Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym

Idź do spisu treści

Menu główne

Szkoła Promująca Zdrowie

Promocja zdrowia
 

"Prace konkursowe na logo Szkoły Promującej Zdrowie"Diagnoza stanu wyjściowego.

Na podstawie przeprowadzonej w społeczności szkolnej obserwacji i diagnozy (ankiety skierowane do uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców), stwierdzono, że duża grupa dzieci dokonuje niewłaściwych wyborów produktów spożywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Uczniowie w ramach drugiego śniadania często przynoszą z domu słodycze, bądź zaopatrują się w nie w pobliskim sklepie. W trakcie spożywania obiadu zauważono, że dzieci oddają nietknięte surówki, zupy warzywne, a dodawane do posiłku owoce są przez nich niezjadane. Duża ilość dzieci cierpi na częste bóle brzuch, co jest spowodowane złym odżywianiem. Należy tutaj także wspomnieć, że aż 12.5% naszych uczniów cierpi na otyłość, a aż 50% ma wady postawy!
Następnym  problemem zauważalnym w naszej szkole jest niewystarczająca dbałość dzieci o higienę osobistą i otoczenia. Zdarza się, że w klasach wyczuwa się przykre zapachy, istnieje problem zachowania czystości w toaletach (zwłaszcza u chłopców), a higiena osobista niektórych uczniów jest niewłaściwa.

Z przeprowadzonych ankiet wynika że uczniowie nie prowadzą aktywnego trybu życia poza szkołą. Bardzo duża ilość dzieci, spędza większość czasu w domu przed telewizorem lub komputerem. Co wywołuje u nich problemy z zaśnięciem i częste bóle głowy.

Zajmiemy się także profilaktyką zwalczania nałogu nikotynowego wśród rodziców i bliskich dzieci oraz opóźnienia wieku inicjacji i ograniczenia kontaktu z używkami wśród uczniów. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że większość uczniów przebywało w towarzystwie osób palących, co wyrażały poprzez niezadowolenie(w ankietach smutne buźki).

Mając na uwadze powyższe sytuacje wymagające rozwiązania, dokonaliśmy wyboru następujących problemów priorytetowych:

1. Zdrowe odżywianie ze szczególnym uwzględnieniem spożywania drugiego śniadania.

2. Higiena osobista i otoczenia.

3. Aktywny tryb życia.

4. Profilaktyka uzależnień.

Ponadto zdecydowaliśmy się kontynuować działania, które przynoszą wiele korzyści, a są to:

5. Propagowanie zdrowia poprzez aktywność ruchową.

6. Troska o środowisko.

7. Działania na rzecz profilaktyki zdrowia
„W walce z chorobami”

Koordynator Joanna Bujak
Projekt Szkoła Promująca Zdrowie


         W tym roku szkolnym, w ramach projektu pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Promująca Zdrowie” nasza placówka wzbogaciła swoje wyposażenie sali rehabilitacji.  Działania w tym kierunku poczyniła Rada Rodziców, Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa oraz Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie mgr Joanna Bujak. W miesiącu marcu br. rodzice zorganizowali festyn wielkanocny na rzecz projektu, którego zysk wyniósł 5200 złotych, drugie tyle otrzymaliśmy od władz gminy. Za cała kwotę wynoszącą 10400 złotych zakupiliśmy m.in. dwa steperki, jeden rower stacjonarny, wałek, sprzęt rehabilitacyjny wzmacniający siłę mięśni i sprawność ruchową, oraz beczkę sensoryczną i piłki do gier zespołowych. Dziękuję wszystkim, w imieniu pani Dyrektor i swoim za pomoc w realizacji zadania.

P.s. Poniższe zdjęcia pokazują jak skuteczne były nasze wysiłki.

Koordynator projektu
mgr Joanna Bujak


Projekt Szkoła Promująca Zdrowie


W dniu 29 października, klasa III a w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie, przygotowywała zdrowe drugie śniadanie. Uczniowie wraz ze swoimi paniami p. Marzanną Czyszczoń i Joanną Bujak zaprosili do tego zadania swoich rodziców i opiekunów. Mamy wraz z dziećmi przyrządzały pyszne zdrowe kanapki oraz kolorowe szaszłyki z  owoców. Uczniowie dzięki takim kilku lekcjom, uczą się zdrowo jeść, pracować w porządku oraz w grupie, wspólnie ze swoimi rówieśnikami.

Wizyta pani dietetyk


         Do naszej szkoły w ramach PROGRAMU Szkoła Promująca Zdrowie  na specjalne zaproszenie, zawitała dietetyczka Aleksandra Gustowska. Pani Ola jest pracownikiem poradni diabetologicznej znajdującej się w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kłodzku. Na spotkaniu uczniowie mogli dowiedzieć się przede wszystkim po jakie produkty warto sięgać, jak powinna wyglądać ich dieta oraz w jakich odstępach czasu należy spożywać posiłki. Uczniowie byli zachwyceni produktami pokazowymi, zadawali mnóstwo pytań. Na koniec mogli spróbować produkty przyniesione przez naszego gościa. Serdecznie dziękujemy pani za przybycie i wiedzę przekazaną dzieciom. Wiedza ta na pewno zaprocentuje w przyszłości i przyniesie same dobre korzyści.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Joanna BujakWizyta lekarza

         DNIA 13 STYCZNIA 2015 ROKU UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY ODWIEDZIŁ, NA SPECJALNE ZAPROSZENIE LEKARZ STAŻYSTA BARTOSZ KNATKOWSKI. POSIADA ON SPECJALIZACJĘ Z CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ. TEMATEM SPOTKANIA BYŁY „CHOROBY CYWILIZACYJNE I SPOŁECZNE XXI WIEKU”. DOKTOR OMÓWIŁ W PRZYSTĘPNY SPOSÓB WSZYSTKIE ZAGOŻENIA JAKIE PŁYNĄ Z ZEWNĄTRZ. STREŚCIŁ M.IN. CO TO JEST BULIMIA, ANOREKSJA, CUKRZYCA, CHOROBA WIEŃCOWA ORAZ JAKIE SKUTKI NIESIE ZA SOBĄ BRAK ODPOWIEDNIEGO RUCHU I ODŻYWIANIA. UCZNIOWIE PO WYSŁUCHANIU PRELEKCJI, MIELI MOŻLIWOŚĆ ZADAWANIA PYTAŃ NA INTERESUJĄCE ICH TEMATY. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PANU DOKTOROWI ORAZ SPECJALISTYCZNEMU CENTRUM MEDYCZNEMU W POLANICY ZDROJU, ZA OBJĘCIE NAS PATRONATEM JAKO SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
mgr Joanna Bujak


“Smaczna i zdrowa sałatka owocowa”


Uczniowie klasy II a już kolejny rok aktywnie biorą udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Z niewielką pomocą wychowawcy oraz nauczyciela wspomagającego przygotowali na drugie śniadanie zdrową sałatkę owocową. Zanim przystąpiono do pracy, nauczyciel przypomniał zasady bezpieczeństwa podczas krojenia owoców. Każdy pracował w skupieniu, zgodnie współdziałając w grupie. Dzięki wysiłkom drugoklasistów powstały trzy sałatki owocowe, każda na bazie pomarańczy i jabłek. Pierwsza była dodatkowo z bananem, mandarynkami i kiwi, druga z mandarynkami i truskawkami, a trzecia z gruszką. Wszyscy ze smakiem próbowali każdej sałatki, a w powietrzu bardzo długo unosił się przyjemny, owocowy zapach.

Adriana Bloch

CZAS NA ZDROWIE!!!


Dnia 06 marca 2015 roku, uczniowie naszej szkoły przystąpili wspólnie z opiekunem  p. Joanną Bujak do projektu pn. „ Czas na zdrowie” organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska i działającego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przed Drużyną Kapitana Zdrówko (taką nazwę przybrał zespół), czeka wiele zadań do wykonania. Przede wszystkim, zadaniem uczniów i opiekuna będzie promowanie zdrowego odżywiania i ruchu poprzez swobodne i pomysłowe inicjatywy tj. konkursy, happeningi, prezentacje multimedialne. Zwieńczeniem całego projektu będzie organizacja Festynu Zdrowia, który ma się odbyć pod koniec maja br. A oto skład dziesięcioosobowego zespołu: Julita Piotrowska-szef zespołu, Martyna Łukasik, Sandra Berent, Karolina Frankowicz, Paulina Grępka, Konrad Banaś, Damian Wróbel, Szymon Struk, Konrad Paździorko, Grzegorz Łopatka-członkowie. Poniżej przedstawiamy logo naszego zespołu, które zostało wykonane przez naszego wspaniałego plastyka pana Michała Fabjańskiego. Dziękujemy !!!


ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

         Otyłość to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie. Otyłość jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
         Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. W naszym kraju ponad 16% dzieci ma problem ze zbyt dużą wagą. W badaniach, na tle innych krajów Polska wypadła bardzo źle. W ogólnym zestawieniu polskie dzieci znalazły się w czołówce najbardziej otyłych na świecie.
         Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym jest placówką, która należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Chcielibyśmy, aby nasi uczniowie byli świadomi, że ich zdrowie w dużej mierze jest zależne od nich samych. To co teraz jedzą i jak spędzają wolny czas ma duży wpływ na ich przyszłość. Staramy się systematycznie edukować i uświadamiać ich w tym kierunku.
         Dobrą okazją ku temu była dzisiejsza data, bowiem 24 październik jest Światowym Dniem Walki z Otyłością. Wszyscy uczniowie klas I
VII oraz pracownicy szkoły, mieli okazję obejrzeć przedstawienie na temat zdrowego żywienia. Uczniowie klas piątych, pod czujnym okiem Szkolnego Koordynatora do spraw zdrowia, w humorystyczny sposób przedstawili przygody otyłej Marlenki, która za namową kolegów postanowiła zmienić swoje życie i zadbać o własne zdrowie.
         Inscenizacja bardzo się wszystkim podobała, ale to nie był jeszcze koniec atrakcji. Po przedstawieniu dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji na temat przyczyn i skutków otyłości, a na zakończenie na uczniów czekała niespodzianka
WARSZTATY TANECZNE Z INSTRUKTORKĄ ZUMBY.
         Mam nadzieję, że dzień ten stanowił doskonałą motywację, aby zastanowić się nad zmianą sposobu odżywiania, porzucić złe nawyki żywieniowe, rozpocząć uprawianie jakiegoś sportu, czy po prostu zażywać więcej codziennego ruchu.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska         ŚNIADANIE DAJE MOC


         Śniadanie jest pierwszym posiłkiem dnia. Jest ono bardzo ważne, ponieważ dostarcza nowej porcji energii i składników odżywczych. Ich ilość decyduje o możliwościach podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.
         Już od siedmiu lat, szkoły w całej Polsce, obchodzą DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC. Uroczystość ta jest świętowana 8 listopada, ponieważ wtedy przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
W tym roku nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do akcji i również zorganizowaliśmy DZIEŃ ŚNIADANIOWY.  Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie z klas I
III.
Najpierw dzieci samodzielnie przygotowały pyszne, kolorowe i bardzo zdrowe kanapki i przekąski, a następnie wspólnie usiadły do odświętnie przygotowanego stołu. Przed wspólnym posiłkiem wysłuchały 12 zasad zdrowego odżywiania, stworzonego przez ekspertów z  Instytutu Matki i Dziecka, a następnie razem z kolegami i koleżankami przystąpiły do konsumpcji swojego dzieła.
Śniadanie wszystkim bardzo smakowało, a kanapek było tak dużo, że podzieliliśmy się jeszcze ze starszymi uczniami.

                                                           
                                              
Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
DIAGNOZA STANU WYJŚCIOWEGO
ROK SZKOLNY 2017/2018


         Na podstawie przeprowadzonej w społeczności szkolnej, obserwacji i diagnozy stwierdzono, że duża grupa dzieci ma nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Uczniowie zbyt często sięgają po słodycze i produkty, które mają zły wpływ na ich zdrowie. W trakcie obserwacji dzieci na stołówce szkolnej zauważono, że większość uczniów niechętnie zjada podawane surówki. Zależność ta potwierdziła się w podsumowaniu przeprowadzonych ankiet, z których wynika, że duża liczba dzieci nie spożywa odpowiedniej ilości warzyw i owoców
zdarzają się osoby, które nie jedzą ich w ogóle. Skutkiem takich działań jest nadwaga, na którą cierpi ponad 10% naszych uczniów, a w niektórych przypadkach wręcz chorobliwa otyłość.
         Kolejnym problemem, który stwierdzono po analizie ankiet, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Najczęściej występującym błędem jest niewłaściwe mycie zębów
w większości przypadków  krótko lub za rzadko. Zdarzają się uczniowie, którzy wcale nie myją zębów. Dzieci także nie pamiętają o wymianie szczoteczek na nowe i niesystematycznie uczęszczają do stomatologa- niektórzy badani jeszcze nigdy nie byli w gabinecie dentystycznym. Takie działania prowadzą do rozwoju próchnicy u naszych podopiecznych. Jest to szczególnie widoczne u tych dzieci, u których oprócz nieodpowiedniej dbałości o zęby, dochodzą nieprawidłowe nawyki żywieniowe.
         Ostatnią kwestią, która uzyskała negatywne wyniki w ankiecie, była nieodpowiednia ilość ruchu wśród dzieci. Połowa badanych nie uczestniczy w żadnych formach aktywności fizycznej poza szkołą. Część ankietowanych nie lubi ćwiczyć nawet na zajęciach wychowania fizycznego. W domu najczęściej spędzają czas przed telewizorem lub komputerem.

Mając na uwadze powyższe nieprawidłowości wymagające rozwiązania, dokonaliśmy wyboru następujących problemów priorytetowych:

  • Zwiększenie aktywności ruchowej wśród uczniów.


  • Promowanie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.


  • Kształtowanie pożądanych nawyków higieny jamy ustnej.Ponadto będziemy kontynuować wszelkie działania prozdrowotne, które przynoszą wiele korzyści naszej społeczności szkolnej.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ


         Cukrzyca to podstępna choroba,  którą diagnozuje się zarówno u dorosłych jak i u dzieci. U młodszych występuje cukrzyca typu 1, a u dorosłych 2. Mimo, że u obu typów choroba objawia się podobnie, jednak jej leczenie jest całkiem inne. Niestety epidemia cukrzycy wciąż się rozprzestrzenia, w samej Polsce na tę chorobę leczy się już ponad dwa miliony osób.
         Na szczęście u nas nie ma dzieci chorujących na cukrzycę, ale jako Szkoła Promująca Zdrowie postanowiliśmy przeprowadzić na ten temat zajęcia profilaktyczne. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie 14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Na początku uczniowie klas IV
VII spotkali się z panią doktor Anetą Drozdowską, ze Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju, która opowiedziała o charakterystycznych symptomach,  które powinny nas zaniepokoić, gdy występują u zdrowego człowieka. Następnie poznali symbol diabetyków i dowiedzieli się po co osoby chore powinny go nosić, a na koniec obejrzeli krótki film edukacyjny, pt. „Cukrzyca przewodnik dla rówieśników”. Druga część prelekcji przeznaczona była dla młodszych dzieci. Uczniowie klas I III również obejrzeli ten sam film, co ich starsi koledzy, ale zamiast wykładu z panią doktor, wysłuchali bajki profilaktycznej, dostosowanej specjalnie do ich wieku.
         Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, a w trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się, że problem cukrzycy jest im dobrze znany, bowiem spotykają się z nim na co dzień, w swojej najbliższej rodzinie.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam!


         Zdrowe i zadbane zęby - to podstawa pięknego uśmiechu. Codzienna  higiena zębów  jest niezbędna, aby jak najdłużej móc cieszyć się takim uśmiechem, ale konieczność dbania o zęby to nie tylko kwestia estetyki.  Chore , zaniedbane  zęby  mogą być bowiem przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych: wrzodów,  chorób  serca, nerek, wątroby, płuc czy mózgu. Bakterie  wywołujące  próchnicę naprawdę sieją spustoszenie w naszym organizmie, dlatego dbanie o właściwą  higienę  jamy ustnej, to jedna z najważniejszych rzeczy, o których powinniśmy codziennie pamiętać.
Niestety w  statystykach  dotyczących chorób  zębów  jesteśmy w niechlubnej czołówce Europy. Według badań statystycznych przeciętny dorosły Polak ma 13  zębów  zaatakowanych przez próchnicę, prawie 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów, a 800 tys. nie ma nawet szczoteczki do zębów.
         Problem próchnicy zębów dotyczy niestety także naszych uczniów. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że dużo dzieci nieodpowiednio dba o  higienę jamy ustnej. Najczęściej występującym błędem jest niewłaściwe mycie zębów
w większości przypadków  krótko lub za rzadko. Zdarzają się uczniowie, którzy wcale nie myją zębów. Dzieci także nie pamiętają o wymianie szczoteczek na nowe i niesystematycznie uczęszczają do stomatologa- niektórzy badani jeszcze nigdy nie byli w gabinecie dentystycznym.
         Aby nasi uczniowie nie dołączali do niechlubnych statystyk przeciętnego Polaka, staramy się ich edukować od najmłodszych lat. W tym celu systematycznie przeprowadzamy różne akcje profilaktyczne.  Jedną z nich była właśnie pogadanka i warsztaty przygotowane przez naszą  szkolną pielęgniarkę, panią Teresę Gut, która podczas zajęć w klasach I
III pokazała jak prawidłowo należy myć zęby, a także wyjaśniła dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna, nie tylko dla samych zębów, ale także dla całego organizmu.
         Mamy nadzieję, że takie zajęcia będą procentowały z korzyścią dla naszych uczniów, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że nauczenie małego  dziecka  właściwej dbałości o  higienę jamy ustnej  jest inwestycją w jego zdrowie, która będzie przynosić korzyści przez całe życie.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
NATURA GÓRĄ


Od pokoleń ludzie stosowali rośliny oraz zioła występujące w przyrodzie. Ich szerokie właściwości przynosiły zdrowie i korzystne rezultaty w leczeniu różnorodnych schorzeń oraz stanów chorobowych. Niestety w dzisiejszych czasach zapomnieliśmy o dobroczynnym działaniu ziół, za to coraz częściej sięgamy po środki chemiczne z apteki. W okresie większej zachorowalności pragniemy wam przypomnieć, że czasami wystarczy wybrać zioła, zamiast truć się chemią. Możemy ich także używać w czasie poważniejszych chorób, wspomagając antybiotykoterapię.

Jak wyglądają i jak działają popularne zioła możemy się dowiedzieć oglądając wystawę  na dolnym korytarzu, przygotowaną przez Panią Beatę Reszkę. Nasza „Zielarka” własnoręcznie zebrała, wysuszyła i opisała działanie każdego zioła. Swoją wiedzą chętnie podzieliła się z naszymi uczniami. Oprócz wystawy, którą możemy podziwiać od kilku dni, w poniedziałek (26 lutego), Pani Beatka przygotowała dla nas krótką prelekcję, na której mogliśmy z bliska zobaczyć, a nawet powąchać poszczególny susz. Pokaz zakończył się degustacją naparów z mięty i czarnego bzu.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
ŚWIATOWY DZIEŃ SNU


         Spokojny sen jest jednym z trzech filarów dobrego stanu zdrowia, łącznie ze zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną. Osoby, które bez przeszkód przesypiają całą noc rzadziej doświadczają problemów związanych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością, i innymi groźnymi schorzeniami. Przewlekła bezsenność zmienia mózg, co negatywnie wpływa na cały organizm.
         O tym, że sen jest nam do życia potrzebny tak samo jak powietrze, woda czy jedzenie, mogli przekonać się także nasi uczniowie. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie dzisiaj przypada Światowy Dzień Snu, który był po raz pierwszy obchodzony 14 marca 2008 roku.
W czasie obchodów Dnia Snu w naszej szkole, dzieci dowiedziały się, że
osobom, które odpoczywają w nocy bardzo krótko, znacznie  trudniej się skoncentrować oraz przyswajać nowe informacje.  Ludzie, którzy się wysypiają rzadziej chorują i są mniej zestresowani. Sen jest szczególnie ważny dla dzieci, ponieważ oprócz tego, że wtedy mózg się regeneruje, wydziela również hormon, który odpowiedzialny jest za wzrost. Podczas krótkiego wykładu został poruszony także temat „przygotowania” sypialni przed snem. Powinna ona być dobrze wywietrzona i zawierać jak najmniej bodźców rozpraszających, takich jak urządzenia multimedialne, nieodpowiednie oświetlenie czy choćby kolor ścian.
Po prelekcji uczniowie mieli okazję obejrzeć krótki film pokazujący doświadczenie, w jaki sposób funkcjonuje człowiek wyspany i osoba po 30 godzinach bez snu, a następnie mogliśmy się wszyscy przez chwilę zrelaksować na swoich ulubionych poduszkach, przy dźwiękach spokojnej kołysanki.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Wojewódzka Konferencja Promocji Zdrowia

         Szkoła Podstawowa w Szalejowie Górnym od lat prężnie działa w zakresie promocji zdrowia. Nasze starania zostały docenione w 2017 roku, gdyż uzyskaliśmy Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Nie poprzestaliśmy na tym teraz staramy się o zdobycie Krajowego Certyfikatu.
19 marca 2018 roku mieliśmy okazję zaprezentować podejmowane przez nas działania prozdrowotne na Wojewódzkiej Konferencji Promocji Zdrowia, które odbyła się we Wrocławiu. Było to dla nas wielkie wyróżnienie.
Przedstawienie pod tytułem „Marlenka” w wykonaniu uczniów klas V a i V b wzbudziło ogromny aplauz. W spektaklu w humorystyczny i przystępny sposób młodzi aktorzy przekazali wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych. Oprawę muzyczną zapewniła p. Anna Turłaj. Autorskie teksty opracowała p. Gabriela Michalska
szkolny koordynator promocji zdrowia. Wystawę prac naszych uczniów przygotowała p. Katarzyna Radzimierska-Tracz. Multimedialną prezentację działań związanych z edukacją zdrowotną, jakie podejmowane były w roku szkolnym 2017/2018 opracowała p. Marta Lutosławska. Wierszowany komentarz napisała i wygłosiła p. Gabriela Michalska.
Z sukcesem wykorzystaliśmy szansę  prezentacji dokonań szkoły na szczeblu wojewódzkim.

Tekst: Marta Lutosławska
Światowy Dzień Wody


Światowy Dzień Wody jest świętem ustanowionym w czasie konferencji Szczyt Ziemi, zorganizowanym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Każdego roku, 22 marca obchodzone  jest święto wody. W tym dniu organizowane są różne działania, w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Nasi uczniowie również mieli możliwość uczestnictwa w akcji związanej z tym świętem. W czasie krótkiego apelu dowiedzieli się, dlaczego woda jest tak ważna dla człowieka i dlaczego należy o nią dbać. Aby lepiej poznać i utrwalić sobie tematykę wody, każda klasa dostała zadanie. Uczniowie na „kropli wody” muszą przygotować plakat związany z wybranym dla nich hasłem przewodnim.
Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka - poczęstunek czystą, zdrową i jakże bezcenną wodą.


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Spotkanie z dietetykiem


W ramach obchodów TYGODNIA ZDROWIA w naszej szkole, dzieci z klas I-III uczestniczyły w spotkaniu z Panią Aleksandrą Gustowską. Pani Ola jest dietetyczką i na co dzień ustala diety dla osób chorych na cukrzycę. Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się , które produkty powinniśmy spożywać codziennie, a których najlepiej w ogóle nie kupować. Nasz gość opowiedział także, na co należy zwracać szczególną uwagę kupując produkty spożywcze, aby były one jak najmniej przetworzone i najbardziej wartościowe. Spotkanie zakończyło się zdrowym poczęstunkiem .


Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela MichalskaTydzień zdrowia


         Nasza placówka, przez wszystkie lata przynależności do Sieci szkół promujących zdrowie, systematycznie uczestniczy we wszelkich przedsięwzięciach związanych z tematyką zdrowotną. Przez cały czas organizujemy różne imprezy okolicznościowe, konkursy, czy festyny, a wszystko po to, aby nasi uczniowie mieli świadomość, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna.
W tym roku szkolnym dzieci miały już możliwość uczestniczenia w Dniach: Walki z Otyłością, Walki z Cukrzycą, Wody i Snu. Brały także udział w programach profilaktycznych: Śniadanie daje moc i Zdrowo jem, więcej wiem. Miały okazję spotkać się z ciekawymi ludźmi związanymi czynnie z promocją zdrowia: pielęgniarką, lekarką, dietetyczką czy trenerką tańca.
Nasza działalność „zdrowotna” nie ograniczała się tylko do swojego podwórka. Chętnie dzieliliśmy się swoją wiedzą i doświadczeniem, o czym mogły się przekonać zaprzyjaźnione placówki: Przedszkole Gminne w Szalejowie Dolnym i Niepubliczne Wesołe Przedszkole w Bajkowej Krainie z Polanicy -Zdroju. Wystąpiliśmy także na Konferencji „Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w szkole promującej zdrowie”. Konferencja miała miejsce w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, a brali w niej udział dyrektorzy, koordynatorzy i nauczyciele przedszkoli, szkół i placówek promujących zdrowie z całego województwa. Nasze występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności.
         Podsumowaniem dotychczasowej działalności były obchody Światowego Dnia Zdrowia. Jako że w tym roku przypada 70 rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia  postanowiliśmy, że Dzień ten będzie obchodzony szczególnie uroczyście. Wydarzenia związane z obchodami święta zostały podzielone na kilka części i trwały łącznie cały tydzień.
Na początku został zorganizowany apel, na którym uczniowie dowiedzieli się jakie są najważniejsze przesłania tegorocznego Dnia Zdrowia i jakie są jego kluczowe założenia. Kolejnym etapem było spotkanie z dietetyczką - panią Aleksandrą Gustowską. Młodsze dzieci dowiedziały się jaką wartość mają poszczególne artykuły spożywcze i jak wpływają one na nasze zdrowie. Spotkanie zakończyło się degustacją produktów przyniesionych przez panią Olę.
Ostatnia część była najbardziej wyczekiwana i wywoływała najwięcej emocji, ponieważ w jej przygotowanie włączyła się cała społeczność szkolna. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mieli za zadanie przygotowanie zdrowych posiłków w kolorach, które wcześniej wylosowali przedstawiciele poszczególnych klas. Dodatkową atrakcją była garderoba uczniów, która miała kolor zgodny z barwą przygotowanych potraw. Wszyscy spisali się na medal. Na „kolorowych” stołach można było znaleźć mnóstwo produktów. Były między innymi pomarańczowe koreczki z łososiem, ser biały ze śmietaną, zielony napój z kiwi i szpinaku, szaszłyki z żółtych owoców, fioletowe ciastka jagodowe czy wreszcie czerwony sok pomidorowy. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przez poszczególne klasy stoisk z potrawami. Finałową częścią był poczęstunek, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i pielęgniarka szkolna.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
Gabriela Michalska
Konkurs gminny "Dbajmy o zdrowie"


W piątek  27.04.2018r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym, odbyła się druga edycja  konkursu z zakresu edukacji zdrowotnej, pt: „Dbajmy o zdrowie”. Jego celem było przede wszystkim propagowanie wśród uczniów wiedzy o zdrowiu, ale także utrwalenie zasad zdrowego i aktywnego stylu życia. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas III szkół podstawowych z gminy Kłodzko. Trzyosobowe drużyny mogły wykazać się swoją wiedzą w przygotowanych dla nich konkurencjach. Zadania były bardzo zróżnicowane, ale uczniowie poradzili sobie z nimi doskonale. Naszej szkole po raz drugi udało się zdobyć pierwsze miejsce, ale niewiele słabsi byli nasi przeciwnicy, którym serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności.
Zapraszamy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.


Organizator:
Gabriela Michalska
Rodzinny festyn


         26 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Jedz zdrowo, żyj bezpiecznie”, którego celem była integracja i promocja zdrowego stylu życia.  Humory i pogoda dopisała. Licznie przybyli uczniowie z rodzinami oraz goście: p. Zbigniew Tur przewodniczący Rady Gminy Kłodzko, radne p. Mariola Nakwasińska i p. Teresa Biel-Lutosławska, p. Iwona Hes dyrektor Przedszkola Gminnego w Szalejowie Dolnym. Zdrowie i bezpieczeństwo promowali z nami Ochotnicza Straż Pożarna z Szalejowa Górnego wraz z komendantem p. Krystianem Kwintą, przedstawiciel Komendy Policji w Kłodzku oraz ekipa studentów Wyższej Szkoły Medycznej.
         Nasi uczniowie wraz z rodzicami przygotowali stoiska ze zdrowymi (owocowo-warzywnymi) przekąskami. Atrakcji było co nie miara: pyszne lody własnej produkcji, zaplątanie warkoczyków, dmuchańce, przejażdżki motocyklami, czary-mary z balonami… Punkt informacyjny na temat „Dziecko niepełnosprawne w szkole” stworzyli p. Elżbieta Pilawska-Legan i p. Sergiusz Kotyra.
         W trakcie festynu tradycyjnie odbył się  Festiwal Twórczości Artystycznej „Bez granic” zorganizowany przez p. Katarzyna Radzimierską
Tracz. Wzięli w nim udział niezwykli artyści z Domu Pomocy Społecznej w Podzamku, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kłodzku oraz ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym.
         Ogromny aplauz wzbudził występ uczniów klasy III „b” „Smerfuj z nami”, który przygotowały p. Małgorzata Rosińska i p. Magdalena Morys. „Czerwonego Kapturka” w języku angielskim wystawili uczniowie p. Katarzyny Zwaduch. Nie zapomnieliśmy także o Dniu Mamy i zbliżającym się Dniu Ojca
klasy I a i I b z wychowawczyniami p. Iwoną Brzechfą, p. Beatą Reszką i p. Edytą Syrek przygotowały muzyczno-taneczną wierszowaną laurkę. Zawody sportowe dla uczniów i ich rodziców lub dziadków zorganizowały p. Anna Wdowiak i p. Anna Turłaj. Zajęcia plastyczne dla małych i dużych poprowadziła p. Michał Fabijański. W organizację festynu aktywnie włączyli się wszyscy pracownicy szkoły.
         Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę, połączoną z edukacją. Bądźmy razem, zdrowi i bezpieczni. 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego