Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

Szkoła Promująca Zdrowie

Promocja zdrowia
 

"Prace konkursowe na logo Szkoły Promującej Zdrowie"Diagnoza stanu wyjściowego.

Na podstawie przeprowadzonej w społeczności szkolnej obserwacji i diagnozy (ankiety skierowane do uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców), stwierdzono, że duża grupa dzieci dokonuje niewłaściwych wyborów produktów spożywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Uczniowie w ramach drugiego śniadania często przynoszą z domu słodycze, bądź zaopatrują się w nie w pobliskim sklepie. W trakcie spożywania obiadu zauważono, że dzieci oddają nietknięte surówki, zupy warzywne, a dodawane do posiłku owoce są przez nich niezjadane. Duża ilość dzieci cierpi na częste bóle brzuch, co jest spowodowane złym odżywianiem. Należy tutaj także wspomnieć, że aż 12.5% naszych uczniów cierpi na otyłość, a aż 50% ma wady postawy!
Następnym  problemem zauważalnym w naszej szkole jest niewystarczająca dbałość dzieci o higienę osobistą i otoczenia. Zdarza się, że w klasach wyczuwa się przykre zapachy, istnieje problem zachowania czystości w toaletach (zwłaszcza u chłopców), a higiena osobista niektórych uczniów jest niewłaściwa.

Z przeprowadzonych ankiet wynika że uczniowie nie prowadzą aktywnego trybu życia poza szkołą. Bardzo duża ilość dzieci, spędza większość czasu w domu przed telewizorem lub komputerem. Co wywołuje u nich problemy z zaśnięciem i częste bóle głowy.

Zajmiemy się także profilaktyką zwalczania nałogu nikotynowego wśród rodziców i bliskich dzieci oraz opóźnienia wieku inicjacji i ograniczenia kontaktu z używkami wśród uczniów. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że większość uczniów przebywało w towarzystwie osób palących, co wyrażały poprzez niezadowolenie(w ankietach smutne buźki).

Mając na uwadze powyższe sytuacje wymagające rozwiązania, dokonaliśmy wyboru następujących problemów priorytetowych:

1. Zdrowe odżywianie ze szczególnym uwzględnieniem spożywania drugiego śniadania.

2. Higiena osobista i otoczenia.

3. Aktywny tryb życia.

4. Profilaktyka uzależnień.

Ponadto zdecydowaliśmy się kontynuować działania, które przynoszą wiele korzyści, a są to:

5. Propagowanie zdrowia poprzez aktywność ruchową.

6. Troska o środowisko.

7. Działania na rzecz profilaktyki zdrowia
„W walce z chorobami”

Koordynator Joanna Bujak
Projekt Szkoła Promująca Zdrowie


         W tym roku szkolnym, w ramach projektu pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Promująca Zdrowie” nasza placówka wzbogaciła swoje wyposażenie sali rehabilitacji.  Działania w tym kierunku poczyniła Rada Rodziców, Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa oraz Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie mgr Joanna Bujak. W miesiącu marcu br. rodzice zorganizowali festyn wielkanocny na rzecz projektu, którego zysk wyniósł 5200 złotych, drugie tyle otrzymaliśmy od władz gminy. Za cała kwotę wynoszącą 10400 złotych zakupiliśmy m.in. dwa steperki, jeden rower stacjonarny, wałek, sprzęt rehabilitacyjny wzmacniający siłę mięśni i sprawność ruchową, oraz beczkę sensoryczną i piłki do gier zespołowych. Dziękuję wszystkim, w imieniu pani Dyrektor i swoim za pomoc w realizacji zadania.

P.s. Poniższe zdjęcia pokazują jak skuteczne były nasze wysiłki.

Koordynator projektu
mgr Joanna Bujak


Projekt Szkoła Promująca Zdrowie


W dniu 29 października, klasa III a w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie, przygotowywała zdrowe drugie śniadanie. Uczniowie wraz ze swoimi paniami p. Marzanną Czyszczoń i Joanną Bujak zaprosili do tego zadania swoich rodziców i opiekunów. Mamy wraz z dziećmi przyrządzały pyszne zdrowe kanapki oraz kolorowe szaszłyki z  owoców. Uczniowie dzięki takim kilku lekcjom, uczą się zdrowo jeść, pracować w porządku oraz w grupie, wspólnie ze swoimi rówieśnikami.

Wizyta pani dietetyk


         Do naszej szkoły w ramach PROGRAMU Szkoła Promująca Zdrowie  na specjalne zaproszenie, zawitała dietetyczka Aleksandra Gustowska. Pani Ola jest pracownikiem poradni diabetologicznej znajdującej się w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kłodzku. Na spotkaniu uczniowie mogli dowiedzieć się przede wszystkim po jakie produkty warto sięgać, jak powinna wyglądać ich dieta oraz w jakich odstępach czasu należy spożywać posiłki. Uczniowie byli zachwyceni produktami pokazowymi, zadawali mnóstwo pytań. Na koniec mogli spróbować produkty przyniesione przez naszego gościa. Serdecznie dziękujemy pani za przybycie i wiedzę przekazaną dzieciom. Wiedza ta na pewno zaprocentuje w przyszłości i przyniesie same dobre korzyści.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Joanna BujakWizyta lekarza

         DNIA 13 STYCZNIA 2015 ROKU UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY ODWIEDZIŁ, NA SPECJALNE ZAPROSZENIE LEKARZ STAŻYSTA BARTOSZ KNATKOWSKI. POSIADA ON SPECJALIZACJĘ Z CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ. TEMATEM SPOTKANIA BYŁY „CHOROBY CYWILIZACYJNE I SPOŁECZNE XXI WIEKU”. DOKTOR OMÓWIŁ W PRZYSTĘPNY SPOSÓB WSZYSTKIE ZAGOŻENIA JAKIE PŁYNĄ Z ZEWNĄTRZ. STREŚCIŁ M.IN. CO TO JEST BULIMIA, ANOREKSJA, CUKRZYCA, CHOROBA WIEŃCOWA ORAZ JAKIE SKUTKI NIESIE ZA SOBĄ BRAK ODPOWIEDNIEGO RUCHU I ODŻYWIANIA. UCZNIOWIE PO WYSŁUCHANIU PRELEKCJI, MIELI MOŻLIWOŚĆ ZADAWANIA PYTAŃ NA INTERESUJĄCE ICH TEMATY. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PANU DOKTOROWI ORAZ SPECJALISTYCZNEMU CENTRUM MEDYCZNEMU W POLANICY ZDROJU, ZA OBJĘCIE NAS PATRONATEM JAKO SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
mgr Joanna Bujak


“Smaczna i zdrowa sałatka owocowa”


Uczniowie klasy II a już kolejny rok aktywnie biorą udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Z niewielką pomocą wychowawcy oraz nauczyciela wspomagającego przygotowali na drugie śniadanie zdrową sałatkę owocową. Zanim przystąpiono do pracy, nauczyciel przypomniał zasady bezpieczeństwa podczas krojenia owoców. Każdy pracował w skupieniu, zgodnie współdziałając w grupie. Dzięki wysiłkom drugoklasistów powstały trzy sałatki owocowe, każda na bazie pomarańczy i jabłek. Pierwsza była dodatkowo z bananem, mandarynkami i kiwi, druga z mandarynkami i truskawkami, a trzecia z gruszką. Wszyscy ze smakiem próbowali każdej sałatki, a w powietrzu bardzo długo unosił się przyjemny, owocowy zapach.

Adriana Bloch

CZAS NA ZDROWIE!!!


Dnia 06 marca 2015 roku, uczniowie naszej szkoły przystąpili wspólnie z opiekunem  p. Joanną Bujak do projektu pn. „ Czas na zdrowie” organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska i działającego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przed Drużyną Kapitana Zdrówko (taką nazwę przybrał zespół), czeka wiele zadań do wykonania. Przede wszystkim, zadaniem uczniów i opiekuna będzie promowanie zdrowego odżywiania i ruchu poprzez swobodne i pomysłowe inicjatywy tj. konkursy, happeningi, prezentacje multimedialne. Zwieńczeniem całego projektu będzie organizacja Festynu Zdrowia, który ma się odbyć pod koniec maja br. A oto skład dziesięcioosobowego zespołu: Julita Piotrowska-szef zespołu, Martyna Łukasik, Sandra Berent, Karolina Frankowicz, Paulina Grępka, Konrad Banaś, Damian Wróbel, Szymon Struk, Konrad Paździorko, Grzegorz Łopatka-członkowie. Poniżej przedstawiamy logo naszego zespołu, które zostało wykonane przez naszego wspaniałego plastyka pana Michała Fabjańskiego. Dziękujemy !!!


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego