Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

Szkoła Promująca Zdrowie

Promocja zdrowia
 

"Prace konkursowe na logo Szkoły Promującej Zdrowie"Diagnoza stanu wyjściowego.

Na podstawie przeprowadzonej w społeczności szkolnej obserwacji i diagnozy (ankiety skierowane do uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców), stwierdzono, że duża grupa dzieci dokonuje niewłaściwych wyborów produktów spożywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Uczniowie w ramach drugiego śniadania często przynoszą z domu słodycze, bądź zaopatrują się w nie w pobliskim sklepie. W trakcie spożywania obiadu zauważono, że dzieci oddają nietknięte surówki, zupy warzywne, a dodawane do posiłku owoce są przez nich niezjadane. Duża ilość dzieci cierpi na częste bóle brzuch, co jest spowodowane złym odżywianiem. Należy tutaj także wspomnieć, że aż 12.5% naszych uczniów cierpi na otyłość, a aż 50% ma wady postawy!
Następnym  problemem zauważalnym w naszej szkole jest niewystarczająca dbałość dzieci o higienę osobistą i otoczenia. Zdarza się, że w klasach wyczuwa się przykre zapachy, istnieje problem zachowania czystości w toaletach (zwłaszcza u chłopców), a higiena osobista niektórych uczniów jest niewłaściwa.

Z przeprowadzonych ankiet wynika że uczniowie nie prowadzą aktywnego trybu życia poza szkołą. Bardzo duża ilość dzieci, spędza większość czasu w domu przed telewizorem lub komputerem. Co wywołuje u nich problemy z zaśnięciem i częste bóle głowy.

Zajmiemy się także profilaktyką zwalczania nałogu nikotynowego wśród rodziców i bliskich dzieci oraz opóźnienia wieku inicjacji i ograniczenia kontaktu z używkami wśród uczniów. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że większość uczniów przebywało w towarzystwie osób palących, co wyrażały poprzez niezadowolenie(w ankietach smutne buźki).

Mając na uwadze powyższe sytuacje wymagające rozwiązania, dokonaliśmy wyboru następujących problemów priorytetowych:

1. Zdrowe odżywianie ze szczególnym uwzględnieniem spożywania drugiego śniadania.

2. Higiena osobista i otoczenia.

3. Aktywny tryb życia.

4. Profilaktyka uzależnień.

Ponadto zdecydowaliśmy się kontynuować działania, które przynoszą wiele korzyści, a są to:

5. Propagowanie zdrowia poprzez aktywność ruchową.

6. Troska o środowisko.

7. Działania na rzecz profilaktyki zdrowia
„W walce z chorobami”

Koordynator Joanna Bujak
Projekt Szkoła Promująca Zdrowie


         W tym roku szkolnym, w ramach projektu pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Promująca Zdrowie” nasza placówka wzbogaciła swoje wyposażenie sali rehabilitacji.  Działania w tym kierunku poczyniła Rada Rodziców, Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa oraz Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie mgr Joanna Bujak. W miesiącu marcu br. rodzice zorganizowali festyn wielkanocny na rzecz projektu, którego zysk wyniósł 5200 złotych, drugie tyle otrzymaliśmy od władz gminy. Za cała kwotę wynoszącą 10400 złotych zakupiliśmy m.in. dwa steperki, jeden rower stacjonarny, wałek, sprzęt rehabilitacyjny wzmacniający siłę mięśni i sprawność ruchową, oraz beczkę sensoryczną i piłki do gier zespołowych. Dziękuję wszystkim, w imieniu pani Dyrektor i swoim za pomoc w realizacji zadania.

P.s. Poniższe zdjęcia pokazują jak skuteczne były nasze wysiłki.

Koordynator projektu
mgr Joanna Bujak


Projekt Szkoła Promująca Zdrowie


W dniu 29 października, klasa III a w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie, przygotowywała zdrowe drugie śniadanie. Uczniowie wraz ze swoimi paniami p. Marzanną Czyszczoń i Joanną Bujak zaprosili do tego zadania swoich rodziców i opiekunów. Mamy wraz z dziećmi przyrządzały pyszne zdrowe kanapki oraz kolorowe szaszłyki z  owoców. Uczniowie dzięki takim kilku lekcjom, uczą się zdrowo jeść, pracować w porządku oraz w grupie, wspólnie ze swoimi rówieśnikami.

Wizyta pani dietetyk


         Do naszej szkoły w ramach PROGRAMU Szkoła Promująca Zdrowie  na specjalne zaproszenie, zawitała dietetyczka Aleksandra Gustowska. Pani Ola jest pracownikiem poradni diabetologicznej znajdującej się w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kłodzku. Na spotkaniu uczniowie mogli dowiedzieć się przede wszystkim po jakie produkty warto sięgać, jak powinna wyglądać ich dieta oraz w jakich odstępach czasu należy spożywać posiłki. Uczniowie byli zachwyceni produktami pokazowymi, zadawali mnóstwo pytań. Na koniec mogli spróbować produkty przyniesione przez naszego gościa. Serdecznie dziękujemy pani za przybycie i wiedzę przekazaną dzieciom. Wiedza ta na pewno zaprocentuje w przyszłości i przyniesie same dobre korzyści.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Joanna BujakWizyta lekarza

         DNIA 13 STYCZNIA 2015 ROKU UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY ODWIEDZIŁ, NA SPECJALNE ZAPROSZENIE LEKARZ STAŻYSTA BARTOSZ KNATKOWSKI. POSIADA ON SPECJALIZACJĘ Z CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ. TEMATEM SPOTKANIA BYŁY „CHOROBY CYWILIZACYJNE I SPOŁECZNE XXI WIEKU”. DOKTOR OMÓWIŁ W PRZYSTĘPNY SPOSÓB WSZYSTKIE ZAGOŻENIA JAKIE PŁYNĄ Z ZEWNĄTRZ. STREŚCIŁ M.IN. CO TO JEST BULIMIA, ANOREKSJA, CUKRZYCA, CHOROBA WIEŃCOWA ORAZ JAKIE SKUTKI NIESIE ZA SOBĄ BRAK ODPOWIEDNIEGO RUCHU I ODŻYWIANIA. UCZNIOWIE PO WYSŁUCHANIU PRELEKCJI, MIELI MOŻLIWOŚĆ ZADAWANIA PYTAŃ NA INTERESUJĄCE ICH TEMATY. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PANU DOKTOROWI ORAZ SPECJALISTYCZNEMU CENTRUM MEDYCZNEMU W POLANICY ZDROJU, ZA OBJĘCIE NAS PATRONATEM JAKO SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
mgr Joanna Bujak


“Smaczna i zdrowa sałatka owocowa”


Uczniowie klasy II a już kolejny rok aktywnie biorą udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Z niewielką pomocą wychowawcy oraz nauczyciela wspomagającego przygotowali na drugie śniadanie zdrową sałatkę owocową. Zanim przystąpiono do pracy, nauczyciel przypomniał zasady bezpieczeństwa podczas krojenia owoców. Każdy pracował w skupieniu, zgodnie współdziałając w grupie. Dzięki wysiłkom drugoklasistów powstały trzy sałatki owocowe, każda na bazie pomarańczy i jabłek. Pierwsza była dodatkowo z bananem, mandarynkami i kiwi, druga z mandarynkami i truskawkami, a trzecia z gruszką. Wszyscy ze smakiem próbowali każdej sałatki, a w powietrzu bardzo długo unosił się przyjemny, owocowy zapach.

Adriana Bloch

CZAS NA ZDROWIE!!!


Dnia 06 marca 2015 roku, uczniowie naszej szkoły przystąpili wspólnie z opiekunem  p. Joanną Bujak do projektu pn. „ Czas na zdrowie” organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska i działającego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przed Drużyną Kapitana Zdrówko (taką nazwę przybrał zespół), czeka wiele zadań do wykonania. Przede wszystkim, zadaniem uczniów i opiekuna będzie promowanie zdrowego odżywiania i ruchu poprzez swobodne i pomysłowe inicjatywy tj. konkursy, happeningi, prezentacje multimedialne. Zwieńczeniem całego projektu będzie organizacja Festynu Zdrowia, który ma się odbyć pod koniec maja br. A oto skład dziesięcioosobowego zespołu: Julita Piotrowska-szef zespołu, Martyna Łukasik, Sandra Berent, Karolina Frankowicz, Paulina Grępka, Konrad Banaś, Damian Wróbel, Szymon Struk, Konrad Paździorko, Grzegorz Łopatka-członkowie. Poniżej przedstawiamy logo naszego zespołu, które zostało wykonane przez naszego wspaniałego plastyka pana Michała Fabjańskiego. Dziękujemy !!!


ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

         Otyłość to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie. Otyłość jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
         Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. W naszym kraju ponad 16% dzieci ma problem ze zbyt dużą wagą. W badaniach, na tle innych krajów Polska wypadła bardzo źle. W ogólnym zestawieniu polskie dzieci znalazły się w czołówce najbardziej otyłych na świecie.
         Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym jest placówką, która należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Chcielibyśmy, aby nasi uczniowie byli świadomi, że ich zdrowie w dużej mierze jest zależne od nich samych. To co teraz jedzą i jak spędzają wolny czas ma duży wpływ na ich przyszłość. Staramy się systematycznie edukować i uświadamiać ich w tym kierunku.
         Dobrą okazją ku temu była dzisiejsza data, bowiem 24 październik jest Światowym Dniem Walki z Otyłością. Wszyscy uczniowie klas I
VII oraz pracownicy szkoły, mieli okazję obejrzeć przedstawienie na temat zdrowego żywienia. Uczniowie klas piątych, pod czujnym okiem Szkolnego Koordynatora do spraw zdrowia, w humorystyczny sposób przedstawili przygody otyłej Marlenki, która za namową kolegów postanowiła zmienić swoje życie i zadbać o własne zdrowie.
         Inscenizacja bardzo się wszystkim podobała, ale to nie był jeszcze koniec atrakcji. Po przedstawieniu dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji na temat przyczyn i skutków otyłości, a na zakończenie na uczniów czekała niespodzianka
WARSZTATY TANECZNE Z INSTRUKTORKĄ ZUMBY.
         Mam nadzieję, że dzień ten stanowił doskonałą motywację, aby zastanowić się nad zmianą sposobu odżywiania, porzucić złe nawyki żywieniowe, rozpocząć uprawianie jakiegoś sportu, czy po prostu zażywać więcej codziennego ruchu.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska         ŚNIADANIE DAJE MOC


         Śniadanie jest pierwszym posiłkiem dnia. Jest ono bardzo ważne, ponieważ dostarcza nowej porcji energii i składników odżywczych. Ich ilość decyduje o możliwościach podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.
         Już od siedmiu lat, szkoły w całej Polsce, obchodzą DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC. Uroczystość ta jest świętowana 8 listopada, ponieważ wtedy przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
W tym roku nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do akcji i również zorganizowaliśmy DZIEŃ ŚNIADANIOWY.  Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie z klas I
III.
Najpierw dzieci samodzielnie przygotowały pyszne, kolorowe i bardzo zdrowe kanapki i przekąski, a następnie wspólnie usiadły do odświętnie przygotowanego stołu. Przed wspólnym posiłkiem wysłuchały 12 zasad zdrowego odżywiania, stworzonego przez ekspertów z  Instytutu Matki i Dziecka, a następnie razem z kolegami i koleżankami przystąpiły do konsumpcji swojego dzieła.
Śniadanie wszystkim bardzo smakowało, a kanapek było tak dużo, że podzieliliśmy się jeszcze ze starszymi uczniami.

                                                           
                                              
Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
DIAGNOZA STANU WYJŚCIOWEGO
ROK SZKOLNY 2017/2018


         Na podstawie przeprowadzonej w społeczności szkolnej, obserwacji i diagnozy stwierdzono, że duża grupa dzieci ma nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Uczniowie zbyt często sięgają po słodycze i produkty, które mają zły wpływ na ich zdrowie. W trakcie obserwacji dzieci na stołówce szkolnej zauważono, że większość uczniów niechętnie zjada podawane surówki. Zależność ta potwierdziła się w podsumowaniu przeprowadzonych ankiet, z których wynika, że duża liczba dzieci nie spożywa odpowiedniej ilości warzyw i owoców
zdarzają się osoby, które nie jedzą ich w ogóle. Skutkiem takich działań jest nadwaga, na którą cierpi ponad 10% naszych uczniów, a w niektórych przypadkach wręcz chorobliwa otyłość.
         Kolejnym problemem, który stwierdzono po analizie ankiet, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Najczęściej występującym błędem jest niewłaściwe mycie zębów
w większości przypadków  krótko lub za rzadko. Zdarzają się uczniowie, którzy wcale nie myją zębów. Dzieci także nie pamiętają o wymianie szczoteczek na nowe i niesystematycznie uczęszczają do stomatologa- niektórzy badani jeszcze nigdy nie byli w gabinecie dentystycznym. Takie działania prowadzą do rozwoju próchnicy u naszych podopiecznych. Jest to szczególnie widoczne u tych dzieci, u których oprócz nieodpowiedniej dbałości o zęby, dochodzą nieprawidłowe nawyki żywieniowe.
         Ostatnią kwestią, która uzyskała negatywne wyniki w ankiecie, była nieodpowiednia ilość ruchu wśród dzieci. Połowa badanych nie uczestniczy w żadnych formach aktywności fizycznej poza szkołą. Część ankietowanych nie lubi ćwiczyć nawet na zajęciach wychowania fizycznego. W domu najczęściej spędzają czas przed telewizorem lub komputerem.

Mając na uwadze powyższe nieprawidłowości wymagające rozwiązania, dokonaliśmy wyboru następujących problemów priorytetowych:

  • Zwiększenie aktywności ruchowej wśród uczniów.


  • Promowanie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.


  • Kształtowanie pożądanych nawyków higieny jamy ustnej.Ponadto będziemy kontynuować wszelkie działania prozdrowotne, które przynoszą wiele korzyści naszej społeczności szkolnej.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ


         Cukrzyca to podstępna choroba,  którą diagnozuje się zarówno u dorosłych jak i u dzieci. U młodszych występuje cukrzyca typu 1, a u dorosłych 2. Mimo, że u obu typów choroba objawia się podobnie, jednak jej leczenie jest całkiem inne. Niestety epidemia cukrzycy wciąż się rozprzestrzenia, w samej Polsce na tę chorobę leczy się już ponad dwa miliony osób.
         Na szczęście u nas nie ma dzieci chorujących na cukrzycę, ale jako Szkoła Promująca Zdrowie postanowiliśmy przeprowadzić na ten temat zajęcia profilaktyczne. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie 14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Na początku uczniowie klas IV
VII spotkali się z panią doktor Anetą Drozdowską, ze Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju, która opowiedziała o charakterystycznych symptomach,  które powinny nas zaniepokoić, gdy występują u zdrowego człowieka. Następnie poznali symbol diabetyków i dowiedzieli się po co osoby chore powinny go nosić, a na koniec obejrzeli krótki film edukacyjny, pt. „Cukrzyca przewodnik dla rówieśników”. Druga część prelekcji przeznaczona była dla młodszych dzieci. Uczniowie klas I III również obejrzeli ten sam film, co ich starsi koledzy, ale zamiast wykładu z panią doktor, wysłuchali bajki profilaktycznej, dostosowanej specjalnie do ich wieku.
         Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, a w trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się, że problem cukrzycy jest im dobrze znany, bowiem spotykają się z nim na co dzień, w swojej najbliższej rodzinie.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam!


         Zdrowe i zadbane zęby - to podstawa pięknego uśmiechu. Codzienna  higiena zębów  jest niezbędna, aby jak najdłużej móc cieszyć się takim uśmiechem, ale konieczność dbania o zęby to nie tylko kwestia estetyki.  Chore , zaniedbane  zęby  mogą być bowiem przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych: wrzodów,  chorób  serca, nerek, wątroby, płuc czy mózgu. Bakterie  wywołujące  próchnicę naprawdę sieją spustoszenie w naszym organizmie, dlatego dbanie o właściwą  higienę  jamy ustnej, to jedna z najważniejszych rzeczy, o których powinniśmy codziennie pamiętać.
Niestety w  statystykach  dotyczących chorób  zębów  jesteśmy w niechlubnej czołówce Europy. Według badań statystycznych przeciętny dorosły Polak ma 13  zębów  zaatakowanych przez próchnicę, prawie 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów, a 800 tys. nie ma nawet szczoteczki do zębów.
         Problem próchnicy zębów dotyczy niestety także naszych uczniów. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że dużo dzieci nieodpowiednio dba o  higienę jamy ustnej. Najczęściej występującym błędem jest niewłaściwe mycie zębów
w większości przypadków  krótko lub za rzadko. Zdarzają się uczniowie, którzy wcale nie myją zębów. Dzieci także nie pamiętają o wymianie szczoteczek na nowe i niesystematycznie uczęszczają do stomatologa- niektórzy badani jeszcze nigdy nie byli w gabinecie dentystycznym.
         Aby nasi uczniowie nie dołączali do niechlubnych statystyk przeciętnego Polaka, staramy się ich edukować od najmłodszych lat. W tym celu systematycznie przeprowadzamy różne akcje profilaktyczne.  Jedną z nich była właśnie pogadanka i warsztaty przygotowane przez naszą  szkolną pielęgniarkę, panią Teresę Gut, która podczas zajęć w klasach I
III pokazała jak prawidłowo należy myć zęby, a także wyjaśniła dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna, nie tylko dla samych zębów, ale także dla całego organizmu.
         Mamy nadzieję, że takie zajęcia będą procentowały z korzyścią dla naszych uczniów, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że nauczenie małego  dziecka  właściwej dbałości o  higienę jamy ustnej  jest inwestycją w jego zdrowie, która będzie przynosić korzyści przez całe życie.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
NATURA GÓRĄ


Od pokoleń ludzie stosowali rośliny oraz zioła występujące w przyrodzie. Ich szerokie właściwości przynosiły zdrowie i korzystne rezultaty w leczeniu różnorodnych schorzeń oraz stanów chorobowych. Niestety w dzisiejszych czasach zapomnieliśmy o dobroczynnym działaniu ziół, za to coraz częściej sięgamy po środki chemiczne z apteki. W okresie większej zachorowalności pragniemy wam przypomnieć, że czasami wystarczy wybrać zioła, zamiast truć się chemią. Możemy ich także używać w czasie poważniejszych chorób, wspomagając antybiotykoterapię.

Jak wyglądają i jak działają popularne zioła możemy się dowiedzieć oglądając wystawę  na dolnym korytarzu, przygotowaną przez Panią Beatę Reszkę. Nasza „Zielarka” własnoręcznie zebrała, wysuszyła i opisała działanie każdego zioła. Swoją wiedzą chętnie podzieliła się z naszymi uczniami. Oprócz wystawy, którą możemy podziwiać od kilku dni, w poniedziałek (26 lutego), Pani Beatka przygotowała dla nas krótką prelekcję, na której mogliśmy z bliska zobaczyć, a nawet powąchać poszczególny susz. Pokaz zakończył się degustacją naparów z mięty i czarnego bzu.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego