Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

Semestr II

Wiadomości
 

Poznajemy w praktyce zawód scenografa.


Scenariusz świetnie wkomponował się w realizowany przez klasę  temat o teatrze. Przez dwa tygodnie uczniowie gromadzili materiały, które mogły być wykorzystane przy tworzeniu scenografii : prześcieradła, duże kawałki materiału, farby, listewki, deseczki itp. Klasa  robiła scenografię do wysłuchanej bajki ,,Mała syrenka’’.  Już same zgromadzane materiały i przygotowanie przestrzeni bardzo  zaintrygowały dzieci i nie mogły się one doczekać rozpoczęcia pracy. Scenariusz był dla uczniów interesujący i przede wszystkim dlatego, że  uczniowie   bawili  się  i uczyli zmieniając często aktywności np. ruchową muzyczną, techniczną ,plastyczną . Poza tym rozwijali wyobraźnię, kreatywność. Poprzez działanie praktyczne  poznali na czym polega praca scenografa.

mgr  Iwona BrzechfaŚwiatowy Dzień Wiedzy o Autyzmie


Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. 2 kwietnia miasta na całym świecie rozbłyskują niebieskim światłem, a niebieski kolor jest symbolem autyzmu. 11 kwietnia w naszej szkole też było niebiesko- niebieskie balony, niebieskie światełko, niebieskie akcenty. Obchody dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu, zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem. W naszej szkole również chcemy rozwijać wiedzę na temat autyzmu, chcemy żeby uczniowie rozumieli czym jest autyzm oraz zaakceptowali typowe zachowania autystyczne. Dlatego też każda klasa otrzymała link do filmu na stronie internetowej, który oglądnie z wychowawcą na godzinie wychowawczej bądź na innej luźnej lekcji. W filmie występują osoby dotknięte tym schorzeniem. Opowiadają w jaki sposób oni odbierają świat. Zapraszamy do wspólnego uczestnictwa i zaangażowania w akcję.


Jolanta Krędzińska- Wrona
Marlena Wielgosz- Franczuk
„Budki powieszone ptaki zadowolone”

Okres pomiędzy 1 marca a 15 października to okres lęgowy ptaków, czyli czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli - bardzo często drzew. Dlatego też wraz z nadejściem wiosny nasi członkowie Towarzystwa Obrony Zwierząt wraz z pomocą uczniów klasy II wykonali kolorowe budki lęgowe dla ptaków, które później wspólnie z opiekunem powiesili  w okolicy naszej szkoły. Wszyscy liczą na to, że niedługo wszystkie budki będą zamieszkane przez ptaki, które szybko zadomowią się w swoich nowych domkach.

Opiekun TOZ Jadwiga Kapłan - Majtka
Bawimy się w Kudowie Zdroju

         Dnia 28.03.2018 r. dwie równoległe klasy VI A i VI B wspólnie z wychowawcami i nauczycielem wspomagającym wybrały się na wycieczkę do Kudowy Zdroju. Pierwszym punktem programu wycieczki były odwiedziny muzeum zabawek. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć zabawki, którymi bawili się ich rodzice i dziadkowie, poznać historię zabawek- było to dla nich bardzo interesujące. Po zwiedzaniu, a następnie krótkiej przerwie na ciepły posiłek, nastąpił moment, na który wszyscy najbardziej czekali- wizyta na basenie ,,Wodny Świat”.
         Wszyscy wrócili w świetnych humorach, zadowoleni i radośni. Już nie możemy się doczekać następnej wycieczki.

Tamara Dziurhaluk
Paulina Jakubowska
Marlena Wielgosz- Franczuk
Światowy Dzień Wody


Światowy Dzień Wody jest świętem ustanowionym w czasie konferencji Szczyt Ziemi, zorganizowanym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Każdego roku, 22 marca obchodzone  jest święto wody. W tym dniu organizowane są różne działania, w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Nasi uczniowie również mieli możliwość uczestnictwa w akcji związanej z tym świętem. W czasie krótkiego apelu dowiedzieli się, dlaczego woda jest tak ważna dla człowieka i dlaczego należy o nią dbać. Aby lepiej poznać i utrwalić sobie tematykę wody, każda klasa dostała zadanie. Uczniowie na „kropli wody” muszą przygotować plakat związany z wybranym dla nich hasłem przewodnim.
Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka - poczęstunek czystą, zdrową i jakże bezcenną wodą.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Konkurs recytatorski z języka angielskiego


W poniedziałek 26.03.2018r. odbył się konkurs recytatorski z języka angielskiego w kategorii klas I-III. Uczniowie przygotowali wierszyki i piosenki w języku angielskim.

 • I miejsce zajęła Natalia Wawryka z klasy III b

 • II miejsce zajęła Klaudia Przytocka z klasy III a

 • III miejsce zajęła Milena Czerwińska z klasy III b.


Wyróżnienia zdobyli:

 • Marika Kościółek z klasy I a

 • Wiktoria Adamczyk z klasy III b

 • Małgorzata Hanusiewicz z klasy III a.


Zwycięzcom gratulujemy!

Katarzyna Zwaduch

„Gdzie ta wiosna?”

Zgodnie z tradycją naszej szkoły, 21 marca uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w obchodach Pierwszego Dnia Wiosny.

Na początku rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs „Wizerunek Wiosny”. Organizatorki, czyli pani Marlena Wielgosz-Franczuk i pani Katarzyna Hoffman-Choduń ogłosiły zwycięzców i wręczyły wszystkim dyplomy i nagrody.

Kolejnym punktem programu był „Pokaz Mody Ekologicznej”, zorganizowany i przeprowadzony przez panią Ewelinę Strąk i panią Jolantę Kredzińską-Wronę. Każda z klas miała za zadanie zaprojektować i stworzyć strój ekologiczny. Przedstawiciele wszystkich klas, od I do VII, zaprezentowali na wybiegu przygotowane wcześniej kreacje z surowców wtórnych. Jury, powołane przez organizatorów konkursu wyłoniło zwycięzców: w klasach I-III zwyciężyła klasa IIIb, a w klasach IV-VII klasa IVa.

Ostatnim elementem wspólnego świętowania była VII edycja konkursu „Mam Talent”, zorganizowanego przez panią Katarzynę Razimierską-Tracz. Jak co roku, uczestnicy zaprezentowali widzom wachlarz swoich wspaniałych możliwości i talentów. Całkowitym zaskoczeniem była debiutująca w konkursie, uczennica klasy IIIa, Klaudia Przytocka, która wykonała przepiękny układ gimnastyczny. To właśnie ona wygrała tegoroczną edycję konkursu. II miejsce zajęły śpiewające w duecie uczennice klasy VII, Paulina Lubera i Julia Półtorzycka, a III miejsce Julia Kłosek z Va, która również zaśpiewała piosenkę.

Gdy zakończyły się występy, muzyka umilkła, a światła zgasły, wszyscy udali się na poszukiwanie wiosny
bo przecież już przyszła, prawda?

Organizator
Katarzyna Radzimierska-Tracz
Wojewódzka Konferencja Promocji Zdrowia

         Szkoła Podstawowa w Szalejowie Górnym od lat prężnie działa w zakresie promocji zdrowia. Nasze starania zostały docenione w 2017 roku, gdyż uzyskaliśmy Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Nie poprzestaliśmy na tym teraz staramy się o zdobycie Krajowego Certyfikatu.
19 marca 2018 roku mieliśmy okazję zaprezentować podejmowane przez nas działania prozdrowotne na Wojewódzkiej Konferencji Promocji Zdrowia, które odbyła się we Wrocławiu. Było to dla nas wielkie wyróżnienie.
Przedstawienie pod tytułem „Marlenka” w wykonaniu uczniów klas V a i V b wzbudziło ogromny aplauz. W spektaklu w humorystyczny i przystępny sposób młodzi aktorzy przekazali wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych. Oprawę muzyczną zapewniła p. Anna Turłaj. Autorskie teksty opracowała p. Gabriela Michalska
szkolny koordynator promocji zdrowia. Wystawę prac naszych uczniów przygotowała p. Katarzyna Radzimierska-Tracz. Multimedialną prezentację działań związanych z edukacją zdrowotną, jakie podejmowane były w roku szkolnym 2017/2018 opracowała p. Marta Lutosławska. Wierszowany komentarz napisała i wygłosiła p. Gabriela Michalska.
Z sukcesem wykorzystaliśmy szansę  prezentacji dokonań szkoły na szczeblu wojewódzkim.

Tekst: Marta Lutosławska
Wizyta w schronisku.


Już po raz kolejny członkowie Towarzystwa Obrony Zwierząt z naszej szkoły zaangażowali wszystkich do pomocy tym razem bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć Schronisko „Pod psią gwiazdą" w Kłodzku. Przez kilka tygodni zbierali karmę dla zwierząt oraz ręczniki i materiały higieniczne potrzebne do pielęgnacji zwierząt. 15 marca z wizytą do Schroniska pojechały przedstawicielki TOZ:  Karolina, Jagoda i Wiktoria gdzie przekazały zebrane produkty i spędziły miło czas na spacerach z pieskami po okolicy. Dziewczyny przekonały się raz jeszcze, jak bardzo ich czas potrzebny jest opuszczonym zwierzętom, ponieważ wdzięczność w oczach samotnych psiaków była bezcenna.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzania Schroniska. Można spróbować swoich sił, jako wolontariusz i wyprowadzać psy na spacery, tym bardziej, że pieski tylko czekają na towarzystwo człowieka. Zachęcamy także do adopcji psów i kotów jednak po dłuższym przemyśleniu, gdyż należy pamiętać, iż taka decyzja jest na wiele lat i nie można się z niej wycofać. Zwierzęta te będą naprawdę bardzo wdzięczne za opiekę a tym samym można zyskać prawdziwego przyjaciela, który zostanie z nami na dobre i na złe.
Pamiętajcie! Wystarczą chęci, aby pomagać!


Opiekun: Jadwiga Kapłan - Majtka
ŚWIATOWY DZIEŃ SNU


         Spokojny sen jest jednym z trzech filarów dobrego stanu zdrowia, łącznie ze zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną. Osoby, które bez przeszkód przesypiają całą noc rzadziej doświadczają problemów związanych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością, i innymi groźnymi schorzeniami. Przewlekła bezsenność zmienia mózg, co negatywnie wpływa na cały organizm.
         O tym, że sen jest nam do życia potrzebny tak samo jak powietrze, woda czy jedzenie, mogli przekonać się także nasi uczniowie. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie dzisiaj przypada Światowy Dzień Snu, który był po raz pierwszy obchodzony 14 marca 2008 roku.
W czasie obchodów Dnia Snu w naszej szkole, dzieci dowiedziały się, że
osobom, które odpoczywają w nocy bardzo krótko, znacznie  trudniej się skoncentrować oraz przyswajać nowe informacje.  Ludzie, którzy się wysypiają rzadziej chorują i są mniej zestresowani. Sen jest szczególnie ważny dla dzieci, ponieważ oprócz tego, że wtedy mózg się regeneruje, wydziela również hormon, który odpowiedzialny jest za wzrost. Podczas krótkiego wykładu został poruszony także temat „przygotowania” sypialni przed snem. Powinna ona być dobrze wywietrzona i zawierać jak najmniej bodźców rozpraszających, takich jak urządzenia multimedialne, nieodpowiednie oświetlenie czy choćby kolor ścian.
Po prelekcji uczniowie mieli okazję obejrzeć krótki film pokazujący doświadczenie, w jaki sposób funkcjonuje człowiek wyspany i osoba po 30 godzinach bez snu, a następnie mogliśmy się wszyscy przez chwilę zrelaksować na swoich ulubionych poduszkach, przy dźwiękach spokojnej kołysanki.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Kangur Matematyczny


15 marca 2018 uczniowie naszej szkoły, jak co roku, brali udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Wzięło w nim udział 17 uczniów klas IV VII.

Jakie będą efekty, okaże się w maju. Na pewno jednak wszyscy pracowali w skupieniu i z dużym zaangażowaniem, nagrodą za pracę była zabawka logiczna z drutu. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!Dzień Otwarty


14 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Licznie przybyły przedszkolaki wraz ze swoim rodzicami. Na powitanie uczniowie klasy III a i III b, przygotowani przez wychowawczynie p. Małgorzatę Rosińską i p. Magdę Morys, zabrały młodszych kolegów do „smerfowej krainy” przedstawieniem pod tytułem „Smerfuj z nami”. Następnie odbyła się wycieczka po szkole, w której przewodnikiem była pani Katarzyna Radzimierska-Tracz. Zajęcia manualane poprowadziły pani Katarzyna Hoffman-Choduń i pani Marlena Wielgosz-Franczuk. Na warsztaty plastyczne z gliną zaprosił pan Michał Fabijański. W sali gimnastycznej z zajęciami ruchowymi czekały pani Iwona Brzechfa i pani Ewelina Strąk. Salę rehabilitacyjną i jej atrakcje zaprezentowała pani Anna Turłaj. Język angielski na wesoło poprowadziła pani Katarzyna Zwaduch. Pani Tamamra Dziurhaluk zaprosiła do świata książek. Spędziliśmy wspólnie bardzo miłe chwile.

Czekamy z niecierpliwością na naszych przyszłych uczniów. Do zobaczenia we wrześniu.
ZAWODY POWIATOWE W MINI SIATKÓWCE CHŁOPCÓW

         W hali gimnastycznej SP w Jaszkowej Dolnej rozegrano finał powiatu kłodzkiego w mini siatkówce chłopców w kategorii „trójek”. W zawodach uczestniczyło 6 drużyn, w tym aż 4 z gminy kłodzko. Nasi chłopcy w składzie: Kuchta Krzysztof, Michalski Jakub, Sobczak Kacper, Choderny Szymon, Miler Wojciech i Woronowicz Mateusz po zaciekłej walce zajęli 4 miejsce. Gratulujemy.
                                                                                                   

Anna  Wdowiak
Niezwykła lekcja astronomii

Szóstego marca br. w naszej szkole przez cały dzień odbywały się lekcje w przenośnym planetarium Bajkonur. Uczniowie wszystkich klas  I VII mieli możliwość uczestniczenia w  zajęciach prowadzonych przez absolwenta Astronomii. Zajęcia dostosowane były do poziomu kształcenia dzieci, a niewątpliwym atutem było niezwykłe miejsce, w którym lekcje się odbywały. Miłośnicy  kosmosu na pewno byli usatysfakcjonowani.ZAWODY POWIATOWE W MINI SIATKÓWCE


         W hali sportowej KCKSiR w Kłodzku dnia 05.03.2018 roku odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w mini siatkówce dziewcząt w „czwórkach”.  W zawodach wzięło udział 7 szkół i rozegrano 13 meczy. Nasze dziewczęta w  składzie: Bernagiewicz Wiktoria, Lutosławska Amelia, Trzcińska Julia, Chłoń Sara, Górska Paulina, Chłoń Wiktoria, Smolak Monika, Rybka Patrycja i Flig Wiktoria zajęły 2 miejsce w rozgrywkach gminnych i 5 w powiatowych. Gratulujemy!

Anna Wdowiak
„Pamiętajmy o ptakach”

Powoli, małymi krokami kończy się już zima, która w tym roku była  dla nas bardzo łagodna. Jednak w ostatnich dniach zapanowały u nas silne mrozy, podczas których zwierzęta mają problem ze znalezieniem dla siebie pożywienia. Dlatego to my musimy im pomóc przetrwać ten trudny czas. W związku z tym uczennice z Towarzystwa Obrony Zwierząt postanowiły zadbać o ptaki dokarmiając je specjalnie przygotowanym dla nich pokarmem. W ramach zajęć świetlicowych wybrały się wraz z opiekunem w miejsca chętnie odwiedzane przez naszych podopiecznych. Powiesiły pyszne i smaczne kule dla ptaków w szkolnym karmniku oraz w najbliższej okolicy, gdzie w niedługim czasie na gałęziach słychać było radosne „ćwir, ćwir”.

Opiekun Jadwiga Kapłan
Majtka"Jaś i Małgosia" - Mistrz pięknego czytania


         Dnia 28 lutego 2018r.  w Bibliotece Publicznej O/Szalejów Górny odbył się Gminny konkurs czytelniczy dla uczniów klas I-III "Jaś i Małgosia"- Mistrz czytelnictwa. Organizatorką konkursu była Pani Mariola Huzar - Dyrektor Biblioteki Gminy Kłodzko. Pomimo siarczystego mrozu i panującej grypy frekwencja dopisała. Nauczycielki starannie przygotowały uczestników do czytania fragmentów wybranych baśni. Naszą Szkołę reprezentowało 9 dzieci:

 • KL. Ia - Karolina Wójcik i Iga Żur

 • Kl.I b - Karolina Robak

 • Kl.II- Adam Pietras i Karolina Zawadzka

 • Kl.III a,b- Ola Koźbielska, Wiktoria Adamczyk, Natalia Wawryka i Franek Trzciński


Nasi uczniowie bardzo pięknie się zaprezentowali, wspaniale czytali, co zostało docenione przez szanowne jury.
Wyniki były następujące:


 • w kategorii uczniów klas pierwszych - I m-ce zajęła Karolina Robak,

 • w kategorii uczniów klas drugich - I m-ce zajął Adam Pietras,  II m-ce Karolina Zawadzka,

 • w kategorii uczniów klas trzecich - I m-ce zajęła Natalia Wawryka


Dziękujemy i gratulujemy naszym uczniom.

mgr Tamara Dziurhaluk
n-l bibliotekarz
NATURA GÓRĄ


Od pokoleń ludzie stosowali rośliny oraz zioła występujące w przyrodzie. Ich szerokie właściwości przynosiły zdrowie i korzystne rezultaty w leczeniu różnorodnych schorzeń oraz stanów chorobowych. Niestety w dzisiejszych czasach zapomnieliśmy o dobroczynnym działaniu ziół, za to coraz częściej sięgamy po środki chemiczne z apteki. W okresie większej zachorowalności pragniemy wam przypomnieć, że czasami wystarczy wybrać zioła, zamiast truć się chemią. Możemy ich także używać w czasie poważniejszych chorób, wspomagając antybiotykoterapię.

Jak wyglądają i jak działają popularne zioła możemy się dowiedzieć oglądając wystawę  na dolnym korytarzu, przygotowaną przez Panią Beatę Reszkę. Nasza „Zielarka” własnoręcznie zebrała, wysuszyła i opisała działanie każdego zioła. Swoją wiedzą chętnie podzieliła się z naszymi uczniami. Oprócz wystawy, którą możemy podziwiać od kilku dni, w poniedziałek (26 lutego), Pani Beatka przygotowała dla nas krótką prelekcję, na której mogliśmy z bliska zobaczyć, a nawet powąchać poszczególny susz. Pokaz zakończył się degustacją naparów z mięty i czarnego bzu.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Język angielski i klocki LEGO? Dlaczego nie!


W celu uatrakcyjnienia lekcji, proces nauczania i uczenia się może być wspomagany przez wizualne materiały dydaktyczne takie jaki klocki LEGO. Pomagają one dzieciom wyrażać swoje fantazje i pomysły. Dodatkowo sprawiają, że w naturalny dla dzieci sposób, tj. poprzez słuchanie, powtarzanie i docelowo tworzenie własnych wypowiedzi, następuje rozwój wyobraźni, zdolności manualnych, kreatywności i logicznego myślenia oraz oczywiście zasobów językowych. Intensywny tryb zajęć pozwala angażować każdego i zapobiega dekoncentracji.

Katarzyna Zwaduch„Zdrowo jem, więcej wiem!”


Klasa III b w ramach udziału w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem!” stworzyła „KLASOWĄ KSIĄŻKĘ ZDROWYCH SŁODYCZY”.  W drodze głosowania został wybrany najlepszy przepis jaglany budyń z truskawkami. MNIAM ! Wszystkich łasuchów i amatorów słodkości zapraszamy do lektury i bezwzględnego przetestowania na sobie przepisów. UWAGA! Zdrowe nie tuczy! Można jeść bez wyrzutów sumienia! A już na pewno z mniejszymi! :) SMACZNEGO!Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego