie z zawodnikami zmagał się również zadaniami sportowymi. Radości nie było końca! Wszystkie drużyny doskonale poradziły sobie z konkurencjami. A więc nie mogło być inaczej WSZYSCY ZAWODNICY OTRZYMALI I MIEJSCE i ZŁOTE MEDALE, a ich opiekunowie pamiątkowy dyplom za udział w Olimpiadzie. Na medal zasłużył również i Komisarz Lew! Całą imprezę uświetnili uczniowie klas III przedstawieniem pt. ”Smerfuj z nami!” przygotowanym pod kierunkiem Pani Gosi i Pani Magdy. Mamy nadzieję, że za rok znów RAZEM się spotkamy. Bo jak głosi hasło przewodnie Olimpiady: „RAZEM ZAWSZE RAZEM PRZYJACIEL Z PRZYJACIELEM, BO SAM NIEWIELE MOŻESZ, A RAZEM MOŻNA WIELE”. I tego się trzymajmy! Do zobaczenia za rok!
Wycieczka do Warszawy


         W dniu 16 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na 3-dniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się  Kolumna  Zygmunta III Wazy.  Drugim miejscem był  Zamek Królewski. Mieliśmy możliwość podziwiać piękno budynku, zwiedzić sale muzealne oraz  wziąć  udział w lekcji muzealnej. Kolejnym naszym punktem docelowym był Stadion Narodowy, na którym wizyta dla wielu uczestników wycieczki była spełnieniem marzeń. W drugi dzień wraz z Panią przewodnik zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc w  Warszawie i dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o naszej stolicy. Ogromne wrażenie wywarły na nas Warszawskie Łazienki oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. W ostatni dzień naszego pobytu w stolicy udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu. Do największych atrakcji CNK należało Planetarium, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, mogliśmy odnieść wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu.
         Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, ale niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. Mamy nadzieję, że kiedyś ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Rodzinny festyn


         26 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Jedz zdrowo, żyj bezpiecznie”, którego celem była integracja i promocja zdrowego stylu życia.  Humory i pogoda dopisała. Licznie przybyli uczniowie z rodzinami oraz goście: p. Zbigniew Tur przewodniczący Rady Gminy Kłodzko, radne p. Mariola Nakwasińska i p. Teresa Biel-Lutosławska, p. Iwona Hes dyrektor Przedszkola Gminnego w Szalejowie Dolnym. Zdrowie i bezpieczeństwo promowali z nami Ochotnicza Straż Pożarna z Szalejowa Górnego wraz z komendantem p. Krystianem Kwintą, przedstawiciel Komendy Policji w Kłodzku oraz ekipa studentów Wyższej Szkoły Medycznej.
         Nasi uczniowie wraz z rodzicami przygotowali stoiska ze zdrowymi (owocowo-warzywnymi) przekąskami. Atrakcji było co nie miara: pyszne lody własnej produkcji, zaplątanie warkoczyków, dmuchańce, przejażdżki motocyklami, czary-mary z balonami… Punkt informacyjny na temat „Dziecko niepełnosprawne w szkole” stworzyli p. Elżbieta Pilawska-Legan i p. Sergiusz Kotyra.
         W trakcie festynu tradycyjnie odbył się  Festiwal Twórczości Artystycznej „Bez granic” zorganizowany przez p. Katarzyna Radzimierską
Tracz. Wzięli w nim udział niezwykli artyści z Domu Pomocy Społecznej w Podzamku, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kłodzku oraz ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym.
         Ogromny aplauz wzbudził występ uczniów klasy III „b” „Smerfuj z nami”, który przygotowały p. Małgorzata Rosińska i p. Magdalena Morys. „Czerwonego Kapturka” w języku angielskim wystawili uczniowie p. Katarzyny Zwaduch. Nie zapomnieliśmy także o Dniu Mamy i zbliżającym się Dniu Ojca
klasy I a i I b z wychowawczyniami p. Iwoną Brzechfą, p. Beatą Reszką i p. Edytą Syrek przygotowały muzyczno-taneczną wierszowaną laurkę. Zawody sportowe dla uczniów i ich rodziców lub dziadków zorganizowały p. Anna Wdowiak i p. Anna Turłaj. Zajęcia plastyczne dla małych i dużych poprowadziła p. Michał Fabijański. W organizację festynu aktywnie włączyli się wszyscy pracownicy szkoły.
         Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę, połączoną z edukacją. Bądźmy razem, zdrowi i bezpieczni.DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT

Dnia 22 maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt. Z tej okazji członkowie szkolnego Towarzystwa zorganizowali krótki apel. Tematem były prawa zwierząt oraz zostały przypomniane przykazania dobrego opiekuna dla tych, którzy posiadają w domu zwierzęta lub też marzą o tym by je mieć. Całość apelu uświetnił występ uczennic w przedstawieniu pt. „Osioł i pies” na motywach bajki Adama Mickiewicza. Dziewczyny podbiły serca szkolnej publiczności, która nagrodziła je gromkimi brawami. Korzystając z okazji tego dnia zostały ogłoszone wyniki gminnego konkursu plastycznego dla klas młodszych „Zwierzęta chronione w Polsce”. Niestety żadna inna szkoła (oprócz naszej) nie przystąpiła do konkursu a oto wyniki:

 • I MIEJSCE KAROLINA ZAWADZKA   KLASA II

 • II MIEJSCE - KATARZYNA RESSEL    KLASA II

 • III MIEJSCE -  KONRAD KROTOFF   KLASA III „b”

 • WYRÓŻNIENIE  - MICHAŁ HANUSIEWICZ   KLASA III „b”


Zwycięzcom  serdecznie gratulujemy. A my pamiętajmy o zwierzętach nie tylko w dniu ich święta ale i przez cały rok.

OPIEKUN TOZ
JADWIGA KAPŁAN
MAJTKA
Klasa III b w wiosce indiańskiej w Srebrnej Górze


18 maja klasa III b odwiedziła wioskę indiańską w Srebrnej Górze. Za nami niezapomniana przygoda! Zatrzymaliśmy się na chwilę i wsłuchaliśmy w odgłosy natury, przenieśliśmy się w ciekawy świat XVIII i XIX  - wiecznej Ameryki i zobaczyliśmy jak żyli jej rdzenni mieszkańcy. Ponadto upolowaliśmy włócznią nie jednego bizona, strzelaliśmy z łuku i dmuchawki, pokonaliśmy indiański tor przeszkód z ruchomymi piaskami, walczyliśmy na równoważni czejeńskiej, ścigaliśmy się na wieloosobowych nartach, a na koniec zagraliśmy na własnoręcznie zrobionych instrumentach indiańskich sikuri i zrobiliśmy niezbędne zakupy w indiańskim sklepiku. Nie zabrakło i pieczonych kiełbasek z ogniska! Polecamy wszystkim taki odmienny sposób edukacji połączonej z aktywnym wypoczynkiem i świetną zabawą!Wycieczka klas piątych


W dniu 25.04.2018 odbyła się wycieczka klas piątych do Kudowy Zdr. oraz Dusznik Zdr. W Kudowie uczniowie zwiedzili Muzeum Zabawek, w którym mogli podziwiać zabawki z czasów ich rodziców, dziadków i pradziadków. Wysłuchali również wiele ciekawych historii związanych z oglądanymi eksponatami.  Również dużą atrakcją było  własnoręczne czerpanie papieru w Papierni w Dusznikach Zdr.Szkolna Liga Językowa


         Szósta  edycja Szkolnej Ligi Językowej dobiegła już końca. Najlepsi uczniowie klas IV-VI rywalizowali w trzech rundach, sprawdzając swoją wiedzę leksykalną z języka angielskiego. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy wynik uzyskał uczeń  klasy VI  B,   Karol Rybakowski,  który zdobył łącznie  61  punktów. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły zdarzyło się, iż ta sama osoba wygrała drugi raz konkurs. Podium uzupełnili uczniowie z klasy 5 A - Patrycja Rybka oraz Mateusz Flis - którzy uzyskali taką samą liczbę punktów. Nagrody w konkursie dla najlepszej trójki to „Praktyczny kurs języka angielskiego” Beaty Pawlikowskiej. W klasyfikacji drużynowej, najlepiej wypadła klasa V A zdobywając łącznie 123  punkty. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału za rok, w kolejnej edycji Szkolnej Ligi Językowej.Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" 2017/2018


Wyniki:

 • Najlepiej w szkole napisał uczeń klasy V „a”  WOJCIECH MILER, który otrzymał wyróżnienie (98,50 pkt.)

 • Drugie miejsce  Emilia Tracz z klasy V „b” (69,5 pkt.), tuż za nią Patrycja Rybka -V „a” (67,5 pkt.)

 • W kategorii klas IV najlepiej w naszej szkole napisał Jan Kraśnikiewicz – IV „a”(70,75 pkt.), Natalia Bojczuk  - IV „b” (66,25), Antonia Rogóż  - IV „a” (61,0).

 • W kategorii klas VI  najlepiej w naszej szkole napisał Mikołaj Korniów VI „b” (74,25), Karol Kozak VI „a” (50,75).

 • W kategorii klas VII  najlepiej w naszej szkole napisał Krzysztof Filarowski (72,25)’ Kąsek Michał (58,75), Wiktoria Bernagiewicz (53,75).


Wszystkim uczniom GRATULUJEMY!Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


W dniu 27.04.2018 odbyła się w szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas V przygotowali przedstawienie pt. „Uchwalono Konstytucję”. Zaangażowanie uczniów w przygotowanie akademii spowodowało, że wszystkim przedstawienie bardzo się podobało i wprowadziło całą społeczność szkolną w czasy XVIII wieku."ZDROWO JEM, WIECEJ WIEM" W KL. IIIB - "Encyklopedia Gier i Zabaw"

Tym razem uczniowie z kl. III b stworzyli Encyklopedię, w której zebrali najciekawsze propozycje gier i zabaw zespołowych i indywidualnych, do przeprowadzenia na świeżym powietrzu oraz w budynku. Tworząc listę gier i zabaw, dzieci pracowały w zespole. Następnie nauczyciel przydzielił każdemu uczniowi jedną grę, a ten przygotował na kartce formatu A4 opis i ilustrację do przydzielonej gry. Wszystkie prace zostały zebrane w "Encyklopedię Gier i Zabaw", do której okładkę wykonały chętne dzieci. Encyklopedia prezentuje się okazale na szkolnym korytarzu."Zdrowo jem, więcej wiem!" w kl. III b

Kolejnym zadaniem, przed jakim stanęli uczniowie z kl. III b, było opracowanie piramidy zdrowia wraz z hasłem promującym prawidłowe odżywianie i propagującym aktywny tryb życia. Piramidy z hasłami zostały wykonane w grupach dowolną techniką wybraną przez dzieci. Powstałe plakaty zostały powieszone na szkolnym korytarzu w celu zachęcenia wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do dokonywania właściwych wyborów żywieniowych. Trzymamy kciuki!"Zdrowo jem, więcej wiem!" w kl. III b


Edycja wiosenna projektu "Zdrowo jem, więcej wiem!" dobiega końca. W ramach realizacji  jednego z  przewidzianych zadań przeprowadzono lekcję, w trakcie której odbyła się rywalizacja zespołowa. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące piramidy zdrowia  i wykonywali różne ćwiczenia ruchowe.

Przeprowadzona lekcja składała się z następujących elementów:

 • Ćwiczenia porządkowo – wychowawcze.


 • Rozgrzewka.


 • Przypomnienie pięter piramidy zdrowia.


 • Zdrowo jem, sprawnie wykonuję ćwiczenia.


 • Podsumowanie zajęć.


Uczniowie bardzo chętnie podjęli się wykonania zadań zaproponowanych przez nauczyciela, wykazali się dużą wiedzą na temat piramidy zdrowia i jej pięter, zgodnie współpracowali w zespole, a element rywalizacji tylko zmotywował ich do działania.
EDUballowy Zawrót Głowy -  III miejsce

Uczniowie klasy Ia zostali zaproszeni przez Zespół Szkół w Wojborzu do udziału w festynie rekreacyjnym „Eduballowy Zawrót Głowy”.  Pierwszoklasiści z pięciu szkół Gminy Kłodzko rywalizowało o pierwsze miejsce i zestaw piłek Eduball. Podczas zawodów dzieci musiały wykazać się sprawnością ruchową, dokładnością, wiedzą oraz umiejętnością współpracy w zespole. Nasi pierwszoklasiści zajęli III miejsce. W nagrodę otrzymali komplet sprzętu sportowego.
Gratulujemy!!!Konkurs gminny "Dbajmy o zdrowie"


W piątek  27.04.2018r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, odbyła się druga edycja  konkursu z zakresu edukacji zdrowotnej, pt: „Dbajmy o zdrowie”. Jego celem było przede wszystkim propagowanie wśród uczniów wiedzy o zdrowiu, ale także utrwalenie zasad zdrowego i aktywnego stylu życia. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas III szkół podstawowych z gminy Kłodzko. Trzyosobowe drużyny mogły wykazać się swoją wiedzą w przygotowanych dla nich konkurencjach. Zadania były bardzo zróżnicowane, ale uczniowie poradzili sobie z nimi doskonale. Naszej szkole po raz drugi udało się zdobyć pierwsze miejsce, ale niewiele słabsi byli nasi przeciwnicy, którym serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności.
Zapraszamy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.


Organizator:
Gabriela Michalska
Tydzień zdrowia


         Nasza placówka, przez wszystkie lata przynależności do Sieci szkół promujących zdrowie, systematycznie uczestniczy we wszelkich przedsięwzięciach związanych z tematyką zdrowotną. Przez cały czas organizujemy różne imprezy okolicznościowe, konkursy, czy festyny, a wszystko po to, aby nasi uczniowie mieli świadomość, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna.
W tym roku szkolnym dzieci miały już możliwość uczestniczenia w Dniach: Walki z Otyłością, Walki z Cukrzycą, Wody i Snu. Brały także udział w programach profilaktycznych: Śniadanie daje moc i Zdrowo jem, więcej wiem. Miały okazję spotkać się z ciekawymi ludźmi związanymi czynnie z promocją zdrowia: pielęgniarką, lekarką, dietetyczką czy trenerką tańca.
Nasza działalność „zdrowotna” nie ograniczała się tylko do swojego podwórka. Chętnie dzieliliśmy się swoją wiedzą i doświadczeniem, o czym mogły się przekonać zaprzyjaźnione placówki: Przedszkole Gminne w Szalejowie Dolnym i Niepubliczne Wesołe Przedszkole w Bajkowej Krainie z Polanicy -Zdroju. Wystąpiliśmy także na Konferencji „Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w szkole promującej zdrowie”. Konferencja miała miejsce w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, a brali w niej udział dyrektorzy, koordynatorzy i nauczyciele przedszkoli, szkół i placówek promujących zdrowie z całego województwa. Nasze występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności.
         Podsumowaniem dotychczasowej działalności były obchody Światowego Dnia Zdrowia. Jako że w tym roku przypada 70 rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia  postanowiliśmy, że Dzień ten będzie obchodzony szczególnie uroczyście. Wydarzenia związane z obchodami święta zostały podzielone na kilka części i trwały łącznie cały tydzień.
Na początku został zorganizowany apel, na którym uczniowie dowiedzieli się jakie są najważniejsze przesłania tegorocznego Dnia Zdrowia i jakie są jego kluczowe założenia. Kolejnym etapem było spotkanie z dietetyczką - panią Aleksandrą Gustowską. Młodsze dzieci dowiedziały się jaką wartość mają poszczególne artykuły spożywcze i jak wpływają one na nasze zdrowie. Spotkanie zakończyło się degustacją produktów przyniesionych przez panią Olę.
Ostatnia część była najbardziej wyczekiwana i wywoływała najwięcej emocji, ponieważ w jej przygotowanie włączyła się cała społeczność szkolna. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mieli za zadanie przygotowanie zdrowych posiłków w kolorach, które wcześniej wylosowali przedstawiciele poszczególnych klas. Dodatkową atrakcją była garderoba uczniów, która miała kolor zgodny z barwą przygotowanych potraw. Wszyscy spisali się na medal. Na „kolorowych” stołach można było znaleźć mnóstwo produktów. Były między innymi pomarańczowe koreczki z łososiem, ser biały ze śmietaną, zielony napój z kiwi i szpinaku, szaszłyki z żółtych owoców, fioletowe ciastka jagodowe czy wreszcie czerwony sok pomidorowy. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przez poszczególne klasy stoisk z potrawami. Finałową częścią był poczęstunek, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i pielęgniarka szkolna.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Klasa III b w Fitness Club 4fitt w Kłodzku

23 kwietnia uczniowie klasy III b odwiedzili Fitness Club 4fitt w Kłodzku, gdzie zostały dla nich zorganizowane specjalne zajęcia z instruktorką. Z ogromnym zapałem dzieci zmierzały się z kolejnym ćwiczeniem proponowanym przez instruktorkę. Skakały na trampolinie, wykonywały brzuszki, podnosiły ciężary. Miały również możliwość skorzystania ze sprzętów dostępnych w siłowni oraz zobaczenia pokazu akro jogi, czyli połączenia klasycznej jogi z elementami akrobatyki. Same zresztą wypróbowały jak to jest odprężyć się w powietrzu.
Był pot, zmęczenie, ale zamiast łez
uśmiech od ucha do ucha! Wśród uczniów klasy III b na pewno znajdzie się niejeden przyszły klient Fitness Club 4fitt! Uczniowie zostali skutecznie zarażeni  zamiłowaniem do aktywności ruchowej. I niech ta choroba trwa! :)
Po zajęciach na siłowni przyszedł czas na relaks
lody i spacer po kłodzkim rynku. Bicepsy wyćwiczone, Kłodzko obejrzane, lody zjedzone, więc pora wracać do szkoły!
Zajęcia świetlicowe w kl.I-II z polskimi i hiszpańskimi uczniami
z Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju

24 kwietnia kolejny raz zaszczycili nas swoją obecnością polscy i hiszpańscy uczniowie z Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju. Tym razem poprowadzili wspaniałe zabawy animacyjne na zajęciach świetlicowych w klasach I-II. Natychmiast skradli serce naszym uczniom! Dzieci z wielką radością uczestniczyły w zabawach. Aż żal było kończyć, ale autobusy już pojawiły się zakręcie :) DZIĘKUJEMY I PROSIMY O JESZCZE!
Poznajemy w praktyce zawód scenografa.


Scenariusz świetnie wkomponował się w realizowany przez klasę  temat o teatrze. Przez dwa tygodnie uczniowie gromadzili materiały, które mogły być wykorzystane przy tworzeniu scenografii : prześcieradła, duże kawałki materiału, farby, listewki, deseczki itp. Klasa  robiła scenografię do wysłuchanej bajki ,,Mała syrenka’’.  Już same zgromadzane materiały i przygotowanie przestrzeni bardzo  zaintrygowały dzieci i nie mogły się one doczekać rozpoczęcia pracy. Scenariusz był dla uczniów interesujący i przede wszystkim dlatego, że  uczniowie   bawili  się  i uczyli zmieniając często aktywności np. ruchową muzyczną, techniczną ,plastyczną . Poza tym rozwijali wyobraźnię, kreatywność. Poprzez działanie praktyczne  poznali na czym polega praca scenografa.

mgr  Iwona BrzechfaŚwiatowy Dzień Wiedzy o Autyzmie


Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. 2 kwietnia miasta na całym świecie rozbłyskują niebieskim światłem, a niebieski kolor jest symbolem autyzmu. 11 kwietnia w naszej szkole też było niebiesko- niebieskie balony, niebieskie światełko, niebieskie akcenty. Obchody dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu, zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem. W naszej szkole również chcemy rozwijać wiedzę na temat autyzmu, chcemy żeby uczniowie rozumieli czym jest autyzm oraz zaakceptowali typowe zachowania autystyczne. Dlatego też każda klasa otrzymała link do filmu na stronie internetowej, który oglądnie z wychowawcą na godzinie wychowawczej bądź na innej luźnej lekcji. W filmie występują osoby dotknięte tym schorzeniem. Opowiadają w jaki sposób oni odbierają świat. Zapraszamy do wspólnego uczestnictwa i zaangażowania w akcję.


Jolanta Krędzińska- Wrona
Marlena Wielgosz- Franczuk
„Budki powieszone ptaki zadowolone”

Okres pomiędzy 1 marca a 15 października to okres lęgowy ptaków, czyli czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli - bardzo często drzew. Dlatego też wraz z nadejściem wiosny nasi członkowie Towarzystwa Obrony Zwierząt wraz z pomocą uczniów klasy II wykonali kolorowe budki lęgowe dla ptaków, które później wspólnie z opiekunem powiesili  w okolicy naszej szkoły. Wszyscy liczą na to, że niedługo wszystkie budki będą zamieszkane przez ptaki, które szybko zadomowią się w swoich nowych domkach.

Opiekun TOZ Jadwiga Kapłan - Majtka
Bawimy się w Kudowie Zdroju

         Dnia 28.03.2018 r. dwie równoległe klasy VI A i VI B wspólnie z wychowawcami i nauczycielem wspomagającym wybrały się na wycieczkę do Kudowy Zdroju. Pierwszym punktem programu wycieczki były odwiedziny muzeum zabawek. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć zabawki, którymi bawili się ich rodzice i dziadkowie, poznać historię zabawek- było to dla nich bardzo interesujące. Po zwiedzaniu, a następnie krótkiej przerwie na ciepły posiłek, nastąpił moment, na który wszyscy najbardziej czekali- wizyta na basenie ,,Wodny Świat”.
         Wszyscy wrócili w świetnych humorach, zadowoleni i radośni. Już nie możemy się doczekać następnej wycieczki.

Tamara Dziurhaluk
Paulina Jakubowska
Marlena Wielgosz- Franczuk
Światowy Dzień Wody


Światowy Dzień Wody jest świętem ustanowionym w czasie konferencji Szczyt Ziemi, zorganizowanym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Każdego roku, 22 marca obchodzone  jest święto wody. W tym dniu organizowane są różne działania, w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Nasi uczniowie również mieli możliwość uczestnictwa w akcji związanej z tym świętem. W czasie krótkiego apelu dowiedzieli się, dlaczego woda jest tak ważna dla człowieka i dlaczego należy o nią dbać. Aby lepiej poznać i utrwalić sobie tematykę wody, każda klasa dostała zadanie. Uczniowie na „kropli wody” muszą przygotować plakat związany z wybranym dla nich hasłem przewodnim.
Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka - poczęstunek czystą, zdrową i jakże bezcenną wodą.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Konkurs recytatorski z języka angielskiego


W poniedziałek 26.03.2018r. odbył się konkurs recytatorski z języka angielskiego w kategorii klas I-III. Uczniowie przygotowali wierszyki i piosenki w języku angielskim.

 • I miejsce zajęła Natalia Wawryka z klasy III b

 • II miejsce zajęła Klaudia Przytocka z klasy III a

 • III miejsce zajęła Milena Czerwińska z klasy III b.


Wyróżnienia zdobyli:

 • Marika Kościółek z klasy I a

 • Wiktoria Adamczyk z klasy III b

 • Małgorzata Hanusiewicz z klasy III a.


Zwycięzcom gratulujemy!

Katarzyna Zwaduch

„Gdzie ta wiosna?”

Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 21 marca uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w obchodach Pierwszego Dnia Wiosny.

Na początku rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs „Wizerunek Wiosny”. Organizatorki, czyli pani Marlena Wielgosz-Franczuk i pani Katarzyna Hoffman-Choduń ogłosiły zwycięzców i wręczyły wszystkim dyplomy i nagrody.

Kolejnym punktem programu był „Pokaz Mody Ekologicznej”, zorganizowany i przeprowadzony przez panią Ewelinę Strąk i panią Jolantę Kredzińską-Wronę. Każda z klas miała za zadanie zaprojektować i stworzyć strój ekologiczny. Przedstawiciele wszystkich klas, od I do VII, zaprezentowali na wybiegu przygotowane wcześniej kreacje z surowców wtórnych. Jury, powołane przez organizatorów konkursu wyłoniło zwycięzców: w klasach I-III zwyciężyła klasa IIIb, a w klasach IV-VII klasa IVa.

Ostatnim elementem wspólnego świętowania była VII edycja konkursu „Mam Talent”, zorganizowanego przez panią Katarzynę Razimierską-Tracz. Jak co roku, uczestnicy zaprezentowali widzom wachlarz swoich wspaniałych możliwości i talentów. Całkowitym zaskoczeniem była debiutująca w konkursie, uczennica klasy IIIa, Klaudia Przytocka, która wykonała przepiękny układ gimnastyczny. To właśnie ona wygrała tegoroczną edycję konkursu. II miejsce zajęły śpiewające w duecie uczennice klasy VII, Paulina Lubera i Julia Półtorzycka, a III miejsce Julia Kłosek z Va, która również zaśpiewała piosenkę.

Gdy zakończyły się występy, muzyka umilkła, a światła zgasły, wszyscy udali się na poszukiwanie wiosny
bo przecież już przyszła, prawda?

Organizator
Katarzyna Radzimierska-Tracz
Wojewódzka Konferencja Promocji Zdrowia

         Szkoła Podstawowa w Szalejowie Górnym od lat prężnie działa w zakresie promocji zdrowia. Nasze starania zostały docenione w 2017 roku, gdyż uzyskaliśmy Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Nie poprzestaliśmy na tym teraz staramy się o zdobycie Krajowego Certyfikatu.
19 marca 2018 roku mieliśmy okazję zaprezentować podejmowane przez nas działania prozdrowotne na Wojewódzkiej Konferencji Promocji Zdrowia, które odbyła się we Wrocławiu. Było to dla nas wielkie wyróżnienie.
Przedstawienie pod tytułem „Marlenka” w wykonaniu uczniów klas V a i V b wzbudziło ogromny aplauz. W spektaklu w humorystyczny i przystępny sposób młodzi aktorzy przekazali wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych. Oprawę muzyczną zapewniła p. Anna Turłaj. Autorskie teksty opracowała p. Gabriela Michalska
szkolny koordynator promocji zdrowia. Wystawę prac naszych uczniów przygotowała p. Katarzyna Radzimierska-Tracz. Multimedialną prezentację działań związanych z edukacją zdrowotną, jakie podejmowane były w roku szkolnym 2017/2018 opracowała p. Marta Lutosławska. Wierszowany komentarz napisała i wygłosiła p. Gabriela Michalska.
Z sukcesem wykorzystaliśmy szansę  prezentacji dokonań szkoły na szczeblu wojewódzkim.

Tekst: Marta Lutosławska
Wizyta w schronisku.


Już po raz kolejny członkowie Towarzystwa Obrony Zwierząt z naszej szkoły zaangażowali wszystkich do pomocy tym razem bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć Schronisko „Pod psią gwiazdą" w Kłodzku. Przez kilka tygodni zbierali karmę dla zwierząt oraz ręczniki i materiały higieniczne potrzebne do pielęgnacji zwierząt. 15 marca z wizytą do Schroniska pojechały przedstawicielki TOZ:  Karolina, Jagoda i Wiktoria gdzie przekazały zebrane produkty i spędziły miło czas na spacerach z pieskami po okolicy. Dziewczyny przekonały się raz jeszcze, jak bardzo ich czas potrzebny jest opuszczonym zwierzętom, ponieważ wdzięczność w oczach samotnych psiaków była bezcenna.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzania Schroniska. Można spróbować swoich sił, jako wolontariusz i wyprowadzać psy na spacery, tym bardziej, że pieski tylko czekają na towarzystwo człowieka. Zachęcamy także do adopcji psów i kotów jednak po dłuższym przemyśleniu, gdyż należy pamiętać, iż taka decyzja jest na wiele lat i nie można się z niej wycofać. Zwierzęta te będą naprawdę bardzo wdzięczne za opiekę a tym samym można zyskać prawdziwego przyjaciela, który zostanie z nami na dobre i na złe.
Pamiętajcie! Wystarczą chęci, aby pomagać!


Opiekun: Jadwiga Kapłan - Majtka
ŚWIATOWY DZIEŃ SNU


         Spokojny sen jest jednym z trzech filarów dobrego stanu zdrowia, łącznie ze zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną. Osoby, które bez przeszkód przesypiają całą noc rzadziej doświadczają problemów związanych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością, i innymi groźnymi schorzeniami. Przewlekła bezsenność zmienia mózg, co negatywnie wpływa na cały organizm.
         O tym, że sen jest nam do życia potrzebny tak samo jak powietrze, woda czy jedzenie, mogli przekonać się także nasi uczniowie. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie dzisiaj przypada Światowy Dzień Snu, który był po raz pierwszy obchodzony 14 marca 2008 roku.
W czasie obchodów Dnia Snu w naszej szkole, dzieci dowiedziały się, że
osobom, które odpoczywają w nocy bardzo krótko, znacznie  trudniej się skoncentrować oraz przyswajać nowe informacje.  Ludzie, którzy się wysypiają rzadziej chorują i są mniej zestresowani. Sen jest szczególnie ważny dla dzieci, ponieważ oprócz tego, że wtedy mózg się regeneruje, wydziela również hormon, który odpowiedzialny jest za wzrost. Podczas krótkiego wykładu został poruszony także temat „przygotowania” sypialni przed snem. Powinna ona być dobrze wywietrzona i zawierać jak najmniej bodźców rozpraszających, takich jak urządzenia multimedialne, nieodpowiednie oświetlenie czy choćby kolor ścian.
Po prelekcji uczniowie mieli okazję obejrzeć krótki film pokazujący doświadczenie, w jaki sposób funkcjonuje człowiek wyspany i osoba po 30 godzinach bez snu, a następnie mogliśmy się wszyscy przez chwilę zrelaksować na swoich ulubionych poduszkach, przy dźwiękach spokojnej kołysanki.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Kangur Matematyczny


15 marca 2018 uczniowie naszej szkoły, jak co roku, brali udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Wzięło w nim udział 17 uczniów klas IV VII.

Jakie będą efekty, okaże się w maju. Na pewno jednak wszyscy pracowali w skupieniu i z dużym zaangażowaniem, nagrodą za pracę była zabawka logiczna z drutu. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!Dzień Otwarty


14 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Licznie przybyły przedszkolaki wraz ze swoim rodzicami. Na powitanie uczniowie klasy III a i III b, przygotowani przez wychowawczynie p. Małgorzatę Rosińską i p. Magdę Morys, zabrały młodszych kolegów do „smerfowej krainy” przedstawieniem pod tytułem „Smerfuj z nami”. Następnie odbyła się wycieczka po szkole, w której przewodnikiem była pani Katarzyna Radzimierska-Tracz. Zajęcia manualane poprowadziły pani Katarzyna Hoffman-Choduń i pani Marlena Wielgosz-Franczuk. Na warsztaty plastyczne z gliną zaprosił pan Michał Fabijański. W sali gimnastycznej z zajęciami ruchowymi czekały pani Iwona Brzechfa i pani Ewelina Strąk. Salę rehabilitacyjną i jej atrakcje zaprezentowała pani Anna Turłaj. Język angielski na wesoło poprowadziła pani Katarzyna Zwaduch. Pani Tamamra Dziurhaluk zaprosiła do świata książek. Spędziliśmy wspólnie bardzo miłe chwile.

Czekamy z niecierpliwością na naszych przyszłych uczniów. Do zobaczenia we wrześniu.
ZAWODY POWIATOWE W MINI SIATKÓWCE CHŁOPCÓW

         W hali gimnastycznej SP w Jaszkowej Dolnej rozegrano finał powiatu kłodzkiego w mini siatkówce chłopców w kategorii „trójek”. W zawodach uczestniczyło 6 drużyn, w tym aż 4 z gminy kłodzko. Nasi chłopcy w składzie: Kuchta Krzysztof, Michalski Jakub, Sobczak Kacper, Choderny Szymon, Miler Wojciech i Woronowicz Mateusz po zaciekłej walce zajęli 4 miejsce. Gratulujemy.
                                                                                                   

Anna  Wdowiak
Niezwykła lekcja astronomii

Szóstego marca br. w naszej szkole przez cały dzień odbywały się lekcje w przenośnym planetarium Bajkonur. Uczniowie wszystkich klas  I VII mieli możliwość uczestniczenia w  zajęciach prowadzonych przez absolwenta Astronomii. Zajęcia dostosowane były do poziomu kształcenia dzieci, a niewątpliwym atutem było niezwykłe miejsce, w którym lekcje się odbywały. Miłośnicy  kosmosu na pewno byli usatysfakcjonowani.ZAWODY POWIATOWE W MINI SIATKÓWCE


         W hali sportowej KCKSiR w Kłodzku dnia 05.03.2018 roku odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w mini siatkówce dziewcząt w „czwórkach”.  W zawodach wzięło udział 7 szkół i rozegrano 13 meczy. Nasze dziewczęta w  składzie: Bernagiewicz Wiktoria, Lutosławska Amelia, Trzcińska Julia, Chłoń Sara, Górska Paulina, Chłoń Wiktoria, Smolak Monika, Rybka Patrycja i Flig Wiktoria zajęły 2 miejsce w rozgrywkach gminnych i 5 w powiatowych. Gratulujemy!

Anna Wdowiak
„Pamiętajmy o ptakach”

Powoli, małymi krokami kończy się już zima, która w tym roku była  dla nas bardzo łagodna. Jednak w ostatnich dniach zapanowały u nas silne mrozy, podczas których zwierzęta mają problem ze znalezieniem dla siebie pożywienia. Dlatego to my musimy im pomóc przetrwać ten trudny czas. W związku z tym uczennice z Towarzystwa Obrony Zwierząt postanowiły zadbać o ptaki dokarmiając je specjalnie przygotowanym dla nich pokarmem. W ramach zajęć świetlicowych wybrały się wraz z opiekunem w miejsca chętnie odwiedzane przez naszych podopiecznych. Powiesiły pyszne i smaczne kule dla ptaków w szkolnym karmniku oraz w najbliższej okolicy, gdzie w niedługim czasie na gałęziach słychać było radosne „ćwir, ćwir”.

Opiekun Jadwiga Kapłan
Majtka"Jaś i Małgosia" - Mistrz pięknego czytania


         Dnia 28 lutego 2018r.  w Bibliotece Publicznej O/Szalejów Górny odbył się Gminny konkurs czytelniczy dla uczniów klas I-III "Jaś i Małgosia"- Mistrz czytelnictwa. Organizatorką konkursu była Pani Mariola Huzar - Dyrektor Biblioteki Gminy Kłodzko. Pomimo siarczystego mrozu i panującej grypy frekwencja dopisała. Nauczycielki starannie przygotowały uczestników do czytania fragmentów wybranych baśni. Naszą Szkołę reprezentowało 9 dzieci:

 • KL. Ia - Karolina Wójcik i Iga Żur

 • Kl.I b - Karolina Robak

 • Kl.II- Adam Pietras i Karolina Zawadzka

 • Kl.III a,b- Ola Koźbielska, Wiktoria Adamczyk, Natalia Wawryka i Franek Trzciński


Nasi uczniowie bardzo pięknie się zaprezentowali, wspaniale czytali, co zostało docenione przez szanowne jury.
Wyniki były następujące:


 • w kategorii uczniów klas pierwszych - I m-ce zajęła Karolina Robak,

 • w kategorii uczniów klas drugich - I m-ce zajął Adam Pietras,  II m-ce Karolina Zawadzka,

 • w kategorii uczniów klas trzecich - I m-ce zajęła Natalia Wawryka


Dziękujemy i gratulujemy naszym uczniom.

mgr Tamara Dziurhaluk
n-l bibliotekarz
NATURA GÓRĄ


Od pokoleń ludzie stosowali rośliny oraz zioła występujące w przyrodzie. Ich szerokie właściwości przynosiły zdrowie i korzystne rezultaty w leczeniu różnorodnych schorzeń oraz stanów chorobowych. Niestety w dzisiejszych czasach zapomnieliśmy o dobroczynnym działaniu ziół, za to coraz częściej sięgamy po środki chemiczne z apteki. W okresie większej zachorowalności pragniemy wam przypomnieć, że czasami wystarczy wybrać zioła, zamiast truć się chemią. Możemy ich także używać w czasie poważniejszych chorób, wspomagając antybiotykoterapię.

Jak wyglądają i jak działają popularne zioła możemy się dowiedzieć oglądając wystawę  na dolnym korytarzu, przygotowaną przez Panią Beatę Reszkę. Nasza „Zielarka” własnoręcznie zebrała, wysuszyła i opisała działanie każdego zioła. Swoją wiedzą chętnie podzieliła się z naszymi uczniami. Oprócz wystawy, którą możemy podziwiać od kilku dni, w poniedziałek (26 lutego), Pani Beatka przygotowała dla nas krótką prelekcję, na której mogliśmy z bliska zobaczyć, a nawet powąchać poszczególny susz. Pokaz zakończył się degustacją naparów z mięty i czarnego bzu.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Język angielski i klocki LEGO? Dlaczego nie!


W celu uatrakcyjnienia lekcji, proces nauczania i uczenia się może być wspomagany przez wizualne materiały dydaktyczne takie jaki klocki LEGO. Pomagają one dzieciom wyrażać swoje fantazje i pomysły. Dodatkowo sprawiają, że w naturalny dla dzieci sposób, tj. poprzez słuchanie, powtarzanie i docelowo tworzenie własnych wypowiedzi, następuje rozwój wyobraźni, zdolności manualnych, kreatywności i logicznego myślenia oraz oczywiście zasobów językowych. Intensywny tryb zajęć pozwala angażować każdego i zapobiega dekoncentracji.

Katarzyna Zwaduch„Zdrowo jem, więcej wiem!”


Klasa III b w ramach udziału w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem!” stworzyła „KLASOWĄ KSIĄŻKĘ ZDROWYCH SŁODYCZY”.  W drodze głosowania został wybrany najlepszy przepis jaglany budyń z truskawkami. MNIAM ! Wszystkich łasuchów i amatorów słodkości zapraszamy do lektury i bezwzględnego przetestowania na sobie przepisów. UWAGA! Zdrowe nie tuczy! Można jeść bez wyrzutów sumienia! A już na pewno z mniejszymi! :) SMACZNEGO!Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego